vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

120 επισκέπτες, 5 χρήστες
antiklitos140, Milarepa, Jorge, camber, Doubt

Twitter

Απολύμανση - καθαρισμός οσμών σε Επισκευάσιμους ατμοποιητές

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Ευχαριστω,
 
 Αλλα αν βάλεις στο στόμα το επιστόμιο χωρίς να ρουφήξεις
 έχεις την ίδια γεύση σε ποιο άτονη μορφή
 
 Οταν ρουφάς, η ιδια γεύση γίνεται έντονη
 Για αυτό πιστεύω πια ότι δεν οφείλετε σε βρωμιά άλλα στο υλικό κατασκευής

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Ημουν ετοιμος να σου απαντησω αυτο ακριβως που εγραψες στο τελευταιο μηνυμα σου πριν το διαβασω..

Οταν ειχα πλυνει με ξυδι εναν ατμοποιητη που δεν ηταν ss (ανοξειδωτος) επαθα ακριβως το ιδιο που περιγραφεις, μια απροσδιοριστη πολυ κακη γευση που με επιανε μεχρι και το στομαχι μου... το ξυδι μαλλον αντεδρασε καπως μη προβλεψιμα με το υλικο που ειχε σαν επιστρωση ο ατμοποιητης μου (τον χαραξα για να το διαπιστωσω) με αποτελεσμα να παει στα σκουπιδια... οτι και να ειχα κανει μετα για να τον επαναφερω... ματαιο! ???

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Για αυτό πιστεύω πια ότι δεν οφείλετε σε βρωμιά άλλα στο υλικό κατασκευής
H eCig στο site αναφέρει το SS 304 σαν υλικό κατασκευής του Russia 91%. Αυτό είναι ακριβώς το ίδιο υλικό που χρησιμοποιείται στον Kayfun. Αν δεν είναι, επικοινώνησε με την εταιρία.

Αντίστοιχη επίμονη γεύση μετά από πλυσίματα είχα με κλώνο Trident. Τον διέλυσα, τον μπάνιαρα σε βενζίνη κι έστρωσε αμέσως.

Αφού έχεις και τον αυθεντικό kayfun προσπάθησε να εντοπίσεις το πρόβλημα αλλάζοντας κομμάτια. Βάση Russian, tank kayfun και το αντίθετο.

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Θα τη δοκιμάσω και τη βενζίνη, αλλά δεν έχω πρόχειρη, το αμάξι καιει πετρέλαιο
 
 Βρηκα στο σπίτι ένα μπουκάλι καθαρό φαρκακευτιμο οινόπνευμα
 
 Να τα βαλω να κοιμηθούν μαζί?
 
 Κανένα άλλο υλικό που κάνει για δοκιμές?
 
 Κάπου νομίζω διάβασα για ελληνικό καφέ
 
 Ετσι κι αλλιώς σα νεκροψία το βλέπω πια, δεν πιστεύω οτι θα επανέλθει

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
" Για να την περιγράψω η γεύση-μυρουδία έιναι κατι αναμεσα σε ταγκισμενο λάδι, λιβανι ή τελος παντων αυτο που μπαινει στο θυμιατο, και μυρωδια κατουρηματος την επομενη μέρα αν έχεις πιει την προηγούμενη ένα μπουκάλι ουίσκι."


Αυτο εμενα δεν μου κανει για μεταλλιλα, αλλα για επιμονες επικαθησεις. Λουτρο υπερηχων με δυνατο απολυμαντικο κανενας συνατμιστης στη συπρωτευουσα δεν? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2014, 23:41 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Η σόδα, δεν είναι βάση. Είναι άλας του ανθρακικού οξέος. Αλλά αυτό που γίνεται είναι πάνω κάτω το ίδιο..... 8) 8)
Εχεις δικιο, ειναι αλας, δεν το ειπα καλα: Υδατικο διαλυμα NaHCO3 ειναι βασικο διαλυμα λογω:
NaHCO3 + H2O ------> Na+ + H2CO3 + OH-
Το ξυδι ειναι οντως οξικο οξυ (ετοιμο διαλυμα) και η συνεχεια οπως την ειπαμε....
Περα απο τα οφ τοπικ ομως, αν μας ταλαιπωρουν οσμες και γευσεις, 2 λυσεις μοιαζουν να εχουν αποτελεσμα:
Φλογα σε οτι "σηκωνει" καψιμο (=σε οτι δεν ειναι πλαστικο /λαστιχο) και οδοντοκρεμα με καλο τριψιμο με (παλια) οδοντοβουρτσα. Δυσκολα παντως λυνονται τετοια θεματα χωρις συνδυασμο χημικου ΚΑΙ μηχανικου καθαρισμου....

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Εχεις δικιο, ειναι αλας, δεν το ειπα καλα: Υδατικο διαλυμα NaHCO3 ειναι βασικο διαλυμα λογω:
NaHCO3 + H2O ------> Na+ + H2CO3 + OH-

....


Ε πες το έτσι απο την αρχή! Άκουσα και εγώ σόδα και σκιάχτηκα! :))

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Λοιπόν χθες τον άφησα όλο το βράδυ σε καθαρό οινόπνευμα
 
 Σήμερα το πρωί τον έβρασα 3 φορες
 
 Μου έκανε εντύπωση μια λαδερή κρουστά που σχηματιζόταν στο νερό σε κάθε βράσιμο
 Θέλω να πιστεύω ότι ήταν από τα υγρά του και όχι από βρομιές
 
 Η μπιχλα έπεσε κατά 50% περίπου,
 
 Επειδή το υγρο που ατμιζω amerikan blend είναι σχετικά άγευστο και άοσμο
 σκέφτηκα οτι ένα μπανακι με τριμπεκα μπορεί να του κάνει κάλο
 
 Το τριμπεκα δεν το γουστάρω καθόλου γιατί ενώ έχει ωραία γεύση
 αφήνει μια τσίκνα λες και είσαι όλη μέρα σε γυραδικο
 
 Αλλα είναι έντονο και καλυπει άλλες οσμές
 
 Συμπλήρωσα  λοιπον 2 μλ τριμπεκα στο μισογεματο τανκ
 
 Το τριμπεκα έκοψε ακόμη  ένα 20%  απο τη μπιχλα του ατμο
 αλλά στο βάθος εξακολουθεί να υπάρχει
 
 Θα τον αφήσω κανένα  μηνά με τριμπεκα μέσα, ίσως τον πλύνω  και εξωτερικά με τριμπεκα
 μήπως τελικά του πάρει τη μυρουδιά

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ ακριβό καθαριστικό επέλεξες φίλε μου!!  :))
Νομίζω πάντως ότι με την χρήση θα φύγει και το υπόλοιπο της μυρωδιάς που σου αφήνει άσχετα από το υγρό που χρησιμοποιείς.

Φίλε nickgr, φαντάζομαι να έχεις καθαρίσει καλά την καμπάνα και ειδικά τον χώρο προς το επιστόμιο.
Με όποιο λεπτό αντικείμενο που μπορεί σαν ψήκτρα να κάνει καθαρισμό, ίσως εκεί να είναι το πρόβλημα του ατμοποιητή.
Πάντως αν θες να τον αφήσεις σε κάποιο υγρό μέσα, καλύτερα να το κάνεις με αυτό που ατμίζεις

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Πράγματι η καμπανα-επιστομιο είναι δύσκολο να καθαριστεί σε αυτό τον ατμό.
 Κάπου διάβασα στο φόρουμ για κάτι καθαριστικά βουρτσάκια για πίπες
 που κάνουν δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo

 Αν αυτός ο ατμο ήταν Νηγιριανος, με τόσο πλύσιμο που έχε φάει θα είχε γίνει Σουηδός
 Αλλα δε μάσησε
 Λοιπον αφου είδα και απόειδα πήγα και πήρα αυτό
 
 http://www.skroutz.gr/s/3075162/AEG-USR-5516.html
 
 Διαβασα οτι κανει δουλεία, είναι και κάτι Κινέζοι κλώνοι που περιμένω όποτε το χτύπησα να βρίσκετε
 
 Επειδη ήξερα οτι είναι η τελευταία φορά που ασχολουμε μαζί του, είπα να ασχοληθώ για τα καλά
 
 Τον έλυσα εντελώς,του έκανα καμιά 30αρια 3λεπτα υπερηχητικά μπανακια, με σαπούνι, με ξιδι, με σόδα, με οινοπνευμα,με  οτι μανζουνι και γιατροσόφι έχω διαβάσει,
 μονο την πεθερά μου που δεν έβαλα να τον ξεματιάσει.
 Μετα μερικα μπανακια με καθαρο νερό, καλο ξεπλυμα και σκούπισμα
 
 Αποτέλεσμα
 
 Οι μυρωδιές εξαφανίστηκαν κατά 95%
 
 ΟΜΩΣ
 
 Εξακολοθει να αφηνει ένα καψιμο στη γλώσσα το οποιο μετα απο μερικές τζουρες μεταφερεται στο στομαχι και γινεται καουρα
 Εχω καμια δεκάρια ατμό, ego, nobaco,  ViVi ,nautilos, kanger, kayfun κτλ
 Προσπάθησα να αναπαράγω αυτό το κάψιμο με άλλους ατμό, ρουφώντας "καπως", αλλά δεν τα κατάφερα
 
 Αυτό με ογηγει στο συμπέρασμα ότι με κάθε τζουρα καταπινω  και κατι απο το υλικο του ατμο.
 
 Αν η ψησταριά του είναι καλή και δεν βγαίνει από εκει η καούρα, (βασικος ύποπτος είναι η μονοκοματη καμπανα-επιστομιο)
 ίσως της φορέσω κανένα fasttech κουστούμι σαν αυτό
 https://www.fasttech.com/p/1570900 ,
  και να το έχω για δοκιμές υγρών.
 
 Για καθημερινή χρήση δεν κάνει

Αποσυνδεδεμένος palmas

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε μου διαβαζω ολα αυτα που εχεις τραβηξει με το καθαρισμα...ενα πραγμα μου κανει εντυπωση!οτι ακομα δεν τον εχεις πεταξει!!!αποψη μου μην ξενασχοληθεις με αυτον!πρωτα η υγεια κ μετα ολα τα αλλα(στο λεω αυτο επειδη ειπες οτι εχει την υποψια οτι ατμιζεις το υλικο του ατμοποιητη)


Sent from my......

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Φιλε palmas έχει δίκαιο
 Απλα το βλέπω σαν case study, καθότι νέος στο άθλημα
 Διάβαζα ποστς για καθάρισμα ατμό, και νόμιζα ότι τα γράφουν υποχόνδριοι καθαρομανείς
 Δεν χρειάστηκε να καθαρίσω μέχρι τώρα (ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα) κανένα ατμό
 Με αυτόν, τουλαχιστον  έμαθα την τέχνη  :))

Επίσης, δεν πρόκειται να ξαναπάρω "γυαλιστερό" ατμό ξανά
 Καλά να νίκελ για τα αμάξια και τις βάρκες και τα  χερούλια στης κουζίνας, άλλα έχουν παράξενη γεύση...
 Το βουρτσισμένο ή ματ ατσάλι, δεν με απογοήτευσε μέχρι τώρα
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 22, 2014, 21:38 από nickgr »

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Σήμερα βρήκα λίγο χρόνο και είπα να βάλω σε τάξη και να καθαρίσω τον εξοπλισμό μου
 Περασα μπανακι υπερηχων ολους τους ατμοποιητες μου
 
 Ειπα να λύσω και να κάνω ένα μπανακι ακόμη και στο βρωμερό ρωσο
 
 Εκει διαπίστωσα οτι το ανοξειδωτο ατσάλι της καμπάνας είχε ένα έντονο σκατί χρώμα σε πολλά σημεία εσωτερικά
 
 Μου θύμισε τον καιρό του τσιγάρου και τη βρωμιά που μαζευαν οι πίπες από πισα ,
 έτσι του έριξα και αυτοί 6-7 μπανακια και τρίψιμο όσο έφτανα, μηπως δεν ηταν σκουρια, μηπως ήταν τιποτα άλλο
 
 Η φωτο απο το "ανοξείδωτο"  ειναι μετα τα μπανιια και το τρίψιμο,
 πριν ήταν χειρότερα
 
 Τα συμπεράσματα δικά σας....


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209096 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14996 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125996 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4876 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix