vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

433 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Jorge, camber, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #720 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 00:07 »
Τώρα έτισ όπως το έφτιαξα το έχω στους 200 βαθμούς και είναι μια χαρά και η γεύση και το ντουμάνι

Είπες στην αρχή οτι το σύρμα είναι 0.40mm, μήπως τελικά όμως είναι 0.32? Μόνο έτσι εξηγείται η αντίσταση...

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #721 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 00:10 »
0.40 είναι αλλα πυρήνας είναι 4αρης τελικά

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #722 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 00:15 »
Να σου πω...σκέτη παραπληροφόρηση είσαι ε...  :tongue_smilie:
Αφού βγήκε άκρη και ατμίζεις καλά...μια χαρά...  :thumpup:
Την επόμενη φορά μέτρα στο steamengine όμως...   :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #723 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 00:20 »
χαχαχαχα δίκιο έχεις αλλα δεν μπορούσα τελικά να υπολογίσω τον πυρήνα.Ευχαριστώ και πάλι παιδιά

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #724 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 00:43 »
Οι τρύπες είναι 100% καλυμένες. Αυτό που βλέπεις είναι φως και όχι κενό. Αυτό
είναι το καλύτερο στήσιμο που έχω βρει για full VG (και όχι μόνο).  Άμα το συνηθίσεις
πετυχαίνει σχεδόν πάντα και αν δεν πετύχει διορθώνεται εύκολα στις περισσότερες
περιπτώσεις. Το συγκεκριμένο είναι σε 2άρι τρυπανάκι, σε 2.5άρι ή 3άρι είναι ακόμη
πιο εύκολο. Γενικά στήνω και στις πρώτες τζούρες πρέπει να ακούγετε μόνο "χουυυυ"
(αέρας δηλαδή). Άμα το "χουυυυυυυ" διακόπτετε και ακούγετε "σουυυυυυυ" σημαίνει
πως σκαμπάζει νερά, οπότε ξεβιδώνω και απλώνω το μπαμπάκι στις τρύπες ή ανάλογα
παίζει να συμπικνώσω και πιέσω προς τα μέσα. Διαρροές/προβλήματα μηδέν. Σημείωση:
για να περαστεί έτσι το μπαμπάκι κρατάω το κύλινδρο με τις τρύπες στο ύψος από τις
τρύπες τις αντίστασης, περνάω μπαμπάκι από άκρη σε άκρη τρύπα-αντίσταση-τρύπα
και μετά χαμηλώνω + βιδώνω το κύλινδρο με τις τρύπες και τέλος κόβω το μπαμπάκι.

Αν μπορεί κάποιος ας διαβάσει το πρόβλημά μου με το σκούρο μπαμπάκι στην
προηγούμενη σελίδα μήπως βρεθεί η αιτία/λύση, κάποιο clue τέλος πάντων...

Ευχαριστώ


Προτείνω στη διαχείριση να φτιάξει κουμπάκι ηχογράφησης γιατί εκεί που έχει φτάσει το πράγμα...θα χρειαστεί και αυτό...πολύπλοκο το άτμισμα παιδιά...  :idiot1:
Άντε να περιγράψεις γραπτώς τους ήχους που μπορεί να κάνει το υγρό και ο ατμό...  ;D
Εννοείται δεν το λέω για να σε προσβάλω ε...αλλά όντως τα χου και τα σου δεν αποδίδουν καλά γραπτώς...  ???

Μα για αυτό το είπα και εγώ, για το φως, το οποίο μπαίνει απ' εξω προς τα μέσα...μέχρι και σκιά φαίνεται στο βαμβάκι απο το πάνω μέρος της τρύπας...
Τέλος πάντων...άμα δεν έχεις διαρροές...όλα καλά!  :thumpup:
Τώρα για το πρόβλημά σου...μάλλον δε μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα, αλλά εκτός απο τα υγρά που σου είπαν και στην αρχή, ή το βαμβάκι...εγώ θα κοιτούσα και το σύρμα...την ποιότητά του...  :dontknow:
28άρι kanthal εννοείς 0.28mm φαντάζομαι ε... Αν εννοείς 28awg, η αντίσταση έπρεπε να σου βγαίνει 1Ohm, το οποίο ενώ δε λέει πολλά γιατί παίζεις σε VW, ίσως λέει για την ποιότητα του σύρματος τελικά...

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #725 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 16:33 »
Καλησπέρα σας.

Μια από τις διάφορες απορίες που έχω είναι η παρακάτω.

Έχω μόνο 28άρι kanthal σύρμα και κάνω αντιστάσεις περίπου 1,5ohm με 2,5 διάμετρο. Δηλαδή αυτό: http://www.steam-engine.org/coil.asp?r=1.5&awg=29&id=2.5
Το παραπάνω στήσιμο στα 10 watt έχει ως αποτέλεσμα heat flux 168. Το έχω δοκιμάσει σε 3 διαφορετικούς ατμοποιητές και είμαι ικανοποιημένος από το ατμιστικό αποτέλεσμα.

Θέλω όμως να δοκιμάσω και άλλα διαφορετικά πράγματα κι έτσι περιμένω 30άρι και 32άρι σύρμα kanthal (και SS περιμένω αλλά ας μην μπλέξω τώρα)

Θεωρητικά εάν στρίψω 30άρι σύρμα με 2,5 διάμετρο στα 1,3ohm στα 10 watt θα έχω heat flux 167 (http://www.steam-engine.org/coil.asp?r=1.3&dia=0.3&id=2.5).
Επίσης θεωρητικά εάν στρίψω 32άρι σύρμα με 2,5 διάμετρο στα 1,3ohm στα 12 watt θα έχω heat flux 166 (http://www.steam-engine.org/coil.asp?r=1.3&hfnw=12&dia=0.32&id=2.5)

Το ότι έχω το ίδιο περίπου heat flux και στα τρία στησίματα (με τα τρία διαφορετικά σύρματα) σημαίνει πως θα έχω και περίπου το ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα ή τα έχω καταλάβει όλα λάθος
Βέβαια, δεν μ' ενδιαφέρει το flux αυτό καθαυτό αλλά να έχω ένα ικανοποιητικό άτμισμα!
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2016, 16:45 από tibolaso »

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #726 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 17:00 »
Αλλάζει το αποτέλεσμα και ανάλογα την επιφάνεια ατμοποίησης. Αν έχεις 170 flux με 20άρι σύρμα στα 9 βατ και με κλαπτον στα 70 βατ καταλαβαίνεις ότι κάτι θα αλλάξει, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #727 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 17:03 »
Καλά, σίγουρα! Απλά η σύγκριση clapton με 20άρι σύρμα μου μοιάζει κάπως ακραία. Σε πιο συγγενείς περιπτώσεις τι γίνεται;

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #728 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 09:39 »
Καλημέρα.. Πρώτη φορά ατμιστικά!!!
Ήρθε το cuboid με τον x-pure (dripper με διπλή αντίσταση)

Έκανα τις πρώτες μου απόπειρες με kanthal.. σε 0,2 0,25 αντιστάσεις..
Η πρώτη προσπάθεια έγινε με αντίσταση 1,6ωμ και τα αποτελέσματα ήταν ευχάριστα σε 10-14 watts με υγρό shade flavour art 9mg νικοτίνη.
Η δεύτερη έγινε με αντίσταση 0,6ωμ με υγρό liqua vanilla 12mg νικοτίνη αλλά είχε πολύ δυνατό χτύπημα (για εμένα) άσχετα με τα watts
Τελευταία δοκιμή έγινε με 1,2 ωμ αντίσταση και στα  10 watt ατμίζω μια χαρά με το shade.

Επισημαίνω πως δεν έχω κανα ατμίσει για να καταλάβω τη διαφορά απο έναν εργοστασιακό ατμοποιητή (μη επισκευάσιμο)
Αυτό που με προβληματίζει είναι πως στη δεύτερη και τρίτη προσπάθεια ακούω "σκασίματα" , ενω δεν άκουγα κάτι στη πρώτη.
Και όταν βάζω έλεγχο θερμοκρασίας μου καίει το βαμβάκι (λίγο). Δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει.. ξεκινάει απο τα 30watts.
Φανταζόμουν πως θα ξεκίναγε απο τα watts που έχω επιλέξει, και θα σταμάταγε όταν έφτανε κάποια θερμοκρασία.
Το kanthal θα το βάλω στην επιλογή Ni? Κάνω κάποιο λάθος στο στήσιμο?

(ο x-pure εξέχει απο το cuboid!!!)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2016, 09:45 από ASTEG0S »

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #729 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 09:50 »
Πρώτο και βασικότερο λάθος που κάνεις: το σύρμα kanthal δεν λειτουργεί σε έλεγχο θερμοκρασίας γιατί δεν μεταβάλεται η αντίστασή του όσο θερμαίνεται, πρέπει να μελετήσεις λίγο περισσότερο κάποια θέματα στο φόρουμ αλλά για αρχή ξέχνα τον έλεγχο θερμοκρασίας με χρήση kanthal.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #730 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 09:52 »
Το kanthal δεν δουλεύει σε έλεγχο θερμοκρασίας, δεν σου άλλαζε τα σεττινγκς; Θες το κατάλληλο σύρμα για τη κάθε επιλογή...
Νικέλιο για Νι και Τιτάνιο για Τι ss316 είναι ατσάλι.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #731 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 09:54 »
Ήμουν σίγουρος πως κάτι έκανα λάθος!!
Ευχαριστώ!!!

Για τα σκασίματα τι φταίει?

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #732 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 10:02 »
Για τα σκασίματα φταίει το στήσιμό σου, είτε έχεις κάνει πολύ ανοικτές σπείρες στην αντίσταση είτε έχεις βάλει μικρή ποσότητα βαμβακιού με αποτέλεσμα την υπερβολική συγκέντρωση υγρού πάνω στην αντίσταση (υπερτροφοδοσία).
Δοκίμασε να είναι πιο σφιχτό το βαμβάκι μέσα στην αντίσταση και όπως παρατήρησα στις φωτό έχεις πολύ ανοικτές σπείρες.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #733 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 10:05 »
Θα δοκιμάσω με μη επισκευάσιμο γιατί μάλλον ήταν λάθος που ξεκίνησα με dripper.. γιατί δεν έχω και μέτρο σύγκρισης.
Υπερ-εκτίμησα και τις ικανότητες μου!!
Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #734 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 10:09 »
Δεν έχει διαφορά (μεγάλη τουλάχιστον) στο στήσιμο ο dripper από έναν επισκευάσιμο, παίξε λίγο με την ποσότητα βαμβακιού και με την κατασκευή του coil και θα το βρείς πως να δουλεύει σωστά, δεν είναι φοβερό όλοι κάναμε στην αρχή τέτοια λάθη.
Κι εγώ δεν δουλεύω dripper, αν κάποιο παιδί που δουλεύει δεί τις φωτό που ανέβασες ίσως να εντοπίσει και κάποιο άλλο λάθος να σου πεί.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22293 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem