vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

315 επισκέπτες, 1 χρήστης
ioan

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4118
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #930 στις: Αυγούστου 21, 2015, 14:04 »
shadockan,
Στον magma οκ αλλά στον Κ4 μου φαίνεται ότι είναι λίγο στριμόκωλα να στήσω διπλή αντίσταση σε αξονάκι 3mm. Σε 2mm έχω στήσει παλιότερα αλλά σε ηλεκτρονικό μοντ. Στον expromizer μου φαίνεται πιο εύκολο που έχει μεγαλύτερο ντεκ.
Όπως το είπες πάντως, η καθεμιά με το 25άρι σύρμα θα βγει παραπάνω από 2Ω, άρα και η τελική >1Ω.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #931 στις: Αυγούστου 21, 2015, 14:24 »
Έχετε γρήγορη ανάφλεξη με διατομή 0,3 και ειδικά 0,4 και 0,5mm ρε παιδιά? Αυτά είναι χοντρά σύρματα :hmmm:


Στα κατάλληλα Ωμ και αν τα έχεις κολλητά χωρίς κενά έχεις πολύ γρήγορη ανάφλεξη. Το καλύτερο βέβαια είναι ότι δεν έχω καθόλου (μα καθόλου) σκασίματα, όσο βαμβάκι και αν βάλω, και λιγότερο "spitback" απ' ότι πιο λεπτά σύρματα. Μπορεί βέβαια να μην έχει καθόλου σχέση και απλά να έχω γίνει έμπειρος "στήστης"  :))

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #932 στις: Αυγούστου 21, 2015, 14:59 »
Ribot, γιατί δεν δοκιμάζεις ribbon; Με διαστάσεις 0.7-09 μπορείς να έχεις χαμηλές αντιστάσεις με 3-4 σπείρες αλλά μεγάλη επιφάνεια ατμοποιήσης.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4118
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #933 στις: Αυγούστου 21, 2015, 15:10 »
Αυτή είναι μια καλή ιδέα Αντώνη και δεν την είχα σκεφτεί, μιας και δεν έχω δουλέψει ποτέ ribbon. Μ' ενδιαφέρει να έχω την άμεση ανάφλεξη που έχουν τα λεπτά σύρματα.
Θα το ψάξω κι αυτό :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #934 στις: Αυγούστου 21, 2015, 15:19 »
Στην τοστιέρα μου πάντως το ribbon πυρώνει στο πίτς φυτίλι.  :)) 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #935 στις: Αυγούστου 21, 2015, 15:36 »
shadockan,
Στον magma οκ αλλά στον Κ4 μου φαίνεται ότι είναι λίγο στριμόκωλα να στήσω διπλή αντίσταση σε αξονάκι 3mm. Σε 2mm έχω στήσει παλιότερα αλλά σε ηλεκτρονικό μοντ. Στον expromizer μου φαίνεται πιο εύκολο που έχει μεγαλύτερο ντεκ.
Όπως το είπες πάντως, η καθεμιά με το 25άρι σύρμα θα βγει παραπάνω από 2Ω, άρα και η τελική >1Ω.




Εχω ετσι τον Τηλεμαχο.

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22902.msg864542.html#msg864542




Για τον Κ4  θα σου πω ψεματα φιλε.
Εχω κανει μονο μια διπλη αντ/ση σε 1.5mm τρυπανακια και δεν ξανα εστησα μεχρι που τον εδωσα.


Οποτε μπορω να πω οτι θελεις και το χωρο σου.....


Αν και νομιζω οτι με προσπαθεια θα το κανεις και στον Κ4

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4118
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #936 στις: Αυγούστου 21, 2015, 16:25 »
Βλέποντας το βίντεο και τα σχόλια που προηγήθηκαν κατάλαβα τι εννοούσες πριν για παράλληλα coils, γιατί αρχικά νόμισα ότι μιλούσες για διπλή αντίσταση, ενώ μιλούσες γι' αυτό:

Απο την αντ/ση θα βλεπεις τα ποδαρακια επανω και την αντ/ση να κρεμεται απο κατω.
Παραλληλες αντ/σεις ειναι οταν κανεις δυο αντ/σεις με το ιδιο συρμα , στις ιδιες σπειρες ,ιδια διαμετρο και τις εχεις στο ιδιο τρυπανι ταυτοχρονα.
Αντι να κρατας ενα συρμα , κρατας δυο στην παραλληλη και τα τυλιγεις ταυτοχρονα στο αξονακι.  Οχι μεταξυ τους. Στο τελος δηλαδη , θα βλεπεις 10 σπειρες , αλλα θα εχεις τεσσερα ποδαρακια απο το συρμα της αντ/σης σου.

Στον Κ4 βέβαια είναι μάλλον απίθανο να κρέμεται η αντίσταση από κάτω, γιατί ειδικά με διατομή πηνίου 3mm, θα ακουμπά στην τρύπα εισαγωγής αέρα.
Μέχρι να προμηθευτώ ribbon πάντως, θα δοκιμάσω αυτό που προτείνεις.
Υποθέτω ότι μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο και με 20άρι σύρμα, σωστά? Γιατί κόβοντας δύο κομμάτια 20άρι και στρίβοντάς τα με δράπανο, twisted δηλαδή, δεν ενθουσιάστηκα από το αποτέλεσμα της αντίστασης που έκανα μ' αυτό, ούτε σε Κ4, ούτε σε expro αλλά ούτε και σε subtank mini και magma.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #937 στις: Αυγούστου 21, 2015, 16:55 »
Αν θελεις σε K4 , μπορεις να βαλεις τα ποδαρακια απο κατω και το coil να ειναι κανονικα απο επανω. 
Δεν χρειαζεται αν δεν χωραει να βαλεις 3αρι αξονακι.
Και σε 2.5mm γινεται , αν και νομιζω οτι αν το ποσπαθησεις μαλλον θα τα καταφέρεις και με 3αρι.

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #938 στις: Αυγούστου 22, 2015, 19:52 »
Παιδια υπαρχει καποιο λινκ για να τσεκαρω διαφορες, θετικα και αρνητικα μηχανικων mods με ηλεκτρονικα? Επισης καποια καλα δημοφιλη μηχανικα mods που παιζουν τωρα και αξιζουν.. Ειμαι σε φαση να κανω αναβαθμιση στην μπαταρια μου και εχω δει αρκετα απο ηλεκτρονικα αλλα απο μηχανικα οι γνωσεις μου ειναι σχεδον 0 και θελω να ψαχτω και σε αυτα... :( Οποιαδηποτε βοηθεια επι του θεματος ευπροσδεχτη!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #939 στις: Αυγούστου 22, 2015, 21:21 »
Λινκ υπάρχουν άπειρα. Ένα που είχα τσεκάρει στις αρχές ας πούμε: http://www.vapefox.com.au/mechanical-mod-guide-ezp-15.html


Βίντεο επίσης. Μπορείς απλά να γράψεις mech mods στο youtube και θα βρεις μπόλικα.Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να ψαχτείς μόνος σου αρκετά.


Εν συντομία να σου πω ότι χρειάζεσαι μια καλή μπαταρία (LG HG2 και Samsung 30Q είναι οι καλύτερες αυτή τη στιγμή αλλά υπάρχουν και οι Samsung 25R, LG HG2/4 και Sony VTC4/5), ένα καλό φορτιστή (στο αντίστοιχο νήμα θα στα πουν καλύτερα), κάποιο τρόπο να μετράς τα Ωμ της αντίστασης/να ελέγχεις για βραχυκύκλωμα (έναν μετρητή Ωμ ή ένα ηλεκτρονικό μοντάκι που να έχει αυτή τη δυνατότητα η πλακέτα του) και τέλος ένα μηχανικό καλής κατασκευής.


Τα θετικά ενός μηχανικού είναι:
  • Μικρό μέγεθος. Mε τη λογική ότι αναφερόμαστε σε σωλήνα βέβαια.
  • Απλότητα. Πετάς έναν ατμοποιητή πάνω και ατμίζεις.
  • Ανθεκτικότητα. Δεν υπάρχει κάτι το ηλεκτρονικό μεσα που να μπορεί να πάθει βλάβη. Μπορεί να σου πέσει και να στραβώσει βέβαια, αλλά αντίστοιχα το ηλεκτρονικό μπορεί να σπάσει.
  • Ομορφιά. Ο αδερφός μου μπορεί να το λέει πουλί του Robocop αλλά εμένα μ' αρέσει περισσότερο ένας σωλήνας απ' ότι ένα box mod.
Τα αρνητικά του απ' την άλλη:
  • Ασφάλεια. Δεν υπάρχει η παραμικρή ασφάλεια μέσω κάποιας πλακέτας. (Κάτι μπορείς να κάνεις και γι' αυτό, αλλά γενικά αν είσαι προσεχτικός με τη χρήση του και έχεις καλή μπαταρία δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι)
  • Απόδοση. Όσο ατμίζεις, τόσο μειώνεται! (Αφου ουσιαστικά το ρεύμα έρχεται κατευθείαν απ' τη μπαταρία και αυτή ξεφορτίζεται)
  • Συντήρηση. Ένα καθαρισματάκι ανά 10-15 μέρες ίσως χρειαστεί για να μην έχεις πτώση απόδοσης στα ρεύματα. (Φήμες λένε ότι ο Ribot ακόμα ατμίζει στο βρώμικο Stingray X του  :)) )
  • Προσαρμογή ατμίσματος. Πετάς πάνω μια αντίσταση και αν σ' αρέσει είσαι οκ. Αν όχι, στρίβεις άλλη. Δεν έχει ανέβασμα κατέβασμα στα Watt. Γι'  αυτό το λόγο οι περισσότεροι χρησιμοποιούν επισκευάσιμους ατμοποιητές στα μηχανικά.
Ελπίζω να σε κάλυψα κάπως. Καλό ψάξιμο!

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #940 στις: Αυγούστου 22, 2015, 22:49 »
Εγινε μεγαλε θα τα τσεκαρω και μονος μου αν ειναι!  :thumpup: Υπαρχουν προτασεις για αξιολογα μηχανικα mods σε καλη τιμη για να πειραματιστω αν ειναι για αρχη? (θα προτιμουσα απο ελληνικα καταστηματα) προτου παμε αν παμε σε κατι καλυτερο και προφανως ακριβοτερο...:P

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #941 στις: Αυγούστου 22, 2015, 23:24 »

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #942 στις: Αυγούστου 23, 2015, 00:03 »
Ωραία τα καμάρια σου να τα χαίρεσαι ;)!Μία ερώτηση,αυτό το drip-tip ποιό είναι και από που??Το δεξί το lord full ss?Και κάτι τελευταίο και ερώτηση γενική αν ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος:το τοπ καπ και ο διακόπτης από gus είναι συμβατά με όλα τα tubes του?Χαχα τελικά από 1 έκανα 3 ερωτήσεις!! :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #943 στις: Αυγούστου 23, 2015, 01:39 »
Aν λες για το λευκο dip trip,ειναι αγορασμενο απο mpixlimpidi. Δεν ειναι το lord,αλλα το warrior,και ειναι ss ολα.

Αν αποφασισεις να παρεις τηλεσκοπικο,εχει υβριδικο ανταπτορα,top cap.

http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=product_info&cPath=4_8_21&products_id=182

http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=product_info&cPath=4_14&products_id=45

Oλα τα top cap και τα κουμπια κανουν σε ολους τους σωληνες.

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #944 στις: Αυγούστου 23, 2015, 01:47 »
Ήθελα το lord full ss που το είχε μέχρι προχθές αλλά σήμερα λέει sold out!Τι στο καλό όταν αποφασίζω τότε δεν έχει? :eyesplash: :'(

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206552 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541564 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31097 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50210 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597327 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357833 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11553 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193103 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1333 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1336 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592050 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios