vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

303 επισκέπτες, 5 χρήστες
maprix, Sergios, djfloor, Buliwyf, athmichalop

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2580 στις: Αυγούστου 30, 2017, 19:22 »
Δεν μπορώ να καταλάβω τί είναι αυτή η ανάλυση που αναφέρεις.Μπορείς να το εξηγήσεις λιγάκι?
Δε μπορω να εξηγησω κατι το οποιο δε γνωριζω απλα διαβαζω για αναλυση γευσης και οτι μπορεις να διακρινεις τα αρωματα ξεχωριστα(σαν να στα πεταει ενα ενα ο ατμο)και οχι ενα συνυφασμενο αποτελεσμα(το ξαναλεω δεν εχω παραπονο στη γευση απλα ψαχνω τον κατι επιπλεον,αποκλειεται να μην εχεις διαβασει για τον εβιβα και ποσο τον εκθειαζουν)
Αδυνατω να το διατυπωσω καλυτερα
[member=18024]Tortugas[/member] Μην νομιζεις οτι η δικη μου γνωση ειναι κατι παραπανω,καθε τι αλλο θα ελεγα
Απλα μου μπηκε το μικροβιο διαβαζοντας διαφορα νηματα

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2581 στις: Αυγούστου 30, 2017, 19:39 »

Tο οτι σου δίνει μία μία τις γεύσεις έχει να κάνει καθαρά και μόνο με την θερμοκρασία της αντίστασης.Κάποιες γεύσεις σκάνε σε χαμηλή θερμοκρασία, άλλες σε υψηλότερη.

Υποθέτω οτι επειδή οι τσιγαρίσιοι κάνουν για μεγάλης διάρκειας τζούρες, η αντίσταση αλλάζει θερμοκρασίες με τον χρόνο και σου δίνει διαφορετικούς "τόνους" αρώματος.
Αλήθεια αυτό βαφτίστηκε ανάλυση?  :confused1:


Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2582 στις: Αυγούστου 30, 2017, 19:45 »
Κοιτα ο μονος λογος να παρεις κατι τετοιο απ'την στιγμη που δεν θες τσιγαρισιο ειναι να φτιαχνεις συνταγες υγρων. Μαλλον λοιπον ενα μικροβιο μονο ειναι. Αλλος που μιλουσα ηθελε τσιγαρισιο μονο και ηθελε το tfv8 baby beast γιατι ειχε το μικροβιο. Εχω πουλησει αρκετα εδω εξαιτιας του μικροβιου (και οχι μονο εγω), οποτε δεν ειμαι εδω για να κρινω :tongue_smilie: Για καθημερινο παντως δεν θα το χεις αν δεν σε καλυπτει το τσιγαρισιο. Επισης τα υγρα που αξιζουν για κατι τετοιο ειναι ακριβουτσικα για να κανεις μονιμα και πανω στο τρεξιμο και το αγχος δεν εκτιμας γευση ουτος η αλλος, την νικοτινη σου θες μονο. Αν το χεις οπως ενα πουρο απο την αλλη το καταλαβαινω περισσοτερο αλλα και παλι πιο πολυ το οτι κολλησες με την αναλυση μαλλον ειναι  :)) Οπως και να χει αν παρεις τελικα τσιγαρισιο, πες μου ποσο το χρησημοποιεις! Μπορει να κολλησω και γω 

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2583 στις: Αυγούστου 30, 2017, 19:52 »
[member=15018]GRat[/member] 
Καθοτι οτι αντιληψη εχω περι "αναλυση γευσης" την εχω μονο διαβαζοντας δεν ειμαι ο πλεος καταλληλος να σου απαντησω σε αυτα που λες,ουτε διαφωνω ουτε συμφωνω ομως καθως δε γνωριζω

[member=18024]Tortugas[/member]
Μωρε με ναυτιλακο ξεκινησα αλλα τωρα δε μπορω με πιανει βηχας και τον σκαι που του εβαλα MTL airdisc 2 ωρες αντεξε γυρισα σπιτι και το αλλαξα δεν ειναι για μενα,με πιανει μια υπονοια βηχα με τις τσιγαρισιες δεν ξερω γιατι απλα δε μπορω
Οποτε λιγο δυσκολα να προβω σε μια τετοια αγορα,θα παει χαμενη

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2584 στις: Αυγούστου 30, 2017, 19:55 »
Βασικά για να δοκιμάζω τα υγρά που φτιάχνω έχω τον CSMNT.

Έχει 5K ανάλυση σε σχέση με τα υπόλοιπα tanks/drippers μου που είναι απλά fullHD...΄ή έστω 2Κ τα serpent mini.

Τσιγαρίσους έκανα αρχικά και έχω ακόμη μερικά subtank mini(με την μικρή την τρυπούλα είναι τσιγαρίσιος).

Το μικρόβιο της γεύσης μάλλον εννοείς, το έχω και ναι μπορείς να πάρεις γεύση ποιοτικότατη απο μή τσιγαρίσιους ατμοποιητές.

Ο τρόπος είναι το TC και το ατσάλι..

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2585 στις: Αυγούστου 30, 2017, 20:16 »
Περιμενω να ερθουν κατι nife τωρα να τα παιξω στο θεριον αλλα μεχρι τοτε απλα στο περιμενε

Ευχαριστω για το χρονο σου

Αποσυνδεδεμένος kostas naxioths

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2586 στις: Αυγούστου 30, 2017, 21:04 »
Δεν φαντάζεσαι πόσες σελίδες απαντήσεων είναι δυνατόν να πάρεις από αυτο το ερώτημα. Και σιγά μην βγάλεις άκρη κιόλας. :)
Πάμε μια μπας και μπορέσω να σου δώσω να καταλάβεις το μέγεθος του ερωτήματός σου:
Εξαρτάται που ατμίζεις. Αν είσαι σε TC, τότε το πιο διαδεδομένο είναι το SS316L
Αν είσαι σε power mode, τότε έχεις περισσότερες επιλογές: ΚΑ(nthal)A1, NI80, SS316L  (το μόνο που παίζει σε έλεγχο θερμοκρασίας ΚΑΙ σε watts mode) και κάμποσα άλλα με εξωτικές παραλλαγές. Ότι σύρμα θέλεις και σε βολεύει, αλλά αν είσαι ψιλο άσχετος, πάρε ένα απλό KA-A1 26 AWG ή 28 awg (όσο μεγαλύτερο το νούμερο, τόσο λεπτότερο το σύρμα σε διατομή, άρα και μεγαλύτερη αντίσταση στον ίδιο αριθμό σπειρών με την ίδια διατομή πυρήνα), που είναι λεπτό αλλά όχι και τόσο λεπτό να ξεκινήσεις και βλέπεις αν θα παραμείνεις στο σύρμα ή θα αγοράζεις προ-τυλιγμένες αντιστάσεις.
Ίδιες αντιστάσεις -ίδιος αριθμός στις σπείρες στον ίδιο πυρήνα με το ίδιο σύρμα-. Εδώ η συνολική αντίσταση θα είναι η μισή από την κάθε μία ξεχωριστά. Αν φτιάξεις δλδ αντίσταση 0,4Ω, οι δύο θα είναι 0,2Ω.
Για όλα αυτά -αριθμό σπειρών, πυρήνας, σύρμα, διατομή σύρματος κλπ- μπορείς να δεις http://www.steam-engine.org/coil.html που θα σε οδηγήσει με ακρίβεια εκεί που θέλεις να καταλήξεις.

ευχαριστω αλλα επειδη δεν τα καταλαβαινω ολα εκανα μια ανιστασι με 28 kanthal και 7 σπειρες αλλα βγαζει πολυ λιγο ατμο αλλαξα φυτιλι κοντα και πιο μακραυ τπτ τα ιδια...μου φαινεται μικρη η αντισταση με βαση τα βιντεακια που βλεπω

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2017, 21:08 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2587 στις: Αυγούστου 30, 2017, 21:06 »
Ανέβασε Watt.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2588 στις: Αυγούστου 30, 2017, 21:19 »
Tι αντίσταση θέλεις να φτιάξεις?

Ας πούμε 0,5Ω για παράδειγμα που είναι μια καλή αρχή.
Προσοχή, αν το setup σου είναι διπλή αντίσταση, τα τελικά ohm θα είναι τα μισά της κάθε αντίστασης.
Πάς στο www.sream-engine.org και στο tab -> coil wrapping.
Εκεί σου ζητάει τις εξής πληροφορίες

Σύρμα/meterial and profile (είδος), Διάμετρο Σύρματος/diameter of wire (awg), διάμετρο πυρήνα/Inner diameter of coil (εκεί που τύλιξες το σύρμα, ας πούμε σε κατσαβίδι 3mm) και κατόπιν έχεις δύο επιλογές:
Ή θα του "καρφώσεις" την αντίσταση που θέλεις να φτιάξεις και στο δεξί μέρος του θα σου πει πόσες σπείρες πρέπει να είναι,
Ή θα του δώσεις τις σπείρες και θα σου πει τι αντίσταση έφτιαξες, άρα "πειράζοντας" τις σπείρες θα φτάσεις εκεί που πιθανώς θέλεις.

Στο δεξί σημείο κάτω κάτω έχει ένα πίνακα Heat Flux. Εγώ είμαι εκεί στο 180-220. Πειράζοντας αυτό τον αριθμό σου δίνει τα watt που πρέπει ή δεδομένη αντίσταση να παίξει ώστε να πάρεις ότι ζήτησες.
Κάνε δοκιμές με αυτό μέχρι να είσαι ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα.

Ότι θέλεις ρωτάς.

Αποσυνδεδεμένος GiannisKwn

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2589 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2017, 19:13 »
Καλησπέρα παιδιά
Εχω ένα ijust2 και πριν από λίγο καιρό έπεσε και έσπασε λίγο το τζαμακι με αποτέλεσμα να βγενει υγρό , λόγω οικονμικών το έκλεισα λίγο με σιλικόνη
1. Υπάρχει πρόβλημα με το υγρό που έρχεται σε επαφή με την σιλικόνη;
2. Σκέφτομαι να πάω σε rta μπορω να το βάλω στο ijust2? Αν ναι τι παίζει με τίς αντιστάσεις; Γιατί σε εργοστασιακές προτείνουν watt π.χ. 10-25watt ενω αποσο ξέρω το ijust2 δινει 80watt και όσο πέφτει η μπαταρία του φτάνει στα 30watt με αποτέλεσμα να είμαι σκεπτικός να πάρω π.χ. έναν nautilo 2 για τον λόγο αυτό που γράφουν οι αντιστάσεις τους πάνω.
Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει λίγο  η τι γίνεται με τις αντιστάσεις αυτές  ή και τι με τα σύρματα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2017, 22:42 από GiannisKwn »

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2590 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2017, 20:16 »
[member=21060]GiannisKwn[/member] Θα σου σβησουν το ποστ, κανε edit και γραψε το με ελληνικα..

1. Θεωριτικα η σιλικονη δεν ειναι τοξικη, δεν βλεπω γιατι να χεις θεμα με τα υγρα. Aν ειναι οξινα ισως να εχεις. Πρακτικα ομως υπαρχουν πολλες σιλικονες με μιξεις μεσα, πιο περα δεν γνωριζω κατι. Του πιστολιου φανταζομαι δεν εχει θεμα αλλα καλυτερα περιμενε απαντηση απο καποιον που γνωριζει περισσοτερα.

2. Μπορεις αλλα δεν ειναι φιλικη προς στον χρηστη αυτη η κατηγορια. Πρεπει να φτιαχνεις αντιστασεις οπου θα λειτουργουν απροβλιματηστα απο 4.2 μεχρι 3.3 volt γι'αυτο που εχεις (με χρηση προγραμματος ή εφαρμογης). Πρεπει επισης να αγορασεις εναν μετρητη ohm οπου αξιζει οσο ενα φτηνο modακι σχεδον οποτε δεν γλυτωνεις κατι ουσιαστικα.

Εχω την εντυπωση πως αν βαλεις οποιοδηποτε nautilus πανω σ'αυτο θα καει η αντισταση 1-2 δευτερολεπτα αφου πατησεις το κουμπι.

edit: Μπορεις επισης να παρεις απλα ενα ανταλλακτικο τζαμακι

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2591 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2017, 20:23 »
Ο ναυτίλος (και ο 5ml και ο mini) πάνω σε ijust 2  και ijust s δούλευε μια χαρά...

Αποσυνδεδεμένος GiannisKwn

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2592 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2017, 00:53 »
Με τι αντιστάσεις;

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2593 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2017, 02:52 »
με τις bvc 1.6 και 1.8, οι 0.7 δεν υπήρχαν τότε

Αποσυνδεδεμένος billemp

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2594 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2017, 03:52 »
Παιδιά με τη σειρά μου καλημέρα και συγχαρητηρια την "ηλεκτρονική βίβλο" του ατμίσματος που έχετε δημιουργήσει. Γράφτηκα πρόσφατα όμως σας συμβουλευομαι ΧΡΌΝΙΑ τωρα.

Ήρθε μετά απο καιρό η στιγμή να αγοράσω τον πρώτο μου rdta. Έχω καταλήξει στους k.o.f και fodi f2.
Ύπάρχει κάποιος που να τους έχει δοκιμάσει και τους 2 ; 

Ψάχνω γενικα:
-γεύση πανω απ ολα (σχετικά χλιαρό ατμό)
-μετρια τζουρα σπανιότερα πνευμονικη (μιας και έχω και τον merlin mini για αυτό) 
-όμορφο (μικρο σχετικά)
-εύκολο σχετικα σε στήσιμο
-σχετικά χαμηλό σε κατανάλωση

Ατμίζω περίπου στα 4.1 vοlt , 13-15 watt σε τσιγαρίσιους (1-1.5ohm)   και 3.6-3.8 volt στα 40-60 watt σε πνευμονικούς ( 0.2 - 0.6 ohm) πάντα με clapton . 

Οποιαδήποτε πληροφορία για τους δυο ατμοποιητες ή καλύτερη πρόταση στο ίδιο εύρος τιμής καλοδεχούμενο εννοείται !

Βασίλης. :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 26 6223 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:54
από Tem
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117247 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508489 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155324 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569408 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244449 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294886 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1971 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763393 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1301 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog