vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

163 επισκέπτες, 3 χρήστες
Milarepa, zamploutos, πολυς

Twitter

Russian 91% by Kebo

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #165 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 13:35 »
Μα αν, λέμε αν, έχεις διαρροή, δεν φεύγει στον πόλο, αλλά βγαίνει από την τρύπα του αέρα στο πλάϊ. Πιό πιθανό είναι να χυθεί στο πλάϊ και σε κάνει χάλια, παρά να πάει στον πόλο. Για να σου τύχει διαρροή πάντως στον russian 91% πρέπει να το προσπαθήσεις εσύ.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #166 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 13:39 »
Ε γι'αυτό ρωτάω! Συνεπώς δεν αξίζει να δώσω 130 Ευρώ για τον 3.1 ES ή 90 για τον The Russian full με τον 91% V2 να έρχεται με τόσες βελτιώσεις.

Το μόνο που μένεις τότε ως διαφορά ουσίας είναι ότι ο 3.1 ES γίνεται και Superlong (15ml) και παίρνει 2 extensions ενώ οι lite/91% γίνονται μέχρι long (10ml). Αν ενδιαφέρει κανέναν αυτό.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση περί διαρροών.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #167 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 13:42 »
Και ο russian γίνεται, τον έχω τώρα στα 15ml . Απλά θέλεις όχι μόνο ένα εξτρα καμινεδάκι, θέλεις και δεύτερο, όπως και στον 3.1. Τα σχετικά κομμάτια του kayfun είναι πλήρως συμβατά.

Απλά με το μαμίσιο μεγάλο clear γίνεται λίγο παχουλούλης χαμηλά, τον προτιμώ με ατάλι-clear-ατσάλι-clear-ατσάλι-clear-ατσάλι-clear, βγαίνει 14 και κάτι ml ανά είναι με μέση δαχτυλίδι που λέμε.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #168 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 13:56 »
Α πάει κι αυτό. Ε τότε γιατί να πάρει κανείς τον full δεν βλέπω και κανένα σοβαρό λόγο. Μου φαίνεται ότι ο Svoemsto την ψιλοπάτησε με τον full σε σχέση με τον Lite ο οποίος πλέον και στην έκδοση plus αλλά και σαν Russian 91% V2 που έρχεται (ακόμα καλύτερος) τον ανταγωνίζεται και τον ξεπερνά σε κάποια σημειά. Π.χ. αν η πλήρωση στον V2 91% γίνεται από πάνω ακόμα πιο έυκολα τότε το μοναδικό χαρακτηριστικό που έχει έξτρα είναι το collector τανκ και αυτό μάλλον δεν χρειάζεται.

Υ.Γ. Θα ήθελα να πάρω τον KFL Plus από svoemsto σαν τον original αλλά τα χαρακτηριστικά του The Russian 91% (ειδικά της V2) τον κάνουν καλύτερο για εμένα (π.χ. airflow πιο εύκολο στον Russian χωρίς να βγάζεις ατμοποιητή) και δεν είναι θέμα τιμής.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #169 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 14:27 »
Οταν μιλαμε για εκδοση 2 (v2) μιλαμε γι αυτον;


http://vaporjoe.blogspot.gr/2013/12/rollout-kayfun-lite-91-clone-revision-2.html#.UqRlrNJdX-s


Υπαρχει και καπου αλλου σε καποιο αλλο site διαθέσιμος;

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #170 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 14:29 »
Οχι αυτός που έχει ο vaporjoe είναι κλώνος

Εδώ:

http://www.ecig.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/cartomizers/521-russian-91-ss-atomizer.html

έρχεται η νέα έκδοση με τις βελτιώσεις που λέει και ο φίλος παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #171 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 22:18 »
Αν τα καταφέρεις να έχεις διαρροή και επίσης τα καταφέρεις να έχεις ξεβιδώσει υπερβολικά τον πόλο, θεωρητικά θα πρέπει να βγάζει και από εκεί ζουμάκι.


Πολύ θεωρία όμως. Ο ατμοποιητής είναι για βλάκες  :))  πρέπει να προσπαθήσεις για να έχεις διαρροή, όπως λέει και ο vag.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #172 στις: Δεκεμβρίου 09, 2013, 05:19 »
Μου έστειλε η eCig Hellas τον Russian 91% V3 για παρουσίαση. Τα κομμάτια που παρέλαβα είναι μπρούτζινα δείγματα προπαραγωγής. Τα κανονικά θα είναι φυσικά σε ανοξείδωτο ατσάλι. Η τιμή θα κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα και θα περιλαμβάνει κάποια ανταλλακτικά μαζί με ένα μπουκαλάκι Cigarillo Black Label.

Μου ήρθαν δύο τεμάχια. Ένα με μεταλλικό κι ένα με διαφανές τζαμάκι. Στη φωτό αριστερά είναι ο τωρινός ρώσος και δεξιά οι νέες εκδόσεις. Το πρώτο πράγμα που κάνει εντύπωση είναι ο θετικός πόλος. Είναι αυτορυθμιζόμενος με ελατήριο, όχι χειροκίνητος με βίδα όπως μέχρι τώρα. Στην πράξη δουλεύει τέλεια και ταίριαξε απόλυτα όπου και να τον βίδωσα. Η πλαϊνή βίδα ρύθμισης αέρα έχει πιο πλατύ κεφάλι και καλύτερο αυλάκι.




Αν και είναι κομμάτια προπαραγωγής τα σπειρώματα είναι εξαιρετικά, ένα κλικ καλύτερα του τωρινού Russian (όσο κι αν αυτό ακούγεται παράδοξο). Τα o-rings είναι σιλικονούχα πολύ καλής ποιότητας και όχι λαστιχένια (το μελανό σημείο του ρώσου που όμως δεν μου δημιούργησαν κανένα πρόβλημα στους 3 μήνες χρήσης).

Η βάση και τα 3 κομμάτια που απαρτίζουν το τανκ είναι απόλυτα εναλλάξιμα με τον υπάρχοντα Russian. Η μεγάλη διαφορά είναι στην καμπάνα που τώρα είναι ένα ενιαίο κομμάτι. Καμπάνα, καμινάδα και drip tip όλα σε ένα. Το επάνω καπάκι επίσης είναι διαφορετικό καθώς περνάει από μέσα του όλη η κατασκευή. Μου άρεσε πολύ το o-ring σ' αυτό το καπάκι, καθώς είναι χωνευτό και δεν μπορεί να φύγει. Αυτό το σημείο ήταν η αχίλλειος πτέρνα του υφιστάμενου ρώσου καθώς μπορούσε να φύγει πολύ εύκολα στο πλύσιμο.

Η καμπάνα είναι τηλεσκοπική και έχει στοπ στο πάνω μέρος. Όσο ξεβιδώνουμε τόσο ανοίγει η ροή του υγρού μέχρι να τερματίσει στο επάνω καπάκι.




Αριστερά η βάση του Russian, δεξιά η βάση του Russian V3. Τα αυλάκια που ανεβαίνουν προς τη φυτιλοαντίσταση είναι πιο βαθιά στον V3 επιτρέποντας καλύτερη τροφοδοσία με υγρό ακόμα κι όταν η καμπάνα είναι εντελώς κλειστή.




Στο πρώτο στήσιμο παιδεύτηκα πολύ. Έβαζα τα σύρματα κάτω από τις βίδες, έσφιγγα και... τζίφος. Έφευγαν από τη θέση τους. Όσο κι αν προσπάθησα δεν κατάφερα να στερεώσω τα σύρματα. Ο λόγος είναι απλός αν δει κανείς τις βίδες των δύο Russian. Στον κανονικό οι βίδες σχηματίζουν ορθή γωνία στο κάτω μέρος του κεφαλιού. Στον V3 είναι κωνικές πετώντας έξω το σύρμα μόλις βιδώσουμε.




Τελικά για να στηθεί πρέπει να περάσουμε το σύρμα κάτω από την τρύπα που υπάρχει στο θετικό πόλο και να σφίξουμε τη μια άκρη. Μετά φέρνουμε την άλλη άκρη του σύρματος μια βόλτα γύρω από τη βίδα του αρνητικού πόλου και σφίγγουμε. Με αυτό τον τρόπο το σύρμα στην κυριολεξία αγκυρώνεται και δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει ή να κοπεί κατά τη χρήση. Πολύ παίδεμα όμως. Προτιμώ τις βίδες του απλού Russian και να είναι δική μου επιλογή πώς θα στηρίξω το σύρμα.

Επίσης δεν μου άρεσε η βίδα αναπλήρωσης στο κάτω μέρος. Είναι πολύ κοντύτερη από του τωρινού ρώσου με αποτέλεσμα να μην μπορείς να την πιάσεις εύκολα. Είδα και κάποιες υγρασίες (όχι διαρροές) εκεί στη χρήση. Θα ήθελα να αντικατασταθεί με μακρύτερο σπείρωμα που θα σφραγίζει καλύτερα.

Το setup που χρησιμοποιούσα στον Russian ήταν το . Αυτό δεν μπορεί να γίνει στον V3 επειδή δεν μπορείς να δεις και να τακτοποιήσεις τα φυτίλια από το πάνω μέρος της καμπάνας. Έτσι χρησιμοποίησα . Δεν μπορείτε λοιπόν να κάνετε όλα τα setup που παίζουν στον Russian αλλά στην πράξη δεν θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα. Σε micro coil επίσης δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Σε απόδοση είναι - όπως ανέμενα - απίστευτος. Η γεύση είναι στα ίδια επίπεδα με του απλού ρώσου, ίσως λίγο καλύτερη ιδιαίτερα με ανοικτή καμπάνα. Αυτά σε σχετικά χαμηλά watt (8-10). Όσο όμως ανεβαίνουμε σε ισχύ αρχίζει και δείχνει τα δόντια του. Στα 15 watt ο Russian άρχισε να μου δίνει στεγνό/καμένο ενώ ο V3 πυροβολούσε ακατάπαυστα χωρίς αλλοίωση γεύσης.
Φυσικά στον υπάρχοντα ρώσο μπορείτε να ανεβείτε και παραπάνω σε ισχύ αν σφίξετε περισσότερο το βιδάκι του αέρα ώστε να τραβάει περισσότερο υγρό. Το ίδιο όμως ισχύει και για τον V3. Εγώ τους δοκίμασα και τους 2 με σχετικά αεράτη ρύθμιση τζούρας.

Κάποιες υγρασίες που εμφανίζονταν μερικές φορές από το drip tip όταν γύριζα τον παλιό για να γεμίσω δεν μου παρουσιάστηκαν στον V3.

Συνολικά θα έλεγα ότι είναι μια καλύτερη έκδοση. Ίδιας φιλοσοφίας αλλά εντελώς διαφορετικής σχεδίασης.
Δεν μου άρεσαν μόνο τα βιδάκια. Κάποιοι θα στεναχωρηθούν επειδή δεν παίρνει drip tip της αρεσκείας τους. Εμένα δεν με πείραξε καθώς χρησιμοποιούσα τον ρώσο με το δικό του επιστόμιο. Θα σας αποζημιώσει όμως με την εξαιρετική του απόδοση σε υψηλές απαιτήσεις ισχύος.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #173 στις: Δεκεμβρίου 09, 2013, 06:22 »
H καμπάνα το καμινεδάκι και το καπάκι του v2 ταιριάζουν στον v3 ?

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #174 στις: Δεκεμβρίου 09, 2013, 09:00 »
Η βάση του V3 είναι συμβατή με το V2?


***Άκυρο. το έχεις γράψει ότι είναι***
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2013, 09:25 από jlemonak »

Αποσυνδεδεμένος sipropas

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #175 στις: Δεκεμβρίου 09, 2013, 10:38 »
   Αυτό που παρατήρησα ( πέραν της ωραίας παρουσίασης ) είναι η μεγάλη διαφορά στην καμπάνα . Οι υπόλοιπες αλλαγές δε νομίζω ότι αλλάζουν την λειτουργία του ατμοποιητή μιας και είναι περισσότερο πρακτικές και όχι λειτουργικές .
  Θεωρητικά πάντα , η πρώτη καμπάνα είναι σχεδόν ίδια με του iatty με το μεγάλο άνοιγμα και το στένεμα στο τέλος της και η δεύτερη ίδια με του οδυσσέα . Δεδομένου ότι έχουμε στις δύο εκδόσεις ίδια βάση , ίδια τροφοδοσία αλλά διαφορετική καμπάνα , πρέπει να έχουμε και αλλαγή στον ατμό , είτε σε γεύση είτε σε πυκνότητα .
  Είναι έτσι ?
 
** ( βέβαια δεν έχω εικόνα του εσωτερικού της δεύτερης καμπάνας )         
 

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #176 στις: Δεκεμβρίου 09, 2013, 11:49 »
Από τη μέσα μεριά πρέπει να είναι ίδιο το άνοιγμα και στους δύο. Τώρα δεν τους έχω μπροστά μου. Θα ανεβάσω κάποια στιγμή αύριο φωτό. Ο ατμός είναι λίγο πιο πλούσιος στον V3 αν έχουμε ξεβίδωτη την καμπάνα, ίσως λόγω του μεγαλύτερου χώρου καύσης.

H καμπάνα το καμινεδάκι και το καπάκι του v2 ταιριάζουν στον v3 ?
Ναι ταιριάζουν, αλλά θα πρέπει να τα βάλεις όλα μαζί. Αν βάλεις μόνο την καμπάνα και την καμινάδα μετά δεν θα ταιριάζει το καπάκι.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #177 στις: Δεκεμβρίου 09, 2013, 14:18 »
Η V2 που περιμέναν τι απέγινε? Είχα αποφασίσει να τον πάρω αλλά αυτό με τις βίδες στο στήσιμο και το ότι δεν μπορείς ν'ανοίξεις την καμπάνα για στήσιμο τύπου navy nest με προβλημάτισε τώρα.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #178 στις: Δεκεμβρίου 09, 2013, 14:20 »
Εμένα καθόλου, μια και έχω και έναν κλώνο της tobeco, οπότε μπορώ να χρησιμοποιώ στον V3 τα κομμάτια του κλώνου για να τον κάνω σαν τον v2 πάνω από την βάση.

όχι ότι δεν θα δοκιμάσω και τις δυνατότητές του έτσι όπως έρχεται, σαφώς και θα τις δοκιμάσω

Αποσυνδεδεμένος Christos_Tz

  • **
  • 467
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini Titanium White+Russian 91%
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=573023804&ref=tn_tnmn
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #179 στις: Δεκεμβρίου 09, 2013, 14:31 »
Τα βιδακια που πιανειs τα συρματα του πρωτου Ρωσσου μπαινουνε λογικα..δεν μπαινουνε στον αναβαθμισμενο??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115703 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824206 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507209 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8905 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568676 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243723 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294099 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1722 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762670 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1096 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3993 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem