vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 1 χρήστης
kkoumas

Twitter

Provari

Απ: Provari
« Απάντηση #60 στις: Ιουλίου 20, 2011, 19:30 »


Τις ultrafire τις έχω και αυτές και οφείλω να ομοληγήσω οτι είναι πεταμένα λεφτά όσον αφορά τις επιδόσεις τους με το provari. Τώρα όσον αφορά τις AW IMR αυτές είναι οι ΜΟΝΕΣ μπαταρίες που θα σε καλήψουν. AW IMR πρακτικά σημαίνει οτι μπορούν να παρέχουν την απαραίτητη ισχύ λειτουργίας μέχρι τέλους με σταθερή ένταση και τάση που μειώνεται ομαλά και σταδιακά. Επίσης έχουν υψηλότερη ονομαστική τάση κατά την πλήρη φόρτιση τους σε αντίθεση με τις κινέζικες παραλλαγές.



Δες το video battery wars
 [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FfJeu7NfSZE[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2011, 12:36 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #61 στις: Ιουλίου 20, 2011, 19:53 »
Την ημέρα πόσες μπαταρίες χρειάζεστε από τις AW IMR 18490 ?

Αποσυνδεδεμένος nikpar

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #62 στις: Ιουλίου 20, 2011, 21:04 »

2 μπαταρίες την ημέρα.
Έχω βγάλει φωτογραφίες να δεις αλλά δεν ξέρω να της ανεβάσω
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2011, 12:39 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Provari
« Απάντηση #63 στις: Ιουλίου 20, 2011, 22:38 »

Αποσυνδεδεμένος nikpar

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #64 στις: Ιουλίου 20, 2011, 23:19 »
Σε ευχαριστώ Αtmo
Οι φωτογραφίες είναι χάλια, μάπα κινητό
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 25, 2011, 21:06 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Provari
« Απάντηση #65 στις: Ιουλίου 28, 2011, 00:35 »
Το review θα πρεπει να περιμενει λιγο παιδια  :'( :'( :'( :'(
Νομιζω πως ειχε ξανα αναφερθει καπου αλλα δε βρηκα το νημα.Λοιπον εβαλα το Provari κ δουλευει μια χαρα(απ οτι ειδα,ενδειξεις κλπ.) αλλα δεν αναγνωριζει τον ατμοποιητη,ειναι ego-T τυπου Β ΝR,με τον ανταπτορα ego της Provari κ ειναι λες κ δεν τον εχω βαλει επανω.Οταν τον βαζω σε μπαταρια ego ειναι μια χαρα αλλα οταν τον βαζω στο Provari τιποτα....το ιδιο εγινε κ με Hybrid-e.Να σημειωσω πως το Provari εχει μια ενδειξη που γραφει "OP" που σημαινει open=ανοιχτο οταν δεν εχεις επανω ατμοποιητη οταν κουμπωνεις αυτη η ενδειξη σου δειχνει τα Ohm=αντισταση....
Tι να συμβαινει?????Δεν εχω κ απλο ατμοποιητη 510 να δοκιμασω να δω ουτε τον Α2(ακομη σε 2-3μερες)  :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #66 στις: Ιουλίου 28, 2011, 01:25 »
Τσέκαρε τις επαφές-πόλους

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Provari
« Απάντηση #67 στις: Ιουλίου 28, 2011, 01:30 »
ΝΑι κατι μου ειπε ο συνατμιστης John 40,οτι ο ανταπτορας εχει ενα μικρο πολο κ με ενα μαχαιρακι να τον βγαλω λιγο προς τα εξω να ακουμπισει στην επαφη.Καπου το πετυχα κ τραβιξα τις 3 πρωτες μου τζουρες αλλα μετα χαθηκε............ειναι οπως βλεπεις ενα οραμα κ μετα ολα σβηνουν.Απολαυσα τις 3 πιο τελειες τζουρες κ μετα....ξανα αερας πρεπει να βρω την επαφη...

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 23, 2011, 12:51
Για οσους περιμενουν το review...καντε λιγο υπομονη γιατι τελικα θα μου παρει ακομη μια εως δυο μερες(το πολυ) να κανω καποιες,ακομη,δοκιμες ωστε να μπορω να φτιαξω ενα υπεραναλυτικο review  :D
Παντως βεβαιωνω απο τωρα πως εκτος οτι δουλευει αψογα,ειναι κ πολυ ευκολο σε χρηση!Αυριο θα εχω κ 2-3 ακομη ηδη ατμο/καρτο κ θα σας κατατοπισω.
 :bye: :bye:

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 23, 2011, 12:54








Φιλοι συνατμιστες κ συνατμιστριες,ειμαι στην απολυτως ευχαριστη θεση να σας παρουσιασω-προβαρω( :)) ) το νεο μου gadget-mod-ηλεκτρονικη "μπαταριοθηκη" με το ονομα Provari!!!Ας ξεκινησουμε,λοιπον.Κατα ρχην,με τις φωτογραφιες(ειναι απο κινητο κ προσπαθεσα να φτιαξω τις διαστασεις οσο μπορουσα),στην 1η κ 2η βλεπουμε το Provari με τα παρελκομενα που περιλαμβανε το πακετο κ πιο αναλυτικα με : 3xμπαταριες IMR 18650 3.7V 1600mAh,φορτιστη Li-ion Rapid τρειων ενδειξεων,φορτιστη αυτοκινητου,καπακι προεκτασης για τις μπαταριες κ φυσικα το Provari το οποιο εχει σπειρωμα για ατμοποιητες τυπου 510(για ego ατμοποιητες χρειαζομαστε ανταπτορα τυπου 510-ego).Στη 4η φωτογραφια βλεπουμε το Provari με ατμοποιητη Hybrid,στη 5η με 510D κ στην 6η με ego-T τυπου Β.Η τελευταια(7η),φωτογραφια ειναι το Provari σε συγκριση υψους κ μεγεθους με το ego-T B με μπαταρια των 1100mAh(ειναι τεραστιο).Να αναφερω πως το κοστος ολου του set(εξαιρουνται οι ατμοποιητες) μαζι με μεταφορικα(3-5εργασιμες) ανερχεται στο ποσο των 250ευρω περιπου και οφειλω να ομολογησω πως ειναι καπως εως πολυ "τσιμπιμενο"!!!
Συνεχιζοντας την αναλυση,να πω πως εκτος απο αρκετα πιο βαρυ απ οτι τα συνηθη κλασσικα μοντελα της αγορας ειναι κ υψος περιπου οσο μια μπαταρια+ατμοποιητη μαζι(βλ. 7φωτο)!Ομως,μη σας ξεγελα κ σας αποθαρρυνει αυτο,γιατι τελικα....το μεγεθος πραγματικα μετραει!!!
Ας παμε στα πιο ενδιαφεροντα κ αυτα ειναι το τι ακριβως μπορει να κανει,περα οτι ειναι μια μπαταριοθηκη κ χαρη σε αυτο δουλευει ο ατμοποιητης εχει λιγα εκατοστα χαμηλοτερα απ το σπειρωμα μια μικρη οθονη κ ακριβως απ την αλλο μερος το κουμπι χειρισμου χαρη σε αυτα επεξεργαζομαστε κ βλεπουμε ενα απλο αλλα χρησιμο μενου με επιλογες κ ενδειξεις οπως οhm,volt,φως κουμπιου κ το γνωστο σε ολους "on-off".
Τωρα,για να μη φλυαρω(πραγμα που μαλλον εκανα λογο ενθουσιασμου),θα περιγραψω τις εντυπωσεις μου χρησιμοποιοντας το Provari με τους τρεις προαναφερομενους ατμοποιητες,δηλ το 510D,Hybrid κ ego-T B.Με το 510D cartomizer στου οποιου τη συσκευασια εγραφε πως ειναι 2,8ohm διαπιστωσα με τη βοηθεια απ το Provari πως πραγματι ειχε 2,8-3,0 ohm κ αρχησα να ατμιζω απο 3,3V η διαφορα σε χτυπημα κ ατμο δεν ηταν μεγαλη απο ενα κλασσικο ατμοποιητη+μπαταρια(ego κλπ) αλλα η γευση ειχε,ηταν αρκετα πιο γεματη χωρις να υπαρχει η αισθηση καμενου ή πλαστικου,κλπ!!!Τον ιδιο ατμο(510D) τον εβαλα κ στη κλασσικη μπαταρια ego κ δεν ειχε την ιδια ποιοτητα γευσης,ηταν λιγο πιο ελαφρυα κ με μια μικρη αισθηση πλαστικου.Συνεχισα να ανεβαζω τα volt κ παρατηρησα πως οταν εφτασα στα 4-4,2V αρχησε να υπαρχει μονο μια ξερη γευση κ δυνατο χτυπημα,που προσωπικα δε με ευχαριστησε.Στη συνεχεια,χρησιμοποιησα το Ηybrid,παλι,ξεκινοντας απ τα κατοτερα Volt κ παντα με το ιδιο υγρο.Για το Hybrid η ενδειξη ηταν 2,8ohm κ στα 3,3 ηταν οπως σε μια φυσιολογικη μπαταρια ego αλλα αυτη τη φορα με ενα ελαφρα δυνατοτερο χτυπημα κ σιγουρα πιο ξεκαθαρη κ γεματη γευση.Για να μου δωσει αισθηση καμενου εφτασα στα 5,4V αλλα οσο ανεβαινα απ τα 3,3-5,4 το χτυπημα κ η παραγωγη ατμου γινοταν ολο κ μεγαλητερη!!!Τελος,με το ego-T B εγινε επανασταση!!!Ηταν η πιο απιστευτη ατμιστικη εμπηρια της ζωης μου.Οταν εφτασα στα 3,7-4V αρωμα,γευση,χτυπημα,παραγωγη ατμου ολα ηταν σα να βρησκεσε σε ενα ατμιστικο παραδεισο!!!
Δε θα σας κουρασω αλλο(αρκετα... :)) :)) ),απλα θα πω τελειωνοντας πως σε αυτο το προϊον τεριαζουν γαντι το "οτι πληρωνεις...περνεις" κ "το μεγεθος σιγουρα...μετραει"!!!Τα υπολοιπα συμπερασματα δικα σας!Στεναχωριεμαι μονο που δε μπορεσα να κανω το review κ με τον ιδιοκατασκευασμενο Α2(δεν εχει ερθει ακομη)  :'( :'(

(edit: Ευχαριστω για το χρονο σας κ την υπομονη σας)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2011, 12:54 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #68 στις: Ιουλίου 29, 2011, 23:48 »

κ αρχησα να ατμιζω απο 3,3V η διαφορα σε χτυπημα κ ατμο δεν ηταν μεγαλη απο ενα κλασσικο ατμοποιητη+μπαταρια(ego κλπ) αλλα η γευση ειχε,ηταν αρκετα πιο γεματη χωρις να
υπαρχει η αισθηση καμενου ή πλαστικου,κλπ!!!Τον ιδιο ατμο(510D) τον εβαλα κ στη κλασσικη μπαταρια ego κ δεν ειχε την ιδια ποιοτητα γευσης,ηταν λιγο πιο ελαφρυα κ με μια μικρη
αισθηση πλαστικου.Συνεχισα να ανεβαζω τα volt κ παρατηρησα πως οταν εφτασα στα 4-4,2V αρχησε να υπαρχει μονο μια ξερη γευση κ δυνατο χτυπημα,που προσωπικα δε με
ευχαριστησε.Στη συνεχεια,χρησιμοποιησα το Ηybrid,παλι,ξεκινοντας απ τα κατοτερα Volt κ παντα με το ιδιο υγρο.Για το Hybrid η ενδειξη ηταν 2,8ohm κ στα 3,3 ηταν οπως σε μια
φυσιολογικη μπαταρια ego αλλα αυτη τη φορα με ενα ελαφρα δυνατοτερο χτυπημα κ σιγουρα πιο ξεκαθαρη κ γεματη γευση.Για να μου δωσει αισθηση καμενου εφτασα στα 5,4V αλλα
οσο ανεβαινα απ τα 3,3-5,4 το χτυπημα κ η παραγωγη ατμου γινοταν ολο
μου.Οταν εφτασα στα 3,7-4V αρωμα,γευση,χτυπημα,παραγωγη ατμου ολα ηταν σα να βρησκεσε σε ενα ατμιστικο παραδεισο!!!


Kαταρχην συνονόματε καλοατμιστο . :thumpup:
Άλλα από την άλλη πόσα θες να με τρελάνεις?  :wall:
Μια ego μπαταρία βγάζει πλήρως φορτισμένη 4,2 βολτ και σταδιακά πέφτει στα 3,7 βολτ και όσο συνεχίζει πέφτει και άλλο.
Άλλα  στα 3,7-4 βολτ που λες ότι άρχισε ο ατμιστικος παράδεισος.......αυτή η τάση υπάρχει και στην απλή ego μπαταρία όταν είναι πλήρως φορτισμένη.
Μήπως δεν κατάλαβα καλά? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Provari
« Απάντηση #69 στις: Ιουλίου 29, 2011, 23:58 »
...μπορεί οι στάνταρ μπαταρίες του να είναι ταλαιπωρημένες Βαγγέλη και να πέφτουν σχετικά γρήγορα σε Βολτ. Οπότε βρήκε με την 18650 στο προβάρι πιο σταθερό κι "ακούραστο" βολτάζ στα 4. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 25, 2011, 21:08 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #70 στις: Ιουλίου 30, 2011, 00:06 »
Η απορία μου έχει να κάνει με το σκεπτικό ότι ο συνονόματος μάλλον δεν εκμεταλλεύτηκε σωστά το συγκεκριμένο mod και ότι μπορεί να δώσει σε όλους τους ατμο και carto που χρησιμοποίησε τον ατμιστικο παράδεισο.
       

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Provari
« Απάντηση #71 στις: Ιουλίου 30, 2011, 00:33 »
Ειναι οπως το ειπε ο Vangos,Βαγγο(ΣΕΒ) οι μπαταριες του ego δεν βγαζουν 4,2V με διαρκεια,σταδιακα χανεται σχεδον αμεσα κ παει στα 3,7-3,4V.Στο Provari,κ λαθος μου που ξεχασα να το αναφερω,ειναι
πως εως οτου η μπαταρια ξεφορτησει εντελως μα εντελως(δηλ κλεισει η παροχη) σου δεινει την απιστευτη αυτη ικανοτητα να ατμιζεις σταθερα κ αδιακοπα σε Volt.Αυτο δηλαδη που λεει ο φιλος Vrs5 για ξελειγωμα των μπαταριων ειναι ως προς τη διαρκεια τους κ οχι προς την αποδοση των Volt,οσο κ αν "ακουγεται" απιστευτο!Τωρα οσο για το θεμα πως μαλλον δε το εχω ακομη αξιοποιησει,εννοειτε μιας κ το χω 2μερες!

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Provari
« Απάντηση #72 στις: Ιουλίου 30, 2011, 17:22 »
To provari το πήρε ενας φίλος εχθές και στο skype τώρα μολις,
μου έλεγε οτι 10ml τη μέρα για πλάκα τα έχει.
Εσύ τι λες vaggo?

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Provari
« Απάντηση #73 στις: Ιουλίου 30, 2011, 17:27 »
Μμμ...αναλογως τη χρηση!Αλλα οτι καταναλωνει σε υψηλα Volt περισσοτερο υγρο σιγουρα.Εγω για τις δοκιμες κ μονο χαλασα 10ml σε τρεις διαφορετικους ατμοποιητες.Αν ομως δεν ανεβοκατεβαζεις τα Volt συνεχεια κ βρεις το σημειο "G" που σου ταιριαζει τοτε κανει καταναλωση περισσοτερη μεν απο τα κλασσικα η/τ αλλα οχι πολυ.Για να καταλαβεις,αλλη καταναλωση θα εχει στα 4V πχ κ αλλη στα 5V.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Provari
« Απάντηση #74 στις: Ιουλίου 31, 2011, 13:32 »
Να υποθέσω πως το provarι δίνει σταθερή τάση, χωρίς να επηρεάζεται από την μείωση της τάσης της μπαταρίας, λόγω χρήσης;;;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501513 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 303 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:18
από chkontog
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241179 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 06, 2024, 13:43
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3283 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12701 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 681 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111708 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan