vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, Ducati.Jimakos

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος vmaggas

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3270 στις: Μαΐου 27, 2015, 19:41 »
Με έβαλες σε σκέψεις!  :hmmm:  Εγώ την έχω αρκετά χαμηλά ίσα να μην ακουμπάει στο ντεκ. Λες από εκεί να είχα κάποιες διαρροές? Νομίζω πως και στο καινούργιο στήσιμο έτσι το έχω. Αν ξανατρέξει θα το σηκώσω λίγο να δω. Το ίδιο ισχύει και στον γνήσιο? Είναι γενικός κανόνας? Sorry ρε παίδες αλλά και εγώ τον έχω καμία εβδομάδα και ψάχνομαι ακόμα!

Αποσυνδεδεμένος Mariner13

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3271 στις: Μαΐου 27, 2015, 19:47 »
τον έχω δυο μέρες και από αυτά που έχω διαβάσει ως τώρα και έχω δει με τα μόλις τρία στησίματα μου αυτό είναι το πόρισμα. αν δεις διαρροές σήκωσε την αντίσταση σε απόσταση δυο χιλιοστά από την τρυπα. Φυσικά παίζει ρολο και η ποσότητα του βαμβακιού αλλα και το τι βαμβάκι είναι ... Σήμερα πείρα από fiber freaks το no1 να το δοκιμάσω . Λένε είναι αρκετά απορροφητικό και μπορεί να βοηθήσει πιστεύω. Θα δοκιμάσω πιο μετά και θα γράψω εντυπώσεις για το FF

Αποσυνδεδεμένος vmaggas

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3272 στις: Μαΐου 27, 2015, 20:03 »
Επειδή στον δικό μου κλώνο τα κανάλια υγρού ήταν λίγο κλειστά και έπαιρνα καμμένο, τα άνοιξα λίγο με ντρίμελ. Σε περίπτωση που τα άνοιξα παραπάνω από όσο πρέπει υπάρχει περίπτωση να έχω διαρροές από αυτό? Σε αυτή περίπτωση τι κάνουμε? Αν κλείσω λίγο τα λούκια με το βαμβάκι θα είναι οκ?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3273 στις: Μαΐου 27, 2015, 20:03 »
Aν έχεις διαρροή από την εισαγωγή του αέρα τότε κάτι δεν έχεις κάνει σωστά με το στήσιμο της αντίστασης και του βαμβακιού.
Λύστα όλα και καθάρισε τον ατμό και ειδικά τη βάση με χαρτί κουζίνας από τις διαρροές, για να τσεκάρεις εκ νέου με το καινούργιο στήσιμο που θα κάνεις.
Κατ' αρχάς φρόντισε η αντίσταση να μην ακουμπάει σε καμμία περίπτωση κάτω στο ντεκ και στην τρύπα εισαγωγής του αέρα που είναι στη μέση. Στις αρχές άφηνε 2 mm αέρα από κάτωμ μετά όταν το συνηθίσεις άφηνε 1,5mm.
Μετά πέρασε το βαμβάκι στην αντισταση ούτε σφιχτά ούτε χαλαρά (αν το τραβάς πέρα δώθε να κινείται με μικρή δυσκολία) και φρόντισε να μην έχει επαφή με τα "χείλη" της τρύπας του αέρα που είναι κάτω από την αντίσταση γιατί θα "γλείφει" και θα στάζει υγρό μέσα. Με ένα συρματάκι απομάκρυνε το βαμβάκι κοντά από την κενρική τρύπα εισαγωγής αέρα. Και μετά φρόντισε να "τακτοποιήσεις το βαμβάκι κοντά στα αυλάκια που μπαίνει το υγρό. Να μην το πατικώσεις αλλά χαλαρά να είναι πάνω στα αυλάκια, έτσι ωστε να ρουφάει το βαμβάκι το υγρό και να μην τρέχει ανεξέλεκτα και πλημμυρίζει το ντεκ. Αυτά για αρχή. Δες και κάποια βίντεο για το θέμα αυτό στο you tube.

Για τον Mariner13, δεν φταίει το είδος του βαμβακιού αλλά το πως το βάζεις - τοποθετείς. Εγώ χρησιμοποιώ Γιαπωνέζικο οργανικό ΜUJI, που είναι σε pads (φύλλα 4 Χ 5 cm). Κατά τη γνώμη μου είναι το καλύτερο. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με διαρροές κλπ  ;)

Αποσυνδεδεμένος Mariner13

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3274 στις: Μαΐου 27, 2015, 20:15 »
Δεν ξέρω για τα μούζι pads εμενα όπως και να τα δοκίμασα (τα έκανα αφράτα τα έκοψα κάθετα , οριζόντια) τίποτα μια αηδία και μιση αυτά που έχω εγώ  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3275 στις: Μαΐου 27, 2015, 20:40 »
Μάλλον διαβλέπω ότι δεν έχεις υπομονή. :hmmm:

Κάθε αρχή και δύσκολη. Προσπάθησε, δοκίμασε και είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις. Τίποτε δεν είναι αδύνατο. Ο πατέρας μου μου έλεγε: "δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω".

Το DIY θέλει πολύ υπομονή αλλά και επιμονή αν θέλεις να τα καταφέρεις.  ;)

Εγώ προσπάθησα πάντως να σου μεταφέρω με τον γραπτό λόγο (που είναι δύσκολο και δεν ξέρω αν βοήθησα), κάποια tips που εφαρμόζω και έχω άριστα αποτελέσματα με τρεις διαφορετικούς ατμοποιητές.  :)

Αποσυνδεδεμένος Mariner13

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3276 στις: Μαΐου 27, 2015, 21:08 »
Μόλις έκανα ένα setup με fiber freaks no1 28g σύρμα και 1.7 ohm το αποτέλεσμα ... έπαθα την πλακα μου τρελή γεύση καθόλου διαρροές απλά δεν συγκρίνετε με τον ναυτίλο μου τουλάχιστον στο two apples που δοκίμασα μόλις

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3277 στις: Μαΐου 27, 2015, 21:17 »
 :thumpup: :thumpup: :thumpup:   

Σου τα είπα λίγο πιο πάνω, Υπομονή και επιμονή  ;)

Αποσυνδεδεμένος Mariner13

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3278 στις: Μαΐου 27, 2015, 21:25 »
συμφωνώ μπορώ να πω πως την πρώτη μέρα που τον είχα στα χερια μου και δοκίμασα να κάνω ένα στήσιμο η απαγοήτευση μου ήταν τεραστια . Φυσικά μόλις έβαλα το οργανικό υδρόφιλο τα πράγματα άλλαξαν κατά πολύ τώρα με το fiber freaks μπορώ να πω πως για την ώρα μέχρι να δοκιμάσω κάτι άλλο δηλώνω υποστηρικτής :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3279 στις: Μαΐου 27, 2015, 21:49 »
Mariner13 με το Two Apples έπαθα και εγώ το ίδιο. Στον nautilus μου φάνικε τόσο χάλια που το έιχα στην άκρη για να το σουτάρω.
Όταν έκανα το πρώτο μου στήσιμο σε KFL λέω ας βάλω απο αυτό μιας και θα πάει που θα πάει χαμένο, και μπαμ η γεύση, 3 μέρες δεν έκανα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3280 στις: Μαΐου 27, 2015, 21:54 »
εμενα το πρωτο στησιμο μου το κανανε τα παιδια στην vapeland (τα ξαναευχαριστω) με niope και νακαμιτσι , η γευση ηταν ονειρο...
μεχρι που επιχειρησα να κανω δικο μου στησιμο 2 μερες μετα και τελειωσα το συρμα χωρις να τα καταφερω (ειναι και κολοβιδες του καιφουν)

Αποσυνδεδεμένος vmaggas

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3281 στις: Μαΐου 27, 2015, 23:06 »
Τρίτο στήσιμο για σήμερα και αυτή την φορά ελπίζω να τα έκανα όλα σωστά ::) 
Όντως και στο δεύτερο στήσιμο είχα την αντίσταση χαμηλά για αυτό είχα μάλλον πάλι διαρροές! Ελπίζω αυτή την φορά να τα έκανα όλα σωστά γιατί θα βαρέσω tilt στο τέλος!
Αλήθεια τις προηγούμενες μέρες πρέπει να ήμουνα πολύ τυχερός γιατί έπαιζε τέλεια χωρίς καμία διαρροή :hmmm:
Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές...  :respect:

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3282 στις: Μαΐου 27, 2015, 23:40 »
Μην απογοητεύεσαι, αν διαβάσεις λίγες σελίδες πριν τη δική μου περίπτωση που ήμουν έτοιμος να δωρίσω το δικό μου kl+ κλώνο.. θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά. Εγώ που είμαι τελείος άσχετος και πλέον τα κατάφερα να τον στήνω μια χαρά μετά από πολλές δοκιμές.

Ο τρόπος που το στήνω είναι .. σύρμα 0.28 και κάνω περίπου 6 σπείρες σε 2.5mm και μου βγαίνει σχεδόν πάντα η αντίσταση 1.5Ω. Εχω το ίδιο βαμβάκι που λες κι εσύ αυτό σε μπάλα. Πάντως στον κλώνο παρατήρησα διαρροές όταν είχα το διάφανο tank προφανώς λόγω ποιότητας πλαστικού. Μόλις έβαλα το μεταλικό δεν ξαναείχα διαρροή  :)

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3283 στις: Μαΐου 28, 2015, 00:12 »
Καλησπέρα σε όλους.
Με ενδιαφέρει αυτός https://www.fasttech.com/products/1989601
  Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς κρατά το τζαμάκι πάνω στα μεταλλικά μέρη με τα κόκκινα orings ; Δε βιδώνουν μεταξύ τους. Απλά εφαρμόζει ;  Ούτε η καμπάνα είναι βιδωτή επάνω ώστε να κρατά στη θέση τους τα τρία μέρη του τανκ. Κάτι μου διαφεύγει;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3284 στις: Μαΐου 28, 2015, 00:17 »
Αν κοιταξεις την πρωτη φωτογραφια, θα δεις οτι τα δυο μεταλλικα δακτυλιδια με τα κοκκινα o-rings εχουν σπειρωμα
και βιδωνουν στο πανω μερος της καμπανας και τη βαση αντιστοιχα. Το τζαμακι κρατιεται απο τα o-rings που στεγανοποιουν και το τανκ.
Τον συγκεκριμενο κλωνο δεν τον ξερω, αλλα βλεπω 2/2 κριτικες πολυ ασχημες. Το συγκεκριμενο καταστημα εχει δεκαδες κλωνους σαν αυτον που μας εδειξες.
Θα σου προτεινα να κοιταξεις για καποιον με καλυτερες κριτικες, χωρις προβληματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1863 245954 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 25, 2024, 13:34
από tapantari
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572016 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121592 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326693 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8594 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297644 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827583 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios