vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

74 επισκέπτες, 4 χρήστες
teo77, lemon78, gstamatos, manoslykos

Twitter

Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες

Αποσυνδεδεμένος crab21

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #555 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 14:22 »
Δύο εναλλακτικά σεταρίσματα...


1) Κόβουμε τα φυτίλια σύριζα στο κεραμικό και τυλίγουμε το κεραμικό με το απορροφητικό υλικό από ένα κάρτο.


2) Ακριβώς όπως το βασικό σετάρισμα απλά κόβουμε το κάτω φυτίλι σύριζα στο κεραμικό.


Περιέργως ή μη  :hmmm: [size=78%] μου λειτουργεί καλύτερα έτσι ο diver [/size] :)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #556 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 14:34 »
το εχουμε ξανα αναφερει αυτο το στησιμο.
με κομματακι μες αντι για απορροφητικο.
βελτιωνει τη γευση! ;)

Αποσυνδεδεμένος crab21

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #557 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 14:47 »
Μου δουλεύει καλύτερα το απορροφητικό υλικό του κάρτο. Με το mesh είχα που και που καψουλάκια.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #558 στις: Δεκεμβρίου 08, 2013, 14:51 »
αστο ετσι αφου σου δουλευει καλα. ;)

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #559 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 02:49 »
Λοιπον... εχοντας συμβιωσει μια βδομαδα κ κατι ψιλα με τον diver v2, μπορω να αναφερω μερικα πραματακια σχετικα..


Καταρχας, ΤΙ ΝΤΟΥΜΑΝΙ ειναι αυτο ρε παιδια? Πολυυυ πραμα.. Κ μεχρι στιγμης τα υγρα που εχω κανει ειναι 60/40 & 70/30 υπερ της PG.. Απορω με ολους εσας που κανετε σκετη VG... Ακομα δε σας εχουν διωξει απο το σπιτι?  ;D


Απο γευση τι να πω?? Αλλα υγρα ατμιζα μεχρι τωρα μου φαινεται.. Ηδη εχω αρχισει κ αναθεωρω με μερικα... :wall:
Επισης, αλλαγη γευσης αμεσα. Αλλαζεις υγρο & μετα απο 2-3 τζουρες εισαι "ανανεωμενος"..


Η τζουρα του πιστευα οτι θα με προβληματιζε, μιας κ τη θελω λιγο "σφιχτη". Ομως κ κει δεν ειχα προβλημα τελικα. Απεναντιας, ειναι ΟΣΟ αερατη θα ηθελα.. Αφηνω μικρα περιθωρια βελτιωσης για να το φερω στα μετρα μου.  :thumpup:


Απο θεμα αλλαγης αντιστασης, δε μπορω να πω με σιγουρια οτι το χω ακομα, μιας κ ειχα 2 ετοιμες (προσφορα του φιλου shadockan) κ ειμαι ακομα σε αυτες. Εχω ηδη παλεψει με αρκετα μετρα συρμα κ θελω να πιστευω οτι εχω ετοιμες 6-7 "λειτουργικες" (θα δειξει) φιτιλοαντιστασεις. Εχει πολυ παιδεμα παντως. Ελπιζω η υπομονη να ειναι με το μερος μου. :lotpot:


Αυτο που με ψιλοξενερωσε (αν κ δεν ειναι απολυτο ακομα, μιας κ μπορει να φταιει το υγρο ή η αντισταση) ειναι το "κτυπημα".
Το περιμενα δυναμιτη να πω την αληθεια. Ομως δεν πηρα το αποτελεσμα που ειχα στο μυαλο μου. Αρχικα χρησιμοποιησα ενα DIY υγρο με 15mg (60/40), το οποιο ναι μεν, αλλα... Μεχρι τα 8 watt πηγαινε καλα. Ικανοποιητικο, αλλα οχι οσο θα θελα. Ηθελα λιγο παραπανω κτυπημα κ ετσι προσπαθησα να ανεβασω watt. Τοτε μου βγαζε κατι σε καμενο να το πω.. σιδεριλα να το πω.. Kατι που με ξενερωσε προς στιγμην.
Αυτα με την 1η αντισταση(2.2Ω αρχικη). Λεω δε μαμιεται.. Παμε για τη 2η(2.4Ω) μηπως και αλλαξει το σκηνικο.. Κ κει τα ιδια φαινομενα.. Μετα απο 2-3 ml δεν αλλαξε κατι. Οποτε, εκανα ενα dry burn κ ξαναπροσπαθησα με διαφορετικο υγρο αυτη τη φορα. (RY4 by fa στα 18mg). Τωρα ολα καλα.. Αλλα το κτυπημα ηταν δυνατο απο τα χαμηλα watt (6-7).  :wall: :wall: :wall:
Δε μπορει λεω τοση διαφορα στο κτυπημα με 3mg πανω μονο.. Οποτε τελειωνω ενα τανκακι RY4 κ μετα ξαναδοκιμαζω με το DIY μου. Τωρα... πειτε με τρελο,χαζο.. αλλα το κτυπημα ειναι διαφορετικο. Πιο δυνατο απο αυτο που ειχα στην αρχη. Σε σημειο που να μου αρκει χωρις να θελω να ανεβω παραπανω απο τα 8watts. placebo effect?Δε ξερω..

Εν τελει, πολυ ικανοποιημενος με την αγορα του diver μεχρι τωρα. Απο δω κ στο εξης που θα πρεπει να χρησιμοποιησω τις δικες μου αντιστασεις δε ξερω κατα ποσο θα αλλξω γνωμη...  ::)  Αλλα παντα υπαρχει κ η λυση των ετοιμων, οποτε ειμαι καλυμμενος.


Συγνωμη εαν σας κουρασα με το μεγαλο ποστ. Ειναι ο 1ος μου επισκευασιμος κ ηθελα να μοιραστω αυτη την εμπειρια. Ελπιζω να καλυψα κ το φιλο metmat στο ερωτημα που μου ειχε θεσει.

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #560 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 03:00 »
Κωνσταντίνε καλησπέρα.
Προχθές πήγα να βγάλω τον diver2 από το το scuba για να αλλάξω αντίσταση
και δεν έβγαινε με τίποτα. Με πολλή προσπάθεια και με τη βοήθεια πένσας
κατάφερα να τον βγάλω. Αυτό που αντίκρυσα ήταν ένα σχεδόν θρυματισμένο κεραμικό
και τα δύο μεταλλικά τοιχώματα στραβωμένα έτσι ώστε συμπιέζανε το κεραμικό!
Δεν είχα αντιληφθεί κάτι προηγουμένως όσον αφορά την απόδοση.
Τον επανέφερα μετά με την πένσα και όλα καλά.
Έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο;


Νομίζω πως είχε σφηνώσει το φιτίλι ή το σύρμα στα σπειρώματα. Με το που το ζόρισες για να το ανοίξεις με την πένσα, τραβήχτηκε το κεραμικό και έσπασε.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #561 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 19:59 »
Το διδυμο της επιτυχίας :respect: :respect:
Με το ξυλινο επιστομιο ο Diver 2 με το grail του και διπλα ο μεγαλος αδελφος  επισης με το grail  :D
Aντε γεια λεμε


Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #562 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 22:15 »
Βαγγέλη ο v2 έχει πιο λεπτή καμπάνα από το v1; πόσες σταγόνες χωράει;

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #563 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 23:01 »
Xρηστο εχει λιγοτερη χωριτικοτητα σε σχεση με το v1 αλλα δεν ξερω και δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχει και στο grail περισσοτερο χτυπημα σε σχεση με τον 1

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #564 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 01:42 »
Βαγγοο  οφ το τοπι  :))
στη δευτερη φωτο το εχεις σεταρει με αυτο το καλτσοφιτιλο ?? το αγγλικο του δεν το θυμαμαι  ;D

το βρηκα..   Ekowool Silica Cord αυτο :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2014, 01:53 από agialas »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #565 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 10:00 »
οχι το κανονικο φιτιλι των 2mm  :yes:
Αυτο το φιτιλι που λες το πηρα απο τον Κωστη και εστησα χθες εναν T3S και παει σφαιρατος  :yes: :yes: :fight_shot_auto:

Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #566 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 10:06 »
Βαγγέλη καλημέρα,  τα φυτίλια που προεξέχουν δεξιά και αριστερά τι ρόλο παίζουν?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #567 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 10:09 »
Στα grail οσο περισσοτερο φιτιλι αφησουμε και "στρωσουμε" εσωτερικα και περιμετρικα του grail τοσο μεγαλυτερη ποσοτητα υγρου εχουμε  :yes: .
Στο συνολο ειναι 4 φιτιλια και τα δυο που ειναι κομμενα ειναι σφηνωμενα στο κενο που αφηνει το κεραμικο με τον κορμο του grail

Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #568 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 10:13 »
Λογικά λοιπόν τα πιέζεις κάτω και γύρω γύρω από το κεραμικό. Χωράει όμως τόσο φυτίλι? Δεν έχεις πρόβλημα να ανασηκώνονται με τη χρήση κλπ?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #569 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 10:18 »
Τα δυο απο τα τεσσερα ακρα τα βαζεις-σφηνωνεις γυρω απο το κεραμικο και τα αλλα δυο πανω και γυρω γυρω απο την αντισταση.
Ανασηκωνονται μονο αν ανοιξεις το grail στην μεση.Αν τα αφησεις ως εχουν αρκει να ποτιζεις και τπτ αλλο.
Και στους δυο απογειωνεται η ολη λειτουργια τους

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2911 420269 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:04
από anetost
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15680 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131201 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 142 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 161 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 162 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 244 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 150 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249500 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767591 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 243 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181751 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976