vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

150 επισκέπτες, 7 χρήστες
white varadero, manoslykos, Milarepa, teo77, lagoudakis, Blackwolf, maprix

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3435 στις: Ιουλίου 12, 2015, 13:03 »
Παιδιά πείρα αυτήν την βάση Kayfunn Lite+ https://www.fasttech.com/p/2019500 και αυτό το bellcup https://www.fasttech.com/p/2033401
Πρώτο στήσιμο μια χαρά το έδωσα στην σύζιγο και της άρεσε πιο πολύ το 7 Seas που κάνει.
Σήμερα πήγα να κάνω το πρώτο γέμισμα αλλά τα υγρά βγαίναν απο παντού ακόμα και απο το drip tip.


Παράξενο  :hmmm: έχω δύο ακριβώς ίδια σετ, τα χρησιμοποιώ καθημερινά και δεν έχω την παραμικρή διαρροή.
Δες μήπως δεν πατάει καλά το πάνω ο-ρινγκ του bell-cap, ή όταν το βιδώνεις φεύγει από τη θέση του, γιατί δεν βλέπω άλλο λόγο. Το μικρό αυτό ορινγκ πρέπει να το βάλεις μέσα στο bell-cap (εκεί φωλιάζει) και όχι στην μεταλλική καμινάδα και μετά να ενώσεις - βιδώσεις τα δύο κομμάτια.
Βίδωσε καλά τα δύο κομμάτια της μεταλλικής καμινάδας.
Επίσης αν δεν στεγανοποιεί το κάτω μεγάλο ο-ρινγκ, είναι ένας λόγος να χάνει υποπίεση και να έχει διαρροή από το ντριπ-τιπ.
Σε τελική άλλαξε και τα δύο ο-ρινγκ με καινούργια. Υπάρχουν παντού.
Ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη. :)

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3436 στις: Ιουλίου 12, 2015, 23:45 »
Εχουν αναφερθεί περιπτώσεις στο FT forum όπου η καμινάδα είναι λιιιγο πιο κοντή απ' όσο πρέπει με αποτέλεσμα να μη φτάνει να περάσει από το oring. Γενικά δεν συμβαίνει, όμως ποτέ δεν μπορεί κανένας να είναι σίγουρος με το QC των κινέζων και μάλιστα όταν εμπλέκονται πλήθος κατασκευαστών καμινάδων, βάσεων και bell cups.
Μια λύση που προτείνεται σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η προσθήκη ενός oring στο σπείρωμα του κομματιού του πάνω μέρους της καμινάδας (κώνος) ωστε όταν βιδώνει να κάθεται λίγο πιο ψηλά και έτσι να φτάνει να περάσει από το oring. Εναλλακτικά μπορεί να "φαγωθεί" το bellcup πάνω σε γυαλόχαρτο από τη μεριά του σπειρώματος, ώστε να κοντύνει μερικά δεκατάκια και να φτάσει η καμινάδα στο oring (πιο δύσκολη μέθοδος γιατί το bellcup είναι ευθραυστο).
Κατα πάσα πιθανότητα το πρόβλημα του φίλου είναι το oring αλλά ας είστε ενήμεροι για το πρόβλημα και τη λύση του.
Α! και ξέχασα.... χωρίς βαμβάκι ο kayfun αδειάζει σιγά σιγά γιατί το υγρό περνά ανεμπόδιστο από τα κανάλια και τρέχει από τη τρυπα αερισμού.
Για να τεστάρεις την επάνω στεγάνωση, γεμισε και ασε το bellcup ανάποδα χωρίς drip tip, αν μετά από αρκετή ώρα δεν δεις διαρροή είναι εντάξει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2015, 23:53 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3437 στις: Ιουλίου 12, 2015, 23:55 »
Αν και από εχθές δεν ασχολήθηκα άλλο μαζί του, Μάκη θα ενημερώσω, slammer σίγουρα εκί είναι το πρόβλημα, μιας και η καμινάδα μοιάζει να περνάει κανονικά άλλα θα δοκιμάσω και αυτό που λες.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3438 στις: Ιουλίου 13, 2015, 14:44 »
 :thumpup: Αναμένουμε νέα σου... :)

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3439 στις: Ιουλίου 13, 2015, 21:48 »
Λοιπόν άλλαξα το oring που είχε η καμινάδα με ένα λίγο πιο μεγάλο (το πείρα από το μικρούλι επιστόμιο) αλλά έβαλα και ένα στην καμινάδα όπως έγραψε ο slammer και δεν είχα διαρροή αλλά δεν έμπαινε το υγρό με τίποτα, θέλει με μυτούλα (σε άλλο bell cup που έχω μπαίνει και με πιπέτα).
Παντός καλύτερα να έπαιρνα έναν κλώνο set ποιο πολλές πιθανότητες είχα να έβγαινε καλός :) .
Εγώ πείρα 2 κιόλας για να έχω και backup 


Ευτυχώς είχα αγοράσει και έναν Lite με όλη την προίκα του για την γυναίκα μου γιατί με αυτά θα μου το έφερνε στο κεφάλι .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2015, 21:54 από higraf »

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3440 στις: Ιουλίου 13, 2015, 22:12 »
τι εννοεις δεν μπαινει το υγρο;;
Ζοριζεται;;


αν καταλαβα καλα.πριν εμπαινε πιο ευκολα γιατι εχανε αερα απο πανω αρα δεν πιεζοταν..αν αυτο εννοεις τοτε να χαιρεσαι γιατι ελυσες το προβλημα  :thumpup: ;D

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3441 στις: Ιουλίου 13, 2015, 22:21 »
Ναι την διαρροή ναι, παντός και με λεπτή μύτη είναι παίδεμα.
Παντός και κάτι άλλο, όπως ήρθε είχαν και μια τάπα σιλικόνούχα, στην αρχή νόμιζα πως είναι για την μεταφορά, αλλά μήπως είναι για να σφραγίζει για το γέμισμα?
(το πλήρη γέμισμα παντός το έκανα με αυτό)

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3442 στις: Ιουλίου 13, 2015, 22:30 »
τι εννοεις ταπα σιλικονουχα;;

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3443 στις: Ιουλίου 13, 2015, 22:38 »
Αυτό

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3444 στις: Ιουλίου 14, 2015, 00:04 »
Δεν το εχω ξαναδει αρα δεν ξερω...

Και με αυτο γεμιζες απο πανω;

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3445 στις: Ιουλίου 14, 2015, 00:58 »
Όχι, απλός φαντάζομαι ότι σφραγίζει και δεν έχει έξοδο από εκεί το υγρό.

Αποσυνδεδεμένος rivol

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξης
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3446 στις: Ιουλίου 14, 2015, 09:35 »
Έχω 4-5 από αυτά και όλα μου ήρθαν με αυτήν την τάπα, την χρησιμοποιείς αν χρειαστεί να  φτάσεις την κεφαλή χωρίς να αδειάσεις τα υγρά.

Αυτό που θέλει προσοχή όταν λύνουμε το bell cap είναι το o-ring της καμινάδας που φεύγει από την θέση του και μένει επάνω στην καμινάδα, πρέπει οπωσδήποτε πριν από την συναρμολόγηση να μπει στο bell cap αλλιώς θα έχουμε διαρροές.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3447 στις: Ιουλίου 14, 2015, 13:15 »
Ακριβώς. :thumpup:
Το ο-ρινγκ (που στεγανοποιεί την καμινάδα με το πάνω μέρος του bellcap), πρέπει να είναι τοποθετημένο καλά στην εσοχή που έχει το bellcap. Tοποθετείτε κάπως δύσκολα άμα βγει, από την μέσα μεριά. Αν δεν μπει σωστά υπάρχει διαρροή. Επίσης θέλει προσοχή στο ξεβίδωμα του bellcap, για να μην βγει από τη θέση του (ξεβίδωμα σιγά - σιγά).
Με την τελευταία παραγγελία που μου ήρθε χθες, οι Κινέζοι στέλνουν μαζί με το belcap και αυτή την σιλικονούχα τάπα, την οποία δεν χρησιμοποίησα γιατί θεωρώ ότι δεν κάνει σωστά την δουλειά της. Πιστεύω ότι βιδώνοντας κατόπιν την καμινάδα θα "μπάσει" αναπόφευκτα υγρό μέσα στο χώρο ατμοποίησης, με τις γνωστές συνέπειες.
Έχω χρησιμοποιήσει το Kayfil το οποίο όμως δεν δούλεψε σωστά σ' αυτό τον κλώνο (βάση + bellcap). Συγκεκριμένα βάζοντάς το στην υποδοχή του ντριπ-τιπ, παρέσυρε και το ο-ρινγκ προς την καμινάδα, με αποτέλεσμα να χυθούν τα υγρά.
Ευτυχώς το δοκίμασα με λίγο υγρό και δεν τα έκανα όλα χάλια. :))
Στον γνήσιο KL+ δεν δοκίμασα το Kayfil ακόμη (που για τον γνήσιο υποτίθεται πως φτιάχτηκε). Είδομεν. :)

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3448 στις: Ιουλίου 14, 2015, 18:21 »
Παιδιά μπερδεύτηκα, σε εσάς το το oring φωλιάζει και μένει στο bellcup?
Εγώ το έχω στην καμινάδα (ενα άλλο bellcup που έχω το έχει αυτό).
Βλέπω να τα σουτάρω, διάβαζα πριν το νήμα του Taifun GT2 και βλέπω το γέμισμα μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3449 στις: Ιουλίου 14, 2015, 19:10 »
Αν έχεις αυτό το bellcap

https://www.fasttech.com/p/2033401

τότε το ο-ρινγκ είναι φωλιασμένο μέσα σε υποδοχή και δεν το βάζεις στην καμινάδα. Στην φωτό που έχει η Fasttech, το έχει πάνω στην καμινάδα αλλά αυτό δεν είναι σωστό.
Πρέπει να μπει στη κορυφή του bellcap από την μέσα μεριά με λίγο "ζόρι" και μετά να βιδωθεί (το bellcap) στην βάση.
Αυτό είναι το σωστό για να μην έχεις διαρροές. :)

Επίσης δοκίμασα στον γνήσιο KL+ και το Kayfil και δουλεύει άψογα. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315876 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127017 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem