vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

87 επισκέπτες, 7 χρήστες
Panokali, Milarepa, aalex, thebull, maprix, manoslykos, lagoudakis

Twitter

Είναι τα προϊόντα γύρω απο το ηλεκτρονικό κάπνισμα υπερτιμημένα;

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
αφού όμως δεν το έπιασες το θέμα όταν τα σκάγαμε στον περιπτερά δε λέγαμε τίποτα. τώρα τα υπερτιμημένα μας πειράζουνε. πάντως την παρασκευή πείρα από το φαρμακείο 1κιλό (όχι λίτρο) βάση  VG 5,50€. χωρίς νικοτήνη βέβαια. άμα θέλω ατμίζω μόνο αυτή.
γιατί όμως να μου χαρίσει ο κάθε καταστηματάρχης ή ο κάθε κατασκευαστής το προϊόν του; άμα θέλω το παίρνω άμα δεν το θέλω δεν το παίρνω.
κάθε μέρα βάζω στην άκρη 2€. και με αυτά τα λεφτά παίρνω ότι μου αρέσει.

Άψογα τα λέει ο manoslykos

Μπράβο και γραπτώς :thumpup:

Συνδεδεμένος manoslykos

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
μέχρι το νοέμβρη του 2012 τόσο ήθελα vamire. τι να σου πω; αλλά ξαναλέω δεν ήταν τα λεφτά το πρόβλημα που σταμάτησα το κανονικό τσιγάρο.
τώρα για να μην βγούμε off topic όταν θέλω ένα προϊόν θα το πάρω. θα δω ενα δυο side και θα το παραγκίλλω αν τα έχω τα φράγκα. αν δεν τα έχω ευτυχώς το iatty δεν κάνει τα λεφτά μιάς ρολλσ ρόις. οπότε περιμένω λίγο και το πέρνω πιό μετά.
δεν μου φταίει όμως ο κατασκευασκης ή ο καταστηματάρχης για το χαμό που ζούμε στην χώρα μας. γιατί και αυτός στην ίδια χώρα ζει. και για φαντάσου τον κατασκευαστεί και εμπνευστή μιας συσκευής στο χώρο του ηλεκτρονικού τσιγάρου, που είχε την ιδέα ή και ο κάθε σκιστομάτης τον έχει πεθάνει στο copy, ενώ αυτός τ΄ακούει και από πάνω.
αν το προιόν ειναι ελαττωματικό εκεί ειναι το πρόβλημα. vg ανοιχτεί, αρωμα λέει τάδε και είναι μαιμού, συσκευές ελαττωματικές. αυτά είναι τα σοβαρά που αν πείς και ένα γιατί σε δουλεύουνε κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Αμα εχεις την εξαρτηση, σκας 300 ευρω το μηνα για τσιγαρα και κοβεις κι απο το φαγητο σου. Δεν ειναι εκει το θεμα, οπως δεν ειναι και το θεμα του νηματος αν ξοδευουμε πολλα ή λιγα για το η.τ. , αλλά αν οι τιμες που πωλουνται τα προιοντα του, ειναι υπερτιμημενες.

Δεν θεωρω οτι ειναι. Σημερα με την τιμη που επαιρνες μια κουτα τσιγαρα, παιρνεις σετακι με 2 εγκο μπαταριες, 2 ατμοποιητες και φορτιστη, που θα σου κρατησουν οσο πααααρα πολλες κουτες τσιγαρα. Τωρα αν ενα προιον "σειρας" (με την καλη εννοια) το παρεις 5 ευρω απο την κινα, και 8 ευρω απο την ελλαδα, δεν θεωρω το απο ελλαδα υπερτιμημενο γιατι το μαγαζι που το εφερε δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα, και (με ελαχιστες εξαιρεσεις που οσο πανε και μειωνονται) το ποσοστο κερδους των ελληνικων μαγαζιων ειναι τιμιο και αποδεκτο.
Και προφανως δεν περιμενω να βρω ιδια τιμη στο κινεζικο υγρο που παραγεται κατα εκατομυρια με το ελληνικο που παραγεται κατα εκατονταδες και που πρεπει (δικαιως) απο την παραγωγη να μεσολαβησει και το ελληνικο καταστημα.

Αλλά και στην πιο πανω κλιμακα, δεν μπορει ο ιμεο, ή ο ρωσος που εχει κανει το kayfun, να στιβει το κεφαλι του, να δοκιμαζει, να πεταει, να χαλαει, για να καταληξει σε κατι ευφυες, να το βγαζει σε μια παραγωγη μικρης κλιμακας, και να το τιμολογει σαν "δυο κομματια σωληνες". Ενω οι κινεζοι που τα αντιγραφουν και τα παραγουν παλι κατα εκατομυρια, μπορουν.

Αν θεωρω κατι υπερτιμημενο (σηκωνω την ασπιδα να αποφυγω τις πετρες), ειναι το προβαρι. Οχι γιατι αμφισβητω την ατμιστικη ποιοτητα του, αλλά απλως γιατι, με την τυποτποιηση, την μαζικη παραγωγη (δεν μιλαμε για βιοτεχνια πια) και τις τοσο καλες του πωλησεις, θα μπορουσε να ειναι φθηνοτερο. Απο την αλλη, με την αποδοχη και τις πωλησεις που εχει, δεν ειναι και βλακες να το φθηνηνουν.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Τα πιο πολλά μαγαζιά στην Ελλάδα πουλάνε με ένα λογικό περιθώριο κέρδους.

Για να τιμολογηθεί ένα προιόν που των 2€ από Κίνα θα πρέπει να προσθέσουν
έξοδα εκτελωνισμού
ΦΠΑ 23%
μέρος από τα έξοδα του μαγαζιού
μέρος από την πληρωμή τυχόν υπαλλήλου/λογιστή κλπ
το κράτος (φορολογία εισοδήματος) που είναι 20-30%
φύρα από ελαττωματικά κομμάτια που πρέπει να αντικατασταθούν (λογικά θα είναι 10%)
και φυσικά ένα σεβαστό κέρδος

Προσωπικά θεωρώ λογικό να σου χρεώνουν 6-7€ αυτό που βλέπεις στα μαγαζιά της Κίνας με 2.

Φυσικά υπάρχει και ο αντίλογος που λέει ότι, αφού μπορώ να το πάρω κατευθείαν από Κίνα με 2, γιατί να δώσω τριπλάσια εδώ;
Σε αυτό δε μπορώ να απαντήσω τίποτα και θεωρώ ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να αγοράσει από όπου θεωρεί καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Η κουβεντα εκτεινεται πολυ και χανουμε το νοημα..
Γενικα ας κρατησουμε το οτι πλεον μετα απο καποια χρονια στην αγορα μπορει καποιος να βρει τα παντα... Απο απλα και οικονομικα μεχρι super custom και πανακριβα...

Φυσικά υπάρχει και ο αντίλογος που λέει ότι, αφού μπορώ να το πάρω κατευθείαν από Κίνα με 2, γιατί να δώσω τριπλάσια εδώ;Σε αυτό δε μπορώ να απαντήσω τίποτα και θεωρώ ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να αγοράσει από όπου θεωρεί καλύτερα.
ξερεις οτι σιγα σιγα με αυτην την καρμοιρια που μας δερνει θα καταντησουμε να μην υπαρχει ουτε ενα φυσικο καταστημα στην ελλαδα...

Sent from my iPad using God's will..




Συγχωνευση ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 07, 2013, 19:20 από Vrs5 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 499929 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12259 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21076 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos