vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

217 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, Xxristos

Twitter

Κ. Φαρσαλινός: Τοξικότητα ατμού και καπνού σε κύτταρα μυοκαρδίου

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Βάλε και κανα link που να φαίνεται όμως για να μπορώ και να σου απαντήσω....


EDIT: Πάλι δεν ανοίγουν...Το ένα που κατάφερα ειναι αυτό:http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14310.msg533101.html#msg533101

Ε και? Δεν κατάλαβα τι έπρεπε να γράψω. Ευχαριστώ?
(Κοίτα να δεις που πάλι ζημιά θα κάνεις, φέρνοντας στην επιφάνεια μηνύματα απο αυτα τα θέματα που είχαν γίνει στο παρελθόν, με παρόμοιες "εκρήξεις" του συγκεκριμένου ανθρώπου μέσα στο φόρουμ...) 


Το να με αποτρέπει ο χαρακτήρας ενος ανθρώπου να γίνω πελάτης του, είναι ξεκάθαρο δικαίωμα μου. (χωρίς να έχω να πω κάτι αρνητικό για τα υγρά του, μιας και απο οτι έχω ακούσει, είναι πολύ καλα)


EDIT2: Άσε τα βρήκα μόνος μου..
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14310.msg533143.html#msg533143
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14310.msg533122.html#msg533122


Και ξαναλέω:
Παράθεση
Το να με αποτρέπει ο χαρακτήρας ενος ανθρώπου να γίνω πελάτης του, είναι ξεκάθαρο δικαίωμα μου. (χωρίς να έχω να πω κάτι αρνητικό για τα υγρά του, μιας και απο οτι έχω ακούσει, είναι πολύ καλα)



 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2013, 14:14 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
jsirios, τι ακριβως κανεις; σε νημα ιατρικής έρευνας ξεκινας προσωπικη αντιπαραθεση με μελος και θεμα τα πρακτέα με κατασκευαστή υγρων; εισαι εντελώς εκτος θεματος και κανονισμών

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Αυτό που κατάλαβα εγώ από την έρευνα, είναι ότι ο ατμός του η.τ. είναι καλήτερος από τον καπνό του κ.τ.  :yes:
Άρα μπορείς να συνεχίσεις να ατμίζεις τα αγαπημένα σου υγρά, άφοβα.  :thumpup:   
Στην τελική, αυτό θέλουμε, να βάζουμε κάτι στο στόμα μας που να είναι καλήτερο από το βρωμοτσίγαρο  :thumbup_move_2:


Φίλε Διονύση σαφώς και θα το κάνω μιας και νομίζω είναι εδώ και καιρό ξεκάθαρο το θέμα της σύγκρισης κτ και ητ πράγμα που άλλωστε η συγκεκριμένη μελέτη επιβεβαιώνει για άλλη μια φορά.
Πέραν αυτού όμως η συγκεκριμένη μελέτη κάνει και κάτι άλλο. Συγκρίνει υγρά μεταξύ τους (ξαναλέω εκτός απο την σύγκριση με το κτ)
Και μιας και είμαι καταναλωτής κάποιων υγρών (αποκλειστικά τον τελευταίο καιρό) που δεν δείχνουν τόσο καλά όσο κάποια άλλα προσπαθώ να "μεταφράσω" τρόπον τινά τι σημαίνει στην υγεία μου (και συγκεκριμένα στα ήδη επιβαρυμένα κύτταρα του μυοκαρδίου μου μετά από 25+ χρόνια καπνίσματος)  η επιλογή των υγρών.
Καταλαβαίνω ότι είναι ένα θέμα λίγο "taboo" ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Ωραία τελειώσαμε με το τσιγάρο ελπίζω δια παντός είμαστε ήδη αρκετά επιβαρυμένοι οπότε είναι λογικό να θέλω το καλύτερο που μπορώ να κάνω πια. Δεν θέλω να σταματήσω να ατμίζω το θεωρώ απόλαυση πέρα από την πρόσληψη νικοτίνης, ξέρω ότι δεν είναι καθαρός αέρας αλλά σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με το κτ.
Δεν αμφισβητώ το γιατρό αλλά ούτε και τον συμπαθή μου κατασκευαστή ο οποίος προφανώς δεν θέλει ο άνθρωπος να χρησιμοποιεί extracts που θα επιβάρυναν το μυοκάρδιο. Από τη μία αντιλαμβάνομαι πλήρως την οργή του (όχι απαραίτητα όμως τον τρόπο του) και από την άλλη πρέπει να κατανοήσω αν πραγματικά το αποτέλεσμα έχει κάποια διαφορά στις επιπτώσεις στην υγεία μου ή όχι.
Δεν προσπαθώ να ρίξω λάδι στη φωτιά το συγκριτικό με το κτ τελείωσε το ξέρουμε από εκεί και πέρα όμως τι?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
"αντιλαμβάνομαι πλήρως την οργή του"
Εγώ δεν την αντιλαμβάνομαι καθόλου.
Δίχως τον ακραίο τρόπο, αυτή η στάση είναι ήδη αυτοκαταστροφική.
[Με τον ακραίο τρόπο αγγίζει τα όρια της επαγγελματικής αυτοκτονίας.]

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Μια και ξεφύγαμε από την έρευνα και πήγαμε στον "θιγόμενο" παρασκευαστή, προσωπικά θεωρώ ότι πιο σωστό θα ήταν να επιβάλει στους χημικούς του να επικοινωνήσουν με τον κ.Φαρσαλινό, και να προσπαθήσει να βρει τι φταίει. Ακολούθως να στείλει από το κάθε υγρό του, 4-5 παραλλαγές του (με βάση τα συμπεράσματα που θα έβγαζαν οι χημικοί του), και να τα στείλει στον κ.Φαρσςαλινό για τον ίδιο έλεγχο ή να κανόνιζε κάπως να γίνει η ίδια διαδικασία στο ίδιο ή αντίστοιχο εργαστήριο επιβαρυνόμενος το όποιο κόστος.

Προσωπικά θεωρώ ότι όταν κάνεις προσπάθεια (μια και διαβάζω και τα νήματα του παρασκευαστή) για υγρά που δεν θα επιβαρύνουν τις αντιστάσεις των ατμοποιητών (και μπράβο του που ακούει τα παράπονα των χρηστών), γιατί να μην κάνει αντίστοιχη προσπάθεια για την όποια "βελτίωση" (βάζω εισαγωγικά γιατί δεν ξέρω αν είναι δόκιμη η λέξη) των όποιων "αδυναμιών" των υγρών του έναντι του "ανταγωνισμού".


edit: και να συμπληρώσω ότι προσωπικά εύχομαι να συνεχιστούν πολύπλευρα οι έρευνες του κ. Φαρσαλινού και κάποια στιγμή στο μέλλον, γιατί όχι, να φτάσουμε και σε μετρήσιμα μεγέθη ποιότητας όλων των υλικών που σχετίζονται με το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Συμφωνώ, αλλά δεν συνεχίζω γιατί μάλλον βγαίνουμε οφ-τόπιτς!  :D

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
μα τόση ωρα off topic δεν είμαστε?

μια έρευνα επιστημονική δημοσιευτηκε
και γίναμε όλοι κριτές και επιστήμονες

προσωπικά πιστευω ένα θέμα που περιέχει μια επιστημονική έρευνα για το Ηλεκτρονικό τσιγάρο
να κλειδώνεται και απλά να το διαβάζουμε

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Σε αυτή τη μορφή θα τις βρεις συγκεντρωμένες εδώ, φίλε WILDE:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.0.html
Καλό είναι να υπάρχουν και οι συζητήσεις, αλλά να είναι μέσα στο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ
αλλά όπως όλοι διαπιστώσαμε έχουμε ξεφύγει απο την ουσία του θέματος εδω και κάποιες σελίδες
καλή η αντιπαράθεση και η κουβέντα
αλλά επι του αντικειμένου

Αποσυνδεδεμένος danys620

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Αστε ρε τον Γιωργαρο ησυχο...κατι τυποι σαν τον τζοιμαν εδω και καιρο οπως λεει ο φιλος jsirios ψαχνουν αφορμη για να του βαλουν τρικλοποδιες του ανθρωπου....και μιας και μου εχει φερθει σωστα και εμενα και οποιον περναει απο το χερι του χωρις να εχει καμια υποχρεωση.. ουτε τον ξερω ουτε με ξερει,εδω τα ειπαμε,οπως και κανα 2-3 αλλοι εμποροι εδω στο φορουμ Fabvape, greekvapes.eu (δεν ειναι η ωρα για αυτα)Εγω ουτε ξεχνω ουτε μπορω να καταλαβω κουβεντες για αυτους τους ανθρωπους προσβλητικες και ανακριβεις



Είδατε τί γράφω στη μελέτη. Δεν γνωρίζω ποια υγρά έχουν tobacco extract διότι εν με ενημέρωσαν ονομαστικά ποια έχουν. Μου είπαν ότι σε κάποια υπάρχει tobacco extract. Εγώ αναφέρω ότι με ενημερώνουν, δεν μπορώ να κάνω τον κατάσκοπο και να ψάχνω...
Η σωστες ερευνες θελουν και κατασκοπεια 8)
 
...Οι υπολοιποι που ειστε αρκετοι πεφτεται να τον φατε με την παραμικρη ευκαιρεια,δινοντας και ο ΙΔΙΟΣ αφορμες λογο του εκρηκτικου χαρακτηρα του και συμφωνω σε αυτο το κομματι.
Αλλα και εγω ετσι μιλαω και  :-[ ΕΚΡΗΣΟΜΑΙ και αυτο για εμενα ειναι ΑΝΤΡΙΚΟ-ΑΥΘΟΡΜΗΤΟ και μου αρεσει..και συνεχιζω και να τον στηριζω και να τον υποστηριζω και ειμαι 100%μαζι του...δεν νομιζω οτι θα επρεπε να βαλει κανεναν δηθεν απο την δουλεια του να μας μιλαει ,τον τιμαει που μας μιλαει ο ιδιος και μας τα λεει οπως γουσταρει να τα πει ΑΛΗΘΙΝΑ.Οποιον τον χαλαει η εκρηξη και το αυθορμητο του χαρακτηρα , μπορει να παρει ΧΑΛΟΟΥ και αν θελει να πεταξει κανα σιγγαριλος η πουρος στην τουαλετα του ας με παρει τηλεφωνο να τον απαλαξω!!!
 
Οσο για τον εν λογω γιατρο αν ειναι αληθινα αυτα που βγαζει..(ερευνες) και σκεφτεται τον ατμιστη και τιποτα αλλο...θα το δειξουν οι ερευνες και ο καιρος ...εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε.
 
Καλοδεχουμενο σε οτι εχει να κανει ΚΑΛΟ  στον απλο - αγνο ατμιστη ..ΕΡΕΥΝΕΣ-ΣΙΓΚΑΡΙΛΟΣ-ΠΟΥΡΟΣ :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras

Φίλε Διονύση σαφώς και θα το κάνω μιας και νομίζω είναι εδώ και καιρό ξεκάθαρο το θέμα της σύγκρισης κτ και ητ πράγμα που άλλωστε η συγκεκριμένη μελέτη επιβεβαιώνει για άλλη μια φορά.
Πέραν αυτού όμως η συγκεκριμένη μελέτη κάνει και κάτι άλλο. Συγκρίνει υγρά μεταξύ τους (ξαναλέω εκτός απο την σύγκριση με το κτ)
Και μιας και είμαι καταναλωτής κάποιων υγρών (αποκλειστικά τον τελευταίο καιρό) που δεν δείχνουν τόσο καλά όσο κάποια άλλα προσπαθώ να "μεταφράσω" τρόπον τινά τι σημαίνει στην υγεία μου (και συγκεκριμένα στα ήδη επιβαρυμένα κύτταρα του μυοκαρδίου μου μετά από 25+ χρόνια καπνίσματος)  η επιλογή των υγρών.
Καταλαβαίνω ότι είναι ένα θέμα λίγο "taboo" ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Ωραία τελειώσαμε με το τσιγάρο ελπίζω δια παντός είμαστε ήδη αρκετά επιβαρυμένοι οπότε είναι λογικό να θέλω το καλύτερο που μπορώ να κάνω πια. Δεν θέλω να σταματήσω να ατμίζω το θεωρώ απόλαυση πέρα από την πρόσληψη νικοτίνης, ξέρω ότι δεν είναι καθαρός αέρας αλλά σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με το κτ.
Δεν αμφισβητώ το γιατρό αλλά ούτε και τον συμπαθή μου κατασκευαστή ο οποίος προφανώς δεν θέλει ο άνθρωπος να χρησιμοποιεί extracts που θα επιβάρυναν το μυοκάρδιο. Από τη μία αντιλαμβάνομαι πλήρως την οργή του (όχι απαραίτητα όμως τον τρόπο του) και από την άλλη πρέπει να κατανοήσω αν πραγματικά το αποτέλεσμα έχει κάποια διαφορά στις επιπτώσεις στην υγεία μου ή όχι.
Δεν προσπαθώ να ρίξω λάδι στη φωτιά το συγκριτικό με το κτ τελείωσε το ξέρουμε από εκεί και πέρα όμως τι?
Η έρευνα του γιατρού-ερευνητή κ. Κώστα, μας έδειξε ότι η χρήση του η.τ. είναι καλήτερη από την χρήση του κ.τ.  :thumpup:
Τώρα, το ποιά υγρά έχουν μεγαλήτερη τοξικότητα από κάποια άλλα, είναι φυσιολογικό (για εμένα) αφού δεν παράγονται με τις ίδιες πρώτες ύλες (εννοώ την αγορά τους από το ίδιο εργοστάσιο) κ' με την ίδια συνταγή. :yes:
Αυτό που μπορούνε όλοι να σου το επιβεβαιώσουν είναι ότι το καλήτερο που μπορείς να ατμίζεις είναι............(ναι, το βρήκες) καθαρός αέρας  :thumpup:   
Τώρα, αν θες να ατμίζεις κ' να κάνεις το hobby σου όσο υγειηνότερα γίνετε, μπορείς να κάνεις σκέτη βάση, όπως πολλά παιδιά εδώ μέσα κ' σε όλο τον κόσμο κ' εγώ μαζί τους  :yes: :thumbup_move_2:   
 
 
edit
@danys620
βλέπω ότι είσαι μέλος από 7/2011  :hmmm:
μάλλον ξέχασες κάποιους κατασκευαστές που έρχονταν στις συναντήσεις για να μας δώσουν να δοκιμάσουμε από τα καταπληκτικά τους υγρά ατμίσματος τα οποία τα είχαν μέσα σε κατσαρολάκι στο πορτ-παγκαζ του αυτοκινήτου τους  :)   
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2013, 20:16 από BigRed »

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Αστε ρε τον Γιωργαρο ησυχο...κατι τυποι σαν τον τζοιμαν εδω και καιρο οπως λεει ο φιλος jsirios ψαχνουν αφορμη για να του βαλουν τρικλοποδιες του ανθρωπου...


Δεν θα σου απαντήσω προσωπικά, γιατι δεν αξιζει τον κόπο... Πάλι καλά να λες που υπάρχουν αρκετοί σαν εμενα στο φόρουμ, και δεν μπαίνουν μονο για να δίνουν συγχαρητηρια και παλαμάκια, και "είσαι μεγάλος" , "είσαι ο καλύτερος", "μετα απο σένα το χάος", κτλ στα φιλαράκια.... ;)


Όσο για τις τρικλοποδιές, άνθρωπος που πέφτει μόνος του, δεν τις έχει ανάγκη... :yes:





EDIT: Η πλάκα είναι οτι εγω δεν μίλησα για τον HOL στο νημα, απλά ο φίλος σου όπως λές ανέβασε τα παλιά link και του απάντησα ;D 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2013, 20:19 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος danys620

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε BigRed ναι ειμαι απο τοτε μελος και ατμιστης και περηφανος για αυτο εδω το φορουμ γιατι ειναι υπευθηνο και αυτο και τα μελοι του που εγω ακομα ειμαι στον ατμο...αλλα δεν θυμαμαι κατι τετοιο που γραφεις μιας και δεν το εζησα και δεν το διαβασα αλλα δεν το αμφισβητω...
 
joyeman εγραψα αυτο που βλεπω και πιστευω..οσο για τον αξιζει τον κοπο να μου απαντησης αυτο ηδη το εκανες,δεν εχω κανενα σκοπο αντιπαραθεσης μαζι σου,αυτο το εγραψα γιατι βλεπω οτι οπου γραφει ο Γιωργος παντα μα παντα εχεις μια αρνητικη γνωμη.Οσο για το οτι ειναι το μεγαλυτερο μερος και οχι μονο του φορουμ μαζι σου το ξερω δεν ειναι αναγκη να το τονισεις ουτε να με βγαλεις παλαματζη ;D  εχω μια ζωη ΦΟΥΛ δεν μπορω να ειμαι εδω καθε μερα και πολλες ωρες δυστηχως,...μπαινω ενημερωνομαι διαβαζω,και απαντω οπως γουσταρω και οταν γουσταρω(μεσα παντα στα πλαισια της κοινοτητας) και αν δεν σου αρεσει η κριτικη μην κρινεις για να μην κριθεις !

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή έχουμε κάνει ενα νήμα μαντάρα, και παει επι προσωπικού, αυτό (ελπίζω) να είναι και το τελευταίο μου ποστ.



 βλεπω οτι οπου γραφει ο Γιωργος παντα μα παντα εχεις μια αρνητικη γνωμη.

Μάλλον δεν διαβασες... ΔΕΝ εξεφρασα γνώμη για τον "Γιώργο"...


αν δεν σου αρεσει η κριτικη μην κρινεις για να μην κριθεις !
Δεν στέλνω πμ...Γράφω σε νημα, και πάντα εχω επίγνωση του τι γράφω, γιαυτό και δεν έχω πρόβλημα με την κριτική...


Αυτά απο μένα, συγνώμη, και ελπίζω να συνεχίσει το νήμα με πράγματα που αφορούν και τα υπόλοιπα παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Να πω και εγώ το συμπέρασμα μου:
 
Το νήμα λέγεται:Κ. Φαρσαλινός: Τοξικότητα ατμού και καπνού σε κύτταρα μυοκαρδίου.

Περίμενα να δω και ένα νήμα που να έχει μόνο μπράβο προς το Γιατρό για την ερευνά του και απορίες να απαντούνται...   
Κι όμως ο Η.O.L. και οι υποστηρικτές του κατάφεραν για ακόμα μια φορά να ασχολούμαστε μαζί τους (πλησιάζουν και τα χριστούγεννα ;) ) αντί  να ασχολούμαστε με την έρευνα.
 
 
Γιατρέ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΣΟΥ να είσαι καλά και συνέχισε το έργο σου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115744 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824225 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507252 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8912 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154700 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568693 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243768 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294115 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1732 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762677 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1101 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3998 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem