vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

GG Ithaca - Ιθάκη

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #390 στις: Ιουλίου 12, 2013, 20:12 »
Από ότι είπε ο Alexander20 που το δοκίμασε, ναι. Μπορείς να το προμηθευτείς από e-smokeguru.

Αποσυνδεδεμένος marios00apoel1

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #391 στις: Ιουλίου 12, 2013, 20:15 »
μου ειπε ο βασιλης να το στηλει με τηην επομενη παραγγελεια, mallon ta stelnei senolous

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #392 στις: Ιουλίου 12, 2013, 20:46 »
Καλέ δεν τον ρώτησες να μας πει πώς μπαίνει κιόλας?


Αποσυνδεδεμένος marios00apoel1

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #393 στις: Ιουλίου 12, 2013, 21:01 »
πανυ του ειπα οτι κανει μπουμπουλιθρες πιο παλια και μου ειπε προσφατα στην επομενη παραγγελεια μου να τον θυμισω να μου στηλει ενα uptade τις ιθακας που μαλλον αυτο ενοει

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #394 στις: Ιουλίου 13, 2013, 21:09 »
Αφού βαριόσαστε να πάρετε τηλ τον e-smokeguru :tongue_smilie: να σας δείξω τι έγραψε ο κατασκευαστής σε ξένο φόρουμ.

"I found the issue with the very small gurgling on Ithaka. Its the center post upper nut. Its a little long. If it was smaller then the gurgling dissapears. I put Ody's center post top nut on Ithaka and its ok"

Μετάφραση... βαριέμαι  ;D

Το πλατύ μέρος του παξιμαδιού, μπαίνει στο κάτω μέρος και ακουμπάει και σφίγγει το κεραμικό.
Άλλωστε έτσι μπαίνει και το παλιό.  ;)


Αποσυνδεδεμένος marios00apoel1

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #395 στις: Ιουλίου 13, 2013, 21:22 »
και τι διαφορα εχει με το πρωτο και δεν κανει μπουμπουλιθρες;

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #396 στις: Ιουλίου 13, 2013, 22:14 »
Eϊναι κοντύτερο από το παλιό αλλά αυτό δεν πάει να πει οτι αν δεν σετάρεις σωστά, δεν θα έχεις καθόλου μπουρμπουλήθρες!!
Εγώ πάντως δεν το αντικατέστησα.

Αποσυνδεδεμένος Fugazi

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Τζιτζίς
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #397 στις: Ιουλίου 14, 2013, 01:32 »
ουτε εγω το αντικατεστησα,οταν αφηνω τον ατμο για λιγη ωρα στην πρωτη τζουρα κανει ενα γουργουριτο(δε θα το ελεγα μπουρμπουλιθρες) και μετα ειναι οκ!

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #398 στις: Ιουλίου 14, 2013, 10:27 »
Νομίζω οτι αυτό είναι και το καλύτερο (πριν την υπερτροφοδοσία) σημείο, για το τέλειο άτμισμά της. :)
Το έχω πετύχει να το κάνει και σε κάθε τζούρα, αλλά δεν το πετυχαίνω σε κάθε σετάρισμα  >:(

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #399 στις: Ιουλίου 15, 2013, 04:34 »
Δεν έχω πολύ πείρα αλλά με τον genesis που έχω, έχω ενοχλήσεις στο λαιμό, που δεν έφυγαν με κανένα είδος σεταρίσματος. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν μπορώ να τον ατμίσω κάποιες ώρες της μέρας διότι μου φέρνει βήχα ο ατμός του.
Αυτό με οδήγησε στο να αποκτήσω την Ιθάκη, υποψιαζόμενος ότι θα μου πήγαινε καλύτερα ένας φυτιλάτος + με τέλεια (λέμε τώρα, τι είναι αυτό;) ποιότητα ατμού.

Δεν είμαι συλλέκτης και δεν αισθάνομαι ότι θέλω να αγοράσω οτιδήποτε σουπερ ατμοποιητή κυκλοφορεί στο εμπόριο. Το μόνο που θέλω είναι δυο τρία καλά εργαλεία να είμαι worry free ...

Φυσικά επηρεάστηκα και από τα σχόλια στο νήμα, ιδιαίτερα κάποιων φίλων που έχω καταλάβει ότι είναι σχετικοί με το άθλημα.

Μετά από 4 στησίματα μέχρι ώρας, σε συνδυασμό με τα λίγα σύρματα που είχα διαθέσιμα, τώρα είναι στημένη με μονή αντίσταση, με ribbon 0.4x0.1 και 4 σπείρες, σε διπλό 3ρι φυτίλι, και έχει πλακέ/πλατύ σχήμα. Στα 1.8 ωμ. Παίζει στο πρόβατο μεταξύ 3.8-4.5 volts, αναλόγως της διάθεσης .. αν έχω κάνει ή λέω κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε με....

Δεν έχω την παραμικρή διαρροή ή άλλο θέμα υπο/υπερτροφοδότησης.
Έχω το bf κάπως ανεβασμένο σε μια προσπάθεια για πιο ξεκούραστο ατμό, + τις οπές τροφοδοσίας του να αφήνουν να περνάει υγρό μόνο στο μισό του ενός από τα δύο φυτίλια σε κάθε πλευρά, ίσα ίσα για να μην έχω ανασφάλεια ότι έχω αυτό το feature και δεν το χρησιμοποιώ !! :laugh1:



Το μόνο θέμα που με απασχόλησε είναι οι χαλαρές βόλτες του ρυθμιζόμενου brass πόλου (τουλάχιστον του δικού μου είναι χαλαρές σε σημείο να "παίζουν"), οι οποίες δεν κρατούν τον πόλο σταθερό εκεί που θα τον ρυθμίσω κάθε φορά που θα χρειαστεί να βάλω ή να βγάλω τον ατμο από το mod + ότι δεν ξέρω το πόσο ή το αν θα αντέξει στο χρόνο χωρίς να χρειαστεί μελλοντική επέμβαση.

Το oring που δένει τα σύρματα δείχνει λίγο κάπως σε μια τόσο πολύπλοκη/προσεγμένη και συγχρόνως ακριβή κατασκευή, κατά την άπειρη άποψη μου, αλλά παρόλα αυτά λειτουργεί άψογα μέχρι στιγμής. Απόλυτα στεγανό.

Με το nut που δένει τον πόλο στο κεραμικό δεν είχα θέμα (γουργούρισμα κλπ), παρά μόνο την πρώτη φορά που την έστησα, λόγω του λεπτού φυτιλιού που από λάθος είχα βάλει ...

Πολύ καλά τα φινιρίσματα και οι βόλτες, αλλά και το ταίριασμα των parts μεταξύ τους, που δεν μου αφήνουν την εντύπωση ότι στο μέλλον θα υπάρξει κάποιο θέμα. Νομίζω ..

Θα προτιμούσα ιδανικά να ατμίζω τα υγρά μου μέσα από πυρέξ, τοποθετημένο μέσα σε κάπως προστατευμένη εσοχή ανάμεσα στα ss parts της δεξαμενής υγρού, χωρίς φυσικά να πιστεύω ότι είναι εφικτή μια απόλυτα διαχρονική κατασκευή λόγω της φύσης του πυρέξ, + ρισκάροντας φυσικά σε πιθανές πτώσεις, αλλά ταυτόχρονα αναγνωρίζω την αιτιολόγηση για τη χρήση του πλαστικού (ή ότι συνθετικό υλικό είναι αυτό εν πάσει περιπτώσει). Ξέρω ότι μπορεί να φανώ παράξενος σε αυτό αλλά ο τέλειος ατμοποιητής για μένα δεν έχει πλαστικά η συνθετικά υλικά εκτός ίσως των orings, ιδανικά μιλώντας όμως.




Παρ'ότι ίσως το ποστ να δείχνει κάποια δυσπιστία, δεν το εννοώ έτσι παρά μόνο με κριτικό πνεύμα ανάλογο των χρημάτων που πλήρωσα. Είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος + αξίζουν κι άλλα συγχαρητήρια στον Imeo για την προσφορά του! :thumpup:
Κρίμα που δεν γράφει εδώ να τον συγχαιρόμουν άμεσα. Ελπίζω να διαβάζει τουλάχιστον!!!
Τρομερό εργαλείο, το καλύτερο που έχω δοκιμάσει, από τα λίγα που έχω δοκιμάσει. Γεύση, χτύπημα, ντουμάνι. Τελεία!

Ευχαριστώ πολύ φίλοι συνατμιστές για την πληροφορία που διάβασα στις παραθέσεις σας στα νήματα της Ιθάκης. Όταν την παρέλαβα και την περιεργάστηκα, τα είδα όλα για λίγο και άρχισα να την αποσυναρμολογώ κομάτι κομάτι για να μη χάσω τον μπούσουλα, ενώ ταυτόχρονα έβλεπα τα βίδεα για να τη μάθω. Παραδόξως, μετά από μερικές ώρες δοκιμών, ένοιωσα ότι την ξέρω καλά, και τώρα, μετά από μερικές μέρες, τη λύνω και τη δένω για πλάκα χωρίς να μου φαίνεται πολύπλοκη ..

Ελπίζω το μέλλον να μη με αναγκάσει να τα ξαναχώσω σε ατμοποιητή λόγω προβλημάτων ή έλλειψης ανταλλακτικών, παρά μόνο ίσως στο όνομα της εξέλιξης για κάτι καλύτερο .... θα δείξει όμως .. :yes: :D 





« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2013, 04:52 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #400 στις: Ιουλίου 15, 2013, 10:23 »
Έχω το ίδιο πρόβλημα με τους genesis.
Ενοχλήσεις στο λαιμό και βήχας, που δεν έφυγαν με κανένα είδος σεταρίσματος, με 2-3 genesis που δοκίμασα
  >:( άρα δόξα τω θεώ... δεν νιώθω μόνος :))

Το ρυθμιζόμενο pin μην το φοβάσαι, αλλά μπορεί να χρειαστεί αντικατάσταση μετά από κανα χρόνο, γιατί είναι μπρούτζινο και βίδωνε-ξεβίδωνε πάνω στο ατσάλι... ίσως αρχίσει να κουνιέται λίγο.
Το βάλε-βγάλε του ατμοποιητή από το mod, θέλει και το ελαφρό ξεβίδωμα του εν λόγω pin κάθε φορά, αλλά αυτό νομίζω... μπορούμε να το συνηθίσουμε  :)

Για το clear, η απάντηση είναι το νέο ss window που ήδη έρχεται.
Κι'εγώ θα προτιμούσα pyrex για να βλέπω και το υγρό... αλλά κι'αυτό σπάει   >:(

Απο ανταλλακτικά... κανα κεραμικό, κανα ο-ρινγκάκι και 1 extra pin έχω πάρει εγώ  :)



Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #401 στις: Ιουλίου 15, 2013, 16:15 »
τα κάλυψε όλα ο steliosss αλλά απλά να προσθέσω σαν υποσημείωση, το ρυθμιζόμενο πιν για να καταλάβεις γιατί είναι έτσι κάνε ένα μικρό πείραμα...

Ξεβίδωσέ το τέρμα (1-2 στροφές πριν απελευθερωθεί από την θέση του) και μετά εφάρμοσε την Ιθάκη στο πρόβατο... θα δεις ότι λόγω της επαφής με τον πόλο του προβάτου θα βιδώνεται και αυτό μέχρι που η Ιθάκη θα τερματίσει... Είναι επίτηδες φτιαγμένο έτσι για να εγγυάται την απόλυτη επαφή πόλου Ιθάκης με πόλου από οποιαδήποτε μπαταριοθήκη συνδέεται... Εμένα αυτό μου άρεσε τρομερά...

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #402 στις: Ιουλίου 17, 2013, 22:48 »
εχω ενα θεματακι σε καθε γεμισμα μου κανει διαροες στο πολο αλλαξα το παξιμαδακι το παλιο με το καινουριο αλλα παλι οταν γεμιζω εχω διαροη προς το πολο.
δεν αδιαζει το τανκ φυσαω απο το επιστομιο φευγει λιγο υγρο ατμιζω και ολα καλα.
μολις αλλαξει η γευση ανοιγω καμπανα εαν το παρακανω εχω παλι διαρροες προς τον πολο βασικα αυτο μπορει να ειναι λογικο
αλλα σε καθε γεμισμα γιατι μου το κανει?

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #403 στις: Ιουλίου 17, 2013, 23:07 »
Μάνο ξέρεις τι πρέπει να γίνεται; Όπως την έχεις γεμίσει με υγρό και βιδώνεις το μικρό καπάκι το τελευταίο, αυτά τα 2-3mm που κάνει σαν διαδρομή το καπάκι για να σφίξει, κάνουν το o-ringάκι να πιέζει μέσα υγρό.
Και κλειστή που είναι η καμπάνα, πάλι περνάει ;)
Δοκίμασε πριν γεμίσεις να είσαι με κλειστή καμπάνα και στα όρια του "καμένου"

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #404 στις: Ιουλίου 17, 2013, 23:12 »
οκ Στελιο στο επομενο γεμισμα θα το δοκιμασω οπως ειπες.
ευχαριστω :respect:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248059 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181195 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 255 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 232 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572985 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2190 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8331 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123098 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 897 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 570 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327748 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 9039 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis