vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

129 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tazz, manoslykos

Twitter

Συντήρηση/καθαρισμός Clearo

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #90 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 10:32 »
Θα πω για το δικό μου mod και πιστεύω να βοηθήσω κάποιους .
•Aspire Nautilus Tank
1. Καταρχήν δεν αφήνω το υγρό να τελειώσει το αδιαζω σε ένα ποτηράκι του καφέ και περιμένω να στραγγίξει
2. Ξεπλένω αρκετά καλα όλα τα υπάρχοντα μέρη του nautilus
3. Το drip tip το πλαϊνή με fairy κακός ή καλός ειναι το μοναδικό υγρό μαζί με το οινόπνευμα που διώχνει τα πάντα
4. Καθαρίζω με ξύδι και ξεπλένω με απιονισμενο νερό
5. Στεγνώνω και πρόσθετο το υγρό μου απο το ποτήρι και το υπόλοιπο υγρό απο το κουτί .
( δεν αφήνω ποτέ να πέσει κάτω απο την μέση για λόγους καλύτερης γεύσης )

•Mod M3 AlterEgo ( spieglen )
Όλο το μηχάνημα μόνο με καθαρό οινόπνευμα και το αφήνω χωρίς να το ξεπλένω να κάψει όλα τα μικρόβια..
* Μην ξεχνάτε ότι το χρησιμοποιούμε περισσότερο απο το κινητό μας :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος johnC

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 19:09 »
Καλησπέρα.Κατα καιρούς διαβάζω οτι είναι καλό να βράζουμε  με γάλα και μετά με ξύδι(για να φυγει η οσμή του γάλακτος)τους ατμοποιητές οι οποίοι είναι κατασκευασμένοι απο νικελομένο μέταλο-χαλκό κλπ.Ισχύει?Ποιά κομμάτια βράζουμε.Εμένα πχ ο ατμοποιητής μου δεν λύνεται ολόκληρος.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 19:15 »
Βράζουμε τα πάντα εκτός των o-rings αν και σε αυτό,δεν εχω συναντήσει πρόβλημα.Εφόσον ο δικός σου δεν λύνεται ολόκληρος,δεν αποτελεί πρόβλημα.Η θερμοκρασία απλά θα κάνει την δουλειά της και θα αποστειρώσει.Τα tank αν είναι pyrex τα βράζεις και αυτά άφοβα.Με τα πολυκαρβονικά,κράτα μια πισινή και απλά πλύνε τα με νερό και λίγο υγρό πιάτων και καλό ξέπλυμα μετά.

Αποσυνδεδεμένος johnC

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 19:19 »
friteza καλησπέρα.Οπότε βάζω ένα μπρίκι με γάλα να βράσει και αφού έχω βγάλει το πλαστικό απο το ντριπ τιπ  και την αντίσταση το βάζω μέσα(για πόση ώρα),και μετά επαναλαμβάνω με ξύδι ?

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 19:22 »
Εγω κανενα δεν βραζω ...βάζω ζεστο νερό με υγρό πιάτων και όλο το βράδυ μπανακι την αλλη μερα αλλαγμα με μονο ζεστο νερό και ετοιμος...αν ξέρω οτι θα χει λαδια πριν τον βαλω σε σαπουνερο τον καθαριζω με μπατονετες και υγρο πιατων σε τρυπες και πασα.. και μετα για μπανιο ολο το βραδυ

Αποσυνδεδεμένος spxavales

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 19:32 »
Πάντως ο gs air σου λύνεται ολόκληρος ΑΝ έχεις χέρι τανάλια. Εγώ επειδή είχα βάλει ένα υγρό το οποίο αποδείχθηκε ότι ήταν για πέταμα τον έπλυνα 10 φορές και δεν ξεβρώμιζε, οπότε προσπάθησα να τον ξεβιδώσω από το πάνω μέρος (όπως αναφέρεται στην πρώτη σελίδα του νήματος του gs air) αλλά με πένσα και έσπασα το γυαλί :wall: . Πήρα ανταλλακτικό και τώρα τον ανοίγω άνετα από πάνω και καθαρίζεται κομπλέ.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 19:34 »
Νερακι αφθονο κατω απο τη βρυση, καλο σκουπισμα και αμεση επαναχρηση. Ουτε βρασιματα, ουτε γαλατα, ουτε σαπουνια, ουτε αποστειρωσεις  :o ! Δε θα κανουμε εγχειρηση, ηρεμειστε! Η νικοτινη που περιεχει το υγρο μας τα σκοτωνει ολα, οποτε δεν υπαρχει κανενας λογος για περαιτερω δρασεις. Μονο αν ατμιζαμε εντονο αρωμα του οποιου δε φευγει η γευση τοτε τριψιμο με οινοπνευμα ή/και ξυδι. Για πολυ εντονα αρωματα, ατμισμα καποιων ml με σκετη βαση που ουτως ή αλλως ενεργει σαν διαλυτης και διωχνει οποιο υπολειμμα προηγουμενου αρωματος.

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 19:35 »
παντως αν ο ατμοποιητης σου ειναι απο επινικελωμενο χαλκο , μην τον αφησεις σε σαπουνονερο για πολλες ωρες ..

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 19:54 »
friteza καλησπέρα.Οπότε βάζω ένα μπρίκι με γάλα να βράσει και αφού έχω βγάλει το πλαστικό απο το ντριπ τιπ  και την αντίσταση το βάζω μέσα(για πόση ώρα),και μετά επαναλαμβάνω με ξύδι ?

καλησπέρα.Με γάλα βράσιμο αν έχει μέινει κάποια μυρωδιά απο πριν.Με νερό βράζω εγω.Αφήνω 4-5 λεπτά να βράζει και μετα αφήνω να στεγνώσει.Αν μείνουν άλατα επάνω λόγω σκληρότητας νερού,καθαρίζω με λίγο χαρτί και ζε σουι κομπλέ μετά.

Αποσυνδεδεμένος johnC

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 20:34 »
Νομίζω πως το βράσιμο με γάλα βοηθάει στο να απομακρύνουμε κάποιες ουσίες απο το χαλκό.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 21:21 »
Αν μιλαμε για επινικελωμενο χαλκο, τοτε ο χαλκος δεν ερχεται σε επαφη με το υγρο, αφου ειναι επινικελωμενος  8) . Βρισκεται δλδ κατω απο το στρωμα νικελιου που τον περιβαλλει.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #101 στις: Ιανουαρίου 29, 2016, 15:59 »
Αν πάρω καινούριο ατμοποιητή από κατάστημα στην Ελλάδα πρέπει να τον πλύνω πριν την πρώτη χρήση? Η αυτό ισχύει μόνο όταν έρχονται από Κίνα? (προφανώς δε χάνει κανείς τίποτα να τον πλύνει, απλά είναι μικρή έξτρα ταλαιπωρία και αναμονή πριν τον ατμίσεις)

Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #102 στις: Ιανουαρίου 29, 2016, 16:08 »
Κάποια καταστήματα ξέρω ότι καθαρίζουν τους ατμοποιητές ώστε να μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις αμέσως. Εγώ πάντως, ένα πέρασμα με ζεστό νεράκι και απορρυπαντικό τους κάνω σε κάθε περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος Knop29

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #103 στις: Δεκεμβρίου 26, 2016, 23:24 »
Παιδια εχει κανεις γνωμη γι αυτο;

https://www.replacesmoke.com/coil-master-ultrasonic-cleaner-16238-detail.html

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #104 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 00:26 »
...πολυ καλο!  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499216 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109118 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy