vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

419 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, camber, manoslykos

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2550 στις: Αυγούστου 10, 2017, 21:42 »
βάζε λίγο πιο χαλαρό το βαμβάκι και θα έχεις μια διαρροή μούρλια  :thumpup:


Τώρα έχω και skyline & hussar.


πιστεύω πως θα το ρεγουλάρεις εφόσον έχεις αυτούς τους δυο κλείνε τα υγρά και άνοιγε μόλις δεις πως πάει να στεγνώσει

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2551 στις: Αυγούστου 10, 2017, 21:46 »
...Μόνο ο unfollow δε μου έκανε αλλά δεν τον χρησιμοποίησα κατά το ταξίδι, τον είχα στην κασετίνα.
Τώρα έχω και skyline & hussar...

Τώρα που έχεις skyline και hussar, τι τον θέλεις τον unfollow; Πούλα τον να αδειάσουν και τα συρτάρια. Ξέρω κάποιον που θα πούλαγε και την ψυχή του για ακόμα έναν unfollow (και 6 και 7 δηλαδή...). :yes:

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2552 στις: Αυγούστου 15, 2017, 23:02 »
Καλησπέρα σε όλους,

Πριν από λίγο καιρό αγόρασα έναν αυθεντικό 22αρη goon στην brass έκδοση του, με στόχο να ταιριάζει εμφανισιακά με κάποια μοντάκια που έχω. Ωστόσο φαίνεται ότι έκανα «πατάτα», καθώς για κάποιο λόγο μου αφήνει μια ελαφριά, μεταλλική επίγευση μετά από κάθε τζούρα. Στην αρχή θεώρησα ότι είναι η ιδέα μου, αλλά πλέον είμαι βέβαιος. Να αναφέρω ότι ούτε τα βαμβάκια μου ακουμπούν στα τοιχώματα ούτε και προφανώς η αντίσταση. Έχετε κάποια ιδέα / συμβουλή για να εξαφανίσουμε αυτή τη γεύση?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2553 στις: Αυγούστου 15, 2017, 23:08 »
Έχει κάνει τα μπανάκια του;

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2554 στις: Αυγούστου 16, 2017, 01:06 »
Η αλήθεια είναι ότι παρά τα μπάνια που το είχα κάνει με νερό και σαπούνι, τις 10 ημέρες περίπου που τον έχω τον είχα στο ράφι λόγω αυτής της γεύσης. Πριν από καμία ώρα περίπου, του έκανα για 30 λεπτά ένα μπάνιο με βότκα, κατόπιν συμβουλής συνατμιστή, και επιτέλους τον απολαμβάνω χωρίς αυτή την απαίσια γεύση.

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι αυτό το πρόβλημα το συναντάω πρώτη φορά, με τόσο επίμονα κατάλοιπα λαδιού σε ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2555 στις: Αυγούστου 16, 2017, 09:49 »
Ο χαλκός αφήνει γεύση, μπορείς να το δεις και με χάλκινα drip-tips αυτό.

Προσωπικά εμένα μου αρέσει με όξινα φρουτώδη υγρά το συγκεκριμένο φαινόμενο και έχω μια σειρά απο χάλκινα tips για κάποια υγρά.

Sent from my LG-H955 using Tapatalk


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 16, 2017, 12:22 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2556 στις: Αυγούστου 16, 2017, 19:27 »
Ο ατμοποιητης ειναι μπρούτζινος (brass). Οτι γενικα θελει φροντιδα και επηρεαζει κατα καποιο τροπο τη γευση το υλικό κατασκευης το ξερω και το καταλαβαινω. Αλλα το να ατμιζεις vanilla custard με μια μικρη δοση wd40, αξια ανεκτιμητη.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2557 στις: Αυγούστου 30, 2017, 01:43 »
Χαιρετώ! Δεν βρήκα θέμα ειδικά για αυτό που θέλω οπότε μάλλον ταιριάζει καλύτερα εδώ... σε κάθε περίπτωση προκαταβολικά συγγνώμη αν είμαι σε λάθος θέμα  :respect:

Εδώ και λίγο καιρό παίζω με τον RDTA 5. Είχα δοκιμάσει κάποιες έτοιμες αντιστάσεις fused clapton, έμεινα μεν ευχαριστημένος, αλλά ως νουμπάς τις κατέστρεψα και τις 4 σχετικά γρήγορα  :-[

Γενικά περιμένω από ένα φιλαράκι σύρμα, να ξεκινήσω να στήνω δικιές μου, αλλά μιας και θέλω να δοκιμάσω έτοιμες αντιστάσεις, αυτές που λέμε exotic coils, ποιά θα προτείνατε; Έχω βρει ένα σωρό, fused clapton, alien clapton, staggered, twisted, framed staple, και δεν έχω ιδέα τα χαρακτηριστικά κάθε μιας, πως τα πάνε από γεύση, ατμό, κ.ο.κ.

Το πιο βασικό είναι να μην είναι «πλακέ» σύρμα, έστω στα ποδαράκια τους, αλλά στρογγυλό. Αυτό γιατί o RDTA 5 έχει velocity style deck και στο κάτω μέρος βιδώνει από το πλάι. Και με πλακέ σύρματα δεν έχω ακόμα καταφέρει να το πιάνω σωστά με αποτέλεσμα είτε να έχω hotpots σε εκείνο το σημείο... είτε να πρέπει να βιδώσω το κάτω μέρος με την αντίσταση κάθετα (για να πιάσει καλά) και μετά να τη γυρίσω, με αποτέλεσμα και hotspots να έχω στα ποδαράκια της, και να σκίζω την αντίσταση  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2558 στις: Αυγούστου 30, 2017, 02:33 »
Τα "πλακέ" μπορείς να τα γυρίσεις με την βοήθεια μιας πενσούλας.

Ενώ θα έχεις την αντίσταση πάνω στο κατσαβίδι ή οτιδήποτε χρησιμοποιείς για στρίψιμο, θα πιάσεις το ποδαράκι και θα το στρίψεις με την πένσα.

Hotspots πάντα θα κάνει μέχρι να την φέρεις στα ίσια της.

Θέλει χαϊδεμα και λίγη θερμότητα και θα στρώσει.

Δες αν θες youtube  να δεις πως τις βάζουν πάνω σε velocity να καταλάβεις καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2559 στις: Αυγούστου 30, 2017, 07:19 »

akpe

Δεν νομίζω ότι θα δεις μεταξύ τους τεράστιες διαφορές τουλάχιστον εγώ δεν βλέπω είται έχω Fused είται έχω staggered οπότε διάλεξε αυτά που σε βολεύουν στο ντεκ σου και θα είσαι μια χαρά .

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2560 στις: Αυγούστου 30, 2017, 10:19 »
Η άλλη περίπτωση είναι να τις κάνεις spaced, δλδ να μην είναι κολλημένες οι σπείρες.
Έτσι δεν έχεις hot spots.

Για να πετύχεις ομοιόμορφη αντίσταση spaced, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια βίδα και να στρίβεις το σύρμα σου στις σπείρες της.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2561 στις: Αυγούστου 30, 2017, 10:59 »
Για κάποιον που τώρα σκέφτεται να αρχίσει να φτιάχνει αντιστάσεις η χρήση εξωτικών αντιστάσεων και hot spot λέει κάτι; Και σε τελική τί προσφέρει παραπάνω η εξωτική αντίσταση πέρα από τον παράγοντα ουάου; Όταν ξεκίνησα να φτιάχνω δικές μου, είδα σε YouTube περισσότερα απ' ότι έχω δει σε ταινίες στη ζωή μου. Έφτιαξα διάφορες περίεργες αντιστάσεις ωραίες με τις περισσότερες να μη χωράνε, άλλες να βγάζουν αντίσταση που δε μου άρεσε και συνολικά να μη βλέπω και κάτι τόσο διαφορετικό από μια απλή αντίσταση. Η κατάληξή μου ήταν απλές ανοικτές αντιστάσεις που τις φτιάχνεις σε ελάχιστο χρόνο. Υλικό; Ότι δοκιμάσετε και σας αρέσει. Αντίσταση; Επίσης.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2562 στις: Αυγούστου 30, 2017, 11:02 »
@redhortho

Προσφέρουν παραπάνω γεύση.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2563 στις: Αυγούστου 30, 2017, 11:10 »
...γεύση,ντουμάνι,ζεστό ατμό,παραπάνω ανάλυση υγρού θα προσθέσω

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2564 στις: Αυγούστου 30, 2017, 11:27 »
Πρέπει επίσης να ταιριάξεις το deck σου με την αντίσταση που θα βάλεις μέσα.

Βάλε σε 24mm 28αρι απλό σύρμα και η γεύση ακόμα και σε σύγκριση με απλό clapton  θα είναι ανύπαρκτη.

Δεν λέμε να βάλεις alien σε rba του subtank mini, αλλά όλα έχουν την θέση τους κάπου.

Μεγαλύτερη επιφάνεια = περισσότερη γεύση/παραγωγή ατμού.

Οσο για τα hotspots, αν δεν τα βγάλεις ατμίζεις σύρμα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem