vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

113 επισκέπτες, 3 χρήστες
πολυς, lounik, ZoeM

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2325 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2020, 08:42 »
Πρόσεχε μόνο μην πάρεις την μεγάλη συσκευασία στο τζιγκινο box γιατί πολλές είχαν τα πανάκια στεγνά μέσα. Προτίμησε φακελάκι
Παντως εγω που εχω την τσιγκινη, τα πανακια ειναι συσκευασμενα ανα ζευγαρια σε φακελακια. Ειμαι στο δευτερο φακελακι και μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα μουσκεμενα.

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2326 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2020, 09:49 »
Όπως είπα είναι θέμα τύχης. Έχω πάρει πάνω απο 5 κουτιά και στα 2 το αντιμετώπισα...

Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2327 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2020, 19:01 »
Να κάνω μία ανόητη express ερώτηση;
Για mtl ατμοποιητές είναι περιτά τα μηχανικά ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2328 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2020, 19:14 »
Όχι, δεν είναι. 

Αποσυνδεδεμένος bonhamas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2329 στις: Δεκεμβρίου 17, 2020, 11:46 »
Καλημέρα! Το καινούριο arcles  με brass παίζει το ίδιο καλά με το πρώτο?

Sent from my Mi A3 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2330 στις: Δεκεμβρίου 17, 2020, 12:04 »
Το καινούργιο archless νομίζω είναι copper (καλό) και δυστυχώς δεν έχει το προστατευτικό insulator του πόλου και της μπαταρίας που κάνουν επαφή (κακό).

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2331 στις: Ιουνίου 05, 2024, 00:39 »
Καλησπέρα σε όλους! Τους τελευταίους 4 μήνες είμαι άκαπνος χάρη στο άτμισμα και το forum :respect: . Βρήκα στην αποθήκη μου δύο μηχανικά mod το itaste 134 mx-z, και το Sigelei που πήρα πριν από 10-11 χρόνια και δεν τα χρησιμοποίησα στην ουσία. Σκέφτομαι να τα χρησιμοποιήσω για άτμισμα στο σπίτι με επισκευάσιμο MTL ατμοποιητή Dead rabbit για αρχή και ανάλογη αντίσταση.Ήδη έχω βάλει στην άκρη τα δύο pod που άτμιζα αυτό το καιρό μετά την απόκτηση του προτού μου MTL ατμοπιητή. Καταρχήν είδα ότι ατμίζω μικρότερη, πολύ μικρότερη ποσότητα υγρού σε σχέση με τον πνευμονικό Blaze Solo που ήταν βασικός μου ατμοποιητής. Ένα μεγάλο συν στην υγεία μου, και την τσέπη. Οπότε με βλέπω να μετακομίζω προς MTL ατμοποιητές. Διάβασα τα βασικά περί μηχανικών mod για την ασφάλεια μου, και θα ήθελα να βεβαιωθώ ότι με μια μπαταρία Molicel INR18650 P28B 2800mAh 40A, και γενικά με μπαταρίες INR18650 που έχουν πάνω από 30A θα είμαι εντάξει; Αν δεν κάνω λάθος τα μηχανικά δίνουν συνεχόμενη τάση ρεύματος, και όχι παλμική όπως τα περισσότερα οικονομικά mod VW, εκτός από κάποια ακριβά και με πλακέτα DNA. Επίσης, και τα mod με ποτενσιόμετρο φαίνεται (προσωπικά είδα αρκετή διαφορά χρησιμοποιώντας το Dovpo MVV II Mechanical Mod, που στην ουσία δεν είναι μηχανικό, άσχετα αν το ονομάζουν έτσι) να δίνει και αυτό συνεχόμενη τάση ρεύματος. Θα αγόραζα με ποτενσιόμετρο κάποιο μονομπάταρο, αλλά δεν βρίσκω τίποτα διαθέσιμο στην Ελλάδα, ούτε στην Κίνα. Επίσης, και τα λεγόμενα kick για πιο (ασφαλές) άτμισμα δεν βρίσκω πουθενά. Καλοδεχούμενες όλες η συμβουλές.

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 697
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2332 στις: Ιουνίου 06, 2024, 09:38 »
Δεν ξέρω και πολλά απο μηχανικά, αλλα ενα mod που βγήκε πρόσφατα με ποτενσιόμετρο είναι αυτό
https://atmology.gr/product/centaurus-p200-box-mod-lost-vape/

Αποσυνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2333 στις: Ιουνίου 06, 2024, 13:43 »
chkontog, Ευχαριστώ. Πολύ ωραίο μοντάκη! Αλλά ήδη έχω με δύο μπαταρίες το Dovpo VV 2, και είμαι ευχαριστημένος πολύ. Βρήκα μέχρι και τετραμπάταρο https://www.vapelife.gr/product/steam-crave-titan-pwm-v1-5-300w-box-mod/ , αλλά δεν βρίσκω μονομπάταρο όπως αυτό: https://www.2fdeal.com/authentic-hippovape-papua-box-mod-100w-vv-vw-box-mod-18650-20700-21700-black_p12778.html

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2334 στις: Ιουνίου 07, 2024, 20:54 »
Οπότε με βλέπω να μετακομίζω προς MTL ατμοποιητές. Διάβασα τα βασικά περί μηχανικών mod για την ασφάλεια μου, και θα ήθελα να βεβαιωθώ ότι με μια μπαταρία Molicel INR18650 P28B 2800mAh 40A, και γενικά με μπαταρίες INR18650 που έχουν πάνω από 30A θα είμαι εντάξει;
H Molicel είναι μια χαρά αλλά για MTL άτμισμα δεν χρειάζεσαι τόσο δυνατή μπαταρία. Μια μπαταρία στα 15Α είναι υπεραρκετή και θα σου δώσει περισσότερο χρόνο ατμίσματος αφού συνήθως είναι 3000mAh ή και περισσότερο.
Μεγαλύτερο βάρος θα πρέπει να δίνεις στην κατάσταση της μπαταρίας, δηλαδή αν έχει φθαρμένο κάλυμμα. Ο μεταλλικός σωλήνας των μηχανικών είναι ταυτόχρονα και αγωγός ρεύματος οπότε οποιοδήποτε σκίσιμο στο κάλυμμα μπορεί να προκαλέσει διέλευση ρεύματος σε σημεία που δεν πρέπει.


Αν δεν κάνω λάθος τα μηχανικά δίνουν συνεχόμενη τάση ρεύματος, και όχι παλμική όπως τα περισσότερα οικονομικά mod VW, εκτός από κάποια ακριβά και με πλακέτα DNA. Επίσης, και τα mod με ποτενσιόμετρο φαίνεται (προσωπικά είδα αρκετή διαφορά χρησιμοποιώντας το Dovpo MVV II Mechanical Mod, που στην ουσία δεν είναι μηχανικό, άσχετα αν το ονομάζουν έτσι) να δίνει και αυτό συνεχόμενη τάση ρεύματος. Θα αγόραζα με ποτενσιόμετρο κάποιο μονομπάταρο, αλλά δεν βρίσκω τίποτα διαθέσιμο στην Ελλάδα, ούτε στην Κίνα. Επίσης, και τα λεγόμενα kick για πιο (ασφαλές) άτμισμα δεν βρίσκω πουθενά. Καλοδεχούμενες όλες η συμβουλές.
Σε σύχρονα ηλεκτρονικά μόνο σε παλμογράφο θα μπορέσεις να δεις τη διαφορά σε σχέση με τα μηχανικά.
Οι πλακέτες DNA δεν έχουν κάποιο μαγικό ραβδί που βγάζει συνεχή τάση. Ο σχεδιασμός της πλακέτας τους είναι ίδιος με των κινέζικων. Σαφώς δίνουν πολύ σταθερή ισχύ αλλά το ίδιο ισχύει και για μια πληθώρα κινέζικων. Η αξία της DNA είναι σε άλλους τομείς (όπως το άτμισμα με έλεγχο θερμοκρασίας, παραμετροποίηση μέσω e-scribe, στατιστικά κλπ).
Τα ηλεκτρονικά με ποτενσιόμετρο έχουν πολύ χονδροειδή ρύθμιση ισχύος σε σχέση με τα ηλεκτρονικά. Αν τώρα έχουν και κύκλωμα σταθεροποίησης τάσης δεν διαφέρουν σε κάτι από κανονικά ηλεκτρονικά.
Το kick που αναφέρεις ακυρώνει τη συνεχή τάση που θέλεις από το μηχανικό καθώς το μετατρέπει σε ηλεκτρονικό.
Τέλος τα καθαρά μηχανικά μειώνουν την ισχύ τους όσο αποφορτίζεται η μπαταρία σε αντίθεση με τα ηλεκτρονικά που δίνουν πάντα την ισχύ που έχεις επιλέξει.


Αποσυνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2335 στις: Ιουνίου 08, 2024, 02:38 »

camber, ευχαριστώ πολύ για της αναλυτικές σου συμβουλές.  Κατάλαβα αυτό με της μπαταρίες. Και για το κάλυμμα μπαταρίας σκέφτομαι να βάλω διπλό.  Γενικά διάβασα σχεδόν όλο το νήμα, δυστυχώς κάποια παλιά link με σημαντικές πληροφορίες οδηγούν πλέον στο πουθενά, γιατί ήταν τα νήματα στο παλιό forum.
Παράθεση
Τα ηλεκτρονικά με ποτενσιόμετρο έχουν πολύ χονδροειδή ρύθμιση ισχύος σε σχέση με τα ηλεκτρονικά. Αν τώρα έχουν και κύκλωμα σταθεροποίησης τάσης δεν διαφέρουν σε κάτι από κανονικά ηλεκτρονικά.
Ναι, το παρατήρησα ότι δεν μπορείς να κανείς μικρορύθμιση τάσης όπως με τα watt, αλλά ατμίζοντας το Dovpo με ποτενσιόμετρο αντιλαμβάνομαι πιο απαλό άτμισμα.  Πρέπει να διευκρινίσω ότι ατμίζω σε πνευμονικό με χονδρά σύρματα, οπότε μικρή σημασία έχει αυτό. Τώρα θα δοκιμάσω και το μηχανικό mod που έχω με mtl ατμοποιητή και θα πάρω απόφαση προς τα που θα προχωρήσω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 7411 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:06
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2112 324145 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:33
από xristos99
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118550 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 295992 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826122 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509519 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9281 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570032 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244927 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2129 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763975 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as