vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

255 επισκέπτες, 2 χρήστες
ZoeM, Mimhsdr

Αυτοπαρουσίαση μελών

Αποσυνδεδεμένος Vertigo73

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2235 στις: Ιουλίου 07, 2014, 11:59 »
Γεια χαρά
Είμαι νέος στο άθλημα οπότε ας αυτοσυστηθώ κι εδώ.

Α. Η ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ

Είμαι 41 ετών και για 15 περίπου χρόνια κάπνιζα Old Holborn, περίπου 20-25 τσιγάρα τη μέρα. Απ’την αρχή του 2014 πέρασα στην παρανομία (χύμα καπνό απ‘το χωριό) και στα τέλη Μαΐου αποφάσισα να δοκιμάσω το Η.Τ. με κάποιο δισταγμό είναι η αλήθεια. Μπορώ να πω ότι μάλλον μόνος μου μυήθηκα αλλά η έμπνευση είναι ο φίλος Νίκος που φέρνει τη Nobacco στην περιοχή μας και ο φίλος του και παλιός ατμιστής Πάνος.

Β. Η ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Ξεκίνησα με ένα φτωχό πλην τίμιο που αξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταίας δεκάρας mini & more και με σαφή προτίμηση στον cartomizer παρά στον καινούργιο clearomizer. Κάνω περίπου 1-1,5 ml τη μέρα με Golden Margy το οποίο τελευταία μπαστάρδεψα με VG για να του μαλακώσω λίγο το χτύπημα. Σύντομα και μετά από αρκετή μελέτη και τη βοήθεια του φόρουμ θα περάσω και στο DIY. Σ’αυτόν τον ενάμιση μήνα δεν έχω καπνίσει ούτε ένα Κ.Τ. και δε μου λείπει καθόλου. Ελπίζω αυτό να συνεχιστεί.

Γ. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Απ΄τη δεύτερη μέρα κατάλαβα πόσο βρώμαγε το δωμάτιό μου. Μου το λέγανε και δεν το καταλάβαινα. Πρωινός τσιγαρόβηχας σταμάτησε σχεδόν αμέσως. Ούτε φτάρνισμα δε μού’χει έρθει. Ελπίζω τα συμπεράσματα της επιστήμης να συνεχίσουν να είναι το ίδιο θετικά και ενθαρυντικά όπως τώρα.

Ως προς το οικονομικό με Old Holborn μου ερχότανε γύρω στα 80 € το μήνα.

Με τον χύμα καπνό έπεσα στα περίπου 30 € το μήνα.

Τώρα με 1 ml τη μέρα και έτοιμα υγρά είμαι περίπου στα 25-30 € το μήνα (αν εξαιρέσεις τα 40 € για το αρχικό kit).

Με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς όταν περάσω στο DIY θα μου έρχεται γύρω στα 12-15 € το μήνα.

Οπότε θα τα ξαναλέμε συχνά όσο μπαίνω στο όλο κόλπο το οποίο μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και δεν σκοπεύω να το εγκαταλείψω!

 

Αποσυνδεδεμένος Nekman

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2236 στις: Ιουλίου 07, 2014, 12:07 »
Καλημέρα και από μένα. Είμαι εδω και 1,5 μήνα ατμιστής και δεν έχω ανάψει ούτε ένα Κ.Τ. Πρώτο Η.Τ. είναι ο Ναυτίλος και μετά από ερκετό παίδεμα με αντιστάσεις και διάφορα άλλα θέματα που αντιμετώπισα ως αρχάριος κατέληξα ότι πρέπει να πάω σε επισκευάσιμο και έτσι είμαι σε αναμονή ενός kayfun από FT.
Είμαι 41 ετών και κάπνιζα τα τελευταία 26 χρόνια. Τώρα νοιώθω καλά, αναπνέω καλύτερα.
Θα τα λέμε από εδώ συχνά πιστεύω.....

Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2237 στις: Ιουλίου 08, 2014, 01:27 »
Γεια σας και απο μενα παιδια.Διαβαζω και γραφω ενα σεβαστο διαστημα στο φορουμ αλλα ποτε δε συστηθηκα.Ειμαι ο Σταυροσ 26 ετων και ατμιστης εδω και 7 μηνες.Χωρις καθολου κ.τ.Αγορασα και γω σαν αρχαριος αρκετες συσκευες που πλεον απλα καθονται αλλα ευτυχως με τη βοηθεια των συνατμιστων του φορουμ κατεληξα σε κατι που με βολεψε επιτελους.Εχω ενα βαμο με kayfun ατμο.Ευχαριστω για την βοηθεια ολων σας στις αποριες και ερωτησεις μου :)

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2238 στις: Ιουλίου 08, 2014, 12:48 »
Και εγώ δεν έχω συστηθεί. Είμαι χρήστης αποκλειστικά του η.τ εδώ και ενάμιση σχεδόν χρόνο. Χρησιμοποιώ  ηλεκτ. μοντ και απλές μπαταρίες, εργοστασιακούς (BDC, innokin, kangertech)  ατμοποιητές και DIY υγρά.
Από το φόρουμ ενημερώνομαι πόλυ συχνά και εχω μάθει πολύ χρήσιμα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 09, 2014, 09:28 από nikospap »

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2239 στις: Ιουλίου 08, 2014, 17:08 »
Νέοι συν-φορουμίτες, καλωσορίσατε.
Το παρόν νήμα είναι μόνο για αυτοπαρουσιάσεις.
Κάντε έναν κόπο και περιηγηθείτε στο φόρουμ για εξερεύνηση.
Τυχόν ερωτήσεις κι απορίες που έχετε ή συμβουλές που θέλετε, μόνο στα αντίστοιχα θέματα και ενότητες.
Τα νέα μέλη, καλό είναι μετά την αυτοπαρουσίασή τους, να ξεκινήσουν από εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,118.0.html
Επίσης, "καλωσορίσματα" θα γίνονται μεταξύ των μελών, στα πρώτα μηνύματά τους μέσα στα διάφορα θέματα του φόρουμ.


(Η διαχείριση/συντονιστική ομάδα, θα διαγράψει τα μηνύματα που είναι απαντήσεις/σχόλια.)

Αποσυνδεδεμένος zaher

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2240 στις: Ιουλίου 09, 2014, 22:08 »
Γεια χαρά σε όλους.
Νέο μέλος , νεος ατμιστής που πήρα την απόφαση να κόψω το κανονικό τσιγάρο.
Εχω ξεκινήσει με μια ego-c 1300 passthrough και δυο mini vivi nova.
Μέχρι τώρα όλα καλά. Το μόνο που μου λείπει ειναι το ιδανικό καπνικό υγρό μετά τον OldHolborn που κάπνιζα (το δευτερο και πιο ιδιαίτερο το έχω βρει)
Ευχαριστώ πολύ και καλές συζητήσεις.

Αποσυνδεδεμένος strauss

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2241 στις: Ιουλίου 12, 2014, 17:15 »
Γεια σε όλους.Είμαι ο Κώστας,40 ετών.Ήμουν φανατικός καπνιστής από τα 18.3 πακέτα τη μέρα,διάφορες μάρκες και από το 2008 golden virginia πράσινο.Πριν από σχεδόν 3 χρόνια έκανα την πρώτη απόπειρα με το hybrid της Nobacco.Για 6 μήνες καθόλου Κ.Τ. Και ξαφνικά άρχισε να με "τρώει" το χέρι μου >:( .Εδώ κι 1,5 μήνα πάλι ατμιστής.Η Nobacco απαράδεκτη έχει καταργήσει όλα τα αναλώσιμα του hybrid και κλαίω τα 100 ευρώ περίπου αν θυμάμαι καλά που είχα δώσει.Πήρα ένα απλό σετάκι (justfog) και άρχισα πάλι.Μέχρι τώρα πολύ καλά.Βέβαια έχω την αίσθηση ότι και το άτμισμα λόγω των νέων ατμοποιητών είναι πολύ καλύτερο από τότε.Κρατάτε γερά και φουλ...ατμός  :) .

Αποσυνδεδεμένος Zeo

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2242 στις: Ιουλίου 13, 2014, 10:52 »
Καλημέρα .
Ονομάζομαι Άρης ,είμαι κοντά στα 27 από θεσσαλονίκη .Ατμίζω εδώ και  περίπου 3,5 χρόνια ( κάπου  στην αρχή έκανα και τα 2 ).
Έχω ρίξει πολλά λεφτά και έξω δοκιμάσει πολλά πράγματα αλλά  με την βοήθεια ενός ατόμου καταστάλαξα σε ένα iatty -the  dripper  και ένα mini  provari ..
Πλέον το Η.Τ. το βλέπω σαν χόμπι ..ψάχνομαι να κάνω μια ιδιοκατασκευή και γενικά θέλω  να δοκιμάζω τα πάντα στο μέτρο του δυνατού .


Κατά τα αλλά μου  αρέσει η καλή παρέα και η γνώση ..
Χαίρομαι που επιτέλους γράφτηκα στο φόρουμ σας (αν και λίγο αργά  :)) )
Ελπίζω όπως θα μάθω κάτι από τους ποιο παλιούς και έμπειρους έτσι να βοηθήσω και κάποιον καινούργιο .

Αποσυνδεδεμένος Referee

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2243 στις: Ιουλίου 13, 2014, 20:09 »
Γειά χαρά σε όλο το φόρουμ.

Με λένε Τάσο και είμαι απο Κάντζα.. πρίν 2 χρόνια κάπνιζα 2 πακέτα Marlboraki την ημέρα και ευτύχως που ένας φίλος μου γνώρισε το η.τ. και απο τότε εξελίχθηκα μαζί του.
Θα μπορούσα να πώ ύστερα απο 2 χρόνια χρήσης οτι αναπνέω.

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2244 στις: Ιουλίου 13, 2014, 21:50 »
Καλησπέρα παιδιά. Γιώργος απο Χαλκίδα. Ατμίζω εδώ και περίπου 4 μήνες και είμαι σχετικά ευχαριστημένος. Και λέω σχετικά διότι το άτμισμα σαν άτμισμα με βοήθησε ΠΑΡΑ πολύ, αλλά τα προιόντα που είχα πάρει μου προκαλούσε συνεχώς πρόβλημα.


Έτσι τώρα είμαι στην αναζήτηση νέου εξοπλισμού και σχετικά άμεσα διότι είμαι χωρίς τσιγαρό 2μέρες.!!!


Καλώς σας βρήκα λοιπόν..!!! :)

Αποσυνδεδεμένος despe

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2245 στις: Ιουλίου 16, 2014, 00:54 »
Καλησπέρα,

Ηλίας από Αθήνα, 34χρονών. Κάπνιζα περίπου 12 χρόνια. Περίπου 4 μήνες ατμίζω και έχω κόψει το ΚΤ από την πρώτη μέρα που ξεκίνησα με μια Vision Spinner και Αspire BDC.
Πλέον το ΗΤ το βλέπω σαν χόμπυ και έχω διαβάσει αρκετά και έχω δοκιμάσει επίσης.
Τελευταία αγορά είναι ο kayfun lite plus πάνω σε Ζmax V3. Απόλυτα ευχαριστημένος και η απόλαυση έχει απογειωθεί. Σιγά σιγά λεω να δοκιμάσω και κανένα μηχανικό μοντ.

Αυτα τα λίγα προς το παρών.
Καλό βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος dodos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2246 στις: Ιουλίου 17, 2014, 19:15 »
Καλησπέρα.
Με λένε Γιώργο, είμαι από Αθήνα 40 ετών και (ξανά) ατμίζω εδώ και περίπου 1 μήνα. Η πρώτη μου απόπειρα με το η.τ ήταν πριν 4 χρόνια περίπου, αλλά είχα θέματα με διαρροές υγρών και τα παράτησα γρήγορα. Βέβαια οι συσκευές η.τ είναι σαφώς βελτιωμένες από τότε. Καλώς σας βρίσκω λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος ντουμανης

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2247 στις: Ιουλίου 17, 2014, 20:05 »
Γεια χαρα κ παλι μετα απο 2 χρονια αποχης απο το η.τ.Κωστας 35χρ 17 χρονια καπνιστης.Α
υτη τη φορα πιο αποφασισμενος για να κοψω το κ.τ.εδω κ 2 μηνες εχω αρχισει τους aspire bdc και με καλυπτουν πληρως μπορω να πω.καμια σχεση με 2χρονια πριν!συγχαρητηρια στο e kapnisma απο το οποιο εμαθα τα παντα.σωζετε ζωες παιδια στη κυριολεξια!!

Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2248 στις: Ιουλίου 20, 2014, 13:10 »
Χαιρετω και εγώ με τη σειρά μου την κοινότητα την οποία βρήκα τυχαία κατά την αναζήτηση στο google. Να πω πως είμαι 45 χρονών και καπνιστής τσιγάρου από τα 17 οιτη 28 χρόνια. Μετά λοιπόν από τόσα χρόνια εδώ και ένα περίπου μήνα έχω γίνει ατμιστης και μάλιστα, προς το παρόν τουλαχιστον, πολύ ευχαριστημένος. Καπνιζα γύρω στο ενάμιση πακέτο την ημέρα και θεωρησα πως θα ήταν δύσκολη η μετάβαση στον ατμό αλλά τελικά δεν μου ηταν καθόλου αφού μετά από ένα μήνα ούτε καν σκέφτομαι πλεον το τσιγάρο.  Καπνιζα βαριά τσιγάρα έτσι επελεξα ατμό που να με καίει στο λαιμό ώστε να νιώθω ότι καπνιζω και έτσι αυτό προς το παρόν με ικανοποιεί. Να πω τι άλλαξε πάνω μου σε ένα μήνα;;;; Το σημαντικότερο ότι σταμάτησε ο βήχας και τα χουρχουρητα στο στήθος που με ταλαιπωρούσαν τα τελευταία χρόνια. Επίσης δεν έχω άλλο φλεματα, και περισσότερη αντοχή, όσο μπορώ να καταλάβω. Το μόνο που μου παρουσιάστηκε, και δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος να το αναφέρω και ζητώ συγγνώμη, είναι μια αίσθηση ότι έχω φλεματα στο λαιμό σαν να ξεραίνεται και πρέπει όλη την ώρα να κάνω "χου χου" όπως επίσης και σαν να βραχνιασε κάπως η φωνή μου. Αλλά τα παραπάνω με ενοχλούν λίγο σε σχέση με όσα μου προκαλούσε το τσιγάρο και ελπίζω, και με τις συμβουλές απο εδώ, να ξεπεραστούν. Τέλος εύχομαι, όπως και σε όλους, να γίνει ο ατμός το σκαλί που θα με βοηθήσει να απεμπλακω τελείως από την εξάρτηση οποιασδήποτε ουσίας.


Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2249 στις: Ιουλίου 20, 2014, 13:23 »
Νέοι συν-φορουμίτες, καλωσορίσατε.
Το παρόν νήμα είναι μόνο για αυτοπαρουσιάσεις.
Κάντε έναν κόπο και περιηγηθείτε στο φόρουμ για εξερεύνηση.
Τυχόν ερωτήσεις κι απορίες που έχετε ή συμβουλές που θέλετε, μόνο στα αντίστοιχα θέματα και ενότητες.
Τα νέα μέλη, καλό είναι μετά την αυτοπαρουσίασή τους, να ξεκινήσουν από εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,118.0.html
Επίσης, "καλωσορίσματα" θα γίνονται μεταξύ των μελών, στα πρώτα μηνύματά τους μέσα στα διάφορα θέματα του φόρουμ.


(Η διαχείριση/συντονιστική ομάδα, θα διαγράψει τα μηνύματα που είναι απαντήσεις/σχόλια.)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342388 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206578 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541665 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31127 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357861 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11571 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193123 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1346 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1343 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592085 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios