vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

180 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, πολυς, ΜΗΤΣΟΣ ΠΑΠ, treloneritis, Milarepa

Twitter

Κ. Φαρσαλινός: Τοξικότητα ατμού και καπνού σε κύτταρα μυοκαρδίου

Αποσυνδεδεμένος danys620

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
spyrosrg505 και εσυ τοτε εισαι υποστιρικτης και βαλτος του γιατρου , και πιασαμε πασχα και εκανες το νημα χαλια...μπραβο για τα υγρακια σου ΧΟΛ συνεχισε και μπραβο στις αμεροληπτες ερευνες...
 
 
ΗΜΑΡΤΟΝ ρεεεε μην πει αλλος  εκτος συστηματος κουβεντα ειναι παλαματζης εκτος θεματος και ολα τα στραβα του κοσμου ΑΝΤΕ ρε μερικοι σοβαρευτητε ...
 
Εχω αλλη αποψη απο το 70% και τη λεω ...
 
Και αμα ηθελες να μην γινεται το νημα χαλια να ελεγες για το θεμα Κ. Φαρσαλινός: Τοξικότητα ατμού και καπνού σε κύτταρα μυοκαρδίου
Και να μην μας μπερδευες...Καλε ανθρωπε.
απο εμενα τελος ειπα την γνωμη μου ΑΠΛΑ!~!!

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
spyrosrg505 και εσυ τοτε εισαι υποστιρικτης και βαλτος του γιατρου , και πιασαμε πασχα και εκανες το νημα χαλια...μπραβο για τα υγρακια σου ΧΟΛ συνεχισε και μπραβο στις αμεροληπτες ερευνες...

-1ον το βαλτός μπορώ να το λάβω σαν προσβολή και μόνο.
 
-2ον ναι υποστηρίζω τον γιατρό γιατί είναι από τους λίγους που ασχολούνται με την έρευνα στο η.τ. , που είναι το κακό;
 
-3ον
Και αμα ηθελες να μην γινεται το νημα χαλια να ελεγες για το θεμα Κ. Φαρσαλινός: Τοξικότητα ατμού και καπνού σε κύτταρα μυοκαρδίου
απο εμενα τελος ειπα την γνωμη μου ΑΠΛΑ!~!!
4 μέρες τώρα εχω φρίξει με αυτά που βλέπω δε κρατήθηκα να μη γράψω off topic, αφού το νήμα έχει γίνει όπως έχει γίνει και μονο για την έρευνα δεν μιλάμε.
 


-4ον αυτό που ''αιωρείται'' περι μεροληψίας της έρευνας πηγάζει από κάπου; Υπάρχουν στοιχεία; Διαφορετικά θα έλεγα οτι απλά κάποιους βολεύει...
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2013, 21:32 από spyrosrg505 »

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Ζούμε στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας και πρέπει να το αποδεικνύουμε κιόλας σε κάθε μας διαφωνία. Και όσο λιγότερη ευγένεια και σεβασμός τόσο καλύτερα λες και η μεγαλύτερη προσβολή στην αντίθετη άποψη μας δικαιώνει.
Φίλε Διονύση κατ' αρχήν λέγομαι Αλέξανδρος και όχι Κώστας και χάρηκα πραγματικά. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και το ανέφερα πρωτύτερα ότι το άτμισμα δεν ισχυρίστηκε κανείς ότι είναι παντελώς αθώο αλλά είναι απείρως καλύτερο από το κάπνισμα.
Δεν θέλω να συμμετάσχω σε μια ανούσια αντιπαράθεση με απίστευτους χαρακτηρισμούς περί βαλτών και μη λες και επηρεάζουν κάποιοι οποιονδήποτε νοήμονα άνθρωπο που ξέρει στοιχειωδώς να διαβάζει.
Θέλω απλά να παρατηρήσω μερικά πράγματα και να ρωτήσω κάποια άλλα. Ρώτησα σε κάποιο από τα post αν οι συμμετέχοντες (όλοι) γνώριζαν για τις μελέτες και αν παρείχαν οι ίδιοι τα υγρά τους. Και έχει σημασία αυτό γιατί αν το γνώριζαν για μένα αλλάζει κάποια πράγματα. Αν επίσης παρείχαν οι ίδιοι τα υγρά επίσης έχει σημασία. Αν για κάποια υγρά απλά έγινε δειγματοληψία (από μαγαζί ή όπου) και σε κάποια άλλα όχι τότε πάλι έχει σημασία. Εν τέλει δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς έγινε (συγχωρέστε με αν έχει απαντηθεί θα πρέπει να μου διέφυγε).
Επίσης είπα σε κάποιο άλλο post ότι κατανοώ την οργή του Γιώργου (HOL) χωρίς να ασπάζομαι σε καμία περίπτωση την τουλάχιστον άκομψη εκδήλωση της. Και την κατανοώ γιατί αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι ευκολοχώνευτο ένα προιόν που έχει διθυραμβικές κριτικές και (κατ'εμέ) πολύ υψηλή ποιότητα που δείχνει ότι έχει υπάρξει δουλειά από πίσω (πολύ κιόλας) να βγαίνει τελευταίο σε μια μελέτη και δυνητικά χειρότερο (από πολύ συγκεκριμένη οπτική γωνία όμως) από άλλα παραπλήσια.
Και ας μην γελιόμαστε γιατί σε τελική ανάλυση το θέμα εδώ έχει ξεφύγει προ πολλού από την σύγκριση με το κτ. Έστω και αν δεν ήταν αυτό το σκεπτικό της μελέτης αυτό που θα μείνει σε όλους είναι αυτό. Όπως λένε και στο χωριό μου perception is reallity και το perception εδώ είναι ότι κάποια από τα υγρά της HOL είναι περισσότερο τοξικά από οτιδήποτε άλλο δημοφιλές υγρό της ελληνικής αγοράς.
Σίγουρα αυτό δεν ήταν στο μυαλό του γιατρού όταν δούλευε το συγκεκριμένο πρωτόκολλο παρόλα αυτά είναι ένα από τα παράπλευρα αποτελέσματα της συγκεκριμένης μελέτης.
Ακόμα και αν ο Κος Φαρσαλινός ήθελε απλά να συγκρίνει κάποια υγρά ενδεικτικά με το κτ σε όλους εμάς έστω και στο πίσω μέρος του μυαλού μας (στο δικό μου μπροστά μπροστά πάντως) αυτό που μένει είναι η σύγκριση κάποιων υγρών μεταξύ τους.
Επανέρχομαι στις ερωτήσεις που πραγματικά για μένα έχουν σημασία για τον εξής λόγο. Αν η HOL ήξερε και τα έδωσε προφανώς δεν είχε καμία ιδέα για το τι επίπτωση και για ποιο λόγο κάποια υγρά είναι τοξικά και γιατί. Ο γιατρός αναφέρει ότι ρώτησε για τα συστατικά μπας και βγάλει εκείνος άκρη αλλά δεν πήρε απάντηση οπότε φαντάζομαι υπέθεσε με βάση τις φήμες για το tobacco exctract ότι αυτό ευθύνεται για τις υψηλές τιμές τοξικότητας στα συγκεκριμένα κύταρα. Αν δεν είναι αυτό και είναι κάτι άλλο κανείς δεν ξέρει.
Φίλε Γιώργο θα μου επιτρέψεις με όλο το σεβασμό σαν φανατικός πελάτης σου από τότε που δοκίμασα τα υγρά σου να το εκμεταλευτείς. Είμαι σίγουρος ότι θα το κάνεις γιατί ξέρω πραγματικά πόσο μεράκι και αγάπη έχεις για αυτό που κάνεις. Όχι απλά θα βρεις τι φταίει αλλά είμαι σίγουρος ότι θα το κάνεις ακόμα καλύτερο από ότι είναι. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση και το λέω επειδή παρακολουθώ κάθε δημοσίευση του Κου Φαρσαλινού να ρισκάρει την ήδη μεγάλη επαγγελματική του υπόληψη χωρίς να σιγουρευτεί 100 % για αυτό που λέει.
Όλοι εμείς εδώ όχι απλά δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα αλλά ακριβώς το αντίθετο. Έχουμε ακριβώς τα ίδια συμφέροντα. Γουστάρουμε και αγαπάμε το ητ και μόνο που μας απάλλαξε από τον καρκίνο αρκεί. Το να πετάμε δεξιά και αριστερά κατηγορίες και να δείχνουμε ότι έχουμε διαφορετικά συμφέροντα μόνο κακό μας κάνει και ρίχνει νερό στο μύλο του πακέτου. Ας προσπαθήσουμε να κερδίσουμε κάτι από αυτό και έχουμε πολλά αντί να βριζόμαστε μεταξύ μας.
Ας προσπαθήσουμε ρε γμτ τουλάχιστον να μιλάμε με ευγένεια και σεβασμό δεν σκότωσε ποτέ κανένα η ρημάδα

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Το αντριλίκι...
Όλοι μας οι άντρακλες (και οι γυναικάρες του φόρουμ, βεβαίως) πατήσαμε ένα κουμπί ό,τι ξέρουμε τους κανονισμούς και θα τους τηρήσουμε.
Δεχτήκαμε πως το αντριλίκι, ο τσαμπουκάς και οι προσωπικές προσβολές θα μένουν εκτός του φόρουμ -αλλιώς μεταβολή και στο νηπιαγωγείο μας.

Εκείνο το κουμπάκι είναι σαν υπογραφή.
Οι άντρες το πατήσαμε (και οι γυναικάρες, ζωή νά'χουνε).
Τα παιδάκια δεν ξέρουν από τέτοια αλλά όποιος είναι άντρας (και γυναίκα, να το λέμε!) τιμά την υπογραφή του.
Είτε έμπορος, είτε μέλος.
Αλλιώς φτύνει την κοινότητα που τον στήριξε.
Πάμε παρακάτω στο θέμα μας;
-----------------------------------------------

Όλοι εμείς εδώ όχι απλά δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα αλλά ακριβώς το αντίθετο. Έχουμε ακριβώς τα ίδια συμφέροντα. Γουστάρουμε και αγαπάμε το ητ και μόνο που μας απάλλαξε από τον καρκίνο αρκεί. Το να πετάμε δεξιά και αριστερά κατηγορίες και να δείχνουμε ότι έχουμε διαφορετικά συμφέροντα μόνο κακό μας κάνει και ρίχνει νερό στο μύλο του πακέτου. Ας προσπαθήσουμε να κερδίσουμε κάτι από αυτό και έχουμε πολλά αντί να βριζόμαστε μεταξύ μας.
Ας προσπαθήσουμε ρε γμτ τουλάχιστον να μιλάμε με ευγένεια και σεβασμό δεν σκότωσε ποτέ κανένα η ρημάδα

Ακριβώς αυτό!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Ειλικρινά απορώ με ορισμένα που γράφονται εδώ. Και δεν το λέω υποτιμώντας ή προσβάλλοντας κανέναν, αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν μπορεί να γίνει κατανοητό ένα πολύ απλό πράγμα.
Εγώ δεν είμαι υπάλληλος της βιομηχανίας η.τ., δεν με ενδιαφέρει και δεν δουλεύω για την βιομηχανία η.τ., δεν με ενδιαφέρει αν η βιομηχανία έχει ανταγωνισμούς και έριδες και δεν με ενδιαφέρει ποιος παράγει το χ και το ψ υγρό ή συσκευή ή ατμοποιητή. Με ενδιαφέρει το άτμισμα, και προσπαθώ να βρω τρόπους να συνεχίσω την έρευνα για το άτμισμα.

Από που κι ως που είμαι υποχρεωμένος να ενημερώσω για το τί υγρά θα χρησιμοποιήσω; Άδεια θα πάρω; Και για ποιο λόγο να ζητήσω άδεια; Υπάλληλός τους είμαι; Προς Θεού δηλαδή! Θα ήταν και τελείως αντιδεοντολογικό να ζητάω άδεια, και φυσικά είναι τελείως άτοπο να δηλώσει κάποιος πως δεν επιθυμεί να εξεταστούν τα προϊόντα του από την επιστήμη. Δεν θα αποτελούσε μια ενδεχόμενη τέτοια δήλωση δέσμευση για τον επιστήμονα. Ως επιστήμονας, και στα πλαίσια ερευνητικής δραστηριότητας, έχω το δικαίωμα να πάρω ότι κυκλοφορεί στην αγορά και να το εξετάσω όπως κρίνω ότι πρέπει να εξεταστεί με βάση καθαρά επιστημονικά κριτήρια. Και θα συνεχίσω να το κάνω...

Ο χρηματοδότης ενημερώθηκε και ήξερε για την μελέτη. Αφού θα πλήρωνε το εργαστήριο, γίνεται να το πλήρωνε χωρίς να ήξερε ότι θα γινόταν μελέτη; Υπάρχει καμία λογική να συνέβαινε το αντίθετο; Μήπως κρύψαμε την χρηματοδότηση; Ολοφάνερα αναφέρεται στο τέλος της μελέτης, ακριβώς κάτω από το συμπέρασμα. Έτσι γίνεται σε όλες τις μελέτες που δημοσιεύονται σε επιστημονικά περιοδικά...

Η επιλογή των υγρών έγινε βάση ψηφοφορίας του φόρουμ και στοιχείων πωλήσεων που μου έδειξαν. Αυτό είναι επιστημονικά αποδεκτό, και έτσι έγινε. Μήπως ήξεραν οι εταιρίες ποιο υγρό θα έβγαινε καλύτερο ή χειρότερο για να διαλέξουν να μου δώσουν το χ υγρό τους κι όχι το ψ υγρό τους; Είχε ξαναγίνει ποτέ τέτοια μελέτη για να υποψιαστούν ή να μπορούν να προβλέψουν τα αποτελέσματα; Ή να μπορώ να τα προβλέψω εγώ; Το 90% των υγρών που εξετάστηκαν ήταν καπνικά, που σε πολλά από αυτά (χωρίς να ξέρω σε ποια συγκεκριμένα) χρησιμοποιείται tobacco extract (βιομηχανοποιημένο). Αν ήταν στημένο, μάλλον θα επιλέγονταν γεύσεις που είναι εγκεκριμένες για τρόφιμα (γλυκά, ξηροί καρποί, ποτά κλπ) κι όχι τα καπνικά, αφού η λογική λέει ότι το όποιο πρόβλημα θα ήταν πιο πιθανό να βρεθεί σε ένα tobacco extract παρά σε ένα εγκεκριμένο για τα τρόφιμα άρωμα-γεύση (όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί και το αντίθετο, όπως και έγινε-απλά δεν υπήρχε η δυνατότητα πρόβλεψης).

Όσο για την επιλογή των συγκεκριμένων υγρών, δεν μπορώ να αντιληφθώ τί δεν γίνεται κατανοητό. Είναι δύσκολο να γίνει κατανοητός ο λόγος επιλογής; Τον έγραψα μέσα στο κείμενο της μελέτης. Επιλέχθηκαν λόγω της μοναδικής μεθόδου παραγωγής και επειδή είναι δημοφιλή στην ελληνική και την διεθνή αγορά. Δεν ισχύει αυτό; Αυτό είναι απολύτως αποδεκτό από τους επιστημονικούς κανόνες και έγινε αποδεκτό και από τους reviewers και τους editors του επιστημονικού ιατρικού περιοδικού. Τί ακριβώς δεν μπορούν κάποιοι να κατανοήσουν σε αυτό;

Είπα και προηγουμένως ότι ο συγκεκριμένος κατασκευαστής είχε ενημερωθεί πριν την μελέτη ότι θα χρησιμοποιήσω υγρό του σε μελέτη τοξικότητας σε κύτταρα. Ο λόγος φυσικά και ΔΕΝ ήταν επειδή είχα κάποια υποχρέωση να ενημερώσω. Ο μοναδικός λόγος ήταν διότι ήθελα να ζητήσω περισσότερες (απ'όσες αναφέρονται στο ίντερνετ  πληροφορίες (όσες μπορούσε να δώσει χωρίς να "προδώσει" μυστικά της παραγωγής του) σχετικά με την μέθοδο και τα υλικά παραγωγής. Όλες οι εταιρίες ερωτήθηκαν γι'αυτό.

Αν φοβόμουν τις όποιες προειδοποιήσεις (να μην χρησιμοποιήσω άλλο όρο) για μηνύσεις και δικαστήρια και άλλα τέτοια, θα είχα σταματήσει από τότε την μελέτη (και υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που το λέω αυτό, ποτέ δεν λέω κάτι τυχαία).


Ξεκαθαρίζω κάτι: μόνο τιμή μπορεί να θεωρηθεί για έναν επιστήμονα να του επιτίθεται η βιομηχανία. Αυτό έχει αποδειχθεί στην ιστορία. Στην προκειμένη περίπτωση, η βιομηχανία δεν ελέγχει σχεδόν τίποτα σε προϊόντα που εισπνέονται από καταναλωτές, βασιζόμενοι στον κανόνα ότι το η.τ. είναι καλύτερο από το συμβατικό σε κάθε περίπτωση. Λες και είναι κακό να το αποδεικνύουν ή να προσπαθούν να βελτιώσουν ακόμη περισσότερο τα προϊόντα και να γίνονται όσο το δυνατόν καλύτερα και λιγότερο βλαβερά (γιατί αμφιβάλλω αν μπορούν να γίνουν τελείως ασφαλή). Οι ελάχιστες εξαιρέσεις στον χώρο απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Τα ίδια έχω γράψει σε κείμενό μου με ημερομηνία 8 Οκτωβρίου, δημόσια στο ίντερνετ. Η όποια επίθεση εναντίον μου κάνει καλό και στην αξιοπιστία μου και στις έρευνές μου. Ήθελα και θέλω να πιστεύω ότι οι έρευνές μου θα ευαισθητοποιήσουν την βιομηχανία και θα καταλάβουν όλοι πως πρέπει να μελετήσουν τα προιόντα τους ώστε να γίνουν καλύτερα και ακόμη πιο ασφαλή σε σχέση με το συμβατικό τσιγάρο. Η εξέλιξη προς το καλύτερο δεν θα τους ζημιώσει και, ΚΥΡΙΩΣ, δεν θα ζημιώσει τους καταναλωτές.
Αλλά κακώς μπορεί να νομίζει κάποιος ότι κάνω μελέτες για να βγάζω μόνο τα καλά και άριστα του η.τ.? Φαντάζεται κανείς ότι αν βρω κάτι αρνητικό στο μέλλον δεν θα το αναφέρω; Αυτό θα είναι προς όφελος όλων, γιατί να "χαϊδέψω αυτιά"; Το τελείως αστείο τώρα βέβαια είναι ότι σε αυτή τη μελέτη τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά για το η.τ. γενικότερα, αλλά η βιομηχανία καταφέρνει από μόνη της να αυτο-διασύρεται. Είναι δικό της εσωτερικό θέμα, δεν με απασχολεί....

Σε απορίες επί της μελέτης, ευχαρίστως να απαντήσω (αν και όλα πρέπει ήδη να έχουν απαντηθεί, οπότε θα παρακαλούσα να διαβάσετε το thread για να βρείτε τις απαντήσεις). Είναι χρήσιμη και παραγωγική η ύπαρξη διαλόγου και αντιλόγου, αλλά μέσα στα πλαίσια και τα όρια που θέτει η κοινή λογική και που κάνει την κοινωνία των ανθρώπων να ξεχωρίζει από τις κοινωνίες των ζώων.

Οι συνομωσιολογίες δεν συμβάλλουν σε τίποτα κατά την γνώμη μου, και θα παραμείνουν στο περιθώριο από εμένα. Όποιος θέλει ας τις συνεχίσει....

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Το θέμα κλειδώνεται προσωρινά.
Διαβάστε πρώτα όσα γράφτηκαν και μην βιάζεστε να δώσετε απαντήσεις ή να κάνετε καινούργιες ερωτήσεις.

--------------

Το θέμα ξεκλειδώθηκε.
Το παραπάνω ισχύει στο ακέραιο.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2013, 23:38 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Σήμερα εντόπισα την εξής πρόσφατη μελέτη:
Identification of toxicants in cinnamon-flavored electronic cigarette refill fluids

Από την περίληψη καταλαβαίνω πως υπήρξαν υποψίες από παλαιότερα για πιθανή τοξικότητα κάποιων ενώσεων που βρίσκονται σε αρώματα κανέλλας σε ατμιστικά υγρά. Σε αυτή τη μελέτη ανάλυσαν 8 υγρά με άρωμα καννέλας και εντοπίστηκαν 2 ουσίες με σχετικά υψηλή τοξικότητα: η κιναμαλδεϋδη (CAD) και η 2-μεθοξυκιναμαλδεϋδη (2MOCA).
Αν ερμηνεύω σωστά, φαίνεται πως ειδικά η CAD σχετίζεται με υψηλή τοξικότητα.

Αυτά τα αποτελέσματα ταιριάζουν και με το εύρημα της πρόσφατης μελέτης του Δρ. Φαρσαλινού, όπου ένα από τα 4 ατμιστικά υγρά με σχετικά υψηλή τοξικότητα ήταν με άρωμα κανέλας. Είχε εκφραστεί η σκέψη πως τα αρωματικά της κανέλας θα άξιζε να μελετηθούν παραπάνω και τώρα έρχονται και τα νέα στοιχεία που δικαιολογούν τον προβληματισμό.

Δεν έχω τις γνώσεις ή τα στοιχεία να κρίνω την έρευνα (και το πλήρες κείμενο είναι με πληρωμή). Ίσως ο Κ.Φαρσαλινός να μπορέσει να μας πει κάτι παραπάνω.
-------------------------
ΠΡΟΣΘΗΚΗ:
Είχα με πμ την επισήμανση πως refills είναι τα αρώματα και όχι τα υγρά. Διαφωνώ: τα αρώματα τα λένε flavourings και refills ή refill fluids είναι τα έτοιμα υγρά με τα οποία ξαναγεμίζουμε το ΗΤ -για αυτό εξάλλου είναι και "cinnamon-flavored", δηλαδή υγρά με γεύση/άρωμα κανέλας. Δεν θα ήταν "αρώματα με άρωμα κανέλας".
Αν όμως θεωρούν τα μέλη ή ο συντονισμός πως εγώ κάνω λάθος, ας σχολιαστεί και ας διορθωθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2013, 21:17 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος rita

  • **
  • 143
  • Φύλο: Γυναίκα
Dr.Farsalinos is currently in London:


Konstantinos Farsalinos
I have answered to this.
1. They tested liquids in liquid form
2. Four of the 8 samples were concentrated flavors.
3. They found cinnamaldehyde toxic at levels 400 times lower than what is currently approved for use in food.
I have sent a letter to the editor of the journal, hopefully it will be published some time...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Λοιπόν, αν αναλύθηκαν και υγρά και αρώματα χωρίς να γίνεται σαφής η διαφορά και το abstract μιλάει για "υψηλή τοξικότητα" ενώ στην πραγματικότητα αυτή δεν υφίσταται... στα δικά μου μάτια η έρευνα είναι από άχρηστη έως ύποπτη.
Βέβαια θα μιλήσουν οι πιο σχετικοί από εμένα, αλλά αφού την λίνκαρα οφείλω να το πω.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Είμαι ακόμη στο Λονδίνο και δεν έχω χρόνο να αναλύσω την συγκεκριμένη μελέτη.
Απλά θα πω ότι 4 από τα δείγματα ήταν συμπυκνωμένες γεύσεις (επικοινώνησα και προσωπικά με τις εταιρίες για να το επιβεβαιώσω), αλλά οι συγγραφείς ΨΕΥΔΩΣ αναφέρουν πως όλα τα δείγματα είναι refills (δηλαδή έτοιμα προς άτμισμα υγρά).
Επίσης, όλα τα υγρά δοκιμάστηκαν ως υγρά κι όχι με χρήση η.τ. και παραγωγή ατμού...

Πρόβλημα με τις τοξικολογικές μελέτες των υγρών για την Κανέλα και τα παράγωγα της







Σε μια προηγούμενη μελέτη για το ηλεκτρονικό τσιγάρο ( ΕΚ ) υγρά ξαναγέμισμα , Κανέλα Κεϋλάνης ήταν η πιο κυτταροτοξική των 36 προϊόντων που έχουν δοκιμαστεί . Ο σκοπός της παρούσας μελέτης ήταν να καθοριστεί εάν η υψηλή κυτταροτοξικότητα είναι ένα γενικό χαρακτηριστικό της κανέλας με γεύση υγρά ξαναγέμισμα και να καθορίσει με την τοξική ουσία ( -ες) στην Κεϋλάνη κανέλα . Οκτώ κανέλα - αρωματισμένα υγρά επαναπλήρωσης , τα οποία υποβλήθηκαν σε διαλογή χρησιμοποιώντας τη δοκιμασία ΜΤΤ , διέφερε σε κυτταροτοξικότητα τους με τα περισσότερα κυτταροτοξικά ον . Ανθρώπινα εμβρυϊκά βλαστικά κύτταρα ήταν γενικά πιο ευαίσθητες από ενήλικα ανθρώπου πνευμονικών ινοβλαστών. Τα περισσότερα προϊόντα ήταν εξαιρετικά ασταθές και παράγονται ατμοί που μειωμένη επιβίωση των κυττάρων σε παρακείμενα πηγάδια . Κινναμαλδεΰδης ( CAD ) , 2 - μεθοξυκινναμωμική αλδεϋδη ( 2 MOCA ), προπυλενογλυκόλη , και βανιλλίνης αναγνωρίστηκαν στα κανέλα γεύση ρευστά ξαναγέμισμα με χρησιμοποίηση αερίου χρωματογραφίας-φασματομετρίας μάζας και η υγρή χρωματογραφία υψηλής πίεσης ( HPLC) . Όταν αυθεντικά πρότυπα κάθε χημικού δοκιμάστηκαν χρησιμοποιώντας τη δοκιμασία ΜΤΤ , μόνο CAD και 2 MOCA ήταν ιδιαίτερα κυτταροτοξικά . Η ποσότητα του κάθε χημικού στα υγρά επαναπληρώσεως ποσοτικοποιήθηκε χρησιμοποιώντας HPLC , και κυτταροτοξικότητα συσχετίζεται με την ποσότητα του CAD / προϊόντος. Αντίγραφο φιάλες του ίδιου προϊόντος ήταν παρόμοια , αλλά διέφεραν ως προς τις συγκεντρώσεις τους 2MOCA . Αυτά τα δεδομένα δείχνουν ότι τα αρωματικά κανέλας σε υγρά ξαναγέμισμα συνδέονται με κυτταροτοξικότητα , η οποία θα μπορούσε να επηρεάσει αρνητικά τους χρήστες ΕΚ .

http://www.ecigarette-research.com/web/index.php/2013-04-07-09-50-07/138-cinnamon-flavours-in-e-cigarettes



Ένας από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές ejuice στον κόσμο, αποφάσισε να αποσύρει από την αγορά όλα τα υγρά που περιέχουν κανέλα. Ορισμένες πρόσφατες μελέτες και άρθρα έχουν δηλώσει
ότι η κανέλα μπορεί να είναι τοξικά όταν ατμίζονται. Η απλή αναφορά των τοξικών στην ατμιστική κοινότητα μπορεί να φέρει μια πληθώρα θεμάτων ευθύνης για τους φορείς κατασκευής υγρών και
των ασφαλιστών τους (αν υπάρχει).

Η απάντηση από mtbakervapor:

Εδώ στο Mt Baker Vapor παρακολουθούμε στενά μετά τις πρόσφατες μελέτες σχετικά με τις γεύσης από Κανέλα. Αυτή τη στιγμή δεν έχουμε αρκετές πληροφορίες για να κάνουμε μια δήλωση σχετικά με το θέμα ή με άλλο τρόπο. Αυτή τη στιγμή έχουμε αποφασίσει να αφαιρέσουμε οποιαδήποτε γεύση που περιέχει κανέλα, ενώ συνεχίζουμε την έρευνά μας.
Η μεγαλύτερη ανησυχία μας είναι οι πελάτες μας και η υγεία τους.
Εμείς θα σας κρατάμε ενήμερους για όλα δημοσιεύοντας για αυτή την κατάσταση. Παρακαλώ μη διστάσετε να επικοινωνήσετε στο [email protected] αν έχετε οποιαδήποτε σχόλια, ερωτήσεις ή ανησυχίες.


Ολόκληρο το άρθρο εδώ

Η απάντηση του Κου Φαρσαλινού για το θέμα

Ιδιαίτερη συζήτηση έχει επικεντρωθεί στο ζήτημα των γεύσεων κανέλας μετά από μια μελέτη που δημοσιεύθηκε σε ένα περιοδικό τοξικολογίας δηλώνοντας ότι τέτοιες αρωματισμένα υγρά είναι κυτταροτοξικά .

Μόλις πριν από ένα μήνα, μια μελέτη που δημοσιεύθηκε από την ομάδα μας διαπίστωσε επίσης ότι η κανέλα, αρωματισμένο υγρό ήταν ελαφρώς κυτταροτοξικά ( αν και εξακολουθεί να είναι 10 φορές λιγότερο τοξικό ότι ο καπνός ) . Έχω ήδη στείλει επιστολή προς τον εκδότη της Τοξικολογίας στο Vitro εγείροντας ανησυχίες σχετικά με την τελευταία μελέτη που δημοσιεύθηκε την κανέλα , ωστόσο, λόγω της σημαντικής παραπληροφόρηση εξαπλωθεί σε όλο τον social media , αποφάσισα να εκδώσω αυτό το σχόλιο.

Πρώτα απ' όλα, θα ήταν έκπληξη να δούμε έναν προμηθευτή αφαίρεση γεύσεις κανέλα από τη λίστα των πωλήσεων του. Σύμφωνα με ένα γνωστό ακτιβιστή η. τσιγάρο , «Όταν ένας αποχυμωτής που γεμίζει χιλιάδες μπουκάλια την ημέρα κάνει αυτό - θα πρέπει να ακούσετε . " Η απάντησή μου σε αυτό είναι : " Αν ο αποχυμωτής που γεμίζει χιλιάδες μπουκάλια την ημέρα ήξερε τι έκανε , θα έπρεπε να είχε ανακαλύψει γι 'αυτό πριν από κάθε έρευνα που δημοσιεύθηκε ».
Αυτό που εννοώ είναι ότι οι κατασκευαστές δεν έχουν ιδέα για την κυτταροτοξικότητα των προϊόντων τους . Κάνουν καμία έρευνα , οπότε πώς θα ξέρουν; Αλλά είναι ακόμα χειρότερο ότι κάνουν τέτοιες κινήσεις ( για την αφαίρεση γεύσεις κανέλας ), χωρίς ακόμη και την ανάγνωση ( ή κατανόηση ) την έρευνα που παραθέτω.

Επιτρέψτε μου να εξηγήσω . Η πιο πρόσφατη μελέτη από την ομάδα Talbot συζήτησαν για την κυτταροτοξικότητα των γεύσεων κανέλας στο η.τ. Είναι ενδιαφέρον, ωστόσο , ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ , θα διαπιστώσετε ότι οι ερευνητές δεν χρησιμοποίησαν ποτέ οποιοδήποτε η.τσιγάρο . Επιπλέον, ποτέ δεν παράγεται ατμός ! Δοκίμασαν τα υγρά σε υγρή μορφή , όχι σε ατμούς. Πώς μπορεί να σας υποστηρίξει ότι τα αποτελέσματα που έχουν συνέπειες για τους χρήστες η.τσιγάρου , όταν δεν διαθέτει η.τσιγάρο και χρησιμοποιήθηκε όχι ο ατμός που παράγεται; Ωστόσο, υπάρχει ένα μεγαλύτερο λάθος. Οι συγγραφείς αναφέρουν ότι δοκίμασαν 8 υγρά προγεμίσματος με γεύση κανέλας. Αναφέρουν τα ονόματα των υγρών και τις εταιρείες που τα πήραν.
Μετά από προσωπική αναζήτηση στο διαδίκτυο και επικοινωνώντας με ορισμένες εταιρείες , ανακάλυψα ότι 4 από τα δείγματα συμπυκνωμένες γεύσεις χωρίς αναπληρωματικά.
Οι ίδιοι οι αναλυτές που βρήκαν κινναμαλδεΰδης ( η ουσία δίνει τη γεύση κανέλας στο υγρό) σε επίπεδα που διέφεραν μεταξύ των δειγμάτων έως 100 φορές.
Αυτό επιβεβαιώνει ό,τι βρήκα: Κάποια από τα δείγματά τους συγκεντρώθηκαν σε γεύσεις.

Τέλος , εξακολουθεί να υπάρχει ένα άλλο πρόβλημα στη μελέτη τους. Θα δοκιμαστεί η ίδια την ουσία
( κινναμωμαλδεϋδη ) για να δείτε πόσο τοξική είναι . Βρήκαν τοξική σε επίπεδα 400 φορές μικρότερη από ό,τι σήμερα έχουν εγκριθεί για χρήση στα τρόφιμα . Αυτό είναι ένα πολύ περίεργο αποτέλεσμα και είναι δύσκολο να εξηγήσουν πώς ρυθμιστικές αρχές έχουν αποδεχθεί κινναμωμαλδεϋδη να είναι διαθέσιμη σε τόσο υψηλά επίπεδα (φυσικά , πριν από την έγκριση , αρκετές δοκιμές έγιναν και δεν βρέθηκε τοξικό ). Οι συγγραφείς πρέπει να εξηγήσουν γιατί τα ευρήματά τους αντικρούουν προηγούμενες έρευνες.

Όπως ανέφερα παραπάνω , μια επιστολή προς τον εκδότη έχει σταλεί και αυτή τη στιγμή αξιολογείται για δημοσίευση . Με λίγα λόγια , τα αποτελέσματα αυτής της μελέτης δεν έχουν καμία σχέση με τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου και είναι πιο ισχύουν για τη χρήση κανέλας στα τρόφιμα ( αφού ελεγχθεί το υγρό σε υγρή μορφή και χρησιμοποιείται αρκετά συμπυκνωμένα δείγματα ) . Πέρα από αυτό, οι αντιδράσεις από τους κατασκευαστές δείχνουν ότι , δυστυχώς , δεν μπορεί να δεχτεί την άγνοιά τους και αντί να ζητήσουν έναν ειδικό , ώστε να ενημερωθείτε , αντιδρούν με τρόπο που παράγει πανικό στους vapers , δεν κάνει τίποτα για την προστασία των καταναλωτών και μόνο οδηγεί σε μια παιχνίδι της τακτικής δημοσίων σχέσεων . Αυτό είναι ακόμη πιο λυπηρό από τα λάθη στο ερευνητικό πρωτόκολλο . Ως τελική παρατήρηση , ας μην ξεχνάμε ότι η έρευνα έχει δείξει την κανέλα να έχουν αντι - φλεγμονώδη, αντι - οξειδωτικό και ίσως αντικαρκινικές ιδιότητες ...

Πηγή: ecigarette

Αποσυνδεδεμένος haigs

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Αρκετα ενδιαφερον θεμα.
Η ουσια ειναι οτι σε ακομα μια μελετη το η.τ. βγηκε "καλυτερο" σε σχεση με το κανονικο. Το βλεπουμε στην πραξη, σιγα σιγα χαρη στις ερευνες αυτες το βλεπουμε και στα χαρτια.


Θεωρω απαραδεκτο το ποστ του Houseofliquid. Ομως η συμπεριφορα αυτη δειχνει εναν ανθρωπο παθιασμενο για την δουλεια του και προσωπικα μου αρεσει αυτο. Θα συνεχισω να απολαμβανω τα υγρα του οπως και θα συνεχισω να χαιρομαι που ενας αναγνωρισμενος γιατρος ασχολειται τοσο ενταντικα με το η.τ.
Ουτε μπορω να αμφισβητησω αυτα που λεει ο κ.Φαρσαλινος ουτε μπορω να "χαλαστω" οταν ενας ανθρωπος που νιωθει την δουλεια του να απειλειται ξεφευγει στην συμπεριφορα του.


Το ιδανικο βεβαια θα ειναι να τα βρουν οι 2 πλευρες..




Αποσυνδεδεμένος Dimitris83

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Θα ήθελα να ευχαρηστίσω τον Δρ. για το ενδιαφέρον που δείχνει για ένα προϊόν το οποίο ενώ δυστυχώς βρίσκετε τόσα χρόνια στην αγορά και το καταναλώνουμε, δεν έχουμε ακόμα πέρα από την σύγκρισή του με το πώς ήμασταν πριν με το κανονικό τσιγάρο καμιά πιστοποίηση. Εύχομαι μέσα από τις έρευνές του να καταφέρουμε να βγάλουμε επιτέλους κάποια άκρη για το αν δικαιωνόμαστε σαν πειραματόζωα ή έστω τώρα που είναι ακόμη νωρίς  να ξέρουμε από τι πρέπει να προφυλαχθούμε . Το μόνο που με στεναχωρεί είναι πώς κάποιοι επαγγελματίες που ασχολούνται με το αντικείμενο, από ότι διαβάζω και κρίνω δεν είναι ούτε κύριοι ούτε επαγγελματίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2014, 23:03 από Dimitris83 »

American Tobacco απο Nobacco που λειει η ερευνα δεν βλεπω να υπαρχει... ειναι σιγουρα Nobacco το υγρο της δοκιμής?

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Υπήρχε το 2014

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115681 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824198 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507203 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8903 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154681 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568671 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243716 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294097 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1720 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762663 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1092 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3990 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem