vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

127 επισκέπτες, 1 χρήστης
grag

Twitter

I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China
« Απάντηση #60 στις: Αυγούστου 03, 2013, 23:42 »
αφου η μέτρηση έγινε στις βίδες απο πολύμετρο
δεν είναι η πραγματική απώλεια
μπορεί να είναι και provari

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China
« Απάντηση #61 στις: Αυγούστου 03, 2013, 23:54 »
Τοσο μεγαλη διαφορα βρε Χρηστο;
 Και δεν μπορει να ειναι ψεμα η μετρηση στους πολους.Εκει παει το ρευμα αλλωστε

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China
« Απάντηση #62 στις: Αυγούστου 04, 2013, 07:21 »
και όμως έτσι είναι
και ανάλογα την αντίσταση αλλά και τον ατμοποιητή
αλλάζουν και οι μετρήσεις στο πολύμετρο
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 04, 2013, 08:31 από WILDE »

Αποσυνδεδεμένος chrismel

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Τσιγάρο Τέλος !!!!
    • Focus Properties Real Estate
Απ: I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China
« Απάντηση #63 στις: Αυγούστου 07, 2013, 14:45 »
Και όμως έστρωσε !!!!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China
« Απάντηση #64 στις: Αυγούστου 07, 2013, 15:17 »
και όμως έτσι είναι
και ανάλογα την αντίσταση αλλά και τον ατμοποιητή
αλλάζουν και οι μετρήσεις στο πολύμετρο



Σωστο αυτο που λες,αλλα με τετοια αντ/ση,λογικα θα εχει λιγες απωλειες.

Θελω να πω οτι με αντ/ση 1,8,το ρευμα περπαταει καλα.Σε μηχανικο εχω 0,10volts (διαφορετικος ατμ/της),σε ηλεκ/κο (DNA) kαθολου.Αν ειναι lava (εκδοση 1,5) θα παρει σχεδον 4,8-5,1v με ρυθμηση στα 6volts
Οι μετρησεις ειναι στους πολους
Αυτο που ηθελα να δω ειναι μηπως τα πολλα κοματια ειναι αιτια απωλειας ή αν ηταν το υλικο κατασκευης του πολου.

Αφου ειναι ο.κ. ο ατμ/της..........,τα υπολοιπα περιτευουν







Αποσυνδεδεμένος chrismel

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Τσιγάρο Τέλος !!!!
    • Focus Properties Real Estate
I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China
« Απάντηση #65 στις: Αυγούστου 08, 2013, 00:59 »
Τελικά αρχίζω και τον έχω μόνιμο.... Μόλις έπαθα πλάκα τον έβαλα σε lava για να γελασω στα 4.3 και είχε απώλεια στις βιδες μόνο 0,2 volt λέω δεν γίνετε αυτό το ξανά κοιτάζω και πάλι το ίδιο μετά είδα ότι είχα μέσα 18650 πανασονικ τέρμα φορτισμένη.
Που θα βρω την δεύτερη έκδοση ; Υπάρχει Ελλάδα ;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2013, 01:07 από chrismel »

Αποσυνδεδεμένος chrismel

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Τσιγάρο Τέλος !!!!
    • Focus Properties Real Estate
Απ: I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China
« Απάντηση #66 στις: Αυγούστου 10, 2013, 14:37 »
Μόλις έκανα και μια πατέντα με αλουμινοχαρτο στενεψα την καμπάνα και δουλεύει πολύ καλύτερα τωρα

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China
« Απάντηση #67 στις: Αυγούστου 10, 2013, 14:42 »
Αλουμίνιο!!!!! :nope:

Αποσυνδεδεμένος chrismel

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Τσιγάρο Τέλος !!!!
    • Focus Properties Real Estate
Απ: I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China
« Απάντηση #68 στις: Αυγούστου 10, 2013, 17:00 »
ναι το σκέφτηκα μετά και το έβγαλα  :hmmm:

Απ: I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China
« Απάντηση #69 στις: Αυγούστου 11, 2013, 07:29 »
Που θα βρω την δεύτερη έκδοση ; Υπάρχει Ελλάδα ;
Από ότι ξέρω δεν υπάρχει στη χώρα μας.
Μπορείς να τον πάρεις από Fasttech με 12 € με τα μεταφορικά  :)

Απ: I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China
« Απάντηση #70 στις: Αυγούστου 15, 2013, 19:42 »
Γεια χαρα σε ολους! Νεο μελος εδω (συγχαρητηρια BTW για το πολυ καλο community του ekapnisma!)
Απο χθες ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου atty. To πηρα απο το fabvape. Δεν ειναι ιδιο με την εκδοση απο fasttech αλλα ειναι σαν εκεινο απο πρωτο post με τις 2 διαφορες: η καμπανα εχει πιο μεγαλη τρυπα στο επιστομιο και η τρυπα για αερα ειναι 1-2 χιλιοστα πιο κατω.
Οι εντυπωσεις μου ειναι γενικα καλες. Το ατμιζω με mesh και αντισταση 3 Ohm kanthel (!) και απλη ego μπαταρια (προς το παρον μεχρι να παρω vv mod). Λογω σχετικα μεγαλης αντιστασης σε 3.7 volt μπαταρια ατμιζει αργα αλλα σταθερα αλλα μ'αρεσουν οι αργες τζουρες.

Πολυ καλο throat hit με 50/50 pg/vg και agrinio by atmos lab. Νικοτινη 1.5%.
Ατμος ικανοποιητικος δεδομενου χαμηλων βολτ και μεγαλης αντιστασης.
Γευση θα προτιμουσα πιο δυνατη αλλα δεν ξερω αν φταιει η χαμηλη αντισταση μου και αργος ρυθμος παραγωγης ατμου.

Τωρα τα προβληματα.
1) Ο ατμοποιητης υδρωνει κατω απο την καμπανα. Εχουν διμηιουργηθει σταγονιδια. Οχι σε τραγικο βαθμο, αλλα αναρωτιεμαι αν του ανοιξω τρυπα για αερα πιο χαμηλα (τωρα ειναι 4 χιλιοστα πιο πανω απο κεντρο της αντιστασης) - αν θα σταματησει να υδρωνει κατω απο την καμπανα. Οι τελεια σεταρισμενοι ατμοποιητες υδρωνουν γενικα και σε τι βαθμο?

2) Το κυριο σωμα (μαζι με το τανκ) υποψιαζομαι οτι δεν ειναι αποσυναρμολογισιμο δηλ. ειναι ενιαιο. Οσο δυνατα κ να τραβαγα κ οσο κι αν εστριβα δεν καταφερα να τα αποσυνδεσω. Φοβαμαι να χρησιμοποιησω πενσες για να μην το χαλασω. Εχει καταφερει κανεις να το αποσυναρμολογησει?

3) Τα υλικα. Καμπανα πρεπει να ναι ανοξειδοτο ατσαλι. Ο κεντρικος αξονας (αποσπωμενος) του θετικου πολου επισης. Το τανκ νομιζω πλαστικο (αν ειναι γυαλι πως μπορω να το τσεκαρω?). Τα μεταλλικα μερη του κυριως σωματος μαλλον chrome-plated brass. Τα εχει τρυπησει ή σκαλισει κανεις να δει τι ειναι κατω απο την επικαλυψη, για να δουμε αν γινεται σαν αυτο
http://www.fasttech.com/forums/1413900/t/1015521/tank-is-plastic-material-is-chrome-plated-brass
Edit:
4) Δεν μπορω με τιποτα να βαλω αυτο το drip tip
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=69_132&product_id=206
μπαινει τοσο δυσκολα και σφυχτα που μαλλον θελει σφυρι !!!  :wall: Τι μπορει να φταιει?
Και συνημμενες μερικες φωτο.
Ευχαριστω εκ των πρωτερων ολους τους φιλους συνατμιστες που θα απαντησουν!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2013, 20:16 από strldr1 »

Απ: I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China
« Απάντηση #71 στις: Αυγούστου 15, 2013, 19:53 »
Στην πρώτη σελίδα θα δεις φωτογραφίες και σχόλια υλικών
Εδώ θα δεις την έκδοση ΙΙ από Fasttech  :)

Επίσης πέρασε από εδώ να σε γνωρίσουμε
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2013, 19:58 από Giannis Pap »

Απ: I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China
« Απάντηση #72 στις: Αυγούστου 15, 2013, 20:25 »
Σ'ευχαριστω, Γιαννη για τις πληροφοριες. Συστηθηκα κιολας! 8)
Εχω διαβαζει ολο το topic αυτο καθως και πολλα συναφη της ενοτητας. Εχω δει και αρκετα tutorial videos και διαφορα guides αλλα προς το παρον δεν ξερω πως μπορω να λυσω τα παραπανω προβληματα μου.  :dontknow:
Ελπιζω να βγαλω ακρη καποια στιγμη! :)

Απ: I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China
« Απάντηση #73 στις: Αυγούστου 15, 2013, 20:38 »
Εφόσον λύσεις όλο τον ατμοποιητή βγάζοντας τον θετικό πόλο, για να βγάλεις το tank (πλαστικό)
πρέπει να το περιστρέψεις σαν να το ξεβιδώνεις αριστερόστροφα κρατώντας το από τη βάση.
Θα βγει το τάνκ και άλλο κομμάτι η βάση της καμπάνας. Έχει δυσκολία αλλά ρίξε λίγο σκέτη vg
ή σαπούνι να γλιστράει και κράτησε το με γάντια latex.

Απ: I-Atty Genesis atomizer by Yiloong China
« Απάντηση #74 στις: Αυγούστου 15, 2013, 20:45 »
Ωραια! Thx again John! Θα το προσπαθησω οταν αδιεασω το τανκ και θα κανω στησιμο απο την αρχη.
Και θα σας αναφερω εδω και τα αποτελεσματα. Δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια απο RBA's αλλα τα χερια μου πιανουν ευτυχως!  :)
Εχω παραθεσει με edit στο προηγουμενο ποστ μου και φωτογραφιες απο τα αλλα προβληματα, για οποιον θελει να δει και να βοηθησει!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823478 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:49
από Buliwyf
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1114447 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 13, 2024, 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506435 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8809 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154326 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568270 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243358 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293576 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1597 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762299 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1004 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3908 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem