vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

171 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, treloneritis, Milarepa

Twitter

Κ. Φαρσαλινός: Τοξικότητα ατμού και καπνού σε κύτταρα μυοκαρδίου

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Επειδή παρ'όλες τις φιλότιμες προσπάθειες του γιατρού Δρ.Φαρσαλινού, δίπλωμα ερευνητικής ιατρικής δεν πρόκειται να πάρουμε μέσω του φόρουμ, εγώ προσωπικά κρατώ το ουσιαστικό συμπέρασμα της μελέτης αυτής:
Ο ατμός των νικοτινούχων υγρών των η.τ. είναι λιγότερο τοξικός κατά πολλές φορές, σε σχέση με τον καπνό των κ.τ.

Άρα, το μόνο που "χτυπήθηκε" από αυτή τη μελέτη, είναι το κ.τ. και μόνο αυτό !!!
Όσοι δυσκολεύονται να το διακρίνουν αυτό, πιστεύω ότι είναι μακριά από την λογική και το πνεύμα των ατμιστών του φόρουμ.

Γιατρέ, καλή δύναμη και καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου!
Πάντα να μας κάνεις διεθνώς υπερήφανους σαν συμπατριώτες σου με τις πρωτοπορίες και τις μελέτες σου!

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Νομίζω το τελευταίο μήνυμα είναι το πιο σημαντικό. Διότι σε τέτοιες μελέτες όσο και να προσπαθήσεις να εξηγήσεις είναι πολύ δύσκολο να καταλάβουν οι μη-ειδικοί...

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Εσείς πιστεύετε ότι ήρθε καμιά εταιρία και μας είπε: "πάρε αυτό το ποσό που χρειάζεσαι και κάνε αυτή τη μελέτη;" Αυτό είναι αστείο. Οι εταιρίες δεν έχουν ιδέα τί πρέπει να κάνουμε και δεν έχουν ιδέα πως να το κάνουμε. Εμείς σχεδιάζουμε τα πρωτόκολλα και τί πρέπει να κάνουμε, και μετά ψάχνουμε για χρηματοδότηση. Γι'αυτό και αυτή τη στιγμή έχουμε πάνω από 10 πρωτόκολλα έτοιμα και σχεδιασμένα αλλά κανείς δεν τα χρηματοδοτεί. Διότι σε κανένα δεν μπορώ να εξασφαλίσω ότι τα αποτελέσματα θα είναι χ κι όχι ψ. Και δεν χρηματοδοτούν παρόλο που ξέρουν πως η γενικότερη άποψή μου είναι θετική προς το η.τ. Δεν αναφέρομαι σε εταιρίες που έχουν ένα κατάστημα ή περιορισμένο αγοραστικό κοινό. Μιλάω για εταιρίες με τζίρους εκατομμυρίων και με παρουσία σε αγορές πολλών χωρών. Γι'αυτό και υπάρχει έλλειψη μελετών...

Mέσα απ όλα αυτά ίσως πρέπει να κρατήσουμε και αυτό. Γιατί υπάρχει έλλειψη μελετών, σύμφωνα με το γιατρό.

Πάντως προσωπικά θα δοκίμαζα χωρίς μεγάλους ενδοιασμούς, αφού αποδέχομαι την εργαστηριακή μελέτη ενός επιστήμονα, το El Toro Guevara της ΗΟL ενώ άλλα που δεν έχουνε μπει ΚΑΝ σε μελέτη-εργαστηρική έρευνα παρόμοια με αυτή σίγουρα θα το σκεφτόμουνα 100 φορές περισσότερο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2013, 23:24 από duman »

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Διαβασα ολόκληρη την έρευνα και όλο το νήμα.
Συμπερασμα: Όλοι οι γιατροί ίδιοι είσαστε :thumpdown:

Κόψε τα αρνάκια, κοψε τις μπύρες, κόψε την αστατη ζωή, κοψε και τα φουλ καπνικά, κόψε και τις πολύβολτες μόντες :wall: :wall: :wall:   ΗΜΑΡΤΟΝ!





Υ.Γ Χίλια μπραβο κ Φαρσαλινέ για την έρευνα σας!
Πιστεψτε με ξερω τι κόπος - άγχος - αγωνία κτλ χρειαζεται για να προετοιμαστει, συγγραφεί, δημοσιευθεί μια δυνατή ερευνα :respect:

Αποσυνδεδεμένος georgenik

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Tί απο την παράθεση του διαχειριστή ΔΕΝ κατάλαβες Νάσο?
μετα απο την οποία, ο εμπορος δεν συνέχισε την αντιπαράθεση?
Ητοι, σα να λέμε δεν εγινε καμμια απολύτως παρατήρηση? Η σα να λέμε επρεπε να μην εχουμε υποτίθεται δυο μέτρα και δυο σταθμά και να μπανάρουμε δια παντός εναν κατασκευαστή απο το φόρουμ????
Η διαφορά μέλους και κατασκευαστή/εμπόρου, είναι απλούστατη. Ο πρώτος βρίσκεται εδώ για την πληροφόρησή του, και ο δεύτερος βρίσκεται εδώ για τον πρώτο.
Κατα συνέπεια, τα μετρα και τα σταθμά, είναι ΙΣΑ αλλα όχι ΙΔΙΑ. ούτως ή αλλως ο kfarsal εχει απόλυτα την ικανότητα να υπερασπιστεί και τον εαυτό του και τη μελέτη του, δεν χρειάζονται παρεμβάσεις απο κανέναν μας/σας, και στην τελική, αυτός που είναι να γκρινιάξει, θα γκρινιάξει, είτε έγινε κάτι είτε δεν εγινε. Σαν να ακουγα τώρα στα αυτιά μου κατηγορίες οτι ειμαστε Ατμομώλλ επειδή φιμώσαμε εναν ανεξάρτητο κατασκευαστή που δεν είναι μελος του συλλόγου.
οπότε η διαχείριση δεν κερδιζει ποτέ, αλλα παντα δικαιώνεται.


@georgenik. Εχεις κάποιο στοιχείο που να αποδεικνύει οτι το συγκεκριμένο υγρό "χτυπήθηκε"? Αν ναι, είναι ενδιαφέρον για όλους να το μάθουν. Αν όχι, μήπως πρεπει να επανεξετάσεις τις εκφράσεις σου?
αυτό αν θέλει μπορείς να το ψάξεις δεν θα κάνω τον αστυνόμο σαινι ούτε έχω τέτοια διάθεση αλλά κοίτα στο φόρουμ Ποιο είναι το καλύτερο υγρό που πλησιάζει την ποιο ρεαλιστική γεύση πουρου και ποιο προτινουν οι περισσότεροι συνατμιστες αυτού του φόρουμ.Και επίσης να αναφέρω ότι εμείς οι πρωιν καπνιστές είμαστε τοξικομανής οπότε για να αποφύγουμε τον γρήγορο θάνατο επιλέγουμε τον λιγότερο αργό.Σε οποίους δεν αρέσει αυτό ας ζουν σε αυταπάτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2013, 00:30 από georgenik »

Αποσυνδεδεμένος G.K.77

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Γιώργο και είμαι καλά.
Αφού φίλοι μου όλα τα υγρά είναι καλύτερα από το κ.τ νομίζω ότι εμείς οι ατμιστές είμαστε σε καλό δρόμο.
Τώρα για το πόσο καλύτερα είναι τι να πεις, όταν στο φόρουμ κυκλοφορούν σούπερ ατμοποιητές που κάνεις άνετα 7.000ml :o η ατμιστές με αντιστάσεις που έχουν στο ενεργητικό τους 300 dry burn :wall: , πιστέυω οτι καλύτερα να κάπνιζαν :laugh1: .

Αποσυνδεδεμένος ελλανιος

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
<<ΟΥΔΕΝ ΩΦΕΛΟΣ ΟΥΤΕ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΟΥΤ' ΑΛΛΟΥ ΤΙΝΟΣ ΑΤΕΡ ΥΓΙΗΣ>>

Πρίν απο πολύ καιρό, είχαμε το χρέος να προχωρήσουμε σε μια έρευνα που θα διαπιστώναμε
τα άστοχα υλικά που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή των η.τ.
Ότι υλικό έρχεται σε άμεση επαφή με το υγρό μας.
Διαπιστώσαμε υλικά όπως αλουμίνιο, χαλκό, πλαστικό, και πάρα πολλά άλλα
που συνεπάγιεται κατά πόσο βλαβερά θα είναι για την υγεία μας.
Θέλοντας να βελτιωθεί  ο ατμιστικός χώρος και να μην βρίσκουν πατήματα οι καπνοβιομηχανίες,
λέγοντας οτι  το η.τ είναι  καρκινογόνο, ενώ αυτοί τόσα χρόνια προμηθεύουν το καρκίνο ασύστολα στον πληθυσμό όλων των κρατών.
Είχαμε στην κατοχή μας σχεδόν όλους τους ατμοποιητές του εμποριού (και οτι άλλο συνεπάγιεται).
το μόνο που δεν καταφέραμε να έχουμε είναι ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ.
Διότι, η έρευνα συγκρούοταν οικονομικά με τις ίδιες τις εταιρίες που προμήθευαν τους άθλιους ατμοποιητές (σε σχέση με τα υλικά κατασκευής τους).
Όπως είναι φυσιολογικό Η ΕΡΥΝΑ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΣΥΡΤΑΡΙ.
Διατηρώντας τις θέσεις μας οτι το κ.τ ειναι 100 φορές πιο βλαβερό απο το η.τ
 
Όπως δίνετε εύσημα στον κ. Φαρσαλινό ως Έλλην επιστήμονα,
άλλα τόσα πρέπει να δώσετε και στους Έλλην σχεδιαστές / κατασκευαστές cnc
που το πλείστον όλες οι κατασκευές τους είναι αξιόλογες προσεγμένες και απο άριστα υλικά.
Έχουν μεγάλο μερίδιο ευθήνης στο να προσεγγίζουν το η.τ μεγάλος αριθμός χρηστών ανά τον κόσμο.

Κ.Φαρσαλινέ, αν έχετε χρόνο,διάθεση και συμφωνείται μαζί μας
περί αστοχίας υλικών κατασκευής που έχουν άμεση σχέση με τα υγρά μας
και με την υγεία μας, να ξεκινήσετε μια έρευνα.
Σας διαβεβαιώνω το μόνο εμπόδιο θα είναι η χρηματοδότηση της έρευνας.
Θα διαπιστώσετε πολύ μεγάλο αριθμό ατμοποιητών λόγω των υλικών τους ότι είναι ακατάλληλη.
Αλλά και πάλι θα ομιλούμε οτι το η.τ είναι καλύτερο απο το κ.τ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΥΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Η.Τ.

ΤΙ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΩΝ ΥΓΡΩΝ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ (ΧΗΜΕΙΟ)

ΝΑ ΔΙΝΕΤΑΙ  6 ΜΗΝΗ ΕΓΓΥΗΣΗ ΟΠΩΣ ΟΡΙΖΕΙ Η Ε.Ε (ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΓΓΥΗΣΗ)

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ

ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Ο ΧΡΥΣΟΣ ΑΙΩΝΑΣ ΑΛΛΑ ΒΑΔΙΖΟΝΤΑΣ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΑΤΜΙΣΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΘΕΛΗΜΕΝΑ Η ΜΗ ΟΙ  ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ.









« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2013, 01:05 από ελλανιος »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
αυτό αν θέλει μπορείς να το ψάξεις δεν θα κάνω τον αστυνόμο σαινι ούτε έχω τέτοια διάθεση αλλά κοίτα στο φόρουμ Ποιο είναι το καλύτερο υγρό που πλησιάζει την ποιο ρεαλιστική γεύση πουρου και ποιο προτινουν οι περισσότεροι συνατμιστες αυτού του φόρουμ.Και επίσης να αναφέρω ότι εμείς οι πρωιν καπνιστές είμαστε τοξικομανής οπότε για να αποφύγουμε τον γρήγορο θάνατο επιλέγουμε τον λιγότερο αργό.Σε οποίους δεν αρέσει αυτό ας ζουν σε αυταπάτες.


Πρότι είμαστε off topic...
Το "καλύτερο" είναι θεμα υποκειμενικής γεύσης του καθενός!
Το "Χτυπήθηκε", υποτίθεται οτι είναι διαπίστωση που πλησιάζει την κατηγορία. Οπότε αγαπητέ ναι, να κανεις τον αστυνόμο Σαϊνη, ειδάλλως να μην εκτοξεύεις κατηγορίες αβάσιμα.


Υ.Γ το γρηγορότερο, με το λιγότερο αργό είναι σχεδόν το ίδιο.


Πίσω στο θέμα μας! :) :) :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος georgenik

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
το αν δεν σου αρέσει αυτό που είπα είναι δικό σου θέμα έχουμε δημοκρατίας και πιστεύω ότι ο καθένας εκφράζει τι οποία άποψη έχει.εγώ έχω αυτήν δεν σου αρέσει πάμε για αλλα δεν με ενδιαφέρει εσύ τι πιστεύεις.Και δεν κατηγορησα , ανφησβητισα μάλλον δεν γνωρίζεις από δημοκρατία.



Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2013, 02:27 από georgenik »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
και δεν κατάλαβες τι σου είπα και τι σου συνέστησα αλλα προφανώς επειδή δεν κατάλαβες τι ακριβώς ειπες κι εσύ ή το πώς το διατύπωσες! Αλλα δεν πειράζει όντως!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:  οπως τόπες! παμε γι άλλα!!!! :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Διάβασα πολύ προσεκτικά όλο το νήμα από την αρχή και παρόλο η λογική μου λέει να μην σχολιάσω καθότι εκτιμώ απεριόριστα τον γιατρό αλλά από την άλλη είμαι φανατικός καταναλωτής των υγρών που δεν τα πήγαν καλά στο συγκεκριμένο πρωτόκολλο θα ήθελα απλά να παραθέσω κάποιες ερωτήσεις ελπίζοντας ότι δεν θα διαφανεί ότι παίρνω οποιαδήποτε θέση και τις διατυπώνω από πραγματικά καθαρό ενδιαφέρον,


1. Οι μετρήσεις με βάση το ISO ειδικά για την συγκέντρωση 100% είναι αντίστοιχες με το άτμισμα του υγρού στην κανονική του μορφή? Αν όχι ποια είναι η "αντιστοιχία"?. Γιατί μετράτε διαφορετικές συγκεντρώσεις τι ακριβώς προσομοιάζουν?
2. Με την παραδοχή ότι αναφέρεστε σε "in vitro" κύτταρα υπάρχει κάποιος τρόπος να γνωρίζουμε τι ακριβώς σημαίνει αν πχ η μέτρηση γινόταν "in vivo"?
3. Γιατί χρησιμοποιήθηκε ατμοποιητής τύπου ego 510 ήταν τυχαία η επιλογή του ήταν δική σας επιλογή ή κάτι άλλο?
4. Οι εταιρίες που συμμετείχαν το γνώριζαν όλες εκ των προτέρων και οι ίδιες παρείχαν τα υγρά?
5. Υπάρχει κάποια εξήγηση γιατί υπάρχει τόσο σημαντική διαφορά του "p"  σε κάποιες από τις μετρήσεις?
6. Από την έως τώρα εμπειρία σας το ποσοστό της νικοτίνης επηρεάζει το αποτέλεσμα? Υπάρχουν πχ μετρήσεις από το ίδιο υγρό με διαφορά στην περιεκτικότητα νικοτίνης?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και συγνώμη αν κουράζω
Αυτό που κατάλαβα εγώ από την έρευνα, είναι ότι ο ατμός του η.τ. είναι καλήτερος από τον καπνό του κ.τ.  :yes:
Άρα μπορείς να συνεχίσεις να ατμίζεις τα αγαπημένα σου υγρά, άφοβα.  :thumpup:   
Στην τελική, αυτό θέλουμε, να βάζουμε κάτι στο στόμα μας που να είναι καλήτερο από το βρωμοτσίγαρο  :thumbup_move_2:   

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
<<ΟΥΔΕΝ ΩΦΕΛΟΣ ΟΥΤΕ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΟΥΤ' ΑΛΛΟΥ ΤΙΝΟΣ ΑΤΕΡ ΥΓΙΗΣ>>

Πρίν απο πολύ καιρό, είχαμε το χρέος να προχωρήσουμε σε μια έρευνα που θα διαπιστώναμε
τα άστοχα υλικά που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή των η.τ.
Ότι υλικό έρχεται σε άμεση επαφή με το υγρό μας.
Διαπιστώσαμε υλικά όπως αλουμίνιο, χαλκό, πλαστικό, και πάρα πολλά άλλα
που συνεπάγιεται κατά πόσο βλαβερά θα είναι για την υγεία μας.
Θέλοντας να βελτιωθεί  ο ατμιστικός χώρος και να μην βρίσκουν πατήματα οι καπνοβιομηχανίες,
λέγοντας οτι  το η.τ είναι  καρκινογόνο, ενώ αυτοί τόσα χρόνια προμηθεύουν το καρκίνο ασύστολα στον πληθυσμό όλων των κρατών.
Είχαμε στην κατοχή μας σχεδόν όλους τους ατμοποιητές του εμποριού (και οτι άλλο συνεπάγιεται).
το μόνο που δεν καταφέραμε να έχουμε είναι ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ.
Διότι, η έρευνα συγκρούοταν οικονομικά με τις ίδιες τις εταιρίες που προμήθευαν τους άθλιους ατμοποιητές (σε σχέση με τα υλικά κατασκευής τους).
Όπως είναι φυσιολογικό Η ΕΡΥΝΑ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΣΥΡΤΑΡΙ.
Διατηρώντας τις θέσεις μας οτι το κ.τ ειναι 100 φορές πιο βλαβερό απο το η.τ
 
Όπως δίνετε εύσημα στον κ. Φαρσαλινό ως Έλλην επιστήμονα,
άλλα τόσα πρέπει να δώσετε και στους Έλλην σχεδιαστές / κατασκευαστές cnc
που το πλείστον όλες οι κατασκευές τους είναι αξιόλογες προσεγμένες και απο άριστα υλικά.
Έχουν μεγάλο μερίδιο ευθήνης στο να προσεγγίζουν το η.τ μεγάλος αριθμός χρηστών ανά τον κόσμο.

Κ.Φαρσαλινέ, αν έχετε χρόνο,διάθεση και συμφωνείται μαζί μας
περί αστοχίας υλικών κατασκευής που έχουν άμεση σχέση με τα υγρά μας
και με την υγεία μας, να ξεκινήσετε μια έρευνα.
Σας διαβεβαιώνω το μόνο εμπόδιο θα είναι η χρηματοδότηση της έρευνας.
Θα διαπιστώσετε πολύ μεγάλο αριθμό ατμοποιητών λόγω των υλικών τους ότι είναι ακατάλληλη.
Αλλά και πάλι θα ομιλούμε οτι το η.τ είναι καλύτερο απο το κ.τ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΥΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Η.Τ.

ΤΙ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΩΝ ΥΓΡΩΝ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ (ΧΗΜΕΙΟ)

ΝΑ ΔΙΝΕΤΑΙ  6 ΜΗΝΗ ΕΓΓΥΗΣΗ ΟΠΩΣ ΟΡΙΖΕΙ Η Ε.Ε (ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΓΓΥΗΣΗ)

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ

ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Ο ΧΡΥΣΟΣ ΑΙΩΝΑΣ ΑΛΛΑ ΒΑΔΙΖΟΝΤΑΣ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΑΤΜΙΣΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΘΕΛΗΜΕΝΑ Η ΜΗ ΟΙ  ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ.








Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω. Κι όχι μόνο συμφωνώ, αλλά από πέρσι έχω ετοιμάσει ένα πρωτόκολλο μελέτης των υλικών (ουσιαστικά θα μελετούσαμε διάφορους τύπους ατμοποιητών φτιαγμένων από διάφορα υλικά, με σκοπό αυτό που αναφέρεις). Αυτό ξεκίνησε από μια θεωρητική ανησυχία μου για τα cartos και τον πολυεστέρα.
Φυσικά ΔΕΝ βρέθηκε κανείς να το χρηματοδοτήσει.


Έχω επανειλημμένα αναφέρει πως επικρατεί μαύρο σκοτάδι σε σχέση με τα υλικά που πρέπει να χρησιμοποιούνται στα η.τ. (ατμοποιητές). Tελευταία το ανέφερα εδώ [size=78%]http://www.ecigarette-research.com/web/index.php/2013-04-07-09-50-07/133-a-triumph-for-vapers-smokers[/size] (8 Οκτωβρίου), όπως και τον Απρίλιο εδώ [/size][size=78%]http://www.ecigarette-research.com/web/index.php/2013-04-07-09-50-07/89-metals-and-nanoparticles-in-e-cigarettes-commentary[/size] (τελευταία παράγραφο).[/size][size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
πολυ σωστο το επομενο βημα γιατρε.

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live

από πέρσι έχω ετοιμάσει ένα πρωτόκολλο μελέτης των υλικών (ουσιαστικά θα μελετούσαμε διάφορους τύπους ατμοποιητών φτιαγμένων από διάφορα υλικά, με σκοπό αυτό που αναφέρεις). Αυτό ξεκίνησε από μια θεωρητική ανησυχία μου για τα cartos και τον πολυεστέρα.
Φυσικά ΔΕΝ βρέθηκε κανείς να το χρηματοδοτήσει.


Από αυτή τη μελέτη έπρεπε να έχεις ξεκινήσει γιατρέ, αυτή η μελέτη των υλικών που χρησιμοποιούνται για να παραχθεί ο ατμός που θα εισπνεύσουμε έπρεπε να είναι το πρώτο μέλημα και των γιατρών και των κατασκευαστών και των παρασκευαστών! Τι να το κάνω και αν μου φτιάξεις κ. Χημικέ το πιο καθαρό υγρό ατμίσματος, αν κάποιος συνδιασμός μέσου (πολυεστέρας, φυτίλι, mesh, βαμβάκι κτλπ.) και αντίστασης, ελευθερώσει "βλαβερές" ουσίες κατά την εξαέρωση του υγρού; Ας δούμε πρώτα ποια υλικά είναι "ασφαλή" και μετά βλέπουμε και τα υγρά (βάσεις, αρώματα κτλπ.). Τόσους κατασκευαστές και παρασκευαστές έχουμε στην Ελλάδα, με πρωτοποριακές ιδέες και χιλιάδες πωλήσεις των προιόντων τους σε όλο τον κόσμο και δε μπορούν να μαζευτούν όλοι μαζί να χρηματοδοτήσουν μια έρευνα για τα αναλώσιμα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν στις συσκευές τους?!?  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος jsirios

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing escapes from me!
Και εγώ φίλε μου είμαι 2+ χρόνια ατμιστής και δεν ξέρω πια υγρά έχουν tobacco extract γιατί δεν με αφορουν.. Λές να μην είμαι τελικά ατμιστής? :hmmm:


ΥΓ: Φαντάζομαι θυμάσαι και πιο παλιά (killer εποχή) που είχαν ειπωθεί κάποια πράγματα για κάποιον που ήθελε να βοηθήσει- προωθήσει μια κατάσταση και τα 'κανε χειρότερα τελικά και ο ίδιος ο μαγαζάτορας είχε πει ότι θα τον μάζευε... (αν δεν σου θυμίζει κάτι, να βάλω και το link....)

Μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι, και καταλαβαίνουμε κάποια πράγματα, απλά άλλες φορές δεν λέμε τίποτα και τα περνάμε στο χαβαλέ, και κάποιες όμως φορές δεν είναι για χαβαλέ... Ας μιλάει ο καθένας για ότι τον αφορά άμεσα. Δεν νομίζω ότι είναι το κατάλληλο νήμα για υποστηρικτές των μεν, ούτε και των δε...Αφορά την υγεία μας, και εκεί δεν είναι για χαβαλέ.. ;)




Συγνώμη για το off topic...

"O αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω"

φίλε μου...

http://e-kapnisma.gr...ic,14310.0.html[/size][/font]
[/size] [/color]
[/size]http://e-kapnisma.gr....html#msg533101[/size]
[/size] [/color]
[/size] [/color]
[/size]http://e-kapnisma.gr....html#msg533122[/size]
[/size] [/color]
[/size] [/color]
[/size]http://e-kapnisma.gr....html#msg533143[/size]
Υ.Γ.
Αυτο γιατί πρέπει να τα θυμόμαστε ΟΛΑ !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2013, 16:15 από jsirios »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά μπαταρία για διάρκεια +- 2 ημερών; [Μπαταρίες για mod] 68 26824 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 16:18
από LowellTip
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115677 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824197 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507202 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8903 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154681 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568669 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243715 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294097 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1720 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762662 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1092 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog