vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

412 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, camber, manoslykos, Mimhsdr

Twitter

Είναι τα προϊόντα γύρω απο το ηλεκτρονικό κάπνισμα υπερτιμημένα;

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Μου τα πήρες απ' το στόμα Γιώργο. Ετσι είναι.

Γιατί να πάρει κάποιος το ακριβό μοντάκι που είναι το καλύτερο ? Εγώ με τα ίδια λεφτά έχω τρία μηχανικά, ένα kick (μεταχειρισμένο) και 2 κλώνους kick. Υπερ-καλυμένος και με εφεδρείες. Το γάλα των παιδιών μου θα κοιτάξω ή να πάρω και το ένα, να πάρω και το άλλο μοντάκι επειδή είναι καλό. Καλό μπορεί να είναι, δεν αντιλέγω, εγώ όμως πρέπει να ακούω την τσέπη μου όμως.

Οσο για υγρά ? Με κόστος 180 ευρώ, πριν κάτι μήνες, έφτιαξα 3 λίτρα. Καλοκαίρι του 2014 θα φτιάξω την επόμενη νταμιτζάνα.

Οι λύσεις είναι μπροστά μας παιδιά, φτάνει να τις βλέπουμε και να μην παρασυρόμαστε.

edit: δηλαδή αν δεν μου δίνει το μοντάκι 4.7 βολτ που του ζητάω, και μου δίνει 4.5 θα μου πέσει ο ποπός και δεν θα έχω καλή τζούρα ? Ημαρτον.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Κι εγώ δε πιστευω ότι ειναι υπερτιμημένα.
Σήμερα υπάρχει ότι θέλει κανείς κι ανάλογα το βαλάντιό του, το αγοράζει ή το προσπερνα.
Τα ''γούστα'' φυσικά και πληρώνονται!!! Στα ρούχα, στα κινητά, στα αυτοκίνητα, στο Η.Τ, παντού!
Αν θες ν' ατμίζεις το ''ultra special reserve'' υγρό, θα το πληρώσεις σα @@@στης...
Αν θες το καλύτερο ελληνικό μηχανικό, σουπερ μικρό και όμορφο σαν κόσμημα, πάλι θα το πληρώσεις....
Τωρα αν πίσω απ΄το ερώτημα είναι το γνωστό θέμα των τσιμπημένων τιμών στα ελληνικά μαγαζιά, έχουν γίνει προσπάθειες κι έχουν πέσει στα περισσότερα προιόντα και μάλλον λόγω ανταγωνισμού και κρίσης θα πέσουν κι άλλο...

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Αν και θεωρώ οτι ειναι off-topic (καθώς μου φαίνεται σαν απάντηση σε φανταστικό θέμα με τιτλο "Κινέζικα ή Προιοντα απ τη γειτονία μας???") το συνεχιζω....

Zarathustra για αρχή λίγο λιγότερο σκλάβος θα μπορούσες να νοιώσεις εαν αποφάσιζες πως δεν θα δεχτείς άλλο τη σκλαβιά της νικοτίνης και έκοβες οτιδήποτε εισπνεόμενο νικοτινούχο όπως η συντριπτική πλειοψηφία των πρωην καπνιστών. Κάνοντας το αυτό σαφώς κάνεις καλό στην υγεία σου αλλά βάζεις και το λιθαράκι σου για να χτυπήσεις τις βιομηχανίες που εργάζονται παιδάκια ή ενήλικες με μισθούς πείνας. Γιατί μην ξεχνάς οτι και για το ελληνικό σου μοντακι οι πλακέτες για τα cnc που χρησιμοποιούνται κατά κίνα μεριά κατασκευάζονται, όπως και οι μπαταρίες που θα βάλεις μέσα....

Μη με παρεξηγήσεις συμφωνώ με την αναλυσή σου, πλην όμως ειναι μια ανάλυση θεωρητική, και ως γνωστόν απ τη θεωρία στην πράξη....... έτη φωτός......

Φιλικα  ;)

Συγνώμη για το οφτοπικ, ειναι στη διαθεση των διαχειριστών

Αποσυνδεδεμένος darkeid

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
    • VapeClub
Περισσότερο πέφτει στον έμπορο σαν έννοια παρά στα προϊόντα. Υπάρχουν καταστήματα επαναπωλητές , αγοράζω φθηνά από κίνα - ασία σε χιλιάδες / εκατοντάδες και τα πουλάω 300%-400% πάνω τη τιμή. Από τη μία μεν δικαιολογημένο καθώς πλέον οι λήσταρχοι που μας κυβερνούνε θέλουν πάνω κάτω 40% φορολογία στην τελική τιμή. Παράδειγμα ένα mod των 20 ευρώ από κίνα δεν μπορεί να πουληθεί τόσο στην Ελλάδα καθώς τα λεφτά που θα μπούνε στο ταμέιο θα είναι ουσιαστικά 12 ευρώ. Οπότε λογική η τελική τιμή των 50 € εδώ με σκοπό να σου μείνει ένα 10 € κέρδος. Υπερτιμημένο θα το πώ όταν το δώ με 60-70 €. Υπερτιμημένο επίσης θα πώ το προϊόν που οι σχιστομάτηδες to πουλάνε κάτω του ενός και εδώ κοστίζει 2.5 ή κάτι που κοστίζει με 2.5 να το πουλάνε 9.

Αποσυνδεδεμένος tomy

Τώρα  αμα  πουλά  ο  ισπανος  3 euro το 10μελο  το  liqua  με  21 %φπα [size=78%] [/size]
Και  το 90%  στην  Ελλάδα  5-6 euro με  23%       τι  να  πεις  ;;;;;[/size][size=78%] [/size]
Και  δεν  παιζει  ότι ο ένας  αγοράζει  πολλά  και  έχει  καλυτερη  τιμή  …………  και  ο  έλληνας  παιρνει  λιγα  και  αγοράζει  ακριβα ……[/size][size=78%] [/size]
Άπλα  ο  ένας  παιζει  με  λογικό  εμπορικό  κερδος  και  άλλος  με  200%

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Παραλίγο να μπω κι εγώ στο τριπάκι κι απαντήσω για αγορά από Κίνα ή από αλλού, αλλά κρατήθηκα.. Για το προϊόν που πωλείται είναι υπερτιμημένα. Το αν δουλεύει καλύτερα από το άλλο, ή το πόσα θα ξόδευες αν κάπνιζες ή το πόσα θα ξοδέψεις αν πάρεις την άλλη μάρκα κι από άλλο σημείο πώλησης δεν έχουν θέση. Αν δεν ήταν τόσο εξειδικευμένο το προϊόν δε θα κόστιζε τόσο. Είδαν ότι μπορούν να ανεβάσουν και ανέβασαν. Κι όσο βλέπουν ό,τι ανεβαίνει κι άλλο ανεβάζουν. Όσο πέφτει η ζήτηση όμως; Μία τέτοια συμπεριφορά διώχνει κόσμο κατά κάποιο τρόπο, σε ένα πεδίο αγοράς που είναι περιορισμένο


Όταν ο κόσμος πήγε στα DIY υγρά οι τιμές των έτοιμων έπεσαν. Και βλέπω μη ενθουσιώδεις ατμιστές να λένε πολλά λεφτά τελικά, μ'αρέσει, αλλά το κόβω, είτε για να πάω στο τσιγάρο που το ευχαριστιέται περισσότερο είτε για να μην κάνει τίποτα όπως πολλοί μη (και από πάντα μη) καπνιστές.


Υ.Γ.νομίζω πως το παράδειγμα με τη σύριγγα στο πρώτο ποστ ήταν το σωστότερο, αλλά ακόμα κι εκεί ο Zen πήγε να βουτήξει δάχτυλο στο μέλι και να πουλήσει το inZeNctor στην τιμή που το πουλάει!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Το η.τ. ως μεσο ατμισματος μαζικης παραγωγης ειναι παμφθηνο, κοστιζει μολις οσο 5 πακετα τσιγαρα (ego + clearo).
Το αν θελει τωρα καποιος να το μετατρεψει σε χομπι και να ψαξει για πιο εξελιγμενα ατμιστικα εργαλεια
θα το πληρωσει και ειναι λογικο.

Αποσυνδεδεμένος lefthedef

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • το ατμίζειν εστί φιλοσοφείν
Γεια σας και απο εμενα...απο που να αρχισω και που να τελειωσω ???


συζηταμε αν ειναι το τσιγαρο υπερτιμημενο...σε συγκριση με ενα κινητο και επισης αν τα ελληνικα μαγαζια πουλανε ακριβα σε σχεση με κινα....


Αν ειναι υπερτιμημενο ή οχι θα μπορουσες να το συγκρινεις με ενα samsung S4  που παει 740 ευρω και εναν υπολογιστη που με 740 ευρω σου κανει παπαδες....οποτε γενικολογουμε θα ελεγα.


για το αν ειναι ακριβα τα μαγαζια στην Ελλαδα σε συγκριση με Κινα η απαντηση ειναι ναι καποια ειναι και καποια οχι...


Ομως εχω μια ενσταση εδω....γιατι υποτιμαμε την αγοραστικη μας δυναμη ???
το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να αγοραζουμε απο καταστηματα που δινουν το ιδιο προιον παντα,  σε χαμηλοτερη τιμη...


Απο εκει και περα εχω μια ερωτηση : Οταν καπνιζαμε δηλαδη ζυγιζαμε τον καπνο...και αγοραζαμε απο Κινα αν μας συμφερε ??? Η μηπως φερναμε 3 τονους χαρτακια και φιλτρακια απο αμερικη για να βγει πιο φτηνο ??????


Ακομα και εγω εχω μπει στο τριπακι να χαμηλωσω το κοστος του Ηλ.τσιγαρου οσο μπορω αλλα απο  καπου και μετα δεν αξιζει....ιδιαιτερα σε συγκριση με τα 2 πακετα prince που ηθελα την μερα....


Επισης οπως βλεπετε τα καλα μαγαζια με ηλ.τσιγαρα δουλευουν καλουτσικα θα ελεγα.... ομως μην ξεχναμε οτι και αυτοι οι ανθρωποι εχουν να πληρωσουν Τεβε,νοικι, φως ,νερο ,τηλεφωνο....και ποσα αλλα..... οποτε πρεπει να υπαρχει κατανοηση αν σου πουλησει πχ τον ce4 4 ευρω και βγαζει πχ 2 ευρω..... για αυτο ανοιξε ο ανθρωπος το μαγαζι για να βγαλει και ενα μικρο κερδος να ζησει....


τωρα αν θελουμε να τα δωσουμε στην Κινα επειδη ειναι πιο φτηνα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο και θα μιλαμε πλεον για εξαγωγη χρηματος + μη υποστηριξη καποιων ανθρωπων που κανουν το βημα να ανοιξουν ενα μαγαζι....


Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Θα συμφωνήσω με αρκετούς συνφορουμιστες (τελεψαν τα μπράβο σήμερα...).

Το ητ μπορεί να είναι φθηνό αλλά και ακριβό. Μπορείς να πάρεις κάτι απλό και καλό εφόσον δεν έχεις απαιτήσεις και δεν το βλέπεις σαν χόμπι. Πολλά ομως είναι και υπερτιμημένα αλλά και υπερτιμολογήμενα. Απλά όμως κοιτάς τι θέλεις και που μπορείς να φτάσεις. Αν κάποιος θέλει να κάνει δήλωση στάτους με μοντ και ατμο τότε σίγουρα θέλει ένα 350-400αρι. Αλλά από την άλλη ποιος ξέρει πέρα από έναν άλλον ατμιστη Πόσο κάνει η Ιθάκη και το προβαρι? Για μένα αυτά είναι στο παρελθόν. Είχα πληρώσει 6Κ στην απλ μέσα σε 2 χρόνια (καλές εποχές με δουλειά. Πριν 3 χρόνια...) για να κάνω εύκολα και καλά τη δουλειά μου, να μην χαλάνε και να είμαι και "κάποιος". Τελικά "ωρίμασα" (θεωρώ) και άρχισα να ντρέπομαι κιόλας που είχα φορητό 3Κ και ταμπλέτα 0,7Κ και τα πούλησα όλα.

Στο ήτ πλέον κοιτάω να κάνω τη δουλειά μου αρκετά καλά με σχετική αντοχή στον χρόνο (για να βγάλει τα λεφτά του) Αν μπορώ να είναι και λίγο όμορφο ΟΚ αλλά μέχρι εκεί. Το να πάρω ένα Μοντ επειδή μπορεί να δώσει 6 αμπερ και 20βατ ενώ εγώ ατμιζω στα 8βατ Μαξ το θεωρώ ανούσιο το λιγότερο. Δεν κατηγορώ κάποιον αν το θέλει έτσι για την ιδέα. Έχω περάσει και εγώ από εκεί σε κινητά, υπολογιστές κλπ αλλά πλέον δεν βρίσκομαι εκεί πια.

Για τα προϊόντα πχ τα 17 ευρώ από ελληνική αγορά για τον προτανκ τα θεωρώ μια χαρά τιμή για κάτι που με προσοχή μπορεί να κρατήσει και 1+ χρόνο. Τα 2.5 της αντίστασης όμως τα θεωρώ αρκετά. Ειδικά όταν κάποιες δεν μου βγάζουν ούτε τριήμερο. Φυσικά με λίγο υπομονή (όπως έμαθα από αυτό το φόρουμ) επισκευάζονται και αυτές με κατακόρυφη πτώση κόστους.

Επίσης θεωρώ πολύ σημαντικό κάποιος που θέλει να ρίξει κόστος να κοιτάξει υγρά diy (δεν το έχω κάνει και μάλλον δεν θα το κάνω σύντομα. Προτιμώ την "σιγουριά" και σταθερότητα μιας μεγάλης εταιρίας από τις δικές μου χημικές δοκιμες) αλλά και επισκευασιμους. Με πολύ μικρό κόστος (ίσως και κάτω από 20-30 λεπτά. Οι εμπειροτεροι θα το έχουν υπολογίσει ακριβώς) φτιάχνεις νέες αντιστάσεις. Αυτό το σκαλιζω τώρα.

Δυστυχως όμως όπως κάθε ασχολία/χομπι θέλει αρχικά ένα κάποιο ποσό σημαντικό μαζεμένο. Μοντ, μπαταρία χ2, ατμό χ2, υγρά Χ αρκετα, φυτίλι, σύρμα, πολυμετρο, φλογιστρο, κεραμικά κλπ κλπ μαζεύεται ένα ποσό σημαντικό. Μετά όμως μπαίνει σε μια ροτα.

Τέλος, για τα ελληνικά μαγαζιά. Προσπαθώ να τα στηρίξω όσο μπορώ. Η φασττεκ είναι εύκολη και φθηνή. Αλλά για λίγα ευρώ προτιμώ Ελληνικό μαγαζί. Τα λεφτά μένουν στην χώρα μας και θα κάνουν τον "κύκλο" τους και είτε θα ξαναγυρίσουν σε μένα με κάποιο τρόπο είτε στον φίλο μου είτε παραδίπλα. Οταν πληρώνω Κίνα ποτέ δεν θα γυρίσουν σε μας. Έχω βρει ήδη δύο καταστήματα που με εξυπηρετούν πολύ καλά σε καλές τιμές με προσφορές και ποικιλία οπότε και παραμένω σε αυτά. Αλλά και πέρα από τα καταστήματα οι Έλληνες κατασκευαστές είναι διάσημοι σε Αγγλία και Αμερική και εγώ θα παω να πάρω μηχανικο πχ από το εξωτερικό? Ας δώσω 30-40 ευρώ παραπάνω να μιλήσω και φεις του φεις με τον κατασκευαστή να μου περιγράψει την ιδεα του και αν παθει και κάτι να πάω πίσω να με βοηθήσει. Έχει τύχει να θαυμάζω μηχανικά σε ξένα Φόρουμ και μετά από ψάξιμο να βλέπω ότι Ο κατασκευαστής είναι 20 λεπτά...Από το σπίτι μου. Δεν ήξερα ότι είναι ελληνικά ο άσχετος.




Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Εγώ θεωρώ υπερτιμημένα τα κινέζικα που πωλούνται από ελλ.μαγαζιά και που δεν συνοδεύονται από τεχν. υποστήριξη και εγγύηση για να δικαιολογουν την διαφορά τιμής. Για τα ελλ. παραγωγής ας τα δίνουν όσο θεωρούν οι παραγωγοί καλύτερα και ανταγωνιστικά. Ελεύθερη αγορά είναι και υπάρχουν επιλογές από το που θα πάρουμε. Έλα όμως που οι τιμές είναι περίπου ίδιες στα περισσότερα μαγαζιά. Γιατί άραγε? Κρύβονται πολλά αλλά να μην μας περνάνε και για ανίδεους. Δεν θα επεκταθώ άλλο! Υπάρχουν λύσεις που για μένα η καλύτερη είναι αυτό εδώ το φόρουμ. Είναι η άμυνα μας που μπορούμε να βγάλουμε στην φόρα αυτούς που θεωρούμε ότι μας κορόιδεψαν (δεν το βλέπω όμως συχνά, γιατί άραγε? είμαστε όλοι τόσο ευχαριστημένοι? Επίσης μην ξεχνάμε ότι μέσω φορουμ πετυχαίνουμε και κάποια έκπτωση. Ας μαζευόμαστε λοιπόν και να εκθέτουμε αποδεδειγμένα υπερτιμημένα προιόντα για να βοηθάμε και άλλους λιγότερα ψαγμένους

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Βρασιλ!
Την ίδια ερώτηση σκεφτόμουνα και εγώ πριν κανένα μήνα. Έχω ένα καλό φίλο. Γενικά του αρέσει να δίνει λεφτα για ακριβά αντικείμενα. Είναι αυτό που λέμε στη κοινή gadgetακιας. Κοιτάξτε κάποιος που έχει τα λεφτά θα τα δώσει απλά και μόνο για να επιβεβαιώσει αυτό που θέλει να νιώσει. Έτσι δυστυχώς δουλεύει το marketing και ένα μερος της εξέλιξης γενικά οφείλεται σε αυτό. Όμως. . . επειδή οι άνθρωποι είναι έξυπνοι, και η κρίση βοηθά τη αξιοποίηση αυτής της εξυπνάδας, μπορεί κανείς να ατμίσει ποιοτικά με λίγα λεφτά. . . μέχρι και με έναν aga και μία ego ατμίζεις με γεύση  :)) . Συνεπώς, δεν παει να χρεώνει ο χ και y όσο θέλει, αν δεν έχει κάποιος να διαθέσει θα σκεφτεί το πιο καλό και ακριβό?(όποιας χώρας προέλευσης και να είναι)
Παντα συμβουλεύω όσους φίλους μου ατμίζουν (και με ρωτάνε για τη γνώμη μου), ότι  εάν κάτι σου καλύπτει τις ανάγκες σου, δεν χρειάζεται να τα σκάσεις για να πάρεις κάτι άλλο.  Ο καθένας έχει μυαλό για να συγκρίνει τιμές παγκοσμίως σε όλα τα πράγματα και στόμα για να ρωτάει αν κάτι αξίζει (αν και είναι χαμηλή η τιμή του) . Αν υπάρχει υπερκοστολόγηση και κερδοσκοπία μαζικά, αυτό που θα γίνει στο τέλος, και θα γίνει γρήγορα λόγω κρίσης, είναι να συρρικνωθεί η αγορά του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Και τότε οι μόνοι που θα μείνουν θα είναι οι σωστοί επαγγελματίες. . .

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Αν αναλογιστεί κάποιος πως ενα κινεζικο mod μηχανικό εχει 20 δολάρια και στην Ελλάδα πουλιέται 50 + τοτε συγνώμη αν θες να στηρίξεις την ενδοχώρια παράγωγη - αγορά - οικονομία και το τόπο σου δεν θα αγοράσεις απο Ελλάδα το κινέζικο ειναι το μεγαλύτερο σφάλμα που μπορείς να κάνεις αντιθέτως θα κοιτάξεις να αγοράσεις Ελληνικό mod με 10 ευρω παραπάνω απο Ελλάδα.
Ετσι και τον Ελληνα δεν κάνεις τεμπέλη
Και τον Κινέζο δεν τον καρά εκμεταλλεύεται
Και θα στηρίξεις την ενδοχωρια αγορά.
Και δεν θα σε πιάσουνε μαμάκα.
Και θα ειναι ποιοτικότερο
Και θα εχει αξια αν το πουλήσετε ως μτχ.

Οταν αγοράζετε απο Ελλάδα προτιμήστε Ελληνικά προϊόντα και μόνο.Ακομα και στα αναλώσιμα υγρά κλπ ή και στο super market. Αρκει αυτα να φτιάχνονται Ελλάδα και οχι κίνα πχ πλαίσιο που τα μετονομαζει Ελληνικα προϊόντα.

Αποσυνδεδεμένος stelakis1

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάρκιζα τέλος...
Σε γενικες γραμμες το ΗΤ ειναι ενα σχετικα φτηνο χομπυ (ρωτηστε και καποιον που ασχολειται με ηχο ή av και θα καταλαβετε, the sky is the limit).

Και οπως σε ολες τις συνηθειες υπαρχουν και ακριβα προιοντα. Καποια απο αυτα ειναι υπερτιμημενα και καποια ειναι απλα ακριβα.

Αλλα, μπορει κανεις να επιτυχει ενα επιθυμητο αποτελεσμα, ειδικα πλεον που οι ατμο εμποριου εχουν ανεβει επιπεδο, με λιγα χρηματα. Επισης πλεον εχουν πεσει και οι τιμες σε αρκετους επισκευασιμους και μηχανικες μπαταριοθηκες.

Με ενα σετακι AGA και ενα φτηνο τηλεσκοπικο μηχανικο mod (KTS ή Siegelei) εχω περασει αρκετες μερες απολαυσης. Συνολικο ποσο εξαιρωντας τις μπαταριες 30-40 euro.
Την ιδια και το εννοω, ατμιστικη απολαυση, παιρνω και απο εναν Terminator C με ενα Nemesis. Συνολικο κοστος 3-4 φορες επανω.

Η μονη διαφορα ηταν στο ματι μου.
Με το στομα ειχα παρομοια απολαυση, το ματι ομως ειχε αλλη γνωμη... και αυτο ειναι που τελικα πληρωνουμε...

Υ.Γ. Συμφωνω επισης με το Γιωργη τον Varadero, οσο υπαρχουν προθυμοι, τοσο θα υπαρχει δαγκωμα...

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Ξαναγράφω, και δεν το ήθελα, αλλά θυμάμαι υπάρχει και θέμα αν είναι φτηνό το ηλεκτρονικό τσιγάρο, και δεν είναι αυτό...


Αυτό το κομμάτι πλαστικό είναι ακριβό; Αν δεν ατμιζόταν αλλά ήταν παιδικό παιχνίδι (για να καλύψω και καλά τυχόν καθαρισμούς) θα κόστιζε το ίδιο; Αν το passthrough ήταν για να καθαρίζεις τις τρίχες από τη μύτη σου; (το οποίο θα μπορούσε να θεωρηθεί και hybrid γιατί έχει τον εξωλκέα τριχών επάνω...)


Τα υλικά τα ίδια είναι. Πόσο κοστίζει μία μπαταρία, πόσο ο κονέκτρορας και το σωληνάκι γύρω από τη μπαταρία, και πόσο τελικά η ego;

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
τα παντα ειναι υπερτιμημενα σε σχεση με το ηλεκτρονικο τσιγαρο....
εχουν γινει πολλες συζητησεις περι του θεματος αυτου και σε αλλα νηματα .
το κακο ξεκιναει απο το τι θετουμε εμεις ως σημειο αναφορας στο ηλεκτρονικο τσιγαρο και πως κοστολογουμε απο εκει και κατω και απο εκει και πανω.....και εξηγουμε.
εαν παρεις σαν σημειο αναφορας το προβαρι στα ηλεκτρονικα μοντς το λαβα και ολα τα αλλα ειναι φθηνα......αλλα το προβαρι τελικα που το εχουμε σαν σημειο αναφορας ειναι φθηνο ? μηπως ειναι υπερτιμημενο και αυτο γιατι την εποχη που εσκασε μυτη δεν υπηρχε αντιπαλο δεος ?


για τα μηχανικα μοντς δεν εχω και την καλυτερη αποψη ...... τα θεωρω πανακριβα , χιλιοαντιγραμενα , και παρολα αυτα παραμενουν σε υψηλη τιμη ...το γιατι δεν το εχω καταλαβει ακομα και δεν εχω μπει στο τρυπακι ποτε να αποκτησω κατι τετοιο , εκτος απο καποιες κληρωσεις που εχω λαβει μερος .
για το τεχνικο μερος δεν μπορω να γραψω κατι..αλλωστε υπαρχουν αλλοι συνατμιστες που ειναι κατοχοι και μας δινουν τα φωτα τους .


για το θεμα υγρων δεν εχω να προσθεσω κατι....εχει αναλυθει και αυτο στο παρων νημα.....μετα το DIY καπως τα ετοιμα υγρα ηρθαν σε λογικες τιμες......


η μεγαλη πληγη των starter kits και αυτη σιγα σιγα σταματαει οπου πληρωναμε το κιτ 4 και 5 φορες επανω απο την πραγματικη του αξια.........


να πω οτι με χαρα βλεπω τεραστιο ανταγωνισμο στις τιμες και στην κινα αλλα και στην ελλαδα....ειναι καλο αυτο , και βλεπουμε καταστηματα στην ελλαδα τα οποια φερνουν την καλυτερη παραγωμενη ποιοτητα της κινας στην ελλαδα. και το λεω εγω ο οποιος οποιος τσεκαρει ολα μου τα ποστ θα δει οτι δεν ειμαι και υπερμαχος της ελληνικης ατμιστικης αγορας.


και τελος να πω και εγω οτι ο καθε ενας μπορει αναλογα με το πορτοφολι του να αγοραζει οτι του αρεσει ειτε ειναι πανακριβο ειτε παμφθηνο......!!! διοτι τελικα ακομα και εγω που γραφω αυτην την στιγμη για καποια προιοντα που δεν τα ειχα ποτε στηριζομαι σε αποψεις καποιων φιλων εδω που ακουμπισαν σεβαστα ποσα για να αποκτησουν προιοντα τα οποια μετα ειτε τα απομυθοποιησαν ειτε τα κατεταξαν στην κορυφη .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176666 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem