vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

343 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, ZoeM, Jorge

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1515 στις: Ιουλίου 09, 2016, 00:10 »
  • Αρκεί να βάλεις το 18άρι υγρό και το μηδενικό ίδιο υγρό της εταιρείας σε αναλογία 2:1 
    πχ για 30 ml:
    20ml από το 18άρι Χ 18mg =  360 mg νικοτίνης
    Βάζεις και 10 ml από το ίδιο αλλά χωρίς νικοτίνη, οπότε έχεις την ίδια ποσότητα νικοτίνης (360) σε 30 ml, άρα 
    360:30 = 12 ml/mg
  • Με το ίδιο σκεπτικό, αρκεί να βάλεις σε 20ml νικοτινούχου υγρού 10ml μηδενικής βάσης (pg; vg; διαλέγεις εσύ), θα χάσεις όμως σε γεύση...

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1516 στις: Ιουλίου 09, 2016, 06:57 »
 :bye:Καλησπέρα είμαι νέος στην παρασκευή υγρών και θα ήθελα να ρωτήσω αν οι ατμιστικές βάσεις διαφέρουν σε ποιότητα ή αν είναι ίδιες και δεν παίζει κανένα ρόλο η επιλογή κάποιας βάσης. Έχω μια έτοιμη βάση flavourtec neutral 12 mg.Έφτιαξα μπισκότο κανέλα από atmos lab ακολούθησα την δοσολογία που έλεγε 6 ως 10 σταγόνες αλλά το αποτέλεσμα που βγήκε δεν μου άρεσε ιδιαίτερα και δεν έχει ακριβώς γεύση μπισκότου κανέλας αν και.περίμενα 10 μέρες για ωρίμανση.Τώρα έχω ετοιμάσει κ άλλα μπουκαλάκια με 13 σταγόνες στα 10 μλ  Πόσες μέρες πρέπει αν περιμένω και.πόσες περίπου σταγόνες πρέπει να ρίχνω για να πετύχω καλό αποτέλεσμα για αρώματα atmos lab?Πρέπει να αφήνω ανοικτό το καπάκι απ το μπουκαλάκι και να ανακατεύω το υγρό κάθε μέρα για αν δέσει πιο γρήγορα? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1517 στις: Ιουλίου 09, 2016, 11:38 »
Καλημέρα φίλε μου.
Ασφαλώς και υπάρχουν ποιότητες στις βάσεις, αλλιώς δε θα είχαμε τόσες διαφορετικές επιλογές.
Η βάση σε νοιάζει να είναι αοσμη και αγευστη ώστε να μην επηρεάζει τη γεύση των αρωμάτων στο υγρο σου.

Αν το μπισκότο-κανελα είναι της Atmos Lab, τότε στα 10ml ο παρασκευαστης προτείνει 12-13 σταγόνες άρωμα.
Για το πόσες μέρες πρέπει να περιμένεις για να ετοιμαστεί είναι και λιγο υποκειμενικο. Έχω φίλο που το συγκεκριμένο υγρό το ατμιζει τη μέρα που το φτιάχνει και άλλον που περιμένει μια βδομάδα.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να το δοκιμάσεις τις πρώτες μέρες, να δεις αν σου αρέσει και μετά ξανά δοκιμή κάθε 1-2 μέρες ώστε να αποφασίσεις ποτέ σου φαίνεται καλύτερο. Την επόμενη φορά που θα το φτιάξεις, θα ξέρεις.

Τέλος, ανοιχτό μπουκαλάκι δεν αφήνεις ποτέ (πετάνε και κουνούπια ;D). Άνοιγμα μια φορά τη μέρα να ανανεωθεί ο αέρας στο μπουκάλι και αναδευση για να σιγουρευτεις ότι έχουν αναμειχθει τα συστατικά μπορείς να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος satya

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "No mud, no Lotus"
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1518 στις: Ιουλίου 11, 2016, 09:18 »
Ευχαριστώ πολύ όλους για την άμεση απάντηση !!! Καλημέρες και καλή εβδομάδα! :D

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1519 στις: Ιουλίου 12, 2016, 04:16 »
Καλημέρα παιδιά,λέω να ξεκινήσω και εγώ σιγα-σιγα τα diy.
Μια ερώτηση λοιπόν για αρχή :tongue_smilie: το άρωμα λέει πχ 5%,αν εγώ βάλω 10% ή 15% θα γίνει απλά πιο βαρύ το υγρό ή υπάρχει πρόβλημα τοξικότητας κτλπ?
Επίσης αν θέλω να βάλω 2 ή 3 αρώματα,βάζω 5% από κάθε άρωμα ή όλα μαζί τα αρώματα πρέπει να είσαι στο 5% του συνολικού υγρού που θέλω να φτιάξω?

Ευχαριστώ πολύ  :)

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1520 στις: Ιουλίου 12, 2016, 09:03 »
οταν μια αιτερια λεει 5% δεν πρεπει να ξεπερναμε κατα τοσο πολυ τα ορια.5%να βαλεις μη σου πω και 4% και αν σου φανει αδυναμο βαζεις 1% ακομα μετα τη δοκιμη..δεν υπαρχει θεμα τοξικοτητας εκτως και αν το ξευτηλισεις στην υπερδοσολογια.τωρα για μιξεις εγω θα σου ελεγα οσο περισσοτερα αρωματα τοσο να ριχνεις λιγακι το ποσοστο..π.χ το αρωμα που θες σαν κεντρικο-βαση βαλτο 5%.τα αλλα που θες να ακουγονται απο πισω απαυτο βαλτα 2% περιπου γτ αν τα βαλεις ολα το ιδιο μαλλον θα χαθει η γευση

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1521 στις: Ιουλίου 12, 2016, 09:37 »

Επίσης αν θέλω να βάλω 2 ή 3 αρώματα,βάζω 5% από κάθε άρωμα ή όλα μαζί τα αρώματα πρέπει να είσαι στο 5% του συνολικού υγρού που θέλω να φτιάξω?

Ευχαριστώ πολύ  :)

Να κάνω μία πρόταση
επειδή μάλλον θα το κάνεις πρώτη φορά, ψάξε τις συνταγές μήπως κάποιος έχει κάνει παρόμοια ανάμιξη
και να μπορέσεις από εκεί να συμβουλευτείς την δοσολογία.

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1522 στις: Ιουλίου 14, 2016, 21:34 »
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα.
Τι έχετε να προτείνετε για να συνοδεία μπύρας ή κάποιου ποτου ;

Στάλθηκε από...


Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1523 στις: Ιουλίου 14, 2016, 21:40 »
Μπυρες και ποτά απολαμβάνω μονο ατμιζοντας σκέτη βαση pink mule. Ολα τα αρώματα με το αλκοολ χανονται ή κάνουν το στόμα παντόφλα. Μιλάω για τον εαυτό.μου και για περιπτώσεις κατανάλωσης πάνω από 2 ή 3 ποτά καθώς για λιγότερα δεν χάθηκε ο κοσμος να ατμίζεις και αχλάδι.. Στα γερά φαγοπότια ομως σκέτη βαση και είναι πραγματικά απόλαυση.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1524 στις: Ιουλίου 14, 2016, 22:37 »
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα.
Τι έχετε να προτείνετε για να συνοδεία μπύρας ή κάποιου ποτου ;

Στάλθηκε από...

γουστα ειναι αυτα..................πρεπει να κανεις τις δοκιμες σου

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1525 στις: Ιουλίου 14, 2016, 22:48 »
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα.
Τι έχετε να προτείνετε για να συνοδεία μπύρας ή κάποιου ποτου ;

Στάλθηκε από...

Εδώ είσαι: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??

Αποσυνδεδεμένος Developer

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1526 στις: Αυγούστου 09, 2016, 00:51 »
καλό...

Αποσυνδεδεμένος atha

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1527 στις: Αυγούστου 09, 2016, 00:54 »
Καλησπέρα σε όλους.
Ατμίζω αποκλειστικά εδώ και 4 μήνες.
Από την αρχή έχω μείνει στο smoke της After 8.
Πρώτα ξεκίνησα με 12άρα νικοτίνη, γρήγορα έπεσα στα 9,
μιξάροντας ισόποσες ποσότητες από μπουκαλάκια 12 και 6 mg
και πλέον είμαι στα 7,5mg καθώς μιξάρω από μπουκαλάκια 12 και 3 mg.

Μετά από μελέτη (ποτέ δεν είναι αρκετή) αποφάσισα να φτιάξω τα δικά μου υγρά (χάριν οικονομίας).
Ως αρχάριος αποφάσισα να ξεκινήσω απλά.
Σήμερα αγόρασα 1 τμχ 100ml Pink Mule Green (PG-VG 50%-50%) στα 12 mg
και 1 τμχ 100ml Pink Mule Green (PG-VG 50%-50%) στα 3 mg.
Επίσης αγόρασα 2 τμχ αρώματα smoke της After 8.
Πρόκειται για 2 μπουκάλια των 10ml.
Προτεινόμενο ποσοστό ανάμειξης του κατασκευαστή 8 εώς 13%.
Λέω να κάνω τα εξής:
Σε ένα μπωλ (πειράζει να είναι κουζινικό που μετά θα ξεπλυθεί με σαπούνι?) ρίχνω πρώτα τα 20ml του αρώματος.
Αμέσως μετά ρίχνω τα 200ml της βάσης.
Χρησιμοποιώ δηλαδή ποσοστό ανάμειξης του αρώματος 11%
που είναι και η μέση του προτεινόμενου ποσοστού ανάμειξης του κατασκευαστή 8 εώς 13%
(Ξεκλέβω και 3ml αναμιγμένης βάσης για να την ατμίσω σκέτη,
ώστε να καταλάβω και τη γεύση της "ξεχωριστά".)
Υποθέτω όμως οτι χρησιμοποιώ, όπως προείπα, τα 200ml βάσης.
Αυτομάτως έχω ένα μείγμα 220ml των 7,5mg νικοτίνης.
Σωστά?
Ανακατεύω στο μπωλ, με καλαμάκι, ή κάποιο ηλεκτρικό σέικερ του φραπέ
σε χαμηλές στροφές, (προσπαθώντας να μην κάνω φουσκάλες)
Για πόση ώρα?
Το τελικό αποτέλεσμα το μοιράζω σε 2 σκουρόχρωμα μπουκάλια
(τα προμηθεύτηκα από φαρμακείο) ώστε να ωριμάσουν γρηγορότερα
από ότι αν έβαζα όλη την ποσότητα σε ένα μπουκάλι, σωστά?
Αποθηκεύω για ~ 1,5 μήνα σε σκοτεινό και δροσερό μέρος.
Κατά τη διάρκεια της αποθήκευσης αναδεύω τα μπουκάλιαανά τακτά χρονικά διαστήματα?
Αν ναι κάθε πότε και για πόση ώρα?


Νομίζω πως αυτές είναι για τώρα οι ερωτήσεις μου.
Ελπίζω να τις έθεσα στο σωστό νήμα, είμαι αρχάριος ΚΑΙ στο φόρουμ.
Ευχαριστώ!

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1528 στις: Αυγούστου 09, 2016, 01:02 »
1)τα 220ml δεν ειναι 7,5 ειναι ελαχιστα λιγοτερο γιατι εβαλες το αρωμα.μπορει να ειναι 7,35 για παραδειγμα
2)3-4 λεπτα ωστε να ανακατευτουν καλα τα υγρα
3)εγω προσωπικα δεν χωριζω τα υγρα πριν ωριμασουν
4)εγω τις πρωτες 2-3 μερες απο ενα καλο ανακατεμα

Αποσυνδεδεμένος Developer

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1529 στις: Αυγούστου 09, 2016, 01:06 »
Για αρχή μιλάω ως ατμιστής που φτιάχνει τα δικά του υγρά και όχι ως χημικος. :))

1) Αν το μπολ είναι καλό πλαστικό δε πειράζει, αν έχεις πυρέξ γυάλινο ακόμα καλύτερα.
2)Σωστά, ίσως λιγότερο λόγω των αρωμάτων
3)2-3 λεπτά νομίζω είναι αρκετά, ποτέ δε το μέτρησα, παντα τα έκαν με το μάτι μεχρι να δώ ότι το χρώμα έχει γίνει ομοιόμορφο.
4)Εγω τα αποθηκεύω σε πολλά μικρά, δε ξέρω εάν αυτο κάνει τη δαδικασία ωριμανσης γρηγορότερα.
5) 1 φορα τη μερα για 1 λεπτο είναι καλά νομίζω, εγώ αυτό κάνω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem