vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

419 επισκέπτες, 1 χρήστης
ioan

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #945 στις: Αυγούστου 23, 2015, 02:08 »
Παρτους ενα τηλεφωνο απο Δευτερα και ρωτα τους.
Εκτος οτι μπορει να υπαρχει καποιο ξεχασμενο που δεν μπηκε στη σελιδα, το στοκ τους ανανεωνεται συνεχως.

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #946 στις: Αυγούστου 23, 2015, 02:17 »
Α!Ωραία!Απλά νόμιζα ότι πέρα από τους ατμοποιητές και κάποια μοντάκια τους τα υπόλοιπα πηγαίναν στο once upon a time!Ωραία!Ευχαριστώ πολύ nemesis για την συγκεκριμένη πληροφορία και τον γιάννη για τις προηγούμενες!Απλά και αυτός ο gus μας είχε "τάξει" φωτογραφίες από το καινούργιο του box mod(και ας μην έχω τα λεφτά να το πάρω) κάπου τέλη ιουλίου και δεν βλέπω κάτι!Εκτός και αν δεν το πήρε το μάτι μου!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #947 στις: Αυγούστου 23, 2015, 02:28 »
Μπα, το lord ειναι "μαζικης παραγωγης" δεν ανηκει στα once upon a time. ;)

Οσο για το box, δε νομιζω να το εχει κυκλοφορησει ακομα.
Αν θυμαμαι καλα, θα εβγαζε πρωτα μια συλλεκτικη εκδοση και μετα το κανονικο, αλλα ουτε αυτη την εχει παρει το ματι μου.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #948 στις: Αυγούστου 26, 2015, 15:06 »
παιδια μια ερωτηση τα μηχανικα mod οπως του GUS  που σκεφτομαι να παρω παιζει με αντιστασεις ni200 γιατι διαβαζω οτι θελουν  υψηλες θερμοκρασιες και ηλεκτρονικα mod ακριβειας αλλα και ακριβα καθως κοιταω χρειαζεται να προσεξω κατι ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #949 στις: Αυγούστου 26, 2015, 15:09 »
Τα μηχανικά mods δεν παίζουν με αντιστάσεις Νι200. Με Νι200 παίζουν μόνο ορισμένα ηλεκτρονικά mods που έχουν την τεχνολογία TC δηλαδή ελέγχου θερμοκρασίας.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #950 στις: Αυγούστου 26, 2015, 15:12 »
σε ευχαριστω για το φαινομενο πιστευεις οτι ειναι ιδανικοτερο το μηχανικο γιατι με το ηλεκτρονικο το χανω με την γευση νομιζω εχεις καποια προτιμηση να μου πεις?

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #951 στις: Αυγούστου 26, 2015, 15:27 »
Η απορία σου είναι λίγο γενική και δεν μπορεί να απαντηθεί μονοσήμαντα. Έχεις τον phenomenon by GUS και τον δουλεύεις σε ηλεκτρονικό μοντάκι? Με τι αντίσταση τον έχεις και στα πόσα βατ τον ατμίζεις? Τι εννοείς ότι με το ηλεκτρονικό χάνεις τη γεύση? Μήπως φταίει το στήσιμο? Αυτό που θέλω να σου πω είναι πως η ποιότητα ατμίσματος που ικανοποιεί τον καθένα μας είναι συνδυασμός πολλών παραμέτρων και είναι ως ένα βαθμό υποκειμενικό ζήτημα.
Σίγουρα τα μηχανικά μοντ έχουν άλλη αίσθηση ατμίσματος και σε προτρέπω να το δοκιμάσεις. Επειδή όμως η χρήση μηχανικού μοντ απαιτεί και κάποιες παραπάνω προφυλάξεις σε σχέση με τα ηλεκτρονικά μοντ καλό θα ήταν να διαβάσεις πρώτα τα αντίστοιχα νήματα που αφορούν τα μηχανικά μοντ.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #952 στις: Αυγούστου 26, 2015, 16:19 »
παιδια μια ερωτηση τα μηχανικα mod οπως του GUS  που σκεφτομαι να παρω παιζει με αντιστασεις ni200 γιατι διαβαζω οτι θελουν  υψηλες θερμοκρασιες και ηλεκτρονικα mod ακριβειας αλλα και ακριβα καθως κοιταω χρειαζεται να προσεξω κατι ευχαριστω.

Το ότι θα παίξει, θα παίξει. Αλλά:

1) Δεν θα έχεις έλεγχο θερμοκρασίας
2) Μιλάμε για αντιστάσεις στα επίπεδα 0.1Ω που σημαίνει ότι θα ατμίζεις κοντά στα 150W με τις απώλειες και η μπαταρία θα σου μείνει στο χέρι από τα αμπέρ που θα της ζητήσεις.
3) Προσωπικά, δεν θα το δοκίμαζα ούτε επί πληρωμή.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #953 στις: Αυγούστου 26, 2015, 16:22 »
ok cruiser ευχαριστω αλλα σαν ποιοτητα ατμισματος σε επισκευασιμο ειναι προτιμοτερο το μηχανικο?

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #954 στις: Αυγούστου 26, 2015, 16:27 »
Προσωπικά το μόνο υπέρ που έχω βρεί στα μηχανικά είναι ως προς την αίσθηση στο χέρι. Μερικοί το βλέπουν και απο θέμα πρεστίζ/ομορφιάς/likes στα διάφορα group. Και μερικοί είναι γνωστοί γνωστών  κατασταταρχών και κατασκευαστών και γράφουν και καμιά σάλτσα. Προσωπικά από άποψη απόδοσης ατμίσματος και ασφάλειας, πάντα θα διάλεγα ένα καλό ηλεκτρονικό mod.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #955 στις: Αυγούστου 26, 2015, 16:29 »
Το τι είναι προτιμότερο, εναπόκειται καθαρά στο προσωπικό σου γούστο. Οι λάτρεις των μηχανικών, αφού φυσικά βρουν τη χρυσή τομή όσον αφορά την αντίσταση για να μην παίρνουν καμένο με φουλ μπαταρία και να μην γίνεται πολύ υποτονικό όσο αυτή αδειάζει, θεωρούν τα ρεύματα πιο "γλυκά". Αυτό γιατί στη διάρκεια μιας τζούρας, τα βολτ που στέλνει η μπαταρία στην αντίσταση φθίνουν με αποτέλεσμα να "γλυκαίνει" η τζούρα. Θα σου πρότεινα πριν επενδύσεις σε ένα ακριβό μηχανικό μοντ, να δοκιμάσεις πρώτα γιατί κάλλιστα μπορεί να μην τα βρείτε.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #956 στις: Αυγούστου 26, 2015, 16:37 »
Είναι καθαρά θέμα προτίμησης. Μίλαγα με έναν κολλητό χτες και παρόλο που πήρε καινούργιο Evic VT, το χρησιμοποιεί λέει μόνο όταν δεν έχει φορτισμένη μπαταρία να βάλει στο Gus του. Αυτός ατμίζει στα 1 - 1.4 Ω με επισκευάσιμους όπως Kayfun, Phenomenon, Eviva κτλ. και ισχυρίζεται ότι το παλμικό ρεύμα δεν του αρέσει καθόλου και έχει ξετρελαθεί με τα μηχανικά.


Εγώ απ' την άλλη που ατμίζω σε μεγαλύτερα Watt και πιο χαμηλές αντιστάσεις δεν μπορώ να πω ότι παρατηρώ τεράστια διαφορά. Σίγουρα προτιμώ το "γλυκό" ρεύμα (δεν είναι παλμικό όπως στα ηλεκτρονικά αλλά συνεχές) που παίρνω απ' το Nemesis ή το Stingray, αλλά αν έχω αφόρτιστες μπαταρίες μια χαρά κάνει τη δουλεία του και το στικάκι μου.


Συνεπώς, μην αγοράσεις τίποτα χωρίς να το δοκιμάσεις πρώτα. Πήγαινε σε κάποιο μαγαζί, σε κάποιο φίλο/γνωστό και δοκίμασε τον ατμοποιητή σου πάνω σε μηχανικό. Έχε στο νου σου παράλληλα ότι χρειάζεται κάποια συντήρηση και ότι πρέπει να επενδύσεις σε ένα καλό φορτιστή και αν στο τέλος τα θετικά σου βγαίνουν περισσότερα απ' ότι τα αρνητικά, κάνε την αγορά σου.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #957 στις: Αυγούστου 26, 2015, 16:38 »
ευχαριστω πολυ παιδες καταλαβα!αν και σκεφτομαι να επενδυσω σε ενα TC mod λογο αν και εκει με τις αντιστασεις δεν το πολυ εχω νομιζω και φοβαμαι οτι ειναι σχετικα νωρις μιας και  νομιζω ειναι πρωτες  γενιες  δεν ξερω αν εχετε δουλεψει με TC ποια ειναι η αποψη σας?

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
θα το ηθελα και εγω να δοκιμασω αλλα ειμαι επαρχια και μου ειναι σχεδον αδυνατο απο μπαταριες
Panasonic NCR18650B 3400mAh Li-Ion Battery  [size=78%]xtar mc2 [/size]
πιστευω να κανουν δουλεια
εχετε να μου προτεινετε καποιο φτηνο μηχανικο για πρωτη αγορα?

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 26, 2015, 16:44 από teo77 »

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #958 στις: Αυγούστου 27, 2015, 18:31 »
Ξέρει κανείς κάποιο εύκολο τρόπο να μονώσω την κάτω πλευρά του υβριδικού αντάπτορα που έχει το Stingray; Είπα να το χρησιμοποιήσω μετά από καιρό και παρόλο που εξέχει αρκετά ο κονέκτορας 510 στα δύο ντρίπερ λέω να το σιγουρέψω λιγάκι.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #959 στις: Αυγούστου 27, 2015, 18:45 »
Αν εξεχει πολυ , δεν εχεις θεμα.
Μπορεις ομως οπως λες να το σιγουρεψεις με πολλους τροπους.


Ενας απλος , ειναι να βαλεις μονωτική ταινια και να την κοψεις στο μεγεθος του υβριδικου κομματιου.


Κατι αλλο που ειχα κανει σε κατι ασχετο με το η.τ. , αλλα ηταν για τον ιδιο λογο , αν εχεις πιστολακι σιλικόνης , απλώνεις λιγο σιλικονη και ενα αντικείμενο (π.χ. ενα κατσαβιδι) , το περνας απο επανω απο την σιλικονη , ωστε να μεινει τοσο οσο χρειαζεται και εισαι μια χαρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342357 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206555 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541574 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31098 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597330 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357835 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11553 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193105 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1334 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1338 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592058 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios