vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

299 επισκέπτες, 4 χρήστες
dallaskdp, gianniskouk, antiklitos140, kyrgiannis

GG Ithaca - Ιθάκη

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1213
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #630 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2013, 18:57 »
Είναι στα ... άφτερμάκετ αξεσουάρ Διονύση.

Ο Γιώργος πρέπει να είναι με τη στάνταρ καμπάνα/επιστόμιο.
Αυτό που γράφει ο Κώστας εννοώ Βαγγέλη  :yes:
ανάλογα πόσο θα βιδώσεις το base feeding δαχτυλίδι, μεταβάλλεται και η απόσταση της καμπάνας από την αντίσταση. Οπότε μεταβάλλεται και η συνολική απόσταση του άκρου του επιστομίου από την αντίσταση.

Οσο πιό πάνω το base feeding στο ceramic housing, τόσο πιο κρύος ατμός

Έτσι την δουλεύω εγώ, αν κ' έχω αρχίσει να το κατεβάζω γιατί νομίζω ότι μου αρέσει καλήτερα να έχει κάποια θερμοκρασία ο ατμός (άγνωσται οι βουλαί του ουρανίσκου μας  ;D  ).
Δεν έχω τηλεσκοπική καμπάνα  :)

Αποσυνδεδεμένος mitsos_82

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
  • Devil Or The Blue Cat's Song
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #631 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 09:57 »
Γιατί η καμπάνα τελευταία ρε γ@#ώτο ανοιγει και κλείνει δύσκολότερα απ'ότι στην αρχή;

Αποσυνδεδεμένος hemlock

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #632 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 11:04 »
Να την έχεις στραβοβιδώσει ,μάλλον αδύνατο...Να έχει μπλέξει φυτίλι ίσως,να έχεις βιδώσει υπερβολικά το πάνω Part ναι...

Αποσυνδεδεμένος vaios61

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #633 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 11:08 »
Να καθαρίσεις λιγο τα σπειρωματα;

Αποσυνδεδεμένος savvis66

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Carto με λεμόνι στο μπαλκόνι κ' η pg μου φουντώνει
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #634 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 11:12 »
Δες λίγο το o-ring στο πάνω καπάκι το μικρό.Δοκίμασε να βάλεις λίγο υγρό σε αυτό για να γλυστράει πιο εύκολα η καμπάνα.

Αποσυνδεδεμένος yperagios

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #635 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 11:12 »
Γιατί η καμπάνα τελευταία ρε γ@#ώτο ανοιγει και κλείνει δύσκολότερα απ'ότι στην αρχή;

Έλεγξε δυο πράγματα: το φυτίλι σου είναι παχύτερο και ίσως δεν έχει "κάτσει" σωστά το κεραμικό.
Εγώ έπεσα σε κεραμικό που είχε ένα καρουμπαλάκι στη βάση του και αναγκάστηκα να το τροχίσω.

Αποσυνδεδεμένος mitsos_82

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
  • Devil Or The Blue Cat's Song
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #636 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 11:18 »
Μάλλον λίγο απ'όλα... Θα το τσεκάρω. :)

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #637 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 11:22 »
Να ρωτήσω κάτι στα γρήγορα, για να μεγαλώσει το tank της Ιθάκης, χρειαζόμαστε επιπλέον Upper Boddies, σωστά;


http://www.e-smokeguru.gr/el/ithaka-upper-body-preorder-clone-el.html





Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1213
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #638 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 11:40 »
Ναί  :yes:
+ την τηλεσκοπική καμπάνα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος geosurv

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #639 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 12:41 »
Να ρωτήσω κάτι στα γρήγορα, για να μεγαλώσει το tank της Ιθάκης, χρειαζόμαστε επιπλέον Upper Boddies, σωστά;


http://www.e-smokeguru.gr/el/ithaka-upper-body-preorder-clone-el.html


Μεχρι δυο Upper Boddies  και την κανεις 8αρα!!!

Αποσυνδεδεμένος SAn

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #640 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 14:21 »
Λοιπόν έχω παρανοήσει.. Δεν ξέρω τι να κάνω.
Έχω την ιθάκα μαζι με smoktech zmax. Έχω δουλέψει μόνο σε μονές αντιστάσεις για να αποφύγω θερμό ατμό που τον σιχαίνομαι και να μην μου έρχεται συχνά καμμένο.
Δοκίμασα αντιστάσεις 1,5 1,6 1,7 1,8 ...ως 2,2 με βολτ 3.7-4.2.
Δοκίμασα να ανοίγω λίγο περισσότερο την καμπάνα, λίγο λιγότερο, όλα.  Πέρνω περισσότερο throat hit(αλλά τραχύ)  από τον c4++ thor αλλά κάπως σαν να είναι πιο "αραιωμένος" ο ατμός, η γεύση είναι λιγότερο συμπυκνωμένη,σε σημείο που να μην το ευχαριστιέμαι και να πω πως πήρα την νικοτίνη που χρειάζομαι.
Επίσης πέρνω πάρα πολύ συχνά καμμένο, αυτή την άθλια γεύση φυτιλιού (και αν ανοίξω παραπάνω κάνει μπουρμπουλίθρες-λογικό), άμα πάρω πάνω από 2 τζούρες συνεχόμενες.
Κάνω κάτι λάθος? Δεν γίνεται o thor να μου δίνει ΠΟΛΥ μεγαλύτερη ικανοποίηση ..

Α και το χειρότερο.. με το thor ατμίζω αν δεν βγω για βράδυ 1.5 ml μαξ όλη μέρα και είμαι κομπλέ. Στην ιθάκα 4 μλ χτες το απόγευμα και δεν ένιωθα και πλήρης.. Σκεφτείτε πως είναι σχεδόν στη μέση σήμερα το τριμπέκα που πριν μου έπερνε 10-12 μέρες..

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #641 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 14:54 »
Μου ακούγεται πολύ παράξενο, και δεν μπορώ να σκεφτώ τί μπορεί να φταίει εκτός από το να είναι πολύ σφιχτό το σύρμα στα φυτίλια και να "πνίγεται" η αντίσταση, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καλή ροή τρυ υγρού ή την πολύ μικρή σε Ωμ αντίσταση.

Εγώ με τις διπλές αντιστάσεις στην Ιθάκη, παίρνω πιο πυκνό ατμό κι όχι τόσο πιο ζεστό, όχι τόσο που να είναι μεγάλη η διαφορά -τελοσπάντων- στην θερμοκρασία σε σχέση με την μονή.

Επίσης, δεν θυμάμαι να έχω πάρει ποτέ την αίσθηση του καμμένου, αλλά θεωρώ ότι είναι κάτι πολύ δύσκολο να γίνει.... πρέπει η αντίσταση να είναι πολύ μικρή, κάτω του 1,5Ωμ και τα Volt να είναι υψηλά, από 4.0V και πάνω και μάλιστα με τζούρες διαρκείας και συνεχόμενες.

Και το λέω αυτό, γιατί με διπλή αντίσταση 0,8Ωμ (στο σύνολο... δηλαδή 1,6 η κάθε μία, με σύρμα 0,17 διατομής), πήρα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα με 7,4V (διπλή μπαταρία σε μηχανικό mod), πάρά με μία μπαταρία στα 3,7V. Εϊχα, βέβαια, την καμπάνα αρκετά ανοιχτή και μόνο ότα έκανα 2-3 συνεχόμενες και διαρκείας τζούρες μου άλλαζε την γεύση κι έφερνε λιγάκι προς το καμμένο. Και μιλάμε πάντα για 2 μπαταρίες και 7,4V!!!!
Μετά από λίγη ώρα δεν άντεξα από την.... ισχύ και το γύρισα με 1 μπαταρία!

Πλυν του πολύ σφιχτού σύρματος στο φυτίλι ή της πολύ μικρής αντίστασης, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο....
Αναφέρω την πολύ μικρή σε Ωμ αντίσταση, γιατί στις πρώτες 1-2 αντιστάσεις που είχα φτιάξει πριν από 2 περίπου χρόνια, δεν είχα λάβει υπόψιν μου την εσωτερική αντίσταση του πολυμέτρου και μου είχαν βγει γύρω στα 0,8-1,1Ωμ, οπότε είχα "περίεργα" αποτελέσματα έχοντας ελαφρώς ανοιχτή την καμπάνα στον Οδυσσεά....

edit:
Με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε όποιον ειδικό, εντελώς πληφοροφιακά, μπορεί να μου απαντήσει.
Με 2 μπαταρίες των 3,7V και διπλή αντίσταση 1.6Ωμ (συνολική 0,8Ωμ), τα συνολικά Watt της συσκευής στο συγκεκριμένα σετάρισμα, είναι: 7,4*7,4 / 0,8 = 68,45Watts ;;;; Είναι σωστός ο υπολογισμός ή σκέφτομαι κάτι λάθος; Το ρωτάω γιατί μου φάνηκε πολύ μεγάλο το νούμερο όταν είπα να το υπολογίσω.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 15:00 από vantamis »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #642 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 14:56 »
Μην σφίγγεις πολύ το σύρμα στο φυτίλι...

Για αρχή, βάλε μια καρφίτσα στο κέντρο του φυτιλιού, και στρίψε την αντίστασή σου "σχετικά" σφιχτά... Ο σκοπός είναι όταν θα βγάλεις την καρφίτσα από το φυτίλι να έχεις αφήσει τον απαραίτητο χώρο έτσι ώστε να μην πνίγεται το φυτίλι.

Αν δεν είναι αυτό, τότε ΔΕΝ έχεις σωστά σφιγμένη την αντίσταση στο φυτίλι οπότε είναι χαλαρό το σύρμα γύρω από το φυτίλι και έχεις χοτ σποτ.

Στην πρώτη περίπτωση θα έχεις καψούλι από καμμένο.
Στην δεύτερη θα έχεις φυτιλίλα ενώ θα νοιώθεις να ζεσταίνεται αρκετά ο ατμοποιητής.

Αν και νομίζω ότι είναι η δεύτερη περίπτωση. Δηλαδή... ενώ παράγεις τη θερμότητα, δεν έχεις έργο (δηλαδή ατμό) λόγω χοτ σποτ.




Τη μονή αντίσταση, φαντάζομαι τη βάζεις χιαστή :confused1:

Με τί φυτίλι κλείνεις τα άλλα δυο αυλάκια;

Δεν φαντάζομαι να βάζεις σκέτο φυτίλι ήτε πάνω ήτε κάτω από την χιαστί αντίσταση, χιαστί στα δυο άλλα αυλάκια;;!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 15:06 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος SAn

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #643 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 17:06 »
Αυτή τη στιγμή έχω αντίσταση 1,7 με 3,8V και το έστριψα σχετικά σφιχτά, 3 σπείρες με το ζόρι μου βγήκανε, αλλά πέρνω αυτή την φυτιλίλα κυρίως..
Μόνο με αντιστάσεις πάνω από 2 μπορώ να κάνω παραπάνω σπείρες.
Τα φυτίλια τα βάζω κολλητά παράλληλα στο χέρι μου,δένω την αντίσταση και μετά χιαστί στον ατμοποιητή. (όπως στα βίντεο)


Φυτίλια βάζω 3,5mm αφού βγάλω 2 ίνες

Αποσυνδεδεμένος Tolias

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #644 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 17:21 »
Αν θελεις κανε αυτο:παρε συο συρματα με αντισταση και στριψτα μεταξυ τους πολυ καλα.και μετα κανε τις ενωσεις με χωρις αντισταση χιαστι τα φυτιλια.πολυ ντουμανι και χτυπημα και σχετικα κρυος ατμος.την καμπανα σχεδον 2 στροφες ανοιχτη.το εχω αυτο το στησιμι 2 μερες και παει σφαιρα.εχει βιντεακι ο μπισοπ.αν εχει ηλεκτρικο κατσαβιδι η βιδολογο καντο με αυτο το στριψιμο.εγω ετσι το εκανα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342275 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206487 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31062 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597236 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357765 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11521 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193062 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1310 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1304 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591894 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios