vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

299 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, Tem, kostapapa8971

Twitter

Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος

Αποσυνδεδεμένος mihm

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #60 στις: Μαρτίου 23, 2011, 13:58 »
Καλησπέρα, νομίζω ότι θα περάσει πολύς καιρός για να γίνει κάποια αξιόπιστη έρευνα για τυχόν επιπτώσεις του ΗΤ στον οργανισμό, αυτό που θα μπορούσε να γίνει, είναι να βρεθούν άνθρωποι οι οποίοι εισέπνεαν για χρόνια αυτές τις ουσίες, διότι στην μαγειρική λένε ότι είναι ακίνδυνες, αλλά η εισπνοή τους είναι άλλο πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος Orama

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί - ΖΩ !
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #61 στις: Μαρτίου 23, 2011, 14:09 »
αυτό που θα μπορούσε να γίνει, είναι να βρεθούν άνθρωποι οι οποίοι εισέπνεαν για χρόνια αυτές τις ουσίες, διότι στην μαγειρική λένε ότι είναι ακίνδυνες, αλλά η εισπνοή τους είναι άλλο πράγμα.

Η NASA έχει κάνει σοβαρή μελέτη για την προπυλενογλυκόλη (PG) και τη θεωρεί κατάλληλη για τα διαστημικά προγράμματα της.  8)

Άλλες μελέτες συγκεντρωμένες εδώ:

http://www.e-cig.org/2010/06/09/do-electronic-cigarettes-create-chemical-change/

Αποσυνδεδεμένος mihm

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #62 στις: Μαρτίου 23, 2011, 14:13 »
Orama, ευχαριστώ, θα τα διαβάσω, αλλά μια έρευνα δεν είναι κακό να κάνει ο καθένας μόνος του, πχ το αλεύρι θεωρείται άκακο, και είναι αν το χρησιμοποιείς ερασιτεχνικά στην μαγειρική, οι φουρναρέοι όμως που το δουλεύουν για χρόνια με τους τόνους, παρουσιάζουν αναπνευστικά προβλήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2011, 14:21 από mihm »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #63 στις: Μαρτίου 23, 2011, 14:29 »
Αυτό το είχα ακούσει σαν ένα απο τα συνηθισμένα συμπτώματα μετά απο διακοπή καπνίσματος. Ειχα διαβάσει και την εξήγηση αλλά δεν την θυμάμαι πλέον.

ΥΓ Περαστικά στην μητέρα σου DARK ANGEL
Σε ευχαριστώ πολύ panos,  :)ευτυχώς τώρα είνα αρκετά καλλίτερα.

Θα συμφωνήσω σε αυτό που είπες!!! Κ εγώ για λίγο καιρό είχα λίγο αίμα κατά το βούρτισμα των δοντιών!! Μετά από δυο μήνες μου πέρασε .

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #64 στις: Μαρτίου 23, 2011, 14:32 »
Και όμως είναι πιθανό να προέρχεται από υπερ-λήψη νικοτίνης. Αν π.χ. ατμίζεις συνεχόμενα και για πολλές ώρες. Αν σου ξανασυμβεί προσπάθησε να ελαττώσεις το άτμισμα ή να το σταματήσεις για 1-2 ώρες και δες αν θα εκλείψει το φαινόμενο.

Υ.Γ. Και από μένα περαστικά στη μανούλα σου DARK ANGEL !  :)
Σε ευχαριστώ πολύ Orama !!!  :) :)

Αποσυνδεδεμένος Orama

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί - ΖΩ !
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #65 στις: Μαρτίου 23, 2011, 14:39 »
Orama, ευχαριστώ, θα τα διαβάσω, αλλά μια έρευνα δεν είναι κακό να κάνει ο καθένας μόνος του, πχ το αλεύρι θεωρείται άκακο, και είναι αν το χρησιμοποιείς ερασιτεχνικά στην μαγειρική, οι φουρναρέοι όμως που το δουλεύουν για χρόνια με τους τόνους, παρουσιάζουν αναπνευστικά προβλήματα.

Η έρευνα της NASA που σου υπέδειξα μιλάει ακριβώς γι' αυτό: την καταλληλότητα της προπυλενογλυκόλης (PG) να εισπνέεται από τον άνθρωπο.  8)

Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #66 στις: Μαρτίου 23, 2011, 15:09 »
Δεν ξέρω τι να πώ! Το πρωί που σηκώνομαι "πετάει" το μάτι σαν τρελό πριν αρχίσω το άτμισμα.. Η μόνη αλλαγή που έκανα είναι υγρά με pg, ενώ στην αρχή έκανα κατά κύριο λόγο vg.. H αλήθεια είναι πως λόγω ανεργίας αυτή την περίοδο περνάω πολλές ώρες στο pc μπροστά και επίσης άρχισαν να κάνουν εμφάνιση οι πολλές μου εποχιακές αλλεργίες (αυτό με το μάτι πρώτη φορά το παθαίνω).. Θα κάνω μερικές δοκιμές με πολύ low υγρά και vg μήπως και βρω που οφείλεται και αν συνεχίσει για πολύ γραμμή σε κανένα νευρολόγο  :)

Αποσυνδεδεμένος Orama

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί - ΖΩ !
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #67 στις: Μαρτίου 23, 2011, 15:14 »
και αν συνεχίσει για πολύ γραμμή σε κανένα νευρολόγο  :)

Μπορεί να είναι σύμπτωμα στρες. Σου προτείνω αντί να τα σκάσεις στον νευρολόγο να τα σκάσεις σε μασέρ / μασέζ  ;)

Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #68 στις: Μαρτίου 23, 2011, 15:22 »
 :hmmm: Λες ε? Να πω την αλήθεια πέρασα ένα θεματάκι τελευταία.. Ίσως οφείλεται κι εκεί.. Το ητ ήταν το πρώτο που πήγε το μυαλό μου.. Όταν κάπνιζα 3 πακέτα την ημέρα ότι και να είχα έλεγα από το άγχος είναι..  ??? <-- κάπως έστι πάει το βλέφαρο μου  ;D

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #69 στις: Μαρτίου 23, 2011, 16:36 »
Δείτε αυτό http://www.e-surg.gr/tribby/index.php?action=view&id=5504
και αυτό http://www.pyles.tv/anexigites-kai-alles-apories/giati_petaei_mati.aspx
πιστεύω να απαντάει στις απορίες σας  :o

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #70 στις: Μαρτίου 23, 2011, 19:45 »
Αυτό το είχα ακούσει σαν ένα απο τα συνηθισμένα συμπτώματα μετά απο διακοπή καπνίσματος. Ειχα διαβάσει και την εξήγηση αλλά δεν την θυμάμαι πλέον.

ΥΓ Περαστικά στην μητέρα σου DARK ANGEL
θα ήθελα να πώ πως ατμίζω πάνω από έξι μήνες και αιμοραγία στα ούλα έχω κατα την διάρκεια αυτής της περιόδου από την αρχή και ως τώρα .
Περαστικά στην μητέρα σου DARK ANGEL και από εμένα.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #71 στις: Μαρτίου 24, 2011, 10:41 »
Το θέμα της αιμοραγίας κατά τα βούρτσισμα το έχω και εγώ, αλλά όχι σε καθημερινή βάση και όχι πολύ έντονα. Επειδή γενικά έχω θέμα με τα ούλα μου και την ευαισθησία τους και επειδή γενικά είχα αιμοραγία ούλων κάποιες φορές, δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Ωστόσο παρατήρησα πως αυξήθηκε ο αριθμός τους.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #72 στις: Μαρτίου 24, 2011, 11:31 »
θα ήθελα να πώ πως ατμίζω πάνω από έξι μήνες και αιμοραγία στα ούλα έχω κατα την διάρκεια αυτής της περιόδου από την αρχή και ως τώρα .
Περαστικά στην μητέρα σου DARK ANGEL και από εμένα.
Σε ευχαριστώ πολύ kaxri,

ειλικρινά δεν μπορείτε παιδιά να φανταστείτε τι έχω περάσει... Αστε! όταν είσαι σε μια χώρα όπως εγώ...
Εάν επιβιώσεις από επέμβαση???? Πρέπει να λές οτι ήταν ΘΑΥΜΑ!!!Ακόμα ανησυχώ για επιπτώσεις επισκλιριδιου νάρκωσης..

Να πάω στο θέμα μας ομως, ναι η ουλίτιδα που είπες είναι μια αιτία που εμφανίζεται αμέσως μετά την διακοπή του καπνίσματος!!!
Όσο κ αν ακούγεται αυτό απίστευτο έχει συμβεί σε πολλά άτομα!!!!!

Το κτ κρύβει πολλούς δαίμονες που κοιμούνται......

Να προσθέσω οτι έβλεπα κ λίγο αίμα απο την μύτη στις αρχές όταν άτμιζα μα δεν το είχα σκεφτεί οτι θα μπορούσε να είναι απο το άτμισμα. Αυτό μου είχε κρατήσει για 2 μήνες η 3 περίπου.

Κατά τα άλλα τώρα που ατμίζω πολλή περισσότερο δεν πρόσεξα κάτι κακό κ δεν έχω κανένα από τα παραπάνω συμπτώματα  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2011, 11:36 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #73 στις: Μαρτίου 24, 2011, 11:42 »
Καλησπέρα, νομίζω ότι θα περάσει πολύς καιρός για να γίνει κάποια αξιόπιστη έρευνα για τυχόν επιπτώσεις του ΗΤ στον οργανισμό, αυτό που θα μπορούσε να γίνει, είναι να βρεθούν άνθρωποι οι οποίοι εισέπνεαν για χρόνια αυτές τις ουσίες, διότι στην μαγειρική λένε ότι είναι ακίνδυνες, αλλά η εισπνοή τους είναι άλλο πράγμα.
:hmmm: :hmmm: Ερώτηση: έφαγε ποτέ κανείς  κτ???????
Πλάκα κάνω.. μα??????? έφαγε κανείς???? γιατί ξέρουμε οτι τρώγοντας αυτές τις ουσίες στην μαγειρική δεν πάθαμε κάτι ναι?????κ σίγουρα έχουμε φάει από τις ουσίες που ατμίζουμε ναι?
Όμως  ατμίζοντας πάλι δεν πάθαμε κάτι σωστά???? ενώ καπνίζοντας κτ από τον πρώτο μήνα παθαίναμε τόσα σωστά?????? ;)

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #74 στις: Μαρτίου 24, 2011, 13:15 »
δηλαδή η αιμοραγία στα ούλα οφείλεται στη διακοπή καπνίσματος και όχι στην pg ή vg? γιατί κι εγώ έχει αρκετό καιρό που δεν την παλεύω και λόγω κρίσης, δεν έχω επισκεφθεί οδοντίατρο ακόμη..νόμιζα πως απλώς έπρεπε να κάνω καθαρισμο...κοίτα να δεις, και κιλά βάζεις και ουλίτιδες παθαίνεις...όσο για τα μάτια τα δικά μου απλώς τα νιώθω στεγνά και δακρύζουν από τσούκσιμο. λίγο ορό και είναι καλύτερα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1119994 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 259 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 143 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325453 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8297 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296728 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826805 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510447 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9440 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156348 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570822 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245560 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios