vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

305 επισκέπτες, 1 χρήστης
tsipi

Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #360 στις: Ιουνίου 27, 2013, 13:28 »
Αν "ανάβουν" σπείρες και δεν υπάρχει βραχυκύκλωμα σπειρών (η αντίσταση είναι αυτή που έχουμε συνήθως για τις σπείρες που κάνουμε) τότε σίγουρα κάποιες σπείρες είναι πολύ χαλαρές και δεν έρχονται σε επαφή με το φιτίλι... αυτές ανάβουν...

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1943
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #361 στις: Ιουνίου 27, 2013, 15:14 »
Ακριβώς αυτό!! Κάτι που πρέπει να προσέξουμε (και είναι κάτι που πιθανόν δεν δίνουμε ιδιαίτερη σημασία μετά από αρκετά πετυχημένα setup - μιλάω ως παθών), είναι το μήκος και το πάχος των φιτιλιών!
Στο εσωτερικό του σωλήνα και πάνω από τις βόλτες, υπάρχει μια πατουρίτσα. Κατά την τοποθέτηση της κεφαλής, είναι πιθανόν (παρατηρημένο) να ασκηθεί δύναμη από αυτήν (ή και τις βόλτες ακόμη) στα φιτίλια με αποτέλεσμα την καμπύλωση της αντίστασης. Αυτό έχει διάφορα αποτελέσματα που δεν θέλουμε, όπως π.χ. το να ακουμπάνε από κάτω οι σπείρες (ειδικά αν τις έχουμε πολύ κοντά) ή ο κόμπος να ακουμπάει κάπου στην αντίσταση και να έχουμ s/c όπως είπε ο SEB ή να μην έρχονται σε επαφή με το φιτίλι οπότε να έχουμε το φαινόμενο που περιγράφει ο slammer.
Προσέχουμε λοιπόν, να μπαίνει άνετα η κεφαλή, να μην είναι μακρύτερα τα φιτίλια από το κεραμικό (σε αυτό βοηθάει πολύ, αν το κόψιμο είναι λίγο λοξό, ώστε το κάτω μέρος του φιτιλιού να είναι λίγο πιο κοντό από το πάνω) ΚΑΙ οι συνδέσεις n-w να είναι ΚΑΤΩ από την αντίσταση (περίπου εκεί που αρχίζουν οι τρυπούλες, ας πούμε 1mm κάτω από την αντίσταση).

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • *****
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #362 στις: Ιουνίου 27, 2013, 18:01 »
Ακριβώς αυτό!! Κάτι που πρέπει να προσέξουμε (και είναι κάτι που πιθανόν δεν δίνουμε ιδιαίτερη σημασία μετά από αρκετά πετυχημένα setup - μιλάω ως παθών), είναι το μήκος και το πάχος των φιτιλιών!
Πάντα το πρόσεχα αυτό το σημείο.

Όλα τα υπόλοιπα όμως
Κατά την τοποθέτηση της κεφαλής, είναι πιθανόν (παρατηρημένο) να ασκηθεί δύναμη από αυτήν (ή και τις βόλτες ακόμη) στα φιτίλια με αποτέλεσμα την καμπύλωση της αντίστασης. Αυτό έχει διάφορα αποτελέσματα που δεν θέλουμε, όπως π.χ. το να ακουμπάνε από κάτω οι σπείρες (ειδικά αν τις έχουμε πολύ κοντά) ή ο κόμπος να ακουμπάει κάπου στην αντίσταση και να έχουμ s/c όπως είπε ο SEB ή να μην έρχονται σε επαφή με το φιτίλι οπότε να έχουμε το φαινόμενο που περιγράφει ο slammer.
Προσέχουμε λοιπόν, να μπαίνει άνετα η κεφαλή, να μην είναι μακρύτερα τα φιτίλια από το κεραμικό (σε αυτό βοηθάει πολύ, αν το κόψιμο είναι λίγο λοξό, ώστε το κάτω μέρος του φιτιλιού να είναι λίγο πιο κοντό από το πάνω) ΚΑΙ οι συνδέσεις n-w να είναι ΚΑΤΩ από την αντίσταση (περίπου εκεί που αρχίζουν οι τρυπούλες, ας πούμε 1mm κάτω από την αντίσταση).
είναι πράγματα που ποτέ δεν μου πέρασαν από το μυαλό ως παράγοντες που επηρεάζουν την απόδοση του ατμο.

respect Buliwyf  :respect_hat:

Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #363 στις: Ιουνίου 27, 2013, 19:18 »
Πολύ σωστός Ηλία και εγώ αυτό έχω παρατηρήσει με τα φυτίλια. Επειδή το όλο σεταρισμα του Diver καταλήγει μέσα σε μια λεπτή σωλήνα όλες οι λεπτομέρειες παίζουν σημαντικό ρόλο πόσο μάλλον όταν μπορεί να στραβώσεις ακόμα και την αντίσταση... Επίσης το κόψιμο των φυτυλιών το κάνω ακριβώς με τον τρόπο που ανέφερες χρησιμοποιώντας νυχοκόπτη και όχι ψαλίδι για μεγαλύτερη ευκολία και ακρίβεια. Μου έχει κάτσει σετάρισμα που το κράτησα για παραπάνω από  2 εβδομάδες χωρίς να μαυρίζει καθόλου το υγρό στο τανκ. Η αλλαγή του χρώματος στο υγρό μέσα  στο τανκ είναι επίσης ένα πολύ καλό κριτήριο αν η αντίσταση λειτουργεί αψογα ή όχι. :)

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • *****
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #364 στις: Ιουνίου 27, 2013, 22:24 »
Το απόγευμα κάθισα και έφτιαξα νέα φ/α προσέχοντας να εφαρμόσω τις συμβουλές που πήρα νωρίτερα.
Πρόσεξα το μέγεθος,να μην ακουμπάνε οι σπείρες,να μην είναι πολύ σφιχτές ή πολύ αραιές, τους κόμπους,να ανάβουν όλες οι σπείρες
και έφτιαξα μια φ/τ πανέμορφη :))



αλλά δυστυχώς το καμένο εξακολουθούσε να υπάρχει σε κάθε τζούρα. :'( :'(

Καθώς έσπαγα το μυαλό μου να καταλάβω τι πηγαίνει λάθος δυο μέρες τώρα, ξαφνικά θυμήθηκα ότι τα σύρματα που χρησιμοποίησα
χθες και σήμερα ήταν με 0,16 nickel ενώ όλα τα προηγούμενα set up ήταν με 0,20 kanthal.

Βγάζω την ηλεκτροπόντα έξω φτιάχνω καινούργιο σύρμα με kanthal και ατμίζω απροβλημάτιστα 2 ώρες τώρα.

Και η απορία μου τώρα:
Γιατί το 0,16 μου έδινε καμένο;
Στο επιχείρημα ότι το 0,16 αρπάζει γρήγορα και θέλει καλή τροφοδοσία αντιτάσσω ότι ακόμα και μετά
από τζούφιες τζούρες (όπου πλημμυρίζει η αντίσταση) το καμένο ήταν παρών.

edit:έχω κοντά φιτίλια γιατί γύρω από το κεραμικό βάζω μες.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #365 στις: Ιουνίου 27, 2013, 23:09 »
Mηπως σου εχουν ξεφυγει τα volts?  Λεω εγω τωρα..... :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1943
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #366 στις: Ιουνίου 28, 2013, 00:26 »


edit:έχω κοντά φιτίλια γιατί γύρω από το κεραμικό βάζω μες.


2-3 φορές που έβαλα μες, είχα ακόμα πιο κοντά φιτίλια. Νομίζω ότι θέλει λίιιιιγο ακόμα κόντεμα -σχεδόν πρόσωπο με το κεραμικό. Κάτι που ΣΙΓΟΥΡΑ παίζει ρόλο πάντως είναι ο τύπος του υγρού (με μεγάλο ποσοστό VG, υπήρξε και σε μένα θεματάκι, προτείνω αραίωση τουλάχιστον στο 10-15% αυτής με wfi.....)

Επίσης, το μες ΜΗΝ το σφίγγεις πολύ, χαλαρά πράγματα!!!

Αποσυνδεδεμένος hotcarver1

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #367 στις: Ιουλίου 01, 2013, 17:42 »
Έπειτα από παρακίνηση συμφρουμιτη το πήρα κι εγώ.Άψογος!Αν και αρχάριος χωρίς να έχω δοκιμάσει πολλούς ο ατμο δεν παίζεται! Ντουμανι,χτύπημα,κατέβασα στα 6 watt από το πολύ γκάου!
Αν καταφέρω και στρίψω και τη φυτιλοαντισταση!!!!
Στάλθηκε από το LT30p μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #368 στις: Ιουλίου 01, 2013, 19:41 »

Αποσυνδεδεμένος manner

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #369 στις: Ιουλίου 01, 2013, 21:17 »
Ενα άλλο απλό αλλά και εξυπηρετικό εξαρτηματακι για να αφαιρούμε τον diver απο το τανκ χωρίς να χάνεται καθόλου υγρό:
http://www.atmistique.gr/el/new-products?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=523&category_id=35
:thumpup: :thumpup: :thumpup:

Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #370 στις: Ιουλίου 01, 2013, 21:53 »
καλα αυτο.....το εξαρτημα επρεπε να ειχε βγει εδω και τουλαχιστον 1 χρονο.....ρε τι υγρα εχω χασει απο αλλαγες στα τανκ....

και ειναι τοσο απλο...!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Drippakias

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #371 στις: Ιουλίου 04, 2013, 01:05 »
τελικα πρεπει η τρυπα του diver να πεφτει πανω στο κεραμικο η πανω στο φυτιλι?? γιατι εκανα 4 αντιστασεις με το κεραμικο στην τρυπα,, ολες μου βγαζαν καμενο :wall: :wall: ( μπορει να σφιγγω περισσοτερο απο οτι πρεπει το συρμα? ) και μετα γυρισα τη βαση με το φυτιλι να ειναι πανω στην τρυπα και δουλευει αψογα!!, το μονο με αυτον τον τροπο οταν τον βγαζω μενει μια μικρη σταγονα υγρου πανω στον πολο

οχι τιποτα αλλο αλλα με βλεπω  παλι στον  τασο αυριο για φροντιστηριο ;D

υ γ οταν την ιδια αντισταση την δοκιμαζω στο grail για dripping δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα

Αποσυνδεδεμένος foxergr

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα, είναι ατμός....
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #372 στις: Ιουλίου 04, 2013, 02:27 »
Πρέπει η τρύπα να κοιτάζει κεραμικό και όχι φυτίλια.... τα φυτίλια πρεπει να ειναι καθετα στην τρύπα.... ή έχεις πάρα πολύ σφυχτά το σύρμα στο φυτίλι, ή το τανκάκι σου παίρνει αέρα και δεν δουλεύει σωστα...

Προσωπικά με τα φυτίλια κάθετα στην τρύπα, τανκάκι που είναι εντελώς στεγανό αντίσταση 1,8 στα 3,8 volt δεν παίρνω καμένο ούτε μετά από 6 απανωτές τζούρες.

Αποσυνδεδεμένος Iωάννης

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #373 στις: Ιουλίου 04, 2013, 02:37 »
Παίδες εχει αλλό νήμα για σεταρίσματα.Οχι εδώ αν εχετε την καλοσύνη.




Μεταφέρθηκαν στο σωστό νήμα, ευχαριστούμε για την επισήμανση.
Απ'το συντονισμό του φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 05, 2013, 13:47 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος Drippakias

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #374 στις: Ιουλίου 04, 2013, 21:23 »
ενταξει , στρωσιμο ηθελε, τωρα δουλευει κανονικα :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342318 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206530 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541482 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50193 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597283 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357808 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11537 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193075 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1321 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1314 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592024 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios