vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

163 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, aragiannis, grag, Jorge

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος nikosxatz

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1560 στις: Αυγούστου 21, 2016, 20:23 »
Γνώμη μου να πάρεις έτοιμη βάση. Ακόμη είναι οικονομικές. Τώρα για το άρωμα πρέπει να πεις τι θέλεις. Καθαρά καπνικό, γλυκό, φρουτώδες?

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1561 στις: Αυγούστου 21, 2016, 21:08 »
Καλησπέρα , είμαι νέος ατμιστής. Τι θα χρειαστεί να αγοράσω? προτίμησεις ( 12νικοτίνη , θα προτιμούσα λίγο περισσοτερο χτύπημα απο ότι μια balanced )

Εφόσον είσαι νέος στο diy, γνώμη μου θα ήταν να αγοράσεις μια έτοιμη βάση στα 12mg και το άρωμα της επιλογής σου (θα πρότεινα και το smoke από after-8). Όπως έγραψε και ο nikosxatz, οι βάσεις είναι ακόμη οικονομικές και κάνουν τα πράγματα πολύ πιο απλά για κάποιον που το επιχειρεί για πρώτη φορά.

Και φυσικά, όταν φτιάχνεις το υγρό σου να θυμάσαι να παίρνεις τις απαραίτητες προφυλάξεις - δηλαδή προσοχή με τη βάση, γάντια αν γίνεται και μετά το «μαγείρεμα» ένα καλό πλύσιμο στα χέρια.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1562 στις: Αυγούστου 21, 2016, 21:20 »



Βρήκα μια έτοιμη βάση 70pg/30vg στα 12nicotine(100μλ) πινκμιουλ , αγοράζω και ενα ry69 και είμαι κομπλέ ;;  ή θα είναι βαρύ το χτύπημα ;; η θα ηταν καλυτερα να τα παρω ενα ενα ενα ενα ενα ;;;;

Υπόψη βέβαια οτι η Pink Mule που αναφέρεις(Red Label) περιέχει και αιθυλική μαλτόλη (σε ποσοστό 1%).

Αποσυνδεδεμένος AdvocatusDiabolic

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1563 στις: Αυγούστου 21, 2016, 21:26 »
Ναι το είδα και ήθελα να ψαχτώ να σου πω την αλήθεια το ti είναι αυτό , οποτε θα παω για αρχή σε μια balanced και ενα άρωμα καπνικό(ry69) για να παρω μια εμπειρία .

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1564 στις: Αυγούστου 21, 2016, 21:31 »
καλησπερα! κανενα αρωμα να μοιαζει με το cuban cigar της liqua?

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1565 στις: Αυγούστου 21, 2016, 22:17 »
Και  εμένα  το  cuban cigar  της  liqua  είναι  από  τα  αγαπημένα  μου  καπνικά δεν  έχω  βρει  κανένα  άρωμα  μου  να  του  μοιάζει, η  λύση  που  βρήκα  είναι  να  αγοράζω από  εδώ  φτηνότερα! 
https://www.fasttech.com/products/0/10004083/1297005-authentic-liqua-e-liquid-for-electronic

Αποσυνδεδεμένος atha

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1566 στις: Αυγούστου 22, 2016, 23:40 »
Προς ενημέρωση:

Έκανα ό,τι είπα (ποσοστό smoke 11% σε υγρά Pink Mule 20 ml σκέυασμα),
αποθήκευσα σε σκοτεινό και δροσερό μέρος,
αναδέυοντας από κανά λεπτό καθημερινά,
και δοκίμασα σε 12 ημέρες.

Το απότέλεσμα?

Μούρλια!
Θεικό.
Ίσως να μου φαίνεται καλύτερο από το έτοιμο...
Γούστα είναι αυτά.

 :hapy_jump:

Ήδη ξεκίνησα το 100ml....

Καλησπέρα σε όλους.
Ατμίζω αποκλειστικά εδώ και 4 μήνες.
Από την αρχή έχω μείνει στο smoke της After 8.
Πρώτα ξεκίνησα με 12άρα νικοτίνη, γρήγορα έπεσα στα 9,
μιξάροντας ισόποσες ποσότητες από μπουκαλάκια 12 και 6 mg
και πλέον είμαι στα 7,5mg καθώς μιξάρω από μπουκαλάκια 12 και 3 mg.

Μετά από μελέτη (ποτέ δεν είναι αρκετή) αποφάσισα να φτιάξω τα δικά μου υγρά (χάριν οικονομίας).
Ως αρχάριος αποφάσισα να ξεκινήσω απλά.
Σήμερα αγόρασα 1 τμχ 100ml Pink Mule Green (PG-VG 50%-50%) στα 12 mg
και 1 τμχ 100ml Pink Mule Green (PG-VG 50%-50%) στα 3 mg.
Επίσης αγόρασα 2 τμχ αρώματα smoke της After 8.
Πρόκειται για 2 μπουκάλια των 10ml.
Προτεινόμενο ποσοστό ανάμειξης του κατασκευαστή 8 εώς 13%.
Λέω να κάνω τα εξής:
Σε ένα μπωλ (πειράζει να είναι κουζινικό που μετά θα ξεπλυθεί με σαπούνι?) ρίχνω πρώτα τα 20ml του αρώματος.
Αμέσως μετά ρίχνω τα 200ml της βάσης.
Χρησιμοποιώ δηλαδή ποσοστό ανάμειξης του αρώματος 11%
που είναι και η μέση του προτεινόμενου ποσοστού ανάμειξης του κατασκευαστή 8 εώς 13%
(Ξεκλέβω και 3ml αναμιγμένης βάσης για να την ατμίσω σκέτη,
ώστε να καταλάβω και τη γεύση της "ξεχωριστά".)
Υποθέτω όμως οτι χρησιμοποιώ, όπως προείπα, τα 200ml βάσης.
Αυτομάτως έχω ένα μείγμα 220ml των 7,5mg νικοτίνης.
Σωστά?
Ανακατεύω στο μπωλ, με καλαμάκι, ή κάποιο ηλεκτρικό σέικερ του φραπέ
σε χαμηλές στροφές, (προσπαθώντας να μην κάνω φουσκάλες)
Για πόση ώρα?
Το τελικό αποτέλεσμα το μοιράζω σε 2 σκουρόχρωμα μπουκάλια
(τα προμηθεύτηκα από φαρμακείο) ώστε να ωριμάσουν γρηγορότερα
από ότι αν έβαζα όλη την ποσότητα σε ένα μπουκάλι, σωστά?
Αποθηκεύω για ~ 1,5 μήνα σε σκοτεινό και δροσερό μέρος.
Κατά τη διάρκεια της αποθήκευσης αναδεύω τα μπουκάλιαανά τακτά χρονικά διαστήματα?
Αν ναι κάθε πότε και για πόση ώρα?


Νομίζω πως αυτές είναι για τώρα οι ερωτήσεις μου.
Ελπίζω να τις έθεσα στο σωστό νήμα, είμαι αρχάριος ΚΑΙ στο φόρουμ.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος pfso

  • **
  • 184
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1567 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2016, 22:20 »
μετά από πολύ διάβασμα έχω φτιάξει διάφορες βάσεις  για δοκιμή που τις ατμιζω σκέτες για να δω που θα κατασταλάξω... παντα βάζοντας πρώτα την νικοτινούχα βάση και αραιώνοντας με μηδενική . θα ήταν λάθος αν έβαζα πρώτα  μια 20mg PG (thunder atmos lab) και την αραίωνα με βάση 6mg 70vg30pg (purple pink mule) για να το φτάσω στο 9mg; (τα ποσοστά μπορώ να τα βρω απλά δεν ξέρω μήπως για κάποιο λόγο που δεν φαντάζομαι να μην γίνεται να αναμιχθούν δυο νικοτινούχες βάσεις).
και κάτι δεύτερο γιατί λέω να προχωρήσω και στα αρώματα και εχω μπερδευτεί ... το άρωμα το βάζουμε πρώτο και διαλύουμε σιγά σιγά με την βάση ή το προσθέτουμε με σταγόνες στην έτοιμη βάση; (γιατί εχω βρει αναφορές και με τους δυο τρόπους) 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1568 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2016, 22:42 »
Προς ενημέρωση:

Έκανα ό,τι είπα (ποσοστό smoke 11% σε υγρά Pink Mule 20 ml σκέυασμα),
αποθήκευσα σε σκοτεινό και δροσερό μέρος,
αναδέυοντας από κανά λεπτό καθημερινά,
και δοκίμασα σε 12 ημέρες.

Το απότέλεσμα?

Μούρλια!
Θεικό.
Ίσως να μου φαίνεται καλύτερο από το έτοιμο...
Γούστα είναι αυτά.

 :hapy_jump:

Ήδη ξεκίνησα το 100ml....

Φίλε atha, μερικές προτάσεις για τον τρόπο παρασκευής των υγρών.
Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις ένα γυάλινο βαζάκι και να το κλείσεις με πλαστική μεμβράνη στερεωμένη με λαστιχάκι, μέσα από την οποία θα περάσεις το μιξεράκι που χρησιμοποιείς για την ανάδευση.Έτσι δεν θα σου εξατμίζονται τα αρώματα όσο αναδεύεις.
Αφού τα βάλεις στα μπουκάλια και εφ΄ όσον θα τα αφήσεις 1 1/2 μήνα να ωριμάσουν, πρακτικά δεν χρειάζονται κανένα επιπλέον ανακάτεμα. Ο χρόνος θα κάνει τη δουλειά του. Αν θέλεις, βάλε τα στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου σου για 5-6 μέρες όσο έχει ακόμα ζέστη. Θα επιταχύνεις την ωριμανση κατά 10-15 μέρες.



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Φίλε pfso,
το ιδανικό είναι να βάζουμε πρώτα το άρωμα και μετά τη βάση.
Μπορείς φυσικά να ανακατέψεις βάσεις μεταξύ τους, είτε νικοτινούχες είτε μηδενικές είτε νικοτινούχα με μηδενική.

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1569 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 01:33 »
Παιδιά , όταν το υγρό που φτιάξαμε είναι έτοιμο σε ωρίμανση
αλλά χρειάζεται 3-4 σταγόνες ακόμα για να γίνει πιο καλό ,
πόσες μέρες ακόμα θα πρέπει να το αφήσουμε;
Υποθέτω όχι ξανά τόσες πολλές ε;

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1570 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 09:48 »
Σωστά. Έχει βρει το δρόμο του το μείγμα και τα μόρια είναι προσανατολισμένα.

Αποσυνδεδεμένος Peponaki

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1571 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 15:43 »
Eιμαι καινουρια στο DIY και θελω να ρωτησω. Σχετικα με την ωριμανση τι παιζει οταν ενα υγρο ειναι καθαρο φρουτενιο και οταν εχει καπνω η κρεμες?
Διαβασα οτι τα φρουτενια θελουν λιγες μερες ενω τα αλλα μερικες βδομαδες. Επίσης ηθελα να ρωτησω εαν κανεισ single ingredient υγρακι ποσες μερες θελει ωριμανση? H ειναι φαση shake and vape?
Σας ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος Nana

  • **
  • 198
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1572 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 15:55 »
Ωριμανση θελουνε Ολλα τα αρωματα Απλα αν βιαζεσαι οπως εγω ας πουμε τα φρουτενια ατμιζοντε πιο αμεσα εγω τα κανω και στην εβδομαδα Αλλοι και πιο γρηγορα  Και τα γλυκα ειναι πιο γρηγορα Τα καπνικα θελουνε απο 20 εως 30 ημερες αναλογα το αρωμα Παντα θελουνε ωριμανση ολλα τα υγρα γινοντε καλυτερα με την ωριμανση

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1573 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 16:35 »
Το σωστό όπως είπε και η φίλη συνατμίστρια Νανά είναι να τα αναδεύουμε και να τα αφήνουμε σε σκοτεινό μέρος (π.χ. ντουλάπι) σε θερμοκρασία δωματίου από μία βδομάδα έως ένα μήνα ανάλογα το υγρό.

Αυτό γίνεται για να πάρουμε το 100% της απόδοσης των αρωμάτων στο υγρό μας.

Τα φρουτένια με ένα άρωμα ή το πολύ δύο όπως είπες μπορούμε και σχεδόν άμεσα να τα ατμίσουμε.

Τα κρεμομπισκοτοβανιλογλυκά θέλουν λίγο παραπάνω από βδομάδα και τα καπνικά τουλάχιστον είκοσι μέρες.

Αυτά από την εμπειρία μου με το DIY μέχρι τώρα. :)

Αποσυνδεδεμένος Peponaki

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1574 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 17:39 »
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια. Θα ξεκινησω απο βδομαδα και θα σας πω τι καταφερα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315792 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem