vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1245 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 11:58 »
εγω παντα ακομα και τα DIY  υγρα που ειναι τα καθημερινα μου παντα κανω 30μελα οχι περισοτερο

τις δοκιμες παντα σε 10μελα .. αλλα παντα αρχιζω απο το 1/3 σε αρωμα απο αυτο που λεει ο κατασκευαστης και το ανεβαζω σταδιακα το αρωμα ..  απλα δοκιμαζω ενα ml  απο αυτο το υγρο και αν δεν μου κανει βαζω ακομα λιγο αρωμα σε σταγονες και το αφηνω να ωριμάσει  (παντα υπολογιζοντας οτι λειπει ενα μλ απο το συνολικο υγρο)
Και εγω παντα τις δοκιμες σε 10ml υγρου. Οταν εχω καταληξει κανω 50ml. Αλλα στις δοκιμες παντα ξεκινω απο την προτεινομενη δοσολογια απο τον κατασκευαστη και παντα καταληγω να προσθετω λιγο ακομα  :tongue_smilie: . Ισως επειδη κανω 80% VG και 20% PG, ισως γιατι κατα την αρχικη αναδευση χανεται και λιγη απο τη δυναμη του αρωματος, ισως γιατι θελω πιο εντονη την παρουσια γευσης. Δεν εχω συναντησει ακομα αρωμα που να μεικανοποιει με λιγοτερη απο την προτεινομενη δοσολογια. Αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα... ;)

Αποσυνδεδεμένος nuts

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1246 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 12:03 »
Εγώ παντός έχω κάνει και 3 30μελα με την μια και το τελευταίο τα κάνω τώρα περίπου ένα μηνά μετά. Ναι μεν έχει αλλάξει λίγο το χρώμα άλλα μου φαίνεται πιο κάλο από τα άλλα 2 που τα κάνα νωρίτερα.

Όταν σε ένα υγρό diy αλλάζει το χρώμα είναι κακό??  Γιατί εγώ νόμιζα ότι είναι θετικό. ( έχει ωρίμανση καλά)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1247 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 12:05 »
Ανάλογα τα αρώματα και την εταιρεία κατασκευής τους, κάποια σκουραίνουν με το χρόνο, ειδικά αν έχει νικοτίνη η βάση.
Φαντάζομαι τα έχεις κάπου σκοτεινά να μη τα βλέπει ο ήλιος...

Αποσυνδεδεμένος nuts

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1248 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 12:06 »
Πάντα σκοτεινά + φιμε γυάλινα μπουκαλάκια και σε δροσερό περιβάλλον.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3449
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1249 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 12:06 »
Nuts εγω στα 20 ml που κανω δεν εχω παρατηρησει καποια αλλοιωση με δεδομενο οτι τα μπουκαλακια ειναι σε σκιερο χωρο κλειστα και θα ατμιστουν το πολυ σε 10 ημερες το χρωμα εξαρταται απο το αρωμα,την νικοτινη και τα υγρα που αλλαζουν χρωμα ειναι λογικο να συμβαινει και δειχνει οτι εδεσαν

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1250 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 14:30 »
Σχεδόν όλα τα DIY υγρά σκουραίνουν με τον χρόνο. Είναι φυσιολογικό, δεν είναι αλλοίωση και οι περισσότεροι τα προτιμούν σε αυτή τη φάση -κάποιοι τα περιμένουν μήνες για να "ωριμάσουν".
Πάντα εξαρτάται από το συγκεκριμένο άρωμα και το προσωπικό γούστο. Δεν υπάρχουν απόλυτοι κανόνες σε αυτή την διαδικασία, απλά αναφέρουμε τι συνήθως προτιμούν οι περισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1251 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 14:39 »

ήρθε η ώρα να φτιάξω τα υγρά του επομενου τριμηνου
μια βοήθεια ρε παιδιά μήπως και καταφέρω να φτιάξω ένα καλο αποτέλεσμα
θέλω να φτιάξω 3 διαφορετικά υγρά με βάση το μπισκότο και την κανέλα
στο πρώτο θέλω να προσθέσω βανίλια
στο δεύτερο Creme Brulee
και στο τρίτο καραμέλα βουτύρου
αν είχατε αυτά τα αρώματα:
μπισκότο,κανέλα,Creme Brulee,Βutter Scotch και vanillin με τι ποσοστά θα τα αναμειγνύεται για να φτιάξετε τους παραπάνω συνδυασμούς?
εκτος από το vanillin που είναι tpa τα υπόλοιπα είναι τις ecig


edit

ένας ένας ρε παιδιά στο τέλος δεν θα ξέρω πια συνταγή να ακολουθήσω :tongue_smilie:
εντάξει ακολούθησα την όσφρηση μου και μάλλον καλά τα πήγα θα δούμε σε 2 εβδομάδες
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 10:01 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1252 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2015, 00:54 »
κύριοι τα φώτα σας έχω διαβάσει τόσα πολλά 2 μέρες τώρα και  ισως έχω μπερδευτεί... θέλω να αγοράσω βάσεις για να αρχίσω να πειραματίζομαι  με τον subtank mini
Μια πρώτη σκέψη είναι με βάση 30PG-70VG από νικοτίνη δεν ξέρω ακόμη περιεκτικότητα υπολογίζω στα 12 - 16 από ότι  έχω καταλάβει στα έτοιμα από μάρκα σε μάρκα υπάρχουν διαφορες δοκίμασα έτοιμο υγρό από φίλο μου 18mg και ήταν ανεκτό, δοκίμασα ένα που έχω το nobacco 2 και αυτο 18mg και μου κάηκαν τα σωθικά :laugh1:

με βάση το παρακάτω screenshot από το eJuiseMeUp το υπολογίζω σωστά?
χρειάζομαι μια βάση 100%VG υποθετικά υπολόγισα με 36mg νικοτίνη, και άλλες δυο μηδενικής νικοτίνης μια 100%PG και μια 100%VG


Σωστά το πάω?
με τι αναλογια pg-vg προτείνεται να ξεκινήσω δοκιμες 30-70 ειναι καλα?
είμαι σε φάση που ξεκινάω την διακοπή του καπνίσματος 3 πακέτα σχεδόν την μέρα και θέλω να το αντικαταστήσω με το Η.T.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1253 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2015, 01:06 »
Αυτο που σου εχει υπολογισει το προγραμμα ειναι, αν βλεπω καλα, για τελικη νικοτινη 10mg/ml
η οποιο θα πεσει κι αλλο με την προσθηκη αρωματος. Καλυτερα να βαλεις να σου βγαλει νικοτινη 15mg/ml,
αφου λες οτι το 18αρι υγρο το αντεχες. Αν στην πορεια δεις οτι βγηκε πολυ δυνατο, προσθετεις λιγο μηδενικη βαση.
Για αρχη θα σου ελεγα να ξεκινησεις με 50/50 και αν δεις οτι θες παραπανω ντουμανι ή κτυπημα,
προσθετεις VG ή PG αντιστοιχα στην επομενη παρασκευη. Τωρα στην αρχη μικρες ποσοτητες, 10-20ml, μεχρι να βρεις αυτο που θες..

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1254 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2015, 01:58 »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
ναι στην photo έχω βάλει 10mg και έχω αφαιρέσει το άρωμα έκανα διαφορες δοκιμες να δω ποίες τιμές αλλάζουν στη συνταγή

άντεχα του φίλου μου το υγρό όχι για απανωτά ρουφήγματα αλλα κατέβαινε δεν ξέρω μάρκα ήταν έτοιμο ,το δικό μου με ίδια νικοτίνη ήταν σαν να έπινα οξύ

από ότι μου είπε το παλικάρι που το δοκίμασε μάλλον ήταν λόγο της υψηλής περιεκτικότητας σε PG γι'αυτο και σκέφτηκα την αναλογια 30-70 αλλα θα δοκιμάσω διαφορα γιατί είχα 1 χρόνο να ατμισω ηλεκτρονικό και ήταν οι πρώτες τζούρες με πνευμονικό

αν υπολογίσω και γεύση στο πρόγραμμα ποσο να βάλω 20%?
αν προσθέσω παραπάνω από ένα άρωμα  πάλι συνολικά γύρω στο ίδιο ποσοστό να μείνω?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1255 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2015, 02:08 »
To αρωμα παει αναλογως την εταιρεια. Καποιες θελουν 3-6%, καποιες 10-15%.
Οσο περισσοτερα αρωματα προσθετεις μαζι, τοσο αυξανεται το συνολικο ποσοστο.
Αν πχ θελεις να βαλεις 3 αρωματα με προτεινομενο ποσοστο 10% το καθενα,
θα βαλεις συνολικα 12% αρωμα, δηλαδη 4% απο το καθε ενα (αν μπουν ισοποσα).

Αν σε ενοχλει το κτυπημα, καλυτερα να ριξεις νικοτινη, παρα να κρατησεις την ιδια και να αυξησεις την VG.
Για νεο ατμιστη εγω προτεινω υγρα με νικοτινη τουλαχιστον 12mg/ml, γι' αυτο και σου ειπα να φτιαξεις βαση 15αρα
ωστε με το αρωμα να παει η νικοτινη γυρω στο 13-14mg/ml.

Με την πρωτη δεν προκειται να πετυχεις το ιδανικο υγρο σε ποσοστα αρωματος, περιεκτικοτητα νικοτινης, αναλογια VG/PG.
Γι' αυτο ειπα να φτιαχνεις μικρες ποσοτητες στην αρχη μεχρι να βρεις το σημειο που σε ικανοποιει.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1049
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1256 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2015, 02:10 »
τα αρωματα  flavour art π.χ θελουν απο 1% μεχρι 10% αναλογα  τη γευση(δε μου εχει τυχει αρωμα που να θελει 20%). εγω στο συνολο δεν υπολογιζω καν το αρωμα γιατι ειναι πολυ μικρο το ποσοστο του. δηλαδη αν θελω 10mg και μου βγει 9,5 θα το καταλαβω?  με τιποτα

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1257 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2015, 03:47 »
H Flavour Art δίνει συνιστώμενο ποσοστό αρώματος 20% μόνο για το SOHO. Τα υπόλοιπα είναι σε χαμηλότερα ποσοστά κάτω του 10%. Υπάρχει πίνακας στο σχετικό νήμα (λίγο παλιός αλλά ισχύει, ενδεχομένως να μην έχει τα καινούργια σχετικά αρώματα):

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,664.0.html

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1258 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 00:15 »
Σήμερα προμηθεύτηκα ζουμια ATMOSLAB PG,VG στα 0mg και VG 36mg
από αρώματα για δοκιμες 3 της ATMOSLAB το ΜΑΧΧΧ, Vanilla και cherry και ένα Flavour Art Cuban supreme

Δεν έβρισκα 36αρα vg όλα τα καταστήματα είχαν μέχρι 18 η 20  τελικά μπορεί να έχασα όλο το απόγευμα στην κίνηση αλλα στο πέμτο κατάστημα που πήγα βρήκα

Έκανα τη πρώτη δοκιμη στα 16mg με pg30/vg70 και δοκίμασα τα καπνικά τα αρώματα
στα site των εταιριών για το ΜΑΧΧ  προτείνει  από 6% και για το CUBAN SUPREME από 1%
έβαλα 0.5mg Από το καθένα σύνολο 10% του υγρού  η γεύση είναι ευχάριστη αλλα σχετικά αδύναμη σαν το ένα άρωμα να εξουδετερώνει το άλλο η να χρειαζόταν περισσότερο
ίσως είναι νωρίς ακόμα άφησα το μπουκαλάκι ανοιχτό στο ντουλάπι  και θα το δοκιμάσω πάλι σε 2-3 μέρες για να δω την αλλαγή

Τα υπόλοιπα πάντως τα πέτυχα σε ικανοποιητικό βαθμό θα έλεγα
από νικοτίνη με 2 καλές ρουφηξιές την νιώθω ίσως και να την μειώσω ένα το πολύ 2 mg
(δοκίμασα ένα υγρό έτοιμο νατούρα Virginia 12mg και όσο και αν τράβαγα δεν καταλάβαινα τίποτα)

σε ότι έχει να κάνει με το PG νιώθω ένα ελαφρύ χτύπημα όπως ακριβώς το ήθελα ίσως σε λίγο καιρό το αυξήσω σταδιακά μιας και ακόμα αιιαί οι πρώτες μέρες που ατμίζω πάλι μετά από καιρό και πρώτη φορα με πνευμονικό

Επίσης για να μετράω όσο το δυνατόν με μεγαλύτερη ακρίβεια χρησιμοποιώ 2 σύριγγες μια 10αρα και μια 1mg ινσουλίνης
Για παράδειγμα αν θέλω από ένα υγρό 2.55 μετράω τα 2 με την μεγάλη και 0.55 με την μικρή

Αν και δεν έχω εμπειρία θεώρησα πως στις μικρές ποσότητες των 10 ml που φτιάχνω για δοκιμες το 0.1 -0.2 ml ίσως να κάνει κάπου διαφορα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 00:35 από Theo164 »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1259 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 03:42 »
Κανονικά τα υγρά εφόσον τα παρασκευάσεις, θέλουν ωρίμανση από 10 μέρες έως και ένα μήνα για να αναδείξουν το άρωμα, ανάδευση ανά τακτά χρονικά διαστήματα και προσοχή τα μπουκάλια κλειστά (γιατί αλλιώς εξατμίζεται το άρωμα και ατονεί) και σε κλειστό, δροσερό και σκοτεινό χώρο.
Πάντα κάνεις μικρές ποσότητες μέχρι 10ml για δοκιμή φροντίζοντας να γράφεις με λεπτομέρεια τις ποσότητες των υγρών - αρωμάτων που χρησιμοποίησες καθώς και την ημερομηνία παρασκευής.
Αφού δοκιμάσεις μετά από τουλάχιστον μία βδομάδα και σου αρέσει φτιάχνεις μεγαλύτερη ποσότητα.
Αν δεν σου αρέσει, το διορθώνεις και πάει λέγοντας... :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342401 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206593 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541706 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31135 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50264 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597369 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357877 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11583 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193133 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1353 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1354 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592094 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios