vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

145 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, Tem, Milarepa, lagoudakis, Aoratix

Twitter

Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 18:38 »
Το είχα πάρει από ελληνικό μαγαζί και από την 3η μέρα άρχισε να ξεφλουδίζει η βάση.
Μιας και έχω κόψει τις παραγγελίες από εξωτερικό, μου έμεινε αμανάτι.
Κρίμα γιατί πρόκειται για πολύ καλό ατμοποιητή.
Ελπίζω να τον ξαναφέρουνε από τη νέα παρτίδα που υποτίθεται είναι full ss.

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 18:41 »
https://www.fasttech.com/products/0/10006709/1560100-stainless-steel-threaded-base-for-taifun-gt


αυτην έδιναν σε οσουσ πήραν απο την πρωτη παρτίδα αμα το βρεισ instock  τσίμπα ενα να μην σου μεινει ο ατμοποιητησ στο συρτάρι

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 18:48 »
Το ξέρω φίλε αλλά όπως έγραψα παραπάνω, δυστυχώς έκοψα τις παραγγελίες απόξω.

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουαρίου 07, 2014, 10:28 »
Ίσως να μην βρίσκομαι στο σωστό νήμα, αλλά δεν ξέρω πως να ανοίξω θέμα ...

Έχω πάρει από Fastech τον περίφημο και μη εξαιρετέο Fogger V3 (https://www.fasttech.com/p/1582000), πλην όμως ήταν στραβοβιδωμένος και όπως καταλαβαίνετε έχω μια άχρηστη βάση.

Άνοιξα ticket αλλά με έχουν μέχρι στιγμής γραμμένο.

Έχω δει τη βάση του Tayfun στη fastech (https://www.fasttech.com/product/1560100).

Μια ερώτηση σε έμπειρους ατμιστές: Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη βάση του Tayfun στον Fogger, μιας και ο Fogger είναι όπως λένε 1:1 κλώνος του Tayfun;;;


Και ένα τελευταίο, πως διάολο ανοίγουμε ένα νέο θέμα;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2014, 10:48 από psvag »

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουαρίου 08, 2014, 10:51 »
Ο fogger δεν ειναι 1 προς 1 αντιγραφο του taifun. Σαφως και εχει αντιγραψει την αρχη λειτουργιας του αλλα δεν εχουν ουτε ενα ιδιο κομματι. Κατα συνεπεια δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τη βαση του taifun. Στραβοβιδωμενος εννοεις ο πολος? εχουν χαλασει οι βολτες?

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουαρίου 08, 2014, 10:55 »
Ναι, έχουν χαλάσει οι βόλτες, οι σπείρες του. δεν κουνιεται γρι! επειχήρισα με διάφορους τρόπους να τον ξεβιδωσω με κάβουρες και διάφορα και με μάστορα τπτ. έγινε ένα σώμα μια ψυχή. κατεστραμένο πράγμα!

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουαρίου 08, 2014, 11:15 »
Το κακο ειναι οτι δεν πουλαει σκετη βαση οπως του taifun,μονο το tube υπαρχει ως ανταλλακτικο. Περιμενεις να σου απαντησουν εφοσον εχεις ανοιξει ticket και ελπιζεις...

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun
« Απάντηση #82 στις: Μαρτίου 13, 2014, 21:19 »
Εχω δοκιμασει απο Κινα, Kayfun, Taifun GT, Aqua, Oddy, Ithaka, διαφορους Genesis atomizers, διαφορους Dripers κτλ κτλ Ε... λοιπον ο καλυτερος με διαφορα σε χτυπημα, γευση, κατασκευη 1:1, κατασκευη πληρους ανοξειδωτου, ευκολια στησιματος, και γενικοτερα ποιοτητας υλικων και απροβληματιστης λειτουργιας ειναι ο... Taifun GS, δεν μπορω να πω οτι ειναι ο πιο ομορφος πανω σε mod, αλλα σιγουρα αξιζει καθε δεκαρα για την αγορα του!!






Προσοχη αναφερομαι στον κλωνο που εχει αυτο το κουτι, επειδη κυκλοφορουν και αλλοι πιο φθηνοι για τους οποιους δεν γνωριζω το κατα ποσο ειναι 1:1, προσοχη στο R στον τιτλο.





USER MANUAL


https://shop.strato.de/WebRoot/Store11/Shops/61925514/MediaGallery/Taifun_GS_-_User_Manual.pdf


REVIEW


[youtube]HFw4RfJVEPI[/youtube]



Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun
« Απάντηση #83 στις: Μαρτίου 16, 2014, 16:34 »
Αναρωτιέμαι είμαι ο μόνος που βρίσκει τον Fogger V2 το τελευταίο update με τα 4 airholes (τον 3 δεν το έχω ούτε τον θέλω) καλύτερο από τον Kayfun?

Έχω 3 κλώνους Kayfun που έχουν βγει πολύ καλά κομμάτιοα κι ενώ είναι φοβεροί ατμοποιητές ο Fogger μου δίνει κάτι παραπάνω. Καλύτερο χτύπημα, καλύτερη γεύση. Και καλά το χτύπημα είναι δυνατό και στους δυο με αποτέλεσμα να χαμηλώνω νικοτίνη συνεία αλλά η γεύση για 'μένα είναι καλύτερη στον Fogger.

Από στησίματα μόνο microcoil 0.8-1.0 ohm σε μηχνικό και μόνο βαμβάκι. Silica δεν χρησιμοποιώ πουθενά ούτε πρόκειται γιατί δεν συγκρίνεται η βελτίωση με το βαμβάκι κατά τη γνώμη μου και το θεωρώ σαφώ πιο ασφαλές. 

Επίσης κάτι που με χαλάει αφάνταστα στους Kayfun και απορώ και με το Svoemesto είναι το polycarbonate σαν υλικό στο τανκ το οποίο το θεωρώ απαράδεκτο. Έπρεπε να είναι γυαλί ή έστω PMMA αλλά πολυκαρμπονικό? Ενδέχεται να παρατήσω τους Kayfun γι'αυτό και μόνο το λόγο. Για τον ίδιο λόγω δεν πρόκειται να πάρω Tayfun ενώ πλέον τα γυρίζω όλα σε γυαλί και SS αυστηρά (σύριγγες χωρίς κανένα πλαστικό μέρος, μπουκάλια για τα υγρά χωρίς πλαστικά καπάκια). Ξέρω είμαι υπερβολικός αλλά γενικά τα πλαστικά + υγρά δεν τα θέλω για πολλούς λόγους που δεν είναι του νήματος.


Φυσικά αγόρασα άλλον ένα Fogger V2.



Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun
« Απάντηση #84 στις: Μαρτίου 16, 2014, 17:29 »
Χρησιμοποιώ τον fogger v2 με τις 4 τρύπες εδώ και καιρό. Αυτόν με τις 3 τρύπες δεν τον έχω δοκιμάσει γιατί όταν πήρα τον δικό μου μάλλον είχε καταργηθεί. Αλλά δεν νομίζω να έχει και μεγάλη διαφορά.
Τον θεωρώ εξαιρετικό ατμοποιητή χωρίς να έχω δοκιμάσει κάποιον kayfun. Την σύγκριση θα την κάνω όταν παραλάβω τον κλώνο kayfun που έχω παραγγείλει από FT. Βέβαια ο γνήσιος kayfun θα είναι καλύτερος αλλά και κατά πολλά ευρώ ακριβότερος.
Συμφωνώ με την προτίμησή σου στο γυαλί γιατί το πλαστικό κι εμένα με χαλάει. Μπορεί να είναι ιδεά μου αλλά νομίζω ότι δεν επηρεάζει και την γεύση. Γι αυτό προτίμησα και κλώνο kayfun που να έχει και extra μεταλικό τανκ για να αντικαταστήσω το πλαστικό αν χρειαστεί.
Συνεχίζοντας λοιπόν για τον fogger, θα συμφωνήσω μαζί σου. Τον έχω στήσει και με βαμβάκι και με φυτίλι silica 3αρι. Και στις δύο περιπτώσεις έχω πάρει πολύ καλά αποτελέσματα. Ίσως υπερέχει λίγο το βαμβάκι.
Το μόνο κακό που του βρίσκω είναι το εύθραυστο γυαλί του. 
Δεν ξέρω αν ο v3 θα έχει καλύτερες αντοχές με το μεταλικό κομμάτι γύρω από το γυαλί. Με χαλάει όμως ότι έχει 23mm διάμετρο και δεν θα δένει τόσο καλά με το mod μου που είναι 22mm. Πολύ μικρή διαφορά θα έχει βέβαια. Δεν ξέρω όμως και κατά πόσο θα έχει την ίδια ποιότητα ατμίσματος με τον v2.
Λαμβάνοντας υπόψιν ότι o fogger v2 κοστίζει λιγότερο από 15€ (αγορά από έξω) νομίζω ότι είναι κάτι παραπάνω από άψογος.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun
« Απάντηση #85 στις: Μαρτίου 16, 2014, 17:59 »
Καλά μην ορκίζεσαι ότι ο γνήσιος Kayfun θα είναι και καλύτερος....πάρα πολύ έχουν και κλώνο και αυθεντικό στο εξωτερικό (καλό κλώνο) και δεν βρίσκουν απολύτως καμία διαφορά στις επιδόσεις κι ας λένε ότι θέλουν μερικοί. Πλέον βγαίνουν τόσοι και τόσο πολύ καιρό που έχουν γίνει τοστιέρες. Αλλά και πάλι με το πολυκαρμpονικό δεν θα τον πλήρωνα τον original και το μεταλλικό είναι πρόβλημα για να βλέπεις πότε θέλει γέμισμα ειδικά με το βαμβάκι. Το πολυκαρμπονικό το θεωρώ απαράδεκτο από άποψη επικινδυνότητας λόγω BPA και το βάζουν γιατί αντέχει περισσότερο σε μερικά υγρά ενώ το PMMA θα ήταν ασφαλέστερη επιλογή και ο μόνος που βγάζει για τον Kayfun μου φαίνεται πως είναι ο Kyr Fanis. Θερμοκρασίες + υγρό + πολυκαρμπονικά δεν μου αρέσει καθόλου σαν σκέψη.

Πάντως ειλικρινά ο Fogger είναι τσάμπα αλλά ίσως παιδέψει λίγο στο στήσιμο κάποιον αρχάριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 16, 2014, 20:27 από Jargon »

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun
« Απάντηση #86 στις: Μαρτίου 17, 2014, 17:27 »
έχει PMMA τανκ εδώ: https://www.fasttech.com/p/1570900


κάνει και στον taifun από ότι λένε: https://www.fasttech.com/forums/1570900/t/1147804/works-with-taifun-gt

Απ: Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun
« Απάντηση #87 στις: Μαρτίου 30, 2014, 11:47 »
Έχω τον Fogger v3 , θέλω να δοκιμάσω το στήσιμο με το βαμβακι. Ποιο βαμβάκι χρησιμοποιείται,του εμποριου? Και ποιο σύρμα να βαλω, kanthal ?

Απ: Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun
« Απάντηση #88 στις: Μαρτίου 30, 2014, 11:58 »
Βαμβάκι οργανικό και για αντιστάσεις απλές θες Kanthal 0.2 ενώ με Kanthal 0.28 , 0.30 , 0.32
κάνεις micro coils αντιστάσεις. Αυτά δεν αφορούν τον συγκεκριμένο ατμοποιητή αλλά τους
περισσότερους φιτιλάτους που δεν χρειάζονται σύρματα με NRN  :)

Αποσυνδεδεμένος Vasilis R.

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
  • Joyetech evic vtc/phenomenon lite by gus/iatty
Απ: Fogger και άλλοι κλώνοι Tayfun
« Απάντηση #89 στις: Μαρτίου 30, 2014, 12:34 »
Εγώ αγόρασα το fogger v3 πριν 1 μήνα περίπου το θεωρώ πολυ ανθεκτικό στο θέμα τανκ μιας και μου εχει φάει 2-3 καλές σεντρες και το τζαμάκι δεν εχει υποστεί καμια ζυμιά λογο μαλλον του μεταλλικού προστατευτικού που υπαρχει από την εξω μερία!! Τώρα οσο αναφορα το στήσιμο παίζει αψογα με microcoil και οργανικό βαμβάκι αλλα και φυτίλατος με διπλό διαρι!!! Στην πρώτη περίπτωση πρεπει να μείνει το oring που καλύπτει τα αυλάκια ωστε να μην γίνεται υπερτοφωδοσία ενώ στο φυτίλι χωρίς oring λειτουργεί καλύτερα!!!!


Αυτααα!!!! :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8824 1114845 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 23:22
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823691 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506663 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8843 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154427 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568365 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243451 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293771 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1633 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1033 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3937 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem