vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 8 χρήστες
teo77, Jorge, antiklitos140, Sergios, webtool, lagoudakis, Milarepa, vasim

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος porfyras

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1305 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 15:57 »
Αυτον. Ειναι μακραν ο καλυτερος κλωνος Kayfun Lite Plus που εχει το συγκεκριμενο μαγαζι.
Αυτόν παρήγγειλα κι εγώ σήμερα.
Ενώ έχω τον γνήσιο , ήθελα κι έναν αξιοπρεπή ως "καβάντζα".
Ξέρω δεν είναι εποχές για έξοδα, αλλά μ'αυτά τα χρήματα ήταν πρόκληση.  :-[

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1306 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 16:20 »
Μήπως κάνεις λάθος στο μέτρημα; Ο δικός μου (αυτός που προανέφερε ο Nemesis) έχει 4 στο tank (Ένα στη βάση, ένα στο καπάκι και 2 στο ενδιάμεσο τεμάχιο) + ένα μικρό εσωτερικά στην απόληξη της καμινάδας. 
 
Συνεπώς, 5 (πέντε) o-rings (χωρίς τα δύο του drip tip και το ένα της βίδας αναπλήρωσης)


Έχεις απόλυτο δίκιο, το ξέχασα αυτό στην καμινάδα, γεράματα!

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1307 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 16:22 »
Τον ίδιο έχω από την Παρασκευή. Ο προηγούμενός μου ήταν o Aerotank mega και μέχρι πρόσφατα ήμουν ορκισμένος εχθρός σε οτιδήποτε θα απαιτούσε κάτι πλέον ενός βιδώματος για να χρησιμοποιηθεί. Επίσης, η μόνη επαφή με επισκευάσιμους, σύρματα κλπ ήταν μέσω του forum και του youtube. Από περιέργεια αλλά πιο πολύ από απογοήτευση από όλες τις εργοστασιακές κεφαλές είπα να δοκιμάσω και από δω την τύχη μου. Πήρα και 28αρι kanthal και cotton pads και ξεκίνησα κατευθείαν για τα βαθιά - microcoil.

1η απόπειρα, η αντίσταση μου βγήκε 1,1 Ω, οπότε έκανα άλλες 4-5 σπείρες και μου βγήκε 3,5. Κουβάς άμεσα...
2η απόπειρα, αντίσταση στα 2,2 Ω. Πέρασα όπως όπως και ένα βαμβάκι και για μια μέρα του 'δωσα να καταλάβει. Την επόμενη μέρα απλά κατάλαβα ότι το wannabe microcoil που έφτιαξα έμπαινε άνετα στο top10 των χειρότερων παγκοσμίως.
Στην 3η, νομίζω ότι κάτι έκανα. Το microcoil στα 1,6Ω, εμφανισιακά δείχνει οκ, το βαμβάκι μπήκε κάπως καλύτερα και με κρατάει 3 μέρες τώρα.

Στο δια ταύτα, συγκριτικά με τον Aerotank mega (καθώς δε μπορώ να συγκρίνω με κάτι άλλο): Καλύτερο χτύπημα-ντουμάνι-γεύση με περισσότερα watt, αλλά όχι και σε συγκλονιστικό βαθμό. Σ' αυτό πιστεύω (και ελπίζω) ότι φταίει η απειρία μου κι ότι τα πράγματα θα βελτιωθούν. Αυτό που  4η μέρα σήμερα κρατάει εμένα στον κλώνο και τον mega στην καβάτζα είναι η σταθερότητα της απόδοσης σε σχέση με τις εργοστασιακές αντιστάσεις που είχα ως τώρα.

ΥΓ1: Υποτίθεται ότι ο kayfun είναι από τους πιο εύκολους στο στήσιμο. Ε, ο ανάπηρος -εγώ- θέλει κανα τέταρτο να βιδώσει την αντίσταση. Δεν τολμάω καν να σκεφτώ τι θα θελε κάποιος πιο "δύσκολος".
ΥΓ2: Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο forum, γιατί από μόνος μου στις ego θα ήμουν ακόμα. Καλά, για επισκευάσιμους δεν το συζητάμε καν...

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1308 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 16:29 »
Είναι εύκολος για απλό στήσιμο, χωρίς κεραμικά, σύρματα χωρίς αντίσταση και άλλα παράξενα. Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολος με microcoil, παρόλο που είναι ευκολότερος από τους περισσότερους. Μην ανησυχείς λοιπόν, δεν είσαι ανάπηρος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 22:33 από Atrum »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1309 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 16:42 »
@apostolisd


μια χαρά τα πας για αρχή. Εγώ πέταξα 4-5 φυτιλοαντιστάσεις μέχρι μετά από 2 μέρες να κάνω μία που να παίζει στοιχειωδώς καλά.
Γιατί δεν δοκιμάζεις λίγο πιο κλασσικά στησίματα, πχ κανονική αντίσταση και navy nest με φυτίλι, να του πάρεις λίγο τον αέρα, να ευχαριστηθείς και γεύση και χτύπημα και μετά πέρνα και σε microcoil με βαμβάκι.
Εκεί τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα αφού πρέπει να κάνεις καλά το microcoil, να ακουμπάνε σωστά οι σπείρες, να είναι σε καλό ύψος πάνω από την εισαγωγή αέρα, το βαμβάκι να μην είναι ούτε σφιχτό ούτε χαλαρό μέσα στο coil, κτλ κτλ.
με τι μοντάκι τον δουλεύεις, vamo? στα πόσα W?

Αποσυνδεδεμένος jimsiv

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1310 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 16:43 »
Και εγώ παιδεύτηκα με microcoil στην αρχή αλλά με λίγη εξάσκηση όλα είναι δυνατά. Βέβαια καλύτερη γεύση πήρα με silica φυτίλι και 0.20 σύρμα. Στήστον και έτσι μήπως σου φανεί πιο εύκολο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1311 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 16:46 »
Από γεύση για μένα προσωπικά το βαμβάκι και τα nakamichi cotton pads είναι καλύτερα από το φυτίλι.
Ακόμα και όπου μπαίνει μόνο φυτίλι, πλέον στρίβω βαμβάκι και το κάνω φυτίλι :)

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1312 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 17:32 »
@thenetpoet,
Το καταλάβαινα ότι με φυτίλι θα 'ναι πιο εύκολα τα πράγματα, αλλά από το διάβασμα εδώ κατέληξα ότι το microcoil δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα, οπότε πήγα για εκεί κατευθείαν. Και κάτι καλύτερο να μην καταφέρω, ικανοποιημένος θα 'μαι πάλι. Αλλά πιστεύω ότι πάμε καλά, ειδικά αν θυμηθώ το 1ο που έφτιαξα, που έμοιαζε με ελατήριο από στυλό  :) . Ναι, με vamo5, στα 11 watt περίπου.

@jimsiv,
Πιο πολύ πάω για ντουμάνι και χτύπημα. Η γεύση μου είναι ψιλοαδιάφορη, και μερικές φορές δε βάζω και καθόλου άρωμα. Αλλά ότι με τον kayfun ειναι καλύτερη δεν υπάρχει αμφιβολία.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1313 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 18:27 »
Αφού πηγαίνεις για χτύπημα δοκίμασε κλασική αντίσταση. Δίνει καλύτερο χτύπημα από micro coil. Το micro coil όμως δίνει καλύτερο ντουμάνι λόγω βαμβακιού. Αν θέλεις μπορείς να συνδυάσεις και τους 2 κόσμους στρίβοντας κλασική αντίσταση με cotton wick.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1314 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 18:50 »
OK, θα το δοκιμάσω μόλις ξαναβρώ το κουράγιο ή αποβιώσει ότι κι αν είναι αυτό που έχω τώρα  :) . Το 28άρι που έχω θα βολέψει ή να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1315 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 18:55 »
Προτιμώ λεπτότερα σύρματα αλλά μια χαρά είναι και 0.28. Πάρε πάντως και λίγο silica να δοκιμάσεις. Είναι το πιο εύκολο στο στήσιμο. Το cotton wick απαιτεί κάποια προσοχή και εξοικείωση για να μη το στραγγαλίσεις αφού είναι βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1316 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 19:15 »
Ευχαριστώ. Μέσα στην εβδομάδα θα το προσπαθήσω.

Αποσυνδεδεμένος DISA

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
  • e-lquid mixer
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1317 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2014, 11:43 »
Παντως απο αποδοση δεν παιζεται! Ντουμανι-γευση-χτυπημα δεν συγκρινεται, ως τωρα τον fogger ειχα αλλα ο Kayfun περναει μπροστα, και στους 2 το ιδιο στησιμο με microcoil kai βαμβακι, λιγο με τις διαρροες βεβαια απο την τρυπα αερα εχω θεμα, που απο οσο διαβαζα ειναι απο υπερχειλιση και μπορει να ειναι διαφοροι λογοι, δοκιμασα με πιο πολυ και πιο λιγο βαμβακι, αλλα πιστευω οτι καπου θα το πετυχω. Πηρα και τον mini και τον ES. :idiot1:

Εχουν και manual! http://www.svoemesto-manual.de/
(απο τους original)
 

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1318 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2014, 12:00 »
Με αφορμή το προηγούμενο ποστ...
Στο εγχειρίδιο και στη Γερμανική και στη Ρώσικη γλώσσα ο ατμοποιητής όπως γράφεται ... διαβάζεται Καϊφούν. Γιατί επιμένουν πολλοί να τον λένε κέϊφαν ή κεϊφάν ;;;
Μου θυμίζουν τα αμερικανάκια που τη BMW (Μπε Εμ Βε) τη λένε Μπι ΕΜ Ντάμπλιουγιου.  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1319 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2014, 13:13 »
μπορεί στο δικό τους εγχειρίδιο να γράφεται Kfun :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro