vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

216 επισκέπτες, 0 χρήστες

The EGO-T

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #1290 στις: Ιουλίου 21, 2011, 00:12 »
Αν πληθει αμπουλα του ego-T του "κλασσικου" με νερο μετα υπαρχει περιπτωση να εχει διαρροες?Παρ ολο αν εχει στεγνωσει καλα?

Αποσυνδεδεμένος dimX

Απ: The EGO-T
« Απάντηση #1291 στις: Ιουλίου 21, 2011, 00:39 »
Αν πληθει αμπουλα του ego-T του "κλασσικου" με νερο μετα υπαρχει περιπτωση να εχει διαρροες?Παρ ολο αν εχει στεγνωσει καλα?
Εαν δεν την έπλυνες με καυτό νερο, τότε δεν έχεις πρόβλημα διαρροών.

Αποσυνδεδεμένος billypapa

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
  • Take it easy !!!
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #1292 στις: Ιουλίου 21, 2011, 00:43 »
Αν πληθει αμπουλα του ego-T του "κλασσικου" με νερο μετα υπαρχει περιπτωση να εχει διαρροες?Παρ ολο αν εχει στεγνωσει καλα?
Όχι αυτο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση !!!

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #1293 στις: Ιουλίου 21, 2011, 00:46 »
Οχι,απλο νερο βρησης κρυο ηταν(θερμοκρασια περιβαλλοντος).Βασικα δε το επαθα εγω,αλλα ενα φιλαρακι,επληνε την αμπουλα με νερο στη βρηση κ μετα το στεγνωσε με μια χαρτοπετσετα.Υστερα γεμισε την αμπουλα με υγρο κ εκει που ατμιζε του ηρθε υγρο απ το επιστομιο της αμπουλας στο στομα σαν διαρροη.Τωρα που το σκεφτομαι μηπως αυτο που του ηρθε ηταν υπολοιμα νερου κ λογο της γευσης του ατμου το περασε για διαρροη?Δε ξερω

Αποσυνδεδεμένος dimX

Απ: The EGO-T
« Απάντηση #1294 στις: Ιουλίου 21, 2011, 00:57 »
Για να έρθει υγρό στο στόμα του, μόνο με ένα τρόπο μπορεί να το καταφέρει. Να τραβάει πολύ δυνατά τζούρα. Μόνο τότε έχεις υγρό στο στόμα.  !!!
Πιο ήρεμα πές του.  8)

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #1295 στις: Αυγούστου 05, 2011, 22:34 »
Kαλησπερα σε ολους! Αν και ηθελα να ανοιξω νεο τοπικ αφου πιστευω αυτο απασχολει πολλους -EGOT και υπερχειληση υγρου- το γραφω εδω και αν θελει καποιος mod ας το ανοιξει αντι για μενα.

Εχω λοιπον κι εγω το EGO-T το ovale (που τελικα απότι καταλαβα ειναι ακριβως το ιδιο με το joytech) κανα 4ημερο κι εχω ατμισει μισο μπουκαλακι flavorart των 15ml και ολα μια χαρα, 3 τσιγαρα εχω κανει αυτες τις μερες ολα κι ολα κι αυτο επειδη μου σπαει τα νευρα που ξεχειλιζει. Ηδη ο καπνος του ΚΤ μου μυριζει ασχημα.

Παμε στο θεμα μας ομως!! Δεν ξερω τι παιζει με αλλα ΗΤ αλλα αυτο το EGO-T παρολο που υποτιθεται λενε τα καλυτερα εμενα με ταλαιπωρει με το -κλασικο φανταζομαι για πολλους- θεμα τις υπερχειλισης! Εχω δοκιμασει διαφορα διαβαζοντας το forum δλδ σιγανες ρουφηξιες,καθαρισματα,φυσιματα, αλλαγη φιλτρων, αλλα μετα απο λιγο οταν η σταθμη του υγρου πεσει κατω απο τη μεση αρχιζει το προβλημα, και βγαινει υγρο καμια φορα απο μπροστα οταν ρουφαω.
Επισης δακρυζει και το σημειο που κουμπωνει το φιλτρο με τον ατμοποιητη.

Λυνω τα φιλτρα τα πλενω-καθαριζω καλα οπως και τους ατμοποιητες(και τους 2) και ολα καλα αλλα μετα απο ωρα παλι τα ιδια! Βασικα κατανταει κουραστικο θα λεγα.Απ'οτι καταλαβα η διαρροη μπορει να προερθει απο 2 σημεια.

Ειτε απο το καπακι των φιλτρων το οποια με το κουμπωμα ξεκουμπωμα αποκταει ανοχες κι ετσι υπαρχει διαρροη και το υγρο εισερχεται απο τις 2 τρυπιτσες στα πλαγια τις αμπουλας οπου ρουφοντας και ξαναρουφοντας περναει και τα διαφραγματακια (τα 2 πλαστικα κομματακια) και ετσι φτανει στο στομα.

Το δευτερο που πιστευω πως μπορει να συμβαινει ειναι πως περναει παραπανω υγρο μεσω του φυτιλιου μεσα στον ατμοποιητη κι ετσι αυτο που δεν ατμοποιειται καταληγει παλι με την προηγουμενη διαδρομη να φτανει στο στομα.

Για την πρωτη περιπτωση λεω να δοκιμασω αυτα εδω τα καπακια http://www.totallywicked-eliquid.co.uk/products/tornado-tank-ecig/tornado-tank-cartridge-cap-2-product.html  τα οποια και ανακαλυψαν καποια παιδια εδω μεσα στο φορουμ και μπραβο τους.Αν αυτα οπως ειδα ειναι σιλικονουχα(φαινονται και στη φωτο διαφορετικα απο τα κοινα) θα υπαρχει πολυ καλυτερη στεγανοποιηση μεταξυ φιλτρου και ατμοποιητη στην κεντρικη τρυπα αφου θεωρητικα θα σφραγιζει σαν "τσιμουχα". Το μονο βεβαια που μενει ειναι να τα δοκιμασω, και αν τα χει δοκιμασει καποιος αλλος, ας μας πει αν θελει την γνωμη κι εμπειρια του!

Τωρα για την επιλυση της δευτερης περιπτωσης οπου το υγρο περναει μεσα απο το φυτιλι αυτο απαιτει εγχειρηση οπου μαλλον με βλεπω αργα ή γρηγορα να την κανω (εννοειται πως δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαζω καθε βδομαδα ατμοποιητες).Αν παλι καποιος εχει αλλαξει φυτιλι με καποιο αλλο καλυτερο αν θελει ας μας γραψει την αποψη του και το αν ειδε βελτιωση στον τομεα της υπερχειλησης! Τωρα για φυτιλι, γνωριζουμε καποιο καταστημα απο Ελλαδα να παρουμε ή πρεπει να παρουμε αυτο εδω που καποια παιδια εδω μεσα βρηκαν? http://www.bulli-smoker.com/zubehoer2/zubehoer/glasfibre-for-a1-atomizer.html
Η διαμετρο του παραπανω φυτιλιου, κανει? Γιατι λογικα πρεπει να μην εχει μποσικα το φυτιλι που θα μπει διοτι τα πραγματα θα γινουν χειροτερα!

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη, και πιστευω πως καλο θα ηταν αν μπορει καποιος mod να ανοιξει νεο topic αφου λογικα αυτο το θεμα θα απασχολει αρκετους!

Υ.Γ. Σημερα χρησιμοποιω την σιλικονουχα καποτιτσα και τα πραγματα ειναι αρκετα καλυτερα αφου το υγρο καθυστερει αρκετα παραπανω να ρθει στο στομα αφου παγιδευεται! Βεβαια καποια στιγμη τον βρισκει το δρομο του   :)

Και κατι αλλο, υπαρχει περιπτωση αν η μπαταρια εχει αποφορτιστει να μην δινει τοση ενταση στην αντισταση και ετσι να μην γινετε καλη ατμοποιηση με αποτελεσμα να εχουμε "ακαυτες" ? (εννοω υπερχειληση)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #1296 στις: Αυγούστου 06, 2011, 00:55 »
Ως χρήστης του eGo-T επι 8 μήνες περίπου δεν μπορώ να επιβεβαιώσω τα παραπάνω προβλήματα. Οι διαρροές συμβαίνουν συνήθως όταν έχει καεί το φιτίλι ή οταν δεν υπάρχει σωστή ατμοποίηση. Δεν αποκλείω καθόλου την περίπτωση προβληματικών ατμοποιητών ή και φίλτρων (tank). Καλό είναι να γίνεται αντικατάστασή τους όταν εμφανίζουν συμπτώματα όχι σωστής συμπεριφοράς. Σαφώς υπάρχει και το ενδεχόμενο μη σωστής ατμοποίησης λόγω προβληματικής μπαταρίας. Βέβαια οι συγκεκριμένες μπαταρίες (Ovale) κατά την προσωπική μου άποψη είναι καλές και με μεγάλη διάρκεια ζωής. Συνοψίζοντας θα έλεγα ότι ενας καλός ατμοποιητής θα κρατήσει από μία μέχρι δύο εβδομάδες περίπου. Κατα μέσο όρο προτείνω αλλαγή ατμοποιητή κάθε δέκα ημέρες. Επίσης είναι απαραίτητο να ελέγχεται η σωστή εφαρμογή της τάπας του tank. Σε ορισμένες αμπούλες έχω διαπιστώσει προβλήματα κακής εφαρμογής. Αυτές οι αμπούλες πρέπει να αντικαθίστανται άμεσα με άλλες, μη προβληματικές.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #1297 στις: Αυγούστου 06, 2011, 00:57 »
Δε θα προτεινω κατι αλλο,ουτε θα δωσω συμβουλες για "φτιαξηματα",κλπ!
Θα πω μια παραβολη: Οταν μια μαρκα τσιγαρου δε μας αρεσε απλως αλλαζαμε μαρκα!!! ;) ;)
 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος gorillas

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Ελάτε στο πλευρό της Ελλάδας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #1298 στις: Αυγούστου 06, 2011, 13:01 »
Εγώ τις αμπούλες μου τις βράζω μετά από κάθε μέρα χρήσης γιατί την πρώτη βδομάδα είχα γεμίσει ερπητες στα χείλια. Τα βράζω και μετά τα αφήνω όλο το βράδυ να στεγνώσουν.

Για τους ατμοποιητές διαφωνώ. Εγώ εδώ και 3+ εβδομάδες χρησιμοποιώ τον ίδιο και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και να φανταστείτε στην αρχή είχα τρομάξει με το πόσο γρήγορα λέγατε ότι χαλάει και έχω πάρει 3 και έχω στην άκρη.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #1299 στις: Αυγούστου 06, 2011, 13:04 »
....περα απο το αν καποιοι ατμο κρατανε περισσοτερο και εισαι τυχερος,καλο ειναι να εχεις 3 παντα στην ακρη !!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος steven_creta2

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #1300 στις: Αυγούστου 07, 2011, 12:02 »
Ενα καλό κολπάκι για να ξεμαυρίσουν τα φιτιλάκια του ego-t είναι να τους βάλετε φωτιά με ένα αναπτήρα  8)
Πιάστε το με μια πένσα και απο την μαυρισμένη πλευρά βἀλτε του φωτιά με ένα αναπτήρα. Μην το φοβηθείτε, ούτε καίγεται ούτε διαλύετε απλά ασπρίζει και γίνετε καινούριο  :D

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #1301 στις: Αυγούστου 08, 2011, 22:13 »
Εγώ σήμερα παρέλαβα τους 50 LR μου (typeA) , οπότε έκλεισα για ενα χρόνο πανω-κάτω.  :dance2:
Ετοιμάζω και μια καλή παραγγελία υγρών μαζί με καμια 10αρια αμπουλες και ειμαι κομπλε.
Πέραν τούτου, περιμένω και 2-3 συμπράγκαλα ακόμα για να βάλω μπρος και το μοντάκι του SEB.  :respect:
Ο οποίος φυσικά μόλις διαβάσει αυτές τις αράδες θα ξανασαλτάρει!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #1302 στις: Αυγούστου 08, 2011, 22:32 »
Εγώ σήμερα παρέλαβα τους 50 LR μου (typeA) , οπότε έκλεισα για ενα χρόνο πανω-κάτω.  :dance2:
.................
:sign_sostos:
Από που τους πήρες ?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #1303 στις: Αυγούστου 08, 2011, 22:36 »
Κι εγώ πριν 2 μήνες είχα πάρει 2 πακέτα lr d 510 και 5 eGo...
Αυτή την στιγμή έχω ένα πακετάκι σφραγισμένο και από το άλλο λείπουν 2 και 3 eGo σφραγισμένους...
Ενθύμια πλέον..της προ Α2 εποχής...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #1304 στις: Αυγούστου 08, 2011, 22:45 »
η αλήθεια είναι ότι συνήθως κάνουμε αγορές με βάση τις τρέχουσες ανάγκες και προτιμήσεις και τελικά πολλά από αυτά που αγοράσαμε μας μένουν στο χέρι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342117 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206379 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541287 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30965 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50066 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597103 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357610 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11431 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192930 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1216 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591634 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios