vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

155 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Doubt, polydimi5, Jorge, tibolaso

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #120 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 21:57 »
αυτο ζηταγα Νεκος .. ευχαριστο πολυ ... θα αγορασω κανα καλο τετοιο υπολογιστη ανεμηστηρακι και θα τον κανω usb  συμφωνα με αυτο το βιντεο.. ελπιζω να εχει την δυναμη να γυριζει κανονικα με το 30μελο επανω ... το μπουκαλι σκευτομαι να το ξαπλωνω επανω και οχι ορθιο για να ανακατευεται καλυτερα .. φτανει να εχει το ανεμηστηρακι  δυναμη να το γυρισει απο usb

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #121 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 22:03 »
Κωστα τα ανεμιστηρακια αυτα ειναι 12V. Αν δεν βρεις 5V δεν νομιζω να πετυχει...
Ειμαστε off topic τωρα...

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #122 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 22:08 »
εγω ελεγα για κατι5 v τετοιο ισως και καλυτερο  .. αν καποιος ξερει αν κανει να μας πει

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #123 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 22:16 »
υπάρχει ένα βίντεο του gewrge που χρησιμοποιεί ανεμιστηράκι  υπολογιστή χωρίς μαγνήτες που γυρίζει σε μία βάση το μπουκαλάκι γύρω γύρω με ταχύτητα.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #124 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 22:19 »
Αν είναι για usb σίγουρα αυτά Κώστα. Ουτως η άλλως το usb το σύνηθες δεν δίνει πιό πάνω από 5.25 volts.


Εγώ γιαυτό σκέφτομαι να το φτιάξω με ανάποδα το μπουκαλάκι για να είναι ταυτόχρονα στο warmer χωρίς να έχω πρόβλημα με το πόσα μλ έιναι έιτε κάθετο έιτε οριζόντιο. 2 σε 1 με μία κίνηση.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #125 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 22:54 »

Οκ  :thumpup: . Απλη πατεντα ειναι γι΄αυτο δεν την ανεβασα μεχρι τωρα. Βγαζω φωτο και και κανω νημα στις
Μετατροπές, πατέντες, ιδιοκατασκευές.
Σε κανα μισαωρακι το πολυ το ανεβαζω  ;) . Προκειται για τον κλασικο επιτραπεζιο ανεμιστηρα, δε θα τον ελεγα και μικρο  ;) .

Μολις το ανεβασα εδω  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #126 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 22:58 »
πως εννοεις αναποδο το μπουκαλι και αν ειναι ταυτοχρονα και στο ανεμηστηρα και στο warmer? :hmmm: :hmmm: :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #127 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 23:14 »
Σκέψου βάση το ανεμιστηράκι και στο κέντρο του το μπουκαλάκι με το καπάκι να κοιτάει επάνω. Τώρα γύρνατο ανάποδα. Το ανεμηστιράκι καπάκι  στις ακρες του βραστήρα και το μπουκαλάκι βυθυσμένο. Αν ο βραστήρας έχει μεγάλο άνοιγμα, θα μπορέι να μπέι το μπουκαλάκι και οριζόντια. κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου.

Αποσυνδεδεμένος skevos95

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #128 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 18:20 »
παιδιά δεν ξέρω αν η ανάδευση με αυτό τον τρόπο είναι πολύ αποτελεσματική.. δεν ξέρω σε τί ταχύτητες γυρνάει το μπουκαλάκι.. αλλά λογικά έστω και λίγη ώρα αν το περιστρέψουμε γρήγορα λόγω φυγοκέντρισης μπορεί να σπάνε οι δεσμοί των ατόμων και να έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που ψάχνουμε. Νομίζω οτι το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι ζέσταμα και ήσυχη ανάδευση με το χέρι κουνώντας απλά λίγο το μπουκαλάκι ανα κάποιες ώρες (όχι φραπέδιασμα προς θεού , αλλά μερικές κυκλικές κινήσεις πολυ απαλά) . Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω επί του θέματος ας μας φωτίσει λιγο!! :thumpup: Εννοώ δηλαδή οτι το υγρό μας μπορεί να "κόψει" όπως αν χτυπήσουμε πολύ μια κρέμα γάλακτος.. όπου λόγω της φυγοκέντρισης ξεχωρίζουν τα συστατικά του μείγματος.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #129 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 19:04 »
σημερα παρελαβα το Warmer cup  και μαλιστα 2 ... Ο ενας δεν δουλευε καθολου  :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: ο αλλος εδινε και δεν εδινε ... ποιο μεγαλη θερμοκρασια βγαζει το ρουτερ μου :idiot1: :wall: :wall:   οποτε ψαχνουμε μια αλλη μεθοδο θερμοκρασιας....

Κριμα ... το εχω επανω τωρα 2 30μελα αλλα μπα .. δεν κανει και πολλα

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #130 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 19:36 »
Κώστα έχει μεγάλη σημασία η ποσότητα του υγρού. Μπορεί 100ml να είναι πολλά και τα 10 μια χαρά. Αν θέλεις να σου γράψω και τις εξισώσεις πάντως η ποσότητα του υγρού παίζει το μεγαλύτερο ρόλο στην απαιτούμενη ισχύ θέρμανσης.

Επίσης κάποιοι θερμαντήρες USB μπορούν να καταλάβουν και να αξιοποιήσουν την παραπάνω ισχύ αν τους δοθεί. Δοκίμασε να τον συνδέσεις σε USB τοίχου 1Α ή παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #131 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 19:45 »
Γιωργο το εχω αφησει τωρα επανω και περιστασιακά το ανακινώ  και βλεπω αν εχει ζεσταθει .. δεν μπορω να πω οτι δεν ειναι ζεστο .. χλιαρο καλυτερα οχι ζεστο .. δεν ξερω ειναι νωρις ακομα να δω κατι και να πω την γνωμη μου απλα  το πρωτο που διαπιστωσα οτι το ενα απο τα δυο που πηρα ειναι off  και το αλλο δεν δινει με τιποτα θερμοκρασιες 50 βαθμων ...


θα το αφησω κανα 2 ωρο ακομα και θα το βαλω το υγρο στο ντουλαπι μου ... αυριο θα το κανω παλι και θα δω την συμπεριφορα του ... :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #132 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 22:25 »

Κωστα δεν χρειάζεται να φτάσει 50 C, και 35-40 να φτάνει το cup warmer μια χαρά είναι απλά θα θελει περισσότερη ώρα..
Εδώ είναι η προσπάθεια με τον diy μαγνητικό αναδευτήρα από την ιδέα του φίλου Camber... :respect:
Το μπουκαλάκι (Hexalen!!!!) με 40ml μέσα σε ζεστό νεράκι...για καμιά ώρα κρατάει περί τους 35 C και ανακατευεται μια χαρα...
Το αποτέλεσμα όταν το ατμίσω μιας και δοκιμαζω με δυσκολο άρωμα... :eyesplash:  αλλά νομίζω ότι επισπεύδει τη διαδικασία...

[youtube]vPtAZIbvBBE[/youtube][/font]

Αποσυνδεδεμένος snowflake

  • **
  • 164
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #133 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 22:34 »
Επειδη παρακολουθω την συζήτηση κ πριν μια εβδομαδα εφτιαξα γυρω στο λιτρο 40 διαφορετικες γευσεις βρηκα μια μετρια λυση ωστε να τα ωριμασω λιγο πιο γρήγορα. ..οταν λοιπον αναβει το καλοριφερ τα βαζω διπλακ κατω απο αυτο για 4 ωρες εχω την εντυπωση πως κανει δουλεια δεν το προτεινω αλλα ειναι μια λύση κ φυσικα κουνημα που κ που ...!

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #134 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 22:38 »
Αντωνη πολυ ενδιαφερον το βιντεακι σου ...   :respect:

Εντελει αφησα στο warmer  τα υγρα (ακομα εκει ειναι ) για 3 ωρες  και τα ανακατευω με το χερι που και που... δεν παραταω την προσπαθεια μιας και τωρα ουσιαστικα κανω το πειραμα ... τα μπουκαλακια ειναι ζεστα στο αγγιγμα οποτε παιρνουν την θερμοκρασια τους απο αυτο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176832 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem