vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

89 επισκέπτες, 4 χρήστες
trabaman, Buliwyf, Tol1as, ThioVag

Twitter

Dani Mod By Dicodes (Germany)

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Dani Mod By Dicodes (Germany)
« Απάντηση #135 στις: Ιανουαρίου 08, 2014, 21:45 »
Εύκολη λύση, PWM κλπ δε μου καίγεται καρφί. Το αποτέλεσμα μετράει και αφού αποδίδει .....και η σχέση απόδοσης τιμής είναι πολύ καλή. Παρόλα αυτά για αυτό ρωτάω και για το DNA20. Τεσπα, δεν είναι το κατάλληλο νήμα.

Ούτε το dani είναι DC και μια συγκριση με το DNA20 θα ήταν καλή.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Mod By Dicodes (Germany)
« Απάντηση #136 στις: Ιανουαρίου 08, 2014, 22:15 »
Ύστερα από ενημέρωση που είχα έχω να πω τα εξής
1)
Υπήρχε το Dani V1 και τώρα αυτό δεν βγαίνει άλλο και όποιος το έχει θα μπορέσει να το στείλει στην εταιρία dicodes και με 10 ευρώ σου το κάνουνε Extreme και μέσα στα 10 ευρώ είναι και τα μεταφορικά να σου το στείλουνε πίσω.

2)
Το Dani V1 είχε πρόβλημα με τα microcoil και δεν διάβαζε σωστά τα Ohm και τώρα δεν βγαίνει σε παραγωγή
Τώρα υπάρχουνε μόνο οι 2 εκδόσεις
Α)Extreme με ισχύ από 5-20Watts και αυξομείωση της υσχύς κατά 0.5 Watts και με το EF Menü
και
Β)Basic με ισχύ από 5-15Watts και με αυξομείωση της ισχύς κατά 0.5 Watts αλλά χωρίς το EF Menü
:

Δεν καταλαβαινω γιατι ζητουν επιπλεον χρηματα...αφου στο Νο2 της ενημερωσης αποδεχονται οτι ο λογος για αλλαγη ειναι οτι το V1 ειχε προβλημα. Σε ενα προβληματικο απο την αρχη προιον πως ζητας επιπλεον χρηματα για την αντικατασταση.

Εγω θα επεμενα να μου πληρωσουν αυτοι τα μεταφορικα μιας και ειναι καθολα υπευθυνοι για το προβλημα και στην τελικη τελικη για την ταλαιπωρια μου. Το ιδιο ειχα κανει και με την εκδοση 1 του ZMAX, οπου με το που βγηκε η ανακοινωση οτι εχει (αντιστοιχο με εδω) προβλημα το εστειλα πισω και ζητησα να μου επιστρεψουν τα χρηματα του μοντ + τα μεταφορικα. Πηρε λιγο καιρο να φτασει αλλα πηρα ολα μου τα χρηματα πισω και μια συγνωμη απο μερους τους.

Αυτα IMHO, για αυτους που το εχουν..

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Mod By Dicodes (Germany)
« Απάντηση #137 στις: Ιανουαρίου 08, 2014, 22:24 »
Δεν είμαι η εταιρία για να σου απαντήσω,ούτε και κάποιος εκπρόσωπος/αντιπρόσωπος,άλλα ούτε και το έχω.
Στείλε τους ένα Email,για να σου απαντήσουνε ώστε να ενημερώσεις και όσους το έχουνε.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Mod By Dicodes (Germany)
« Απάντηση #138 στις: Ιανουαρίου 08, 2014, 23:07 »
Αν αποδίδει για 'σενα καλώς αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αποδίδει για όλους. Προσωπικά δεν θέλω PWM στην έξοδο, ούτε εδώ, ούτε στους φακούς μου, ούτε στους ενιχσυτές μου (ήχου).

Παρομοίως, η διαχείριση θερμοκρασίας και η αυξομειώση της ισχύως έχει ενδιαφέρον αλλά το αποτέλεσμα κρίνετε από την αίσθηση στο στόμα και όχι από μετρήσεις οπότε δεν γνωρίζω αν η καμπύλη που έχει επιλεγεί είναι το ίδιο ικανοποιητική για όλους. Τώρα να ζητήσω δικό μας interface ώστε να κάνουμε fine tuning την καμπύλη ως προς το duty cycle πάει πολύ νομίζω. Αν πάρουμε μια αντίσταση θέρμανσης το AC ρεύμα ειλικρινά δεν μας ενδιαφέρει ως προς τα χαρακτηριστικά του αλλά μέχρι στιγμής στα Η/Τ νομίζω ότι το DC και η ομαλότητα που προσφέρει ως αίσθηση έχουν κερδίσει τις προτιμήσεις των χρηστών (Provari, Μηχανικά, DNA20, Kick, Nivel). Θα ήθελα να το δοκιμάσω βέβαια για να είμαι ειλικρινής αλλά θα το προτιμούσα DC λόγω σταθερότητας. Τώρα χωρίς να γνωρίζουμε το κύκλωμα αυτό που έχει σημασιά είναι η θερμότητα που παράγεται στην αντίσταση (η οποία σίγουρα δεν είναι τέλεια και σταθερή - η αντίσταση) και προκαλεί την εξάτμιση του υγρού. Το ιδανικό είναι αυτή η θερμότητα να παραμένει σταθερή αλλά αυτό επίσης εξαρτάται κι από τη ροή του υγρού που δρα και ως ψυκτικό μέσο (άλλη ιστορία αυτή). Με το DC εξασφαλίζεις σταθερή ροή ενέργειας μεν αλλά οποιαδήποτε μεταβολή στην αντίσταση ή τη ποσότητα υγρού στη χρονική καμπύλη του κύκλου δράσης μπορεί να επιφέρει αλλαγή στη θερμοκρασία και κατ'επέκταση στην αίσθηση (ποσότητα ατμού, μέγεθος σταγονιδίων, χτύπημα και γεύση).

Το συγκεκριμένο μοντ κάνει χρήση AC ρεύματος σε συνδυασμό με τον αισθητήρα θερμοκρασίας (πόσο ακριβής είναι βέβαια....) για να επιτύχει σταθερότητα. Με το AC δεν είναι σίγουρο ότι θα επιτύχουμε την ίδια καμπύλη θερμοκρασίας αν απλά το παρέχουμε στην αντίσταση χωρίς να γνωρίζουμε την κυματομορφή του αλλά σε συνδυασμό με τον αισθητήρα μπορεί το αποτέλεσμα να είναι το θεμιτό. Θα μπορούσε να γίνει και χρήση DC βέβαια αλλά ας μην μπούμε στη συζήτηση του γιατί δεν χρησιμοποιούν αισθητήρα θερμοκρασίας + DC.  Θα ήθελα να δω μετρήσεις των παραπάνω από περιέργεια πάντως.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Mod By Dicodes (Germany)
« Απάντηση #139 στις: Ιανουαρίου 08, 2014, 23:15 »
Δεν είμαι η εταιρία για να σου απαντήσω,ούτε και κάποιος εκπρόσωπος/αντιπρόσωπος,άλλα ούτε και το έχω.
Στείλε τους ένα Email,για να σου απαντήσουνε ώστε να ενημερώσεις και όσους το έχουνε.

Δεν ήταν ερώτηση Κώστα για σένα.. απορία ήταν και γνώμη για την ενημέρωσή της εταιριας. Φυσικά η γνώμη απευθύνεται σε αυτούς που το έχουν.

Καλό σου βράδυ

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Mod By Dicodes (Germany)
« Απάντηση #140 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 00:35 »
Έχεις απόλυτο δικαίο δημήτρη σε ότι γράφεις και εγώ αν το είχα θα ζητούσα να μου το κάνουνε δωρεάν και χωρίς να πληρώσω τίποτα.
Έπρεπε να την διατυπώσω αλλιώς την απάντηση μου,διοτι από λάθος μου νόμιζα ότι απευθύνεσαι σε εμένα.
Να είσαι καλά.
 

Αποσυνδεδεμένος ΑΕΤΟΣ

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Mod By Dicodes (Germany)
« Απάντηση #141 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 02:31 »
Αν αποδίδει για 'σενα καλώς αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αποδίδει για όλους. Προσωπικά δεν θέλω PWM στην έξοδο, ούτε εδώ, ούτε στους φακούς μου, ούτε στους ενιχσυτές μου (ήχου).

Παρομοίως, η διαχείριση θερμοκρασίας και η αυξομειώση της ισχύως έχει ενδιαφέρον αλλά το αποτέλεσμα κρίνετε από την αίσθηση στο στόμα και όχι από μετρήσεις οπότε δεν γνωρίζω αν η καμπύλη που έχει επιλεγεί είναι το ίδιο ικανοποιητική για όλους. Τώρα να ζητήσω δικό μας interface ώστε να κάνουμε fine tuning την καμπύλη ως προς το duty cycle πάει πολύ νομίζω. Αν πάρουμε μια αντίσταση θέρμανσης το AC ρεύμα ειλικρινά δεν μας ενδιαφέρει ως προς τα χαρακτηριστικά του αλλά μέχρι στιγμής στα Η/Τ νομίζω ότι το DC και η ομαλότητα που προσφέρει ως αίσθηση έχουν κερδίσει τις προτιμήσεις των χρηστών (Provari, Μηχανικά, DNA20, Kick, Nivel). Θα ήθελα να το δοκιμάσω βέβαια για να είμαι ειλικρινής αλλά θα το προτιμούσα DC λόγω σταθερότητας. Τώρα χωρίς να γνωρίζουμε το κύκλωμα αυτό που έχει σημασιά είναι η θερμότητα που παράγεται στην αντίσταση (η οποία σίγουρα δεν είναι τέλεια και σταθερή - η αντίσταση) και προκαλεί την εξάτμιση του υγρού. Το ιδανικό είναι αυτή η θερμότητα να παραμένει σταθερή αλλά αυτό επίσης εξαρτάται κι από τη ροή του υγρού που δρα και ως ψυκτικό μέσο (άλλη ιστορία αυτή). Με το DC εξασφαλίζεις σταθερή ροή ενέργειας μεν αλλά οποιαδήποτε μεταβολή στην αντίσταση ή τη ποσότητα υγρού στη χρονική καμπύλη του κύκλου δράσης μπορεί να επιφέρει αλλαγή στη θερμοκρασία και κατ'επέκταση στην αίσθηση (ποσότητα ατμού, μέγεθος σταγονιδίων, χτύπημα και γεύση).

Το συγκεκριμένο μοντ κάνει χρήση AC ρεύματος σε συνδυασμό με τον αισθητήρα θερμοκρασίας (πόσο ακριβής είναι βέβαια....) για να επιτύχει σταθερότητα. Με το AC δεν είναι σίγουρο ότι θα επιτύχουμε την ίδια καμπύλη θερμοκρασίας αν απλά το παρέχουμε στην αντίσταση χωρίς να γνωρίζουμε την κυματομορφή του αλλά σε συνδυασμό με τον αισθητήρα μπορεί το αποτέλεσμα να είναι το θεμιτό. Θα μπορούσε να γίνει και χρήση DC βέβαια αλλά ας μην μπούμε στη συζήτηση του γιατί δεν χρησιμοποιούν αισθητήρα θερμοκρασίας + DC.  Θα ήθελα να δω μετρήσεις των παραπάνω από περιέργεια πάντως.


ενισχυτες ηχου με εξοδο pwm? :hmmm:  προφανως εννοεις ενισχυτες με τροφοδοσια pwm γιατι στην εξοδο εχουμε μονο σημα ισχυος ηχου...ισως και καποιο παρασιτο μερικες φορες.. εδω συμφωνω μαζι σου στους ενισχυτες ηχου δεν παει η pwm τροφοδοσια που ειναι φρουτο των τελευταιων χρονων...


στο η.τ. τωρα. πιστευω η διαφορα αισθησης υπαρχει μεν αλλα δεν ειναι και ιδιαιτερα μεγαλη σε αντισταση ηλεκτρονικου τσιγαρου γιατι στην ουσια και αυτη ειναι μια αντισταση θερμανσης... πιο μικρης ισχυος βεβαια... τωρα αν λογω φτηνων κινεζικων πλακετων ρυθμιζουμε πχ 10 watt και η πλακετα μας δινει pwm ισχυος 11 wat η 9 η αν η συχνοτητα ειναι πολυ μικρη σε σημειο να αλοιωνεται κατα πολυ η θερμοτητα που παραγεται  τοτε δεν φταιει το pwm αλλα το αθλιο σε σχεδιαση και ποιοτητα κυκλωμα που δεν μετραει σωστα... σιγουρα διαφορα αισθησης θα υπαρχει αλλα θα ειναι ελαχιστη αν η ταση ειναι σωστα μετρημενη και ισσοροπημενη ωστε να παραγει εργο κοντα σε αντιστοιχη συνεχης ταση... ασε που σε καποιους ισως να αρεσει και περισσοτερο αυτη η αισθηση...τα γουστα διαφερουν...οσο για το zmax νομιζω στην ρυθμιση rms εχει αρκετα καλη μετρηση τασης/ισχυος και δικαιολογειται η ελαχιστη διαφορα απο την πολυ χαμηλη τιμη του εναντι των ακριβων... δεν μπορεις να το πεις συμβιβασμο... εχω ζμαχ γιατι το απολαμβανω δεν συμβιβαζομαι....σιγουρα το προβαρι θα το απολαμβανα περισσοτερο  αλλα μεχρι στιγμης απολαμβανω to zmax... το επομενο μου πιθανως θα ειναι προβαρι ειδικα για λογους εμφανισης κιολας ;)
[size=78%]το συμπερασμα ειναι για μενα οτι οποιος θελει το απολυτο πληρωνει παραπανω και το εχει κρινοντας αν τον συμφερει το παραπανω κοστος για την παραπανω αποδοση που θα κερδισει...  το pwm ηταν μια επανασταση στα ηλεκτρονικα οπου απαλαξε αρκετες συσκευες απο ογκο βαρος και κοστος... τωρα αν το χρησιμοποιουμε και εκει που δεν ταιριαζει και μαλιστα με κακοσχεδιασμενα και αμφιβολης ποιοτητας κυκλωματα δεν φταιει αυτο... παντως στο ηλεκτρονικο τσιγαρο με προσεγμενο κυκλωματακι κανει δουλεια και ριχνει το κοστος πιστευω...[/size]

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Mod By Dicodes (Germany)
« Απάντηση #142 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 02:58 »
@ΑΕΤΟΣ

ναι στην τροφοδοσία αναφέρομαι περί ενισχυτών ήχου για να είμαστε ακριβείς (έξοδο τροφοδοτικού σκεφτόμουν).

Τώρα για τις πλακέτες έχεις δίκιο δεν είναι όλες ίδιες και στα μοντ αλλά προφανώς και δεν εννοώ ότι το PWM δεν είναι χρήσιμο. Σε κάποιες εφαρμογές απλά είναι προτιμότερο το καθαρό DC αλλά και μια καλοσχεδιασμένη πλακέτα PWM σε σχέση με μια κακή θα έχει διαφορά. Προσωπικά έχω συνηθίσει το προβάρι (και τώρα μηχανικά) και όποτε δοκίμασα V-max, z-max, lava κτλ δεν τα προτιμώ με τους genesis που είχα αποκλειστικά τότε. Τέλος πάντων κι από άνθρωπο σε άνθρωπο υπάρχουν διαφορές και στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για αίσθηση (άτμισμα) κάτι το οποίο δεν είναι αντικειμενικό να το μετρήσει ο παλμογράφος και να βγάλεις συμπέρασμα. Απλά βλέπω την επιτυχία που είχε το προβάρι, τώρα το DNA και τα μηχανικά και αυτό που έχουν κοινό είναι η απουσία PWM.

Αποσυνδεδεμένος morpheus

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Mod By Dicodes (Germany)
« Απάντηση #143 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 10:18 »

Το συγκεκριμένο μοντ κάνει χρήση AC ρεύματος σε συνδυασμό με τον αισθητήρα θερμοκρασίας (πόσο ακριβής είναι βέβαια....) για να επιτύχει σταθερότητα


μα.. δεν έχει αισθητήρα θερμότητας το συγκεκριμένο μοντ...


απλά σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις ένα πρόγραμμα cut-off θα λέγαμε, όπου διακόπτει στιγμιαία την τάση ώστε να δώσει χρόνο στην αντίσταση να κρυώσει (ή να μην υπερθερμανθεί) βάση του παρακάτω πίνακα (οι χρόνοι on-off σε milliseconds):



Index      ON          OFF          Power factor
01          400          100          0,80
02          600          100          0,86
03          800          110          0,88
04          1000         120          0,89
05          1350         150          0,90
06          2000         200          0,91
07          2000         180          0,92
08          2000         150          0,93
09          2000         100          0,95
10          2000         80           0,96




Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Mod By Dicodes (Germany)
« Απάντηση #144 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 12:28 »
Α! Είπα κι εγώ...δεν είναι εύκολο να έχεις τέτοιο probe ακριβείας για τη θερμοκρασία σε τόσο μικρό χώρο και σε νορμάλ κόστος κτλ κτλ.

Το πρόγραμμα είναι κατ'επιλογή να υποθέσω? Δηλαδή απενεργοποιείται?

Αποσυνδεδεμένος morpheus

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Mod By Dicodes (Germany)
« Απάντηση #145 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 13:38 »
Ναι φυσικά. στο βασικό μενού έχει το on-off της λειτουργίας και στο extended menu την επιλογή σχεδίου (index)


Παρακαλούμε:Μην κάνετε χωρίς σοβαρό λόγο παράθεση του προηγούμενου μηνύματος όταν απαντάτε αμέσως από κάτω.Δεν υπάρχει λόγος να συναντάμε συνεχόμενα τα ίδια πράγματα δυο και τρεις φορές!
Για σωστή χρήση της παράθεσης διαβάστε κι
εδώ.
Ευχαριστούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2014, 13:46 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Mod By Dicodes (Germany)
« Απάντηση #146 στις: Ιανουαρίου 11, 2014, 13:25 »
Dani Dicodes Extreme - revision
 

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Mod By Dicodes (Germany)
« Απάντηση #147 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 23:34 »

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος ενάλιος

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Mod By Dicodes (Germany)
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 01:09 »
τελικα υπαρχει σε ελληνικο μαγαζι το v2 extreme σε 18350 και μεταβολη στα w ανα 0,5?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571734 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1761 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7923 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121419 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 651 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 365 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326489 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8533 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297499 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827501 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9533 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios