vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
@soistat
Γνώμη μου είναι να πάρεις τα εξής:
TPA cheesecake (graham cracker), TPA RY4 double, πυραζίνη, FA custard, FA caramel, FA cocoa, TFA brown sugar extra, FA vanilla classic, FA chocolate, FA fresh cream και 2 φρούτα της αρεσκείας σου, ίσως φράουλα & μπανάνα αλλά και το dragonfruit είναι πολύ καλό.

Αποσυνδεδεμένος aseoua13

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Γεια και χαρα σας συνατμιστες!οταν θελουμε να κανουμε μια συνταγη η οποια θα περιεχει 3 αρωματα και το καθε αρωμα εχει διαφορετικο ποσοστο αρωματος,τι ποσοστο βαζουμε εμεις στο προγραμμα ωστε να μας δωσει τα αποτελεσμα??για παραδειγμα το ενα αρωμα εχει 3% ποσοστο αρωματος το αλλο εχει 4% και το αλλο εχει 5% !!ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Βαζεις 3 αρώματα με τα ποσοστά που λέει το καθένα. Στο e-liquid-recipes πχ έχει το Add flavor οπότε βαζεις οσα θες εκει

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Για να υπολογίσεις το συνολικό άρωμα, κοιτάς το άρωμα με το μεγαλύτερο ποσοστό και προσθέτεις 1% για κάθε επιπλέον άρωμα. Στην περίπτωση σου, το άρωμα με το μεγαλύτερο ποσοστό είναι αυτό με το 5% και προσθέτεις 2 x 1% = 2% επειδή θες να βάλεις αλλά δύο αρώματα, άρα συνολικά θα βάλεις 5% +2% = 7% άρωμα. 
Το 7% τώρα θα επιμεριστει στις επιμέρους αναλογίες των 3 αρωμάτων, δηλαδή 3/12 από το πρώτο (1.75%), 4/12 από το δεύτερο (2.33%) και 5/12 από το τρίτο (2.92%). 
Αυτα το ποσοστά είναι αν θες τα τρία αρώματα να είναι σε ίσες αναλογίες. Εναλλακτικά, αν θες κάποιο ποιο έντονο από τα υπόλοιπα, το κρίνεις μόνος σου.

Αποσυνδεδεμένος aseoua13

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας gipsy και nemesis !!!παμε λοιπον να μαγειρεψουμε !! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Πάνο, έχω την εντύπωση ότι ο συνονόματός σου στο βίντεο που είχε κάνει για τις ιδιοκατασκευές, ανέφερε ότι για 2 αρώματα, το συνολικό ποσοστό πρέπει να είναι το ποσοστό του πιο αδύναμου συν το 50% του ποσοστού του πιο δυνατού. Του στυλ 5%+3%=6.5%. Αν αυτό ισχύει, πάει αναλογικά και για τα τρία δηλαδή με 33%. Είμαι όμως αρκετό καιρό μακριά από το DIY οπότε φαντάζομαι ότι κάτι περισσότερο θα ξέρεις για να το λες. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είναι στάνταρ τα ποσοστά βρε παιδιά για να τα βγάζουμε με μαθηματικούς τύπους ανάλογα με το πόσα αρώματα έχει το μείγμα. Μπορεί τη μια φορά να πρέπει να βάλεις ένα άρωμα 1% και σε άλλη μίξη με άλλα αρώματα να βάλεις 2% για να σταθεί και να δώσει αυτό που θες. Δεν είναι μόνο πόσα αρώματα θα έχει μέσα αλλά και τι αρώματα...

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Τρυφωνα, δηλαδή δύο αρώματα με προτεινόμενο ποσοστό 10% έκαστο, αν τα αναμειξουμε, πρέπει να βάλουμε συνολικά 15%; Δεν ξέρω, μου φαίνεται λίγο υπερβολικό.
Αυτό που έγραψα το θυμάμαι από τον Πανό. Τώρα μου το είπε σε πμ μετά από ερώτηση μου, το άκουσα στο σεμινάριο, το διάβασα σε κάποιο ποστ του, θα σε γελάσω, έχουν περάσει και 3+ χρόνια.

Και για να βάλω και τον mindtrapper στην κουβέντα, εγώ δεν εφαρμοζω αυτό που έγραψα παραπάνω, τα αρώματα τα αναμειγνυω με βάση τα κέφια μου και ποιο θέλω να "ακούγεται" περισσότερο και ποιο λιγότερο, λαμβάνοντας πάντα υπόψιν την προτεινόμενη δοσολογία. Αλλιώς θα χειριστω ένα άρωμα με προτεινόμενο ποσοστό ανάμειξης 3% και αλλιώς ένα με 15%.
Αλλά απτη στιγμή που κάποιος δε θέλει να μπει στη διαδικασία του απόλυτου αυτοσχεδιασμου, καλό είναι να υπάρχει ένας μπούσουλας για πιο πολύπλοκες αναμειξεις, αν μπορεί να υπάρξει.

Αποσυνδεδεμένος dimgoua

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Να ρωτήσω και εγώ κάτι : Φτιάχνω 10 ml και βάζω 12 σταγόνες άρωμα (ecig) αντί για 10 που λένε στο site τους λόγο βάσεις (pink mule green) και βγαίνει ένα πάρα πάρα πολύ ωραίο πράγμα :respect: :respect:  όταν φτιάχνω όμως 50 ml και βάζω την αναλογία που λογικά πρέπει δηλαδή 60 σταγόνες βγαίνει ένα πάρα πολύ έντονο άρωμα γιατί;  :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί με τις σταγόνες είναι σαν να θες να χτίσεις σπίτι και να παίρνεις μέτρα με τις παλάμες σου.

Πάρε μια σύριγγα να μετράς ml.

Αποσυνδεδεμένος dimgoua

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Σύριγγα έχω την αναλογία δεν ξέρω στο site λέει για σταγόνες

Στάλθηκε από το LG-H440n μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος dimgoua

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Ναι δεν το είχα δει σε ευχαριστω

Στάλθηκε από το LG-H440n μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Παιδια το μεσημερι εφτιαξα μανταρινι της atmos lab σε βαση 50-50 με 5% αρωμα και 6mg νικοτινη. Το βραδυ που γυρισα σπιτι ειχε διαχωριστει οπως το λαδι με το νερο! στη κορυφη το αρωμα και κατω η βαση. Τι συνεβη? ατμιζεται αυτο τωρα?

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Ναι, το ανακατευεις καλα πριν τη χρηση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285621 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem