vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

106 επισκέπτες, 5 χρήστες
bloodlessz, Tem, manoslykos, lagoudakis, tapantari

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Η βαση που εχεις παρει εχει ηδη αραιωθει με 10% νερο, αλλα ειναι ακομα σχετικα πηκτη (ειδικα τωρα που ειναι χειμωνας).
Υπαρχει πιθανοτητα, αναλογα με τον ατμοποιητη που σκοπευεις να την χρησιμοποιησεις, να σου δημιουργησει προβλημα ρευστοτητας και υποτροφοδοσιας.
Αν δε θες να την αραιωσεις περαιτερω, δοκιμασε να τη χρησιμοποιησεις ετσι. Αν δεις θεματα κατα το ατμισμα με την τροφοδοσια, τοτε της κανεις ενα 5-10% επιπλεον αραιωση.

Αποσυνδεδεμένος stakeone

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
θα την πάρει ο άνεμος με έναν eleaf lemo με συνήθες στήσιμο dual micro coil στα 1.0 - 1.2 Ωμ.
Είναι αρκετά ανοιχτός και σαν τροφοδοσία και σαν αέρα οπότε δεν πιστεύω να έχω κάποιο πρόβλημα (παρεπιπτόντως αν και ξεκάρφωτο στο τοπικ ο LEMO   Τ Α   Σ Π Α Ε Ι  !!!!!)
Το ερώτημα μου και αγχος μου ήταν καθαρά πάνω στο οργανικό κομμάτι αν έχω κάποιο θέμα.
Τα άλλα να πάνε στα κομμάτια πάνω απόλλα η υγεία μας :)

χίλια ευχαριστώ αδερφέ για την αμεσότητα !!!

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Καλημέρα σε όλους :)
Να ρωτήσω κάτι. Φτιάχνω υγρό με νικοτίνη 0,6 ή 0,7 mg με βάσεις Balanced Flavourart ή Atmos ή Nobacco
και το ατμίζω σε Kayfun και DID.
H γυναίκα μου ατμίζει έτοιμο υγρό El Greco με νικοτίνη 0,6 mg σε Ναυτίλο.
Πως γίνεται και το δικό της με το ίδιο ποσοστό νικοτίνης έχει περισσότερο χτύπημα?
Μου έχει τύχει να δοκιμάσω και άλλα έτοιμα υγρά με την ίδια νικοτίνη 0,6 αλλά με περισσότερο χτύπημα.
Μήπως πρέπει να προσθέσω κάτι στη βάση και μου διαφεύγει?
Υπολογίζω και το άρωμα όταν το προσθέτω στη βάση για να μην πέφτει η νικοτίνη.
Για να έχω το χτύπημα που έχει η γυναίκα μου με το 0,6 mg,  εγώ πρέπει στα υγρά μου να φτιάξω 0,9 mg.
Θα εκτιμούσα μια βοήθεια!
Ευχαριστώ :)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
θελεις περισσοτερο ποσοστο PG στο υγρο που φτιαχνεις. Αντι για 50/50 που ειναι τωρα πηγαινε το 70/30 αν το χτυπημα ειναι πιο σημαντικο απο το ντουμανι για σενα. Αλλος τροπος θα ηταν να φτιαχνεις μικροτερες αντιστασεις σε ωμ ή αν εχεις VV να αυξησεις την ταση/ισχυ.

Απο εκει και περα  ενα ετοιμο υγρο μπορει να εχει και καμια μικρη δοση απο κανα ενισχυτικο για το χτυπημα.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Έχω δοκιμάσει με περισσότερο PG αλλά δεν ήταν καλό το αποτέλεσμα,
δεν είχε την ίδια γεμάτη γεύση που έχουν τα έτοιμα υγρά που ανέφερα.
Φτιάχω μικρότερες αντιστάσεις 1,2 ή 1,3 Ohms και τις δουλεύω σχετικά ψηλά με το Istick
που όπως ξέρεις είναι πολύ δυνατό, αλλά πάλι  :(
Αυτό το ενισχυτικό που ανέφερες έχω δει να το πουλάνε σε πολλά καταστήματα.
Τι ακριβώς είναι? Μήπως είναι υποκατάστατο της νικοτίνης ή κάτι παρόμοιο?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
δεν εχω ιδεα και δεν ασχολουμε με τις εξτρα ουσιες στα υγρα περα απο τις βασικες.. δεν τις πολυεμπιστευομαι...

Αλλα μου φαινεται περιεργο να αυξανεις τα βατ αρκετα και να μην παιρνεις περισσοτερο χτυπημα...
Φτιαξε, ισως, λιγο καλυτερα την τροφοδοσια σου και δωστου σε ισχυ.. Δεν μπορει.. θα σε χτυπησει...!

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Η σύγκριση από ότι είδα γίνεται μεταξύ έτοιμων υγρών και ιδιοκατασκευών.
Δεν θα έπρεπε να γίνεται αυτή η σύγκριση κατά την άποψή μου...
Έχει να κάνει πιστεύω με τη γεύση καταρχήν κι έτσι καταλήγει σε "λανθασμένα" συμπεράσματα ο συνατμιστής polygrafos.
Θα πρότεινα αύξηση της περιεκτικότητας σε νικοτίνη, από 6-7 σε 9-10, στα ιδιοκατασκευασμένα υγρά ή ακόμα και περισσότερο άρωμα...

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Καλησπέρα
Να ρωτήσω κάτι. Όταν φτιάχνω υγρό, στη βάση στα 7,5 ml προσθέτω 15 σταγόνες άρωμα.
Μερικές φορές προσθέτω 2-3 διαφορετικά αρώματα σε συνδυασμό, αλλά συνολικά 15 σταγόνες.
Μερικές φορές μου βγαίνει κάπως άγευστο και άοσμο.
Μήπως πρέπει να βάζω παραπάνω σταγόνες? Δεν είναι πολλές?
Ρωτάω επειδή της γυναίκας μου της φαίνεται πολύ βαρύ όταν δοκιμάζει.
Μήπως έχω πάθει ανοσία? Δεν ατμίζω και τόσο πολύ και πότε πότε ατμίζω και σκέτη βάση
για αποτοξίνωση στα αρώματα. :)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Μόνιμο πρόβλημα με τον άντρα μου! Τα υγρά diy του φαίνονται έντονα και εμένα ελαφρυά. Είναι εντελώς υποκειμενικό. βρές αυτό που σε ικανοποιεί για να μείνεις μακρυά από το τσιγάρο. Κάνε το ο,πως το θέλεις και άτμισε όσο αισθάνεσαι καλά. Ο καθένας μας έχει τη δική του γεύση και ανάγκες. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Επισης εκτος αυτων που αναφερει η Μαρια πολλα παιζουν ρολο.
Αν ομως δεν αναφερεις και τα αρωματα που χρησιμοποιεις μαλλον δεν θα παρεις απαντηση στο αν προσθετεις πολυ η λιγο αρωμα,
Υπαρχουν αρωματα με 3% αναλογια στην αναμειξη οπως και αρωματα που χρειαζονται 25% αναλογια.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Polygrafe, οταν αναμειγνυεις 2 ή περισσοτερα αρωματα, κανεις το παρακατω:
Ας πουμε οτι εχεις 2 αρωματα που θες να αναμειξεις με συνιστωμενες δοσολογιες 3% το πρωτο και 6% το δευτερο.
Κοιτας το αρωμα με τη μεγαλυτερη συνιστωμενη δοσολογια (6% στο παραδειγμα) και την αυξανεις κατα 1%, δηλαδη 7%.
7% θα ειναι πλεον η συνολικη δοσολογια των αρωματων στο υγρο σου.
Η επιμερους αναλογια των 2 αρωματων δε θα αλλαξει. Στο παραδειγμα μου, το δευτερο αρωμα θα χρειαστει διπλασια ποσοτητα απο το πρωτο,
δηλαδη αν το 7% αντιστοιχει σε 15 σταγονες, θα βαλεις 5 σταγονες απο αυτο με το 3% και 10 απο αυτο με το 6%.
Σε περιπτωση που θες να αναμειξεις 3 αρωματα, κοιτας και παλι αυτο με τη μεγαλυτερη συνιστωμενη δοσολογια και προσθετεις 2% αρωμα αυτη τη φορα και ου το καθ εξης.
Ελπιζω οπως τα εγραψα να ημουν κατανοητος. :)

Αποσυνδεδεμένος kgardas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Try Hard
Φίλε Nemesis προσπαθώντας να καταλάβω το παράδειγμά σου επειδή με ενδιαφέρει γιατί και εγώ βάζω 2 αρώματα στο υγρό που φτιάχνω πες μου αν είναι σωστός ο παρακάτω συλλογισμός:

Τελικό Υγρό: 20ml
Άρωμα 1: 8% (Ατμος/30στ ανά ml)
Άρωμα 2: 6% (Ατμος/30στ ανά ml)

Θέλουμε ποσότητα συνολικού αρώματος στο υγρό 9% δηλαδή 1,8ml ή 54 σταγόνες. Η αναλογία μεταξύ των αρωμάτων θα πρέπει να είναι 8/6 = 1.33, δηλαδή το Άρωμα 1 στο παράδειγμα να είναι 1.33 φορές περισσότερο από το Άρωμα 2. Σε σταγόνες:

Άρωμα 1: 31
Άρωμα 2: 23

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου για να δω αν κατάλαβα σωστά το παράδειγμα;  :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Πολύ καλά κατάλαβες τα γραφόμενα του Nemesis.

Εγώ θα το πάω ένα βήμα παραπέρα: με αυτούς τους υπολογισμούς, τα δύο αυτά αρώματα θα έχουν ίση ένταση στο τελικό σου υγρό (θεωρητικά τουλάχιστον). Πρέπει να έχεις υπ' όψιν ότι σε περίπτωση που θέλεις τα αρώματα να μην είναι ίσα μεταξύ τους, θα πρέπει να αναπροσαρμόσεις τις αναλογίες Αρώματος 1 προς Άρωμα 2, ανάλογα με το ποιο από τα δύο θέλεις να κυριαρχεί στο τελικό σου υγρό.

Εναλλακτικά, μπορείς να φτιάξεις ξεχωριστά υγρά για το άρωμα 1 και το άρωμα 2 και να κάνεις την ανάμιξη μετά, πάλι σύμφωνα με τον τελικό σου στόχο.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Πολυ σωστα φιλε μου. :thumpup:
Αυτο που εγραψε κι ο Τρυφωνας σου εγραφα τωρα.
Οι υπολογισμοι αυτοι ειναι για αναλογια αρωματων 1:1. Αν θες τωρα καποιο πιο εντονο απο το αλλο,
αυξανεις την αναλογια του στο μιγμα προσθετοντας τοσες σταγονες οσες μειωνεις απο το αλλο.

Αποσυνδεδεμένος kgardas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Try Hard
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!

Πρακτικά αυτό κάνω μέχρι τώρα, "γέρνει" η αναλογία προς το ένα ή το άλλο άρωμα ανάλογα με το τι θέλω να βγεί.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246398 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572280 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1952 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8088 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122141 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 714 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 423 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326910 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8657 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298085 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827702 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511889 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios