vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

91 επισκέπτες, 6 χρήστες
Sergios, treloneritis, Blackwolf, Parolos, Ribot, lagoudakis

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1440 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 15:09 »
...... και ερχομαι τωρα εγω αναμεσα στον ''δικτυά'' και τον ''συστεμά'' , να κανω μια ερωτηση τυπου ....... ''χάκερ'' ....


Τι ειναι firewall  ???  :blr: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1441 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 15:21 »
/trolling mode on  :)
https://el.wikipedia.org/wiki/Firewall

Σε λιγο θα μας ρωτήσεις και για το ποια 18650 είναι καλύτερη :P

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1442 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 16:03 »
Ποια ειναι η καλυτερη μπαταρια για το eVic VTC ??   :blr:  :tongue_move_02: :hehe:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1443 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 16:03 »
Για μαζευτείτε  ;D


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1444 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 16:14 »
Αληθεια δεν ηξερα τι ειναι το firewall.

Παμε παρακατω σε ενα θεμα που βλεπω συχνα ....


Eνας πινακας που κυκλοφορει απο παλια και τον βλεπω και τωρα συχνα , ειναι αυτος :




Ο πινακας ειναι λαθος ΕΝΤΕΛΩΣ.
Με αντισταση στο 0.2Ωμ για παραδειγμα , δεν θα δουμε ΠΟΤΕ 4.2V απο μια μπαταρια .
Οποτε αυτο σημαινει οτι δεν θα δουμε και ΠΟΤΕ τα 21Α που αναφερει ο πινακας .

Στην καλυτερη περιπτωση και με ενα απο τα καλυτερα μοντακια της αγορας , εχοντας μεσα μια απο τις πιο αποδοτικες μπαταριες υψηλης αποφορτισης , θα δουμε 3.2 - 3.3V στους πολους του ατμοποιητη απο γεματη μπαταρια στο 4.2V.

Αναλογο λαθος υπαρχει και στις υπολοιπες μετρησεις που βλεπουμε στον πινακα , στον οποιο ομως δεν ειναι μετρησεις , αλλα ενας λαθος υπολογισμος καποιου που δεν αναφερει το καθαρο φορτιο που παει στους πολους , αλλα περνει σαν βαση το ανωτερο φορτιο της μπαταριας χωρις απωλειες .


Ο πινακας ειναι λαθος λοιπον και δεν ισχυει .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2017, 16:24 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1445 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 16:21 »

Βασίλη,

στο μηχανικό του craven που μου έφτιαξε με τις δύο παράλληλες μπαταρίες, έχει πολύ μικρότερο voltage drop.
Με μία μπαταρία, όντως χλωμό να δώσει γερά ρεύματα σε χαμηλή αντίσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2017, 16:35 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1446 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 19:27 »
Σωστά και λογικά αυτά που γράφεις, θα το δοκιμάσω σε ένα στησιμο να δω πως είναι σαν αισθηση στο άτμισμα, με έπεισες.
Το πολύ πολύ αν δεν μου αρέσει θα σου ρίξω block στον firewall, δικτυάς τώρα τι να πεις :laugh1:
Να το κάνεις συνάδελφε, αλλά να θυμάσαι ότι πρέπει να υπολογίσεις την αντίστασή σου σύμφωνα με την τιμή που θα έχει στους 200 βαθμούς ας πούμε! ;)
Σε ένα σύρμα όπως το NiFe που οι μεταβολές της αντίστασης είναι αρκετά μεγαλύτερες απο το ατσάλι, δεν μπορείς να υπολογίσεις τα watt με την αρχική τιμή της αφού μέχρι να φτάσεις στη θερμοκρασία ατμοποίησης θα έχει ανέβει πολύ και ταυτόχρονα θα έχουν πέσει και τα watt! Αν δεν σου αρέσει, άνοιξέ μου ένα port range 5060 με 5065 στο firewall να το συζητήσουμε...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1447 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 20:19 »
Παιδιά για να έχω καλύτερα ρεύματα μπορώ να τριψω ελαφρά με γιαλοχαρτακι ψηλό τα σπυροματα από το μηχανικό(-);Δεν ξέρω απλά ερώτηση κανω

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1448 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 20:53 »
Θα κουραστεις και δεν θα εχεις κανενα αποτελεσμα.
Καθαρισε το καλα και τιποτε αλλο.
Δε χρειαζεται να βαλεις το χερι σου να κανεις τιποτα .
Εστω και καποια πατεντα να κανεις που θα δωσει καλυτερο αποτελεσμα , η διαφορα θα ειναι τετοια που στο τελος δεν αξιζει αν το σκεφτεις .
Τα μηχανικα εχουν τις ταδε απωλειες απο την κατασκευη τους.
Οτι και να κανουμε ..... , αντε για χατιρι των ρομαντικων , θα παρουμε ελαχιστα καλυτερο ρευμα .

Μπορει ομως και να το χαλασουμε ........ 8)

Το βαζεις το βραδυ μεσα σε ενα μπολ λυμενο ολο και ριχνεις βενζινη καθαρη (αν ειναι δυνατον).
Το πρωι ή το μεσημερι που θα γυρισεις απο τη δουλεια , το καθαριζεις με ενα πανακι βρεγμενο με οινοπνευμα και τελος .
Σπειρωματα , επαφες , O-rings , καπακια ..... τα παντα .

Αυτο και τελος .
Μη κυνηγας το απολυτο .
Θα σε κουρασει αυτο το κυνηγι........




Βασίλη,

στο μηχανικό του craven που μου έφτιαξε με τις δύο παράλληλες μπαταρίες, έχει πολύ μικρότερο voltage drop.
Με μία μπαταρία, όντως χλωμό να δώσει γερά ρεύματα σε χαμηλή αντίσταση.

Μπορει να εχεις πολυ καλο ρευμα , αλλα το 4.20V δε γινεται να το εχεις.
Και το δικο σου οπως ειναι φυσικο εχει καποιες απβλειες .
Λιγες αλλα υπαρχουν .
Αυτο ειναι και το θεμα .
Στον πινακα ο τυπος δεν εχει κανει καμια απολυτως μετρηση.
Απλα πηρε τα Volts της μπαταριας και τα εβαλε ατοφια σε ενα προγραμα τυπου Rapid Table .
Η εφαρμογη που δεν ξερει αν ειναι μηχανικο ή ηλεκτρονικο το μοντακι του εβγαλε την αντιστοιχια των Amperes για τα ταδε Ωμ.
Αυτο ειναι λαθος , γιατι δεν μετρησε το ρευμα που παει τελικα στους πολους .
Αρα αυτες οι δυναμεις που αναφερει , ειναι εντελως λαθος .
Και για την ιστορια , σε μηχανικο με μπαταρια των 20Α , για να ξεπερασεις τα 50W θα χρειαστει να κατεβεις στο 0.10Ωμ .
Η αποδοση στον ατμοποιητη δεν ξεπερνα τα 2.60 V και εχεις 60 - 63W
Αν τωρα κανεις αντισταση ακομα μικροτερη με σκοπο να ξεπερασεις τα 60W , θα δεις πτωση τρομερα μεγαλυτερη που θα ειναι κοντα στα 2.00 V  η αποδοση στον ατμοποιητη.
Σκεψου λοιπον το ρευμα που θα εχει απομεινει μεσα στο στοιχειο και τι θερμοκρασια ανεβαζει εκεινη τη στιγμη μια μπαταρια των 20Α ............
Και με 0.10 Ωμ , η ποσοτητα ρευματος που τραβαει η αντισταση , ειναι τοσο μεγαλη που το στοιχειο το καταστρεφεις .
Με μικροτερη ....... παιζεις με την τυχη σου .
Αυτα τα 42-52-84 και 105 Amperes που αναφερονται στον πινακα , ειναι απλα δειγμα οτι αυτος που εφτιαξε τον πινακα αυτο ....... , δεν ηξερε τι του γινοταν ......

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1449 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 20:56 »
Φυσικά και δεν θα δω 4.2 ή 8.4 σε καμία περίπτωση.
Απλά λέω ότι με 2 μπαταρίες, το ζόρι τους είναι σχεδόν το μισό για να δώσουν τα Α που χρειάζεται η αντίσταση, άρα τα V θα πέσουν σημαντικά λιγότερο απ' ότι με 1 μπαταρία.
Ρε μήπως να ζητήσω από το μάστορα μοντάκι τετραμπάταρο? Θα διαβάσει αυτό που γράφω και δεν θα μου απαντάει στο τηλέφωνο  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1450 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 21:02 »
Πάντως βρε παιδιά εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί το ψειρίζετε.
Τόσα χρόνια με μηχανικό απλά πετάω μια αντίσταση πάνω κάτω στο 1Ω και ατμίζω. Τι με κλώνους τι με πανάκριβα Ελληνικά μοντάκια διαφορά στο άτμισμα δεν είδα, τουλάχιστον τρανταχτή.

Σίγουρα με 2 μπαταρίες το ζόρι θα είνα λιγότερο αλλά τα V θα είναι τα ίδια.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2017, 07:54 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1451 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 21:11 »
Δεν θα είναι τα ίδια φίλε μου γιατί οι δύο μπαταρίες επειδή θα ζορίζονται λιγότερο γιατί μοιράζονται το φορτίο των Α, θα έχουν μικρότερο voltage drop, άρα θα φτάνουν περισσότερα V στην αντίσταση απ΄ότι με μία μπαταρία.
Το ψειρίζουμε γιατί είμαστε ψείρες :) και για να ξέρουμε τι και πως συμβαίνει και γιατι συμβαίνει  :idiot1:


Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1452 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 21:22 »
Και εγώ ψείρας είμαι  :D αλλά όσο και να το ψείρισα διαφορά δεν είδα :dontknow:.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1453 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 21:33 »
Διαφορα υπαρχει και ειναι αισθητη ................. , οταν το ενα μοντακι ειναι SS και το αλλο Copper .......

Αναμεσα σε SS μοντακια , ειναι τετοιες οι διαφορες ... , τουλαχιστον σημερα , που δεν φαινονται στο ατμισμα .
Ειναι για τη χαρα που θα παρουμε οταν δουμε οτι καταφεραμε με καθαρισμα ή με καλυτερη μπαταρια , να παρουμε .... 0.10V παραπανω .... :))


Αναμεσα σε μοντακια με ιδιο υλικο ομως , δυσκολα θα δουμε διαφορα .





---  Εκτος και αν εχουμε μπατριες Efest,AWT,Vapcell,Brillipower,MXJO,Basen.... κλπ.κλπ.κλπ. , οι οποιες μπορουν να αποδωσουν 30-40-50-60-70-80 ....... 500 Amps  ---

:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1454 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 12:11 »
Eμφανισιακα k αυτα ειναι ωραια
http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=index&cPath=4_42&pg=store
Εχει κ ασφαλεια μεσα στο διακοπτη λεει

edit: δεν ειναι 18650 ομως
Πως μπορώ να βγάλω την ασφάλεια και να δουλέψω το μοντακι μου χωρίς ασφάλεια ξέρει κανένας καμία πατέντα ;; 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116200 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824553 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507560 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8967 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154865 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568886 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243982 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294310 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1787 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762858 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1150 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4040 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem