vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

154 επισκέπτες, 3 χρήστες
zamploutos, πολυς, Tem

Twitter

Κ. Φαρσαλινός: Τοξικότητα ατμού και καπνού σε κύτταρα μυοκαρδίου

Αποσυνδεδεμένος Nekzo

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Μήπως ψάχνοντας το δέντρο, χάνουμε το δάσος; τι θέλω να πω. Δημοσιεύτηκε μια σημαντική έρευνα που αποδεικνύει ότι το ΗΤ είναι πολύ πιο ασφαλές από το ΚΤ, και εμείς ασχολούμαστε με το πιο υγρό είναι πιο "υγιεινό'';( αν μπορεί να ειπωθεί αυτό)


Εγώ αυτό κρατάω!!! με καλύπτει ΑΠΟΛΥΤΑ ..

Αποσυνδεδεμένος SAn

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Αυτή την ερώτηση μάλλον στην εταιρεία πρέπει να την κάνεις φίλε, όχι στον Γιατρό.

Θα ρωτάω δηλαδή κάθε εταιρία και φυσικά θα μου στρώσουνε κόκκινο χαλί να μου πούνε την αλήθεια?

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Μήπως ψάχνοντας το δέντρο, χάνουμε το δάσος; τι θέλω να πω. Δημοσιεύτηκε μια σημαντική έρευνα που αποδεικνύει ότι το ΗΤ είναι πολύ πιο ασφαλές από το ΚΤ, και εμείς ασχολούμαστε με το πιο υγρό είναι πιο "υγιεινό'';( αν μπορεί να ειπωθεί αυτό)


Εγώ αυτό κρατάω!!! με καλύπτει ΑΠΟΛΥΤΑ ..
δεν είναι έτσι

αν το τσιγάρο κάνει ζημια 10
και ο ατμός 8
γιατι να κουράζομαι με συσκευες και υγρά και δεν παω περίπτερο ?

γιατι και εγω και πολλοί άλλοι ατμίζουμε
(τις περισσότερες φορές λόγω αρώματος αλλά και υποτιθέμενης ασφάλειας )
περισσότερο απο οτι καπνίζαμε

το συμπέρασμα λοιπόν απο τέτοιες έρευνες είναι οτι κάποια υγρά είναι πιο ασφαλή απο κάποια άλλα
και επίσης οτι με αυτες τις έρευνες και απο την πιεση των καταναλωτών
να γινουν τα υγρά ακόμα πιο ασφαλή

άλλο φίλε μου 08/10 σε σχέση με το τσιγάρο και άλλο 02/10


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Έτυχε να περάσω το μεγαλύτερο μέρος της μέρας μου στο νοσοκομείο, σήμερα.
Αν και πήγα εκεί χωρίς συναισθηματική φόρτιση, γιατί η περίπτωση της επίσκεψής μου δεν ήταν και τόσο σοβαρή, ομολογώ ότι ταράχτηκα βλέποντας ανθρώπους να πονούν και έναν συνάνθρωπο να πεθαίνει.

Προσπάθησα να είμαι ψύχραιμος και να μην θυμάμαι το γεγονός ότι 5 χρόνια πριν, τέτοια μέρα, φορούσα γραβατούλα, ωραία ρούχα και ήμουν σε μια κηδεία.

Σήμερα λοιπόν, μπαίνοντας εδώ, βλέπω... δεν βλέπω, η σκόνη της μάχης δεν με αφήνει...

Είναι πολύ λογικό ο ένας να υπερασπίζεται την επιστημονική του έρευνα και ο άλλος την ποιότητα των υγρών του.
Όμως, πραγματικά, δεν καταλαβαίνω γιατί τόση φασαρία...

Έχει δέσει με τον εγκέφαλό μας, εδώ και πάρα πολύ καιρό, κυρίως μέσα από τα δικά μας βιώματα, ότι το ΗΤ είναι πιο ασφαλές από το ΚΤ και με βάση αυτό πορευόμαστε. Σε μια έρευνα, κάποια υγρά θα βρεθούν καλύτερα στην Χ ιδιότητα, κάποια άλλα όχι... ίσως αυτό αναστραφεί στην μελέτη της Υ ιδιότητας κ.ο.κ.

Είμαστε εξαρτημένοι από τη νικοτίνη.
Το ΗΤ δεν είναι το κλειδί του Παραδείσου, που προσφέρεται σε λίγους τυχερούς επειδή από καθαρή τύχη έμαθαν το κόλπο και δεν προσπάθησαν καν.
Θέλει προσπάθεια και όχι διχασμούς.


Φυσικά και πρέπει να ελέγχουμε, όχι μόνο τη συνήθεια του ΗΤ σαν δόγμα, αλλά και τους νοθευτές υγρών που μπορεί να παρουσιαστούν στο μέλλον (προσοχή! στο μέλλον, είναι πολύ νωρίς ακόμα για τέτοια).

Να τονίσω ένα γεγονός που βγάζω από την εμπειρία μου από την έρευνα και τις επιστημονικές μελέτες σε άσχετους χώρους:
Είναι πολύ σημαντικό το ότι οι μελέτες που γίνονται για το ΗΤ είναι οι πρώτες.
Φανταστείτε να είχε προλάβει μια μεγάλη καπνοβιομηχανία να βγάλει κάτι ανάλογο...
Θα ρωτούσαμε για ανεξαρτησία, χρηματοδότηση κλπ... Όμως μόνο εμείς, στο μικρό χωριό μας... Όλοι οι άλλοι απέξω, θα θεμελίωναν στον εγκέφαλό τους τα οποιαδήποτε αποτελέσματα, αντικειμενικά ή όχι, ανεξάρτητα ή όχι.

Έχουμε αυτή την πολυτέλεια και τόλμη. Να είμαστε πρωτοπόροι. Όλοι.
Δεν έχουμε την πολυτέλεια για διχασμούς.
Την κόντρα του ψαρά με τον σιδερά, στο χωριό του Αστερίξ, ο Ιούλιος Καίσαρας δεν την έμαθε ποτέ...
Την ένωση των δυνάμεών τους όμως, την ξέρει και την χαίρεται όλος ο κόσμος.

Κανένας επιστήμονας δεν θα ρίσκαρε την όποια έρευνα, αν δεν μαρτυρούσαμε όλοι μας τα οφέλη σε σχέση με την παλιά ζωή μας, χωρίς να σκεφτόμαστε τι υγρό ατμίζουμε (άλλωστε, μας ρώτησαν πολλοί απέξω;).

Ένα μπράβο...
σε εμάς,
στους παραγωγούς υγρών
στους ερευνητές της αλήθειας (όπως ο γιατρός μας).

Αυτή τη στιγμή, μόνο αυτά μετράνε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2013, 01:56 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
εγω όμως συνεχίζω και ρωτάω
γιατι δεν ξέρω απο τα περισσότερα υγρά που κυκλοφορούν:

απο που ακριβώς προέρχονται οι πρώτες ύλες?
που παρασκευάζονται και που συσκευάζονται?
τι περιέχουν τα αρώματα?
τι προσόντα έχει ο κατασκευαστής?

αυτά είναι σοβαρά θέματα που εδω δεν έχουν απαντηθεί
παρόλο που οι περισσότεροι απο εδω ξεκίνησαν και έγιναν γνωστοί
Αυτά φίλε μου δεν νομίζω να τα μάθεις ποτέ, εκτός κι αν θέλει κάποιος κατασκευαστής να τα ανακοινώσει.
Μήπως ξέρεις από που προέρχονται οι πρώτες ύλες της coca cola, ή που παρασκευάζονται τα μπιφτέκια του goody's? Ti αρώματα και βαφές έχουν τα συσκευασμένα προϊόντα που τρώμε ή τι προσόντα έχει ο μάγειρας της Χ ταβέρνας?

Το ότι κάποιοι μας κρύβουν την μισή αλήθεια ή τη μυστική συνταγή τους αυτό δεν σημαίνει ότι εμείς σαν καταναλωτές δεν πρέπει να ψαχνόμαστε για τα πάντα και όχι μόνο για το ΗΤ. Όσο μπορεί ο καθένας ανάλογα  το χρόνο του και την εξειδίκευση που έχει. Μπράβο στον Doctor για ακόμα μια φορά.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Αυτή την ερώτηση μάλλον στην εταιρεία πρέπει να την κάνεις φίλε, όχι στον Γιατρό.




Είδατε τί γράφω στη μελέτη. Δεν γνωρίζω ποια υγρά έχουν tobacco extract διότι εν με ενημέρωσαν ονομαστικά ποια έχουν. Μου είπαν ότι σε κάποια υπάρχει tobacco extract. Εγώ αναφέρω ότι με ενημερώνουν, δεν μπορώ να κάνω τον κατάσκοπο και να ψάχνω...

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
δεν είναι έτσι

αν το τσιγάρο κάνει ζημια 10
και ο ατμός 8
γιατι να κουράζομαι με συσκευες και υγρά και δεν παω περίπτερο ?

γιατι και εγω και πολλοί άλλοι ατμίζουμε
(τις περισσότερες φορές λόγω αρώματος αλλά και υποτιθέμενης ασφάλειας )
περισσότερο απο οτι καπνίζαμε

το συμπέρασμα λοιπόν απο τέτοιες έρευνες είναι οτι κάποια υγρά είναι πιο ασφαλή απο κάποια άλλα
και επίσης οτι με αυτες τις έρευνες και απο την πιεση των καταναλωτών
να γινουν τα υγρά ακόμα πιο ασφαλή

άλλο φίλε μου 08/10 σε σχέση με το τσιγάρο και άλλο 02/10




Ειλικρινά παιδιά, δεν καταλαβαίνω αυτή την κινδυνολογία. Γράφτηκε ξεκάθαρα στη μελέτη και ειπώθηκε άπειρες φορές εδώ: το χειρότερο σε απόδοση υγρό ήταν 3 φορές καλύτερο από το τσιγάρο. Δεν προκύπτει από πουθενά αυτό το 10/10 έναντι 8/10....

Αποσυνδεδεμένος jsirios

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing escapes from me!



Είδατε τί γράφω στη μελέτη. Δεν γνωρίζω ποια υγρά έχουν tobacco extract διότι εν με ενημέρωσαν ονομαστικά ποια έχουν. Μου είπαν ότι σε κάποια υπάρχει tobacco extract. Εγώ αναφέρω ότι με ενημερώνουν, δεν μπορώ να κάνω τον κατάσκοπο και να ψάχνω...

Βρε Γιατρε μου ατμιστης δεν λες πως είσαι; και δεν ηξερες ποια υγρά έχουν tobacco extract; σε λίγο θα μας πεις πως κάποιος άλλος την έκανε την ερευνά και σε ενημέρωσαν για τα αποτελεσματα χααχαχαχα lol lol

Στάλθηκε από το GT-P3110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Φαρσαλινε άκουσέ με ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ .

Ελπίζω να εχεις πολλά λεφτά και καλούς δικηγόρους γιατί ΕΡΧΟΜΑΙ με χίλια Φαρσαλινε...

αν δεν έχεις λεφτά ξέρεις εσυ, ζήτα απο την ΣΕΕΗΤ, αυτους μωρέ που χρηματοδοτησαν την ερευνα σου....τι εγινε, δεν ειπες ακομη στον κοσμο που περιμένει ευλαβικά καθε σου επιστημονική λεξη οτι το πορτοφόλι απο πισω ήταν ο αποκλειστικος εισαγωγέας των Halo στην Ελλαδα? Ξερεις καλα εσυ Φαρσαλινε τα Halo...το Tribeca που το έβγαλες 110%....οτι κάνει καλό στα κύτταρα....ανασταίνει νεκρούς!
Μάλιστα, η PEPSI χρηματοδοτησε επιστημονική έρευνα που έβγαλε την COCA βλαβερή και την PEPSI καλύτερη απο νεράκι πηγής....ολα επιστημονικά φυσικά

50 οικογένειες τρέφονται από το HOL και κανένας δεν παίζει με το ψωμάκι των παιδιών...με ακούτε σαπακια, μετά το ανθρωπάκι είναι η σειρά σας 

Η επόμενη κουβέντα θα είναι από τους δικηγόρους μου


House Of Liquid - απόλυτος σεβασμός στον συνατμιστη

eBaron


Υποθέτω πως η παραπάνω είναι η επόμενη κουβέντα από τους δικηγόρους του;
Φθηνά θα του έρθει IMHO

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Βρε Γιατρε μου ατμιστης δεν λες πως είσαι; και δεν ηξερες ποια υγρά έχουν tobacco extract; σε λίγο θα μας πεις πως κάποιος άλλος την έκανε την ερευνά και σε ενημέρωσαν για τα αποτελεσματα χααχαχαχα lol lol

Στάλθηκε από το GT-P3110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2




Aν εσύ πάντως ξέρεις, καλό είναι να μας πληροφορήσεις. Αλλιώς, καλό το χιούμορ αλλά ατυχής η στιγμή...

Αποσυνδεδεμένος hotcarver1

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα γιατρέ μου και μπράβο για την έρευνα.
Επειδή είμαι στη μερίδα αυτών που ατμιζουμε eltoro θα ήθελα να ρωτήσω...
Υπάρχει κάποιο συστατικό στη μίξη των συγκεκριμένων υγρών που δημιουργεί αυτό το θεμα με τα συγκεκριμένα υγρά?η είναι ο τρόπος παρασκευης τους το πρόβλημα?

Στάλθηκε από το LT30p μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Η μελέτη αναφέρει συγκεκριμένα πως δεν αναλύσαμε (και άρα δεν ξέρουμε) για ποιο λόγο κάποια υγρά εμφανίζουν λιγότερη η μεγαλύτερη επιβίωση σε σχέση με άλλα. Χρειάζονται κι άλλες έρευνες, κι αυτό ισχύει για όλα τα υγρά...

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τον γιατρό αν η επιλογή των Hol στην έρευνα έγινε με κάποια κριτήρια, τυχαία,  ή με την προτροπή του κατασκευαστή των?  Χαίρομαι πάντως που η έρευνα συμπεριλαμβάνει και τα Halo λόγω της ιδιαίτερης έως  πολύ εντονης γεύσης που προσφέρουν στον ατμιστή και  γιατί είναι τα μόνα "έτοιμα"  υγρα που ατμίζω πλεον.

Αποσυνδεδεμένος kazerio

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμιζωντας ερχεται η ορεξη...!
δλδ γιατρε οι κατασκευαστες δεν ξερουν τι να προσθεσουν η  τι να αφερεσουν απο τα υγρα τους για να τα κανουν "ασφαλεστερα"?αυτα τα ποσοστα τοξικοτητας εχουν να κανουν με την γενικη ποσοτητα ατμισματος?δλδ εχει να κανει με την συνολικη συγκεντωση του χ υγρου στο σωμα μου?η ειτε κανω 10μλ ειτε μεγαλυτερη ποσοτητα η τοξικοτητα ειναι η ιδια?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115701 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824206 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507208 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8904 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154685 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568675 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243723 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294099 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1722 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762668 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1094 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3993 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem