vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

332 επισκέπτες, 1 χρήστης
ioan

GG Ithaca - Ιθάκη

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #675 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 00:58 »
[youtube]BgQXASEvXC4[/youtube]

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 01:43 από steliosss »

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #676 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 03:33 »
Ότι το έχει ο Μάνος κανένας δεν διαφώνησε !!! Αλλά το θέμα είναι (οι υπόλοιποι το μάθαμε παλιότερα σε Πηνελόπη και Οδθσσέα προφανώς και γι αυτό το θεωρούσαμε δεδομένο) ότι οι GG ατμοποιητές δίνουν το μέγιστό τους ένα κλικ πριν την υπερτροφοδοσία... Ξεκινάνε να δίνουνε γεύση και ντουμάνι στις πρώτες στροφές της καμπάνας αλλά το φουλ-μέγιστο-τέλειο των αποδόσεών τους θα το δώσουν λίγο πριν αρχίσουν να χάνουν από κάτω τα υγρά τους....
Από συνήθεια λοιπόν νομίσαμε (τουλάχιστον εγώ) ότι όλα τα έκανε σωστά....

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #677 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 09:31 »
ανοιξε καμπανα φιλε
η ΙΘΑΚΗ (και ο Οδυσεας) οταν δεινει  καμμενο η θελει ανοιγμα η καμπανα ή εχει μεινη απο υγρο :laugh1: :laugh1: :laugh1:

''ανοιξε καμπανα φιλε'' <----- νομιζω ειπες την μαγικη λεξη ..τραβηξα τζουρα και κολλησε το κεφαλι μου στο προσκεφαλο  :laugh1: :laugh1: :laugh1:  την ειχα μιαμιση στροφη ανοιχτη και τωρα την πηγα στην μεση περιπου  :thumpup:

Το ότι δεν θα πείραζε την καμπάνα ο φίλος Βαγγέλης (aoratos) ήταν κάτι που δεν το περίμενα :))

Τέλος καλό όλα καλά :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #678 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 10:14 »
Θα ήθελα να πω κάποια πράγματα που παρατήρησα στην ιθάκη, και ταυτόχρονα να πάρω απαντήσεις από άλλους που την έχουν καιρό. Καταρχάς να πω πως παρατήρησα το εξής: Στις 2 αντιστάσεις που βάζω με 2ohm την καθεμία, το ηλεκτρονικό μοντ μου τη δείχνει 1ohm (2ohm/2=1ohm). Το θέμα είναι ότι το ηλεκτρονικό μοντ έχει κάποια προστασία στα αμπερ, και εφόσον περνάει τα αμπερ που μπορεί να δώσει αν έχει αντίσταση 1ohm, δε δουλεύει. Σκέφτηκα να κάνω 2 αντιστάσεις με 2,4ohm την καθεμια για να μου δείξει 1,2ohm αντίσταση το μοντ και να μπορέσει να δουλέψει.
Αυτό που πιστεύω όμως είναι πως, ,,,, όταν είχα μια μονή αντίσταση στα 1,2ohm π.χ. θα της έδινα 7,5watt (γιατί δε μπορεί να δώσει παρακάτω, δλδ 6watt που θα έδινα σε μια άλλη αντίσταση) μια και τα 7,5watt ισούνται με 3volt που είναι το λιγότερο που μπορεί να δώσει. Αν όμως είναι 2 οι αντιστάσεις που δεν είναι 1,2ohm αλλά τα διπλά * 2 αντιστάσεις, τότε θα έπρεπε να εξαντλήσω όλη την ισχύ του evic για να μου αποδώσει. (και ίσως να μη μου απέδιδε)
- Ρωτάω λοιπόν: έχει κανείς στο νου του κανένα καλύτερο σετάρισμα ;;;;  γιατί δεν την ξέρω την ιθάκη, και θα ήταν αμαρτία να μπορεί να σου δώσει αποτέλεσμα 2 αντιστάσεων και να του βάζεις μια.  άλλη ερώτηση είναι: Με μια αντίσταση το αποτέλεσμα είναι καλό;
Γιατί έχω και τον Killer που επίσης είναι καλός και σε χαμηλή τάση.
Η τελευταία ερώτηση: όταν βάζετε 2 αντιστάσεις, η φυτιλοαντίσταση είναι με σύρμα, με και χωρίς αντίσταση, ή επειδή περνάει κάτω απο το φυτίλι μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει και μόνο με αντίσταση σύρμα; γιατί αν χρειάζεται και χωρίς αντίσταση σύρμα, θα πρέπει να γίνουν 10 σπείρες για να πιάσουν τα 2,2ohm π.χ.
ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #679 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 10:22 »
Τι μοντάκι έχεις φίλε? π.χ. αν έχεις βαμο, δεν παίζει με αντίσταση κάτω από 1,2ΩΜ. Για το άλλο που ρωτάς, παίζει καλά και με μονή αντίσταση αλλά ...σα να παίρνεις Ferrari και να βάλεις κόφτη στα 80 :laugh1: .

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #680 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 10:29 »
καλημερα
το evic και μονες αντιστασεις που παιζει ,χαρη σου κανει :laugh1:

κανε δυο αντιστασεις στα 3Ω με 0,13 συρμα, οχι πιο χοντρο
και βαλε το μοντακη σου τερμα βατ
ετσι μπορει να παιξει

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #681 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 10:32 »
Παίζει πολύ καλά και με μονή αντίσταση.

Για διπλή και εβικ δεν το συνιστώ , θα γονατίσει το εβικ.

Επίσης δεν σου συνιστώ παλμικά ρεύματα , θα χάνεις σε γεύση

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #682 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 12:44 »
Τα Watts πάντα μοιράζονται στις αντιστάσεις.
Αν έχεις μονή αντίσταση και την δουλέυεις στα 10W, δεν μπορείς να κάνεις διπλή αντίσταση γιατί θα έχεις 2 αντιστάσεις που θα προσπαθούν να δουλέψουν με 5W η καθεμία.
Δηλαδή ούτε που θα ζεσταίνονται!!! (λέμε τώρα)

Εγώ ατμίζω γύρω στα 10W με μονή.
Όταν κάνω διπλές θέλω τουλάχιστον 15W και στα 20W τα ''βλέπω'' όλα  :))

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #683 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 15:19 »

Τι μοντάκι έχεις φίλε? π.χ. αν έχεις βαμο, δεν παίζει με αντίσταση κάτω από 1,2ΩΜ. Για το άλλο που ρωτάς, παίζει καλά και με μονή αντίσταση αλλά ...σα να παίρνεις Ferrari και να βάλεις κόφτη στα 80 :laugh1: .

έχω και evic και το lava , που μπορεί να πάει και μέχρι 6volt ,   (νομίζω μπορεί να δώσει μέχρι 4 αμπερ, αλλά δεν είμαι σίγουρος)μια και το evic πηγαίνει μέχρι 11watt ή 5volt (ότι συναντήσει πρώτο). Τι εννοώ : Τώρα..... για να δείξει το evic 1,9ohm, θα πρέπει να είναι η κάθε αντίσταση 3,8ohm (έτσι μου βγήκε), δλδ στα διπλά. οπότε αν με μια αντίσταση θα έπρεπε να δώσεις π.χ. 6watt, τώρα θα πρέπει να δώσεις τα διπλάσια, και παραπάνω, που το evic δε τα φτάνει. Αν τώρα πας να δώσεις στην προκειμένη περίπτωση τα 5volt, πάλι δε θα τα δώσει γιατί είναι περίπου 13watt.  αλλά και 11 να του δώσεις πάλι δεν κάνεις δουλειά με 4,5volt με 2 αντιστάσεις. Και επειδή ο φίλος asteriosl  λέει (και κατ'εμένα σωστά λέει) είναι σαν να εχεις  Ferrari και να βάλεις κόφτη στα 80, σκέφτομαι ότι αυτή είναι η όλη φάση με το συγκεκριμένο ατμοποιητή (τον οποίο δεν τον ξέρω, τώρα ήρθε στα χέρια μου), και του τη χαλάς με το να αφαιρέσεις τη μια αντίσταση.
Και μια και δεν ξέρω πολλά πράγματα αλλά ακόμα 3 μέρα τον ψάχνω, ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα: Την καμπάνα που βιδώνεις πάνω στο κεραμικό, την βιδώνεις μέχρι να βρει με το άλλο μέρος (το κάτω μέρος που βιδώνει πάνω στο σπείρωμα του κεραμικού που έχει απ'την έξω μεριά) ή αφήνεις και ένα κενό γιατί από εκεί πρέπει να υγρανθεί το φιτίλι για να έχει τροφοδοσία; Ή ,,, γίνεται η  τροφοδοσία  από τις τρύπες που έχει αυτό το..... κάτω μέρος όπως το λέω , που βιδώνεται επίσης πάνω στο κεραμικό;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 15:35 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #684 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 15:48 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16743.msg670645.html#msg670645

την καμπανα τη βιδωνεις μεχρι τερμα
γεμιζεις το τανκ
την ανοιγης μια-δυο-τρεις στροφες (αναλογα το υγρο σου)
ατμιζεις
οταν ειναι να ξαναγεμισεις την ξαναβυδωνεις(κλεινης) και ξανακανεις το ιδιο

Αποσυνδεδεμένος SAn

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #685 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 18:36 »
Εγω ως νέος με αυτόν τον ατμοποιητή και ως τώρα με χρήση μιας αντίστασης (τις επόμενες μέρες θα δοκιμάσω με 2)
έχω να δηλώσω πως ναι είναι πάρα πολύ όμορφος, απίστευτη κατασκευή, πανεύκολος στο σετάρισμα μόλις πάρεις το κολάι,
 αλλά
Έχει πολύ throat hit με την κακή για εμένα έννοια μιας και ο καπνός δεν είναι καθόλου βελούδινος όση τροφοδοσία και να έχει,
και πίνει πάρα μα πάρα πολύ σε σημείο που αν δεν φτιάχνει κάποιος δικά του υγρά, καλύτερα να το γυρίσει στα πούρα. Πιο
οικονομικά θα του είναι..
Και να έλεγα πως πέρνω και το αίσθημα της ικανοποίησης με λιγότερες τζούρες, θα έλεγα οκ αλλά δυστυχώς όχι..
Οπότε αυτή τη στιγμή σκέφτομαι ή να αρχίσω δικά μου υγρά ή να τον σουτάρω..  :hmmm: :-\


Αποσυνδεδεμένος makis1975

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #686 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 18:45 »
το πιο πιθανο ειναι ,οτι αργα η γρηγορα, καποια στιγμη θα αρχισεις να φτιαχνεις υγρα.οποτε καντο πριν τον σουταρεις

Αποσυνδεδεμένος SAn

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #687 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 18:48 »
 :)) το κακό είναι πως μετά από δοκιμές 15 γεύσεων παραμένω πιστός στο τριμπέκα και δεν μπορώ τπτ άλλο τώρα..
έχω 7 μπουκάλια διάφορες γέυσεις φλαβοραρτ να σαπίζουν..


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2013, 09:45 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #688 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 18:49 »
Δοκίμασε να χαμηλώσεις τα volt ώστε να μειωθεί το χτύπημα αφού λες οτι δεν σ'αρέσει :)
Και θα έχεις και μικρότερη κατανάλωση  ;)

Με αυτά που έγραψες θα σου σύστηνα να μην τον στήσεις καθόλου με διπλή. Τι νόημα έχει η διπλή αν δεν θες πιο πολύ χτύπημα;

Πάντως να ξέρεις οτι αγόρασες Ferrari και θες να μην καίει;  :)

Αποσυνδεδεμένος SAn

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #689 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 18:55 »
Στέλιο όταν χαμηλώνω τα βολτ αργεί να πάρει η αντίσταση και πρέπει να ρουφάω για πάντα.. άλλωστε στα 3.8 με 4.2 παίζω..
Το χτύπημα δεν με πειράζει.. με πειράζει το τραχύ-ξηρό χτύπημα..που αφήνει τον λαιμό χάλια.
Και ξέρω πως αγόρασα φερράρι αλλά ρε γμτ.. με μονή αντίσταση στα 1.8.. δεν περίμενα τοσο.. Είναι εξωπραγματικό. Και σκέψου
πως ακολούθησα τις συμβουλές του demkoni(τον οποίο υπερ-ευχαριστώ) για μια χιαστί και απλό κλείσιμο των 2 διόδων με φυτίλι.. Αλλά και έτσι τα ίδια

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206553 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541567 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31098 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50211 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597327 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357833 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11553 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193104 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1333 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1336 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592050 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios