vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

203 επισκέπτες, 4 χρήστες
dallaskdp, billaras, gfilip, razen

Αυτοπαρουσίαση μελών

Αποσυνδεδεμένος Comandante

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2625 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 10:19 »
Καλημερα σ΄ολους


Λεγομαι Θοδωρης και ειμαι 45 ετων απο Θεσσαλονικη.
Καπνιζω κ.τ απο τα 18 και σκεφτομαι σοβαρα να στραφω στην επιλογη του η.τ.
Παρακουθησα λιγο το Forum σαν επισκεπτης εδω και καποιον καιρο , και ειδα το σοβαρο επιπεδο του και την καλη δουλεια που γινεται , αποφασισα να εγγραφω για να βοηθηθω στην επιλογη μου και να μαθω περισσοτερα για το η.τ



Αποσυνδεδεμένος otrelos

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook Page
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2626 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:41 »
Καλησπερα σε ολους


Ονομαζομαι Προκοπης μενω στην Τριπολη και μετα απο 22 χρονια κ.τ. εγινα και γω με την σειρα μου ατμιστης χωρις να το εχω μετανιωσει λεπτο !
Ο λογος που σταματησα το καπνισμα ηταν λογοι υγειας .
Ειχα σοβαροτατο προβλημα με περιοδοντιτιδα που μετα απο σωστη θεραπεια και σταματημα καπνισματος εχει εξαφανιστει .
Ο δευτερος λογος ηταν η σοβαροτατη νευρολογικη ασθενια που εχω .
Πασχω απο Αθριστικη Κεφαλαλγια τα τελευταια 14 χρονια και ο καπνος επιβαρυνε τις κρισεις και τους πονους .
Απο 17 Νοεμβρη 2014 που χρησιμοποιω αποκλειστικα η.τ. ολα ειναι καλυτερα και μπορω να πω οτι με εχει βοηθησει αρκετα .


Ξεκινησα με απλα η.τ. και σιγα σιγα εφτασα να χρησιμοποιω


Vaporshard RDNA 40 με
  • RDA Mutation xs με DIY αντιστασεις απο Νικελιο για ελεγχο θερμοκρασιας   
  • Kangertech 7m με την RDA κεφαλη με DIY αντιστασεις απο Νικελιο για ελεγχο θερμοκρασιας   
  • Nautilus 5ml με DIY αντιστασεις απο Νικελιο για ελεγχο θερμοκρασιας χωρις ring και με μεγαλυτερες τρυπες
  • Nautilus Mini 2ml με DIY αντιστασεις απο Νικελιο για ελεγχο θερμοκρασιας χωρις ring και με μεγαλυτερες τρυπες  [για το CBD]
Ατμιζω στους 185 βαθμους σταθερα , 15 - 30 watt και 4-8ml υγρου 12mg 70/30 VG-PG , 0.10 - 1.8 ohm


Η καθημερινη γευση μου ειναι


στα 20ml = 4 drops Μεντα + 8 drops Πρασινο Μηλο + 12 Φραουλα [εχω δοκιμασει απο πολλες εταιριες γευσεις αλλα για την δικια μου μονο με atmoslab εχω το αποτελεσμα που θελω]


Για το νευρολογικο μου προβλημα χρησιμοποιω νομιμο CBD oil απο Αγγλια [χωρις thc] , φυτικο 100% χαρις στο οποιο πλεον εχω κοψει ολα τα φαρμακα και οι πονοι εχουν εξαφανιστει .


Εν κατακλειδι πλεον εχω υγιες στομα και δοντια , δεν ποναω στο κεφαλι μου και απο υγεια full !!!!


Πολλα μπραβο σε ολους γιατι αν και δεν εχω ποσταρει σχεδον τιποτα τοσο καιρο μεσα απο το forum εχω μαθει παρα πολλα !


Υ.Γ.
Ειχα ξεκινησει και πριν απο 5 χρονια παλι το η.τ. αλλα η κακη ποιοτητα κατασκευης , η μικρη γκαμα γευσεων και η ελλιπης ενημερωση με εκαναν να μεινω μονο 6 μηνες χωρις κ.τ.


Αποσυνδεδεμένος arismac

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2627 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2015, 11:34 »
Καλημέρα, Αρης απο Κρητη, 41 ασχολουμαι με τουριστικά.


Εδω δεν εχει πολλες επιλογές οπότε ότι παιρνω (υγρα, κλπ) είναι online.



Ατμιζω με smok sid και aspire nautilus mini. Ευχαριστημενος γενικά, έχω μειώσει κ το τσιγάρο απο πακέτο σε 4-5 τσιγάρα την ημερα!  :D

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2628 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2015, 17:53 »
Καλησπέρα
Λέγομαι θοδωρής 32 ετών και περιστασιακά ατμίζω από παλιά όσες φορες έχω προσπαθήσει να κόψω το τσιγαρο

Αρχικά είχα ξεκινήσει πριν χρονια και το πρώτο σετάκι ήταν με το εμποτισμένο βαμβάκι που εστάζε, αδειάζε σχεδόν αμέσως και μαζί με τον ατμό ανέβαινε και υγρό!!
Η κατάληξη σε αυτή την πρώτη προσπάθεια ήταν να τα πετάξω όλα μετά από 1 μηνα

πέρυσι πήρα ένα σετάκι με έναν iClear16 τύπου eGo και 2 μπαταρίες smoke καμια σχέση με το πρώτο αλλα παρόλα αυτά είχε ένα μειονεκτιμα η μπαταρίες ξεμένανε νωρίς και επρεπε να γεμίζω υγρό 3 φορες την μέρα οποτε κάποια στιγμή το βαρέθηκα και ξαναγύρισα στο σιγάρο

Έχοντας πλέον φτάσει σχεδόν τα τρία πακέτα την μέρα είπα να κάνω άλλη μια προσπάθεια κυρίως για να το κόψω πριν με κόψει... μπούχτισα!
Αυτή την φορα όμως λαμβάνοντας ποιο δραστικά μετρα!!
Ψάχνοντας βρήκα το forum άρχισα να διαβάζω ρώτησα και έναν φίλο ποιο έμπειρο με το η.τ. και βρέθηκα πριν 3 μέρες με ένα kanger subtank mini και ένα mod Xpro M65

Την πρώτη μέρα την άκουσα για τα καλά χρησιμοποίησα to υγρό που ατμιζα στον iClear με 18 νικοτίνη, γέμισα τον subtank τράβηξα μια  βαρβάτη καλή τζούρα και μου κάηκαν τα σωθικά, είχα δοκιμάσει τον subtank πριν τον αγοράσω από τον γνωστό μου άρεσαν οι αεράτες του τζούρες και δεν είχα καποιο θεμα αλλα το παλικάρι είχε DIY υγρό με λιγοτερη νικοτίνη και με χτύπαγε ελάχιστα

Εδώ και 2 μέρες αραίωσα το υγρό με γλυκερίνη όπως μου είπε ο φίλος για να έχω κάτι να ατμίζω μέχρι να ψαχτώ και να μάθω για τα DIY
Τώρα μπορώ και ντουμανιάζω μέχρι σκασμού!! χωρίς να με περιορίζει η μπαταρία η να ξεμένω από υγρό όταν είμαι εκτος σπιτιού, με ένα γέμισμα βγάζω σχεδόν ολόκηρη μέρα καταναλώνοντας το 50% της μπαταρίας

Άλλαξατο RΒΑ με το επισκευαζόμενο και σε πρώτη φάση κάνω δοκιμες με το αραιωμα του υγρού και το βαμβάκι
Μόλις βγάλω άκρη με τα υγρά και πάρω ότι χρειάζεται για να αρχίζω να φτιάχνω τα δικά μου θα πάρω σύρμα και ένα δεύτερο RΒΑ για να αρχίσω τα πειράματα με τις αντιστάσεις, το κατασαβιδιασμα και οι πειραματισμοι είναι αδυναμία μου!




Αποσυνδεδεμένος fkatsa

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2629 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:54 »
Καλημέρα σε όλους,
Φώτης, ετών 44.
Καπνιστής (δυστυχώς) 27 έτη και καθαρός από κ.τ. τους τελευταιους 3 μήνες.
Ατμιστής πια, κάτοχος 2 mod και 2 ατμοποιτών όπυ κ ατμίζω 2 διαφορετιες γεύσεις.
Συγχαρητήρια για το forum και όλες τις πληροφορίες που παρέχει σε όλους εμάς προσπαθώντας να μας κάνει λίγο
παραπάνω "σοφότερους' στο θέμα η.τ. και άτμισμα..

Αποσυνδεδεμένος subaruga

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2630 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 23:05 »
Καλησπέρα Νίκο με λένε. 40 ετών . ηλεκτρονικό τσιγάρο εδώ  και 3 χρόνια περίπου.εχω γεμίσει το σπίτι  mod  μπαταρίες  και ατμοποιητες.και πάλι δεν μου φτάνουν. Θέλω θελω θελω.χαχαχχαχαψαχψα έχω θέμα γενικά

Αποσυνδεδεμένος asterw

  • *
  • 71
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2631 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 01:35 »
Γεια σας! Είμαι η Νατάσα, κάπνιζα σχεδόν 20 χρόνια και όσο περνούσε ο καιρός, τόσο περισσότερο κάπνιζα, είχα καταντήσει κανονικό φουγάρο. Επειδή ταξιδεύω συχνά λόγω δουλειάς, τον τελευταίο καιρό τρελαινόμουν όταν ήμουν σε ξενοδοχεία και δεν μπορούσα να καπνίσω. Αποφάσισα να δοκιμάσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο για αυτές τις περιπτώσεις και μόνο...

...Μέχρι που το δοκίμασα και έπαθα. ΟΚ, δεν ήταν το ίδιο με το κ.τ., αλλά ήταν πολύ πιο κοντινό απ'ότι το περίμενα. Κι έτσι αποφάσισα επί τόπου να κόψω τελείως το κ.τ., γιατί επίσης είχα μπουχτίσει από την μπόχα των τσιγάρων, τις στάχτες γύρω από το γραφείο και τον υπολογιστή (στριφτό γαρ)... αλλά δεν κοβόταν το άτιμο από μόνο του.

Είναι μόνο δύο μήνες που ατμίζω μεν, αλλά έχω βρει την υγεία μου και είμαι σούπερ χαρούμενη. Και ακόμα περισσότερο χαίρομαι που σε αυτό το χρονικό διάστημα έχω "παρασύρει" άλλα 6 άτομα από το περιβάλλον μου και έχουν ξεκινήσει η.τ. (οκ, η παρέα με έχει βοηθήσει κι εμένα πολύ ;) )

Από modάκια έχω ένα istick30w και ένα istick mini (καταλαβαίνετε, για τις εξόδους μου  ::) ), με ατμοποιητές gs air m(s). Τα έχω ντύσει και στα ασπροροζουλιά και έχουν γίνει γλύκα (χαχαχα, φαντάζομαι φάτσες όσοι διαβάζετε αυτό το τελευταίο!  :-* ).

Ξεκίνησα με 12άρα νικοτίνη και τώρα παίζω με 6άρα και 9άρα αναλόγως το υγρό, ευελπιστώντας να μειωθεί σταδιακά ακόμα περισσότερο. Καθημερινά υγρά το Relax από Eliquid France και το Yellow Biafra της Halcyon Haze - αν και με ρέγουλα αυτό λόγω τιμής. Και παίζω και με διάφορες άλλες γεύσεις, είναι το τελευταίο μου παιχνιδάκι (σε δουλειά να βρισκόμαστε)  ;)

Πέρα από το θέμα της υγείας που είναι το βασικότερο, και μόνο για το πόσο έχει καθαρίσει το σπίτι μου και το αυτοκίνητό μου, για το γεγονός ότι έχει ήδη εξαφανιστεί ο φριχτός τσιγαρόβηχας και για το ότι πλέον δεν χρειάζεται να χαρμανιάζω τις απίστευτες ώρες, είμαι τρελά χαρούμενη που ξεκίνησα το η.τ.!

Το φόρουμ ήταν από τις πρώτες μέρες βασικότατη πηγή πληροφόρησης... Μπορεί μέχρι σήμερα να μην είχα κανένα ποστ, αλλά οι πληροφορίες εδώ μέσα με βοήθησαν και με βοηθάνε πάρα πολύ!

Αποσυνδεδεμένος skelos

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2632 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 09:40 »
Καλημερα ονομαζομαι Πετρος και καπνιζω 20 χρονια εδω και 3 μηνες προσπαθω με το ατμισμα


θα δουμε .....

Αποσυνδεδεμένος sotiro

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2633 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 18:44 »
Καλησπέρες σε ολους!!
Είμαι ο Γιώργος και ατμίζω απο τη...Δευτέρα!!!Κοινώς 7 ημέρες!!!
Για μένα ήταν θέμα φλασιας καθαρά!!!
Δευτέρα πρωί στη δουλειά και αφού είχα ενημερώσει από Κυριακή πήρα δανεικό έναν egoT απο τον προϊστάμενο μου (το έχει κόψει εδώ και 2 χρόνια και το ατμισμα και το κάπνισμα).Απο τότε ΔΕΝ έχω νιώσει την ανάγκη να κάνω Κ.Τ.!!!! Για εμένα που καπνίζω απο τα 15 μου (εδω και 23 χρονια δηλαδη!) αποτελεί έκπληξη αλλά και ελπίδα οτι θα κόψω επιτέλους το Κ.Τ.
Έχω προχωρήσει σε παραγγελία για κάτι πιο...ΠΙΟ ρε παιδί μου (Kanger subtank mini + Eleaf istick 50W) :P ..και βλέπουμε!!!
Υγρό έφτιαξα μόνος μου την Πέμπτη και είμαι αρκετά υπερήφανος για το αποτέλεσμα!!!!


Άντε και καλή μου αρχή και καλή ΜΑΣ συνέχεια!!!


 :D :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2634 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 15:17 »
Γεια σας και πάλι. Γιάννης 35 χρονώνμε 2 παιδάκια, αμετανόητος μεταλλάς και πάνκης, πρώην καπνιστής, πρώην ατμιστής και πάλι από σήμερα πρώην καπνιστής. Άτμιζα κανά χρόνο αλλά δυστυχώς ξανάρχισα Το κάπνισμα. Σήμερα αγόρασα πάλι δυο clearo με δυο υγρά και ελπίζω να παραμείνω ατμιστής. Γενικά πολλές πολλές απορίες δεν έχω μια και θυμάμαι τα περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος kann72

  • *
  • 5
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2635 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 21:30 »
Γεια κι από μένα!
Με λένε Άννα, είμαι στα 43 και κάπνιζα απο τα 17...  Εκοψα το κτ στις δυο εγκυμοσύνες μου και κανα δυο φορές ακομα αλλά πάντα ξαναγύριζα... Εννοειται πως ειχα δοκιμασει τσιχλες, αυτοκολλητα, πιπακια κι οτι αλλη βλακεια ειχε βγει στο εμποριο...
Πριν δυο βδομαδες και μετα απο μια επισκεψη στο καρδιολογο όπου άκουσα πάλι τα σχολιανά μου ... πήγα κι αγορασα ενα ητ (με τις ευλογίες του καρδιολόγου - γιατι εχω κι ενα ιατρικο ιστορικό σαν εγκυκλοπαίδεια...). Αυτό ήταν. Δε ξανακαπνισα , ούτε το λαχτάρησα, ούτε μου λειπει. Και να σκεφτει κανεις πως ήθελα ενα πακετο καπνο κάθε 2- 2,5 μερες κι η δουλεια μου ειναι μες στην ενταση και το στρες...
Παράλληλα το εψαξα και λιγο στο ιντερνετ και εντόπισα το φόρουμ. Διαβαζω μεν αλλα λιγα καταλαβαίνω και οι απορίες πολλες... Δε το εχω , νομιζω να ψαχτω με μπαταριες και ατμοποιητές αλλα με βλεπω να φτιάχνω υγρα.... αυτό το χω!
Καθως κανεις δεν εχει ητ απο τον κυκλο μου, τη ψαχνω μόνη μου, οπότε η βοήθεια σας ειναι πολύτιμη! Για παραδειγμα πηρα την πρωτη μερα ενα σετακι της Nobacco και - διαβαζοντας και καταλαβαινοντας - σε δυο μερες πηγα και πηρα αλλη μια μπαταρια για να μην ξεμενω  κι αλλο ενα υγρό με μεγαλυτερη περιεκτικότητα σε νικοτινη για να αναμειγνυω με το πρωτο και να εχω μια "μεση τιμή".
Αυτα!


Αποσυνδεδεμένος karolos26

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2636 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 01:02 »
Καλησπερα και καλως σας βρηκα!!!Ειμαι ο Καρολος απο Ηρακλειο Κρητης και ατμιζω εδω και κανενα 2μηνο...Προσωπικα το εχω βρει καλυτερο απο τον καπνο που καπνιζα και σχετικα (για μενα) ανεξοδο..


Αυτα!!

Αποσυνδεδεμένος Spartiatis

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2637 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 14:50 »
Καλημέρα σε όλους.
Λέγομαι Σωτήρης και σήμερα είναι η πρώτη μέρα διακοπής καπνίσματος μετά από 22 χρόνια με ένα χρόνο διακοπής.Κατά καιρούς έχω δοκιμάσει όλες τις εναλλακτικές μεθόδους διακοπής (τσίχλες,πιπάκια κλπ) εκτός από φάρμακα.Δεν ξέρω πολλά περί του ητ και θα ήθελα την βοήθεια σας για το από που να ξεκινήσω γιατί ειλικρινά έχω χάσει τον μπούσουλα  :wall: με το εύρος των υλικών που κυκλοφορούν (μπαταρίες,ατμοποιητές,υγρά κλπ κλπ).
 

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2638 στις: Οκτωβρίου 03, 2015, 20:14 »
Καλησπέρα κ από εμένα.ονομάζομαι Σταυρός κ είμαι 52 ετών κ ατμιζω εδώ κ 18 μήνες. Παρακολουθώ το φόρουμ σχεδόν από την αρχή που ατμιζω,κ με έχει βοηθήσει παρά πολύ.Δεν το έχω πολύ με το γράψιμο, καλή συνέχεια σ όλους.

Αποσυνδεδεμένος kostas_L

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2639 στις: Οκτωβρίου 03, 2015, 22:38 »
Καλησπέρα σας, είμαι ο Κώστας 36 ετών, προγραμματιστής από Θεσσαλονίκη και ατμίζω αδιάκοπα εδώ και 2,5 χρόνια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343080 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206757 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542094 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31238 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50398 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597786 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358352 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11860 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1433 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593697 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios