vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

154 επισκέπτες, 5 χρήστες
I.P, Tem, Buliwyf, sakissalonika, gfilip

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος al6spap

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #720 στις: Αυγούστου 18, 2014, 16:26 »
Μια απορία που εχω με τα κεραμικά...δίνουν καλύτερη γεύση, ως γνωστόν...την δίνουν λόγω του σχεδιασμού τους ή λόγω του υλικού κατασκευής τους; Ή και τα δυο;

Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #721 στις: Αυγούστου 18, 2014, 16:44 »
Είναι και τα δυο βασικά άλλα θα σου εξηγήσω όπως το έχω καταλάβει εγώ γιατί κατασκευαστής δεν είμαι όποτε κόπια πράγματα δεν τα ξέρω . Λιπών ξεκινάμε όταν θερμαίνεις την αντίσταση το κεραμικό και γενικά ο χώρος γύρο από την αντίσταση πιάνει τους 150 με 200 βαθμούς , όπως έρχεται ο αέρας από κάτω και χτυπά την αντίσταση κάνει κάποιους στροβιλισμούς ζεστός και κρύος αέρας όποτε εκεί γίνετε η μίξη του ατμού , το κεραμικό δεν ψύχεται γρήγορα κρατάει σταθερή θερμοκρασία και έχεις πιο πλούσια γεύση . περίπου έτσι γίνετε και με το στένεμα της σοφίας δεν φεύγει γρήγορα από το θάλαμο ατμοποίησης ο αέρας γιαυτό έχουμε τέτοια γεύση .  :)

Αποσυνδεδεμένος al6spap

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #722 στις: Αυγούστου 18, 2014, 17:14 »
Μάλιστα, μου ακούγεται απολύτως λογική η επεξήγηση :-)
Και ρωτάω όχι μόνο για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, αλλά επιςης γιατί στη δουλειά μου (οδοντοτεχνιτης) χρήσιμοποιούμε διάφορα υλικά για προςθετικές αποκαταστασεις (στεφανες, γέφυρες, εμφυτευματα κλπ.)...ένα απο αυτά ειναι το ζιρκονιο, πολύ σκληρό υλικό,αντέχει πολύ υψηλές θερμοκρασίες, πλήρως βιοσυμβατο( χρησιμοποιείται για δεκαετίες στη οδοντιατρική).
Το συγκεκριμένο υλικό σχεδιάζεται(cad) στο pc και κόβεται(cam) σε μηχάνημα...σκέφτομουν λοιπόν αν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω να φτιάξω ce2 απο το υλικό αυτό, αν θα προσφέρει κάτι παραπάνω δλδ.

Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #723 στις: Αυγούστου 18, 2014, 17:51 »
Οκ έπεσες στην περίπτωση εγώ είμαι γεωλόγος και σχολάσουμε με ορυκτά !!! το προβλήματα με το ζιρκόνιο είναι ότι σε αυτές της θερμοκρασίες που παίζουν οι αντιστάσεις και ο χρόνος που λειτουργούν δεν προλαβαίνει να θερμανθεί όποτε δεν έχει και την κατάλληλη θερμοχωρητικότητα να κράτηση μια θερμοκρασία . Γενικά τα πετρώματα που έχουν γρήγορη θέρμανση από ορυκτά είναι τα εβαποριτικα άλλα έχουν πρόβλημα είναι έλαιο απορροφητικά . το κεραμικό είναι ασφαλή και μας κάνει την δουλεία εν μερί , άλλα και ένα άλλο ορυκτό που είναι τρομερά υποσχόμενο είναι ο βολλαστονίτης ώμος δεν έχει δοκιμαστή σε τέτοιες κατασκευές και το πρόβλημα του είναι ινώδης ασφαλές για των άνθρωπο άλλα δεν έχουμε έρευνες.

Προσοχή όμως το φυσικό ζιρκόνιο (ZrSiO4 ) που βρίσκετε σε γρανίτες είναι ραδιενεργός πρέπει να είσαι σίγουρος για την προέλευση του ζιρκονίου αν κάνεις μια προσπάθεια.

σου βάζω μια εργασία αν έχεις όρεξη ( http://www.geo.auth.gr/miner2005/papers/paper_14.pdf  )

Αποσυνδεδεμένος al6spap

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #724 στις: Αυγούστου 18, 2014, 18:17 »
'Οσον αφορα το ζιρκονιο, που βασικα ειναι οξειδιο του ζιρκονιου, ειναι σε μορφη πλακας που κατασκευαζεται απο εργοστασια οδοντιατρικων υλικων για χρηση σε προσθετικες αποκαταστασεις, οποτε ειμαι απολυτως σιγουρος για την προελευση του και την βιοσυμβατοτητα.
Οσον αφορα τη θερμανση (χρονος και διατηρηση θερμ.) συμφωνω, που σημαινει οτι θα μας δωσει πιο κρυο ατμο ισως; Θα χανει σε γευση;
Ενα ακομα υλικο που χρησιμοποιειται αρκετα σε επιεμφυτευματικες αποκαταστασεις ειναι το peek, με σημειο τηξης 350-400 κελσιου, ξερω οτι και αυτο μπορει να κοπει με milling σε διασταση που θελουμε... :hmmm: και αν δε κανω λαθος, νομιζω το εχω δει να χρησιμοποιειται σε επισκευασιμο.
Θα το συζητησω απο Σεπτεμβριο και με τον ανθρωπο που εχει το μηχανημα (cam) και θα ενημερωσω αν κανω κατι τελικα..
Ευχαριστω πολυ για το λινκ και τις πληροφοριες!

Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #725 στις: Αυγούστου 18, 2014, 18:26 »
Εννοείτε όλοι μας πειράματα κάνουμε μέχρι να μας το κόψουνε . ένα λόγο παραπάνω που έχεις και πρόσβαση σε τέτοια υλικά ! και οπού μπορούμε βοηθάμε  .  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος al6spap

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #726 στις: Αυγούστου 20, 2014, 20:28 »
Ειχα 2 ετοιμες αντιστασεις 1.8ohm n-r-n 0.20mm, αλλα επειδη δεν με ικανοποιει αυτη η τιμη σε μηχανικο που χρησιμοποιω, ειπα να δοκιμασω να τις βαλω και τις δυο παραλληλα...ε δεν ειναι τέλεια, αλλα παιζει μια χαρα, για ποσο δεν ξερω  ;D

Αποσυνδεδεμένος DimDan

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #727 στις: Αυγούστου 20, 2014, 21:39 »
Στην φωτογραφία σου φένεται σαν να λειτουργεί μόνο η μία.Δεν μαυρίζει σε όλο το μήκος της.
Δοκίμασε με κανα twisted kanthal.Δεν το έχω δοκιμάσει αλλα πιστεύω θα είναι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος al6spap

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #728 στις: Αυγούστου 20, 2014, 22:02 »
Πριν περάσω το βαμβάκι την δοκίμασα και άναβε παντού απο μέσα προς τα έξω...η φωτογραφία ειναι μετα απο 3-4 τζουρες..
Το πρόβλημα μου ειναι ότι δεν εχω ηλεκτροποντα για κόλληση n-r-n , και με κομπους κλπ. δεν θα μπορέσω να το κανω καλα...αν είχα θα δοκίμασα διάφορα...
Πάντως πρωτη φορά παίζω τη Σοφία σε 0,9 ohm και με εντυπωσιάζει που η γεύση παραμένει κορυφαία, συν έξτρα ντουμάνι και χτύπημα...

Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #729 στις: Αυγούστου 25, 2014, 16:35 »
Αν πάρεις χοντρά σύρματα και τα στρίψεις μεταξύ τους μάλλον δεν θα χρειαστείς non . Μια δοκιμή που είχα κάνει και είχα πέσει κατο απο 1 ohms δεν έβαλα non και έπαιξε μια χαρά

Αποσυνδεδεμένος al6spap

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #730 στις: Αυγούστου 25, 2014, 16:56 »
Στις επόμενες μέρες θα έχω ηλεκτροποντα...οπότε θα πειραματιστω αρκετά  :)

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #731 στις: Αυγούστου 30, 2014, 18:41 »
Συνεχίζοντας τους πειραματισμούς και το ψάξιμο με την Σοφία, δοκίμασα να "στρίψω" σύρμα 0,16 σε twisted. Το έκανα (Η αλήθεια ήταν ότι έπρεπε να γίνει λίγο πιο σφιχτό το στρίψιμο) κόλλησα non 0,20 και το αποτέλεσμα ήταν το παρακάτω:







Όπως φαίνεται και από την φωτο περίπου 4 - 4,3 εκατοστά μήκος αντίσταση, μου βγήκε περίπου 1,2 Ω.


Έφτιαξα φυτολαντιστάσεις (ΟΧΙ ΣΕ MICROCOIL) και με 2άρι φυτίλι και με βαμβάκι:





Το αποτέλεσμα το έχω δοκιμάσει με βαμβάκι (δεν έχω δοκιμάσει το φυτίλι ακόμα) και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό από πλευράς γεύσης κυρίως, δοκιμάζοντάς το αποκλειστικά μέχρι στιγμής σε μηχανικό (nemesis). Πολύ καλύτερο αποτέλεσμα και από microcoil και από microcoil με twisted χοντρότερο σύρμα που είχα δοκιμάσει και ποστάρει στο παρόν νήμα πιο πρίν. Μάλλον καταλήγω ότι γενικά λόγω μικρού χώρου είναι καλύτερο να μην έχεις microcoil που καλύπτει σχεδόν όλη την επιφάνεια του φυτιλιού μέσα στο κεραμικό, καλύτερα είναι να έχει περισσότερες "διόδους διαφυγής" ο ατμός (η εξήγηση που μπορώ να δώσω).










Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #732 στις: Αυγούστου 30, 2014, 18:53 »
το mc ειναι απαραίτητο οπου δεν υπαρχει κεραμικο για να εγκλωβίζει την θερμοκρασια,αν εχεις κεραμικο και ειδικα αυτο τυπου ce2 τον εγκλοβισμο της θερμοκρασιας το κανει αυτο το ιδιο και δεν χρειαζομαστε mc .
εξάλλου η απλη αντισταση εχει και καλυτερη γευση απο το mc για μενα.οποτε για γευση καλυτερα απλη αντισταση και κεραμικο παρα mc σχετο. ;)

σε δυάρι τρυπάνι το έστριψες?

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #733 στις: Αυγούστου 30, 2014, 19:00 »
Ναι, σε 2άρι τρυπανάκι αυτές με βαμβάκι και διπλό δυάρι φυτίλι (με καρφίτσα) για το φυτίλι.

Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #734 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2014, 02:54 »
Οι ατμποιητες με φιτίλι έχουν 2 φιλοσοφίες η μεν με κεραμικό και η δε χωρίς , αυτί με κεραμικό δεν χρειάζονται microcoil γιατί έχουν το κεραμικό να κρατάει σταθερή θερμοκρασία στο χώρο της ατμοποίησις για αυτό έχουν και μικρότερο χώρο ώστε να κάνεις μικρές σε μήκος αντίστασις . Οι δε που δεν έχουν το κεραμικό έχουν μεγάλη επιφανια την ονομάζουμε και ( πλατιά ) ώστε να κάνεις microcoil 2-3 αντιστάσεις και ότι άλλο θες για να μπορέσεις να έχεις την επιθυμητή θερμοκρασία .
Με λίγα λογία οι μεν έχουν μια στάνταρ ας πούμε λειτουργιά χοντρά χοντρά οι δε είναι για τρελά παιχνίδια .

Εδώ είναι θέμα που καλύπτεστε ! Εγώ είμαι λάτρης του κεραμικού γύρισα αρκετά σε άλλους ατμοποιητες άλλα τουλάχιστον με απλό στήσιμο δεν μου απέδιδαν όπως το κεραμικό .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343467 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207286 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542589 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31658 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50830 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598193 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358892 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12042 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193780 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1573 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1609 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595113 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios