vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

86 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, Aoratix, camber, Parolos, Lazy Dog

Twitter

RSST Genesis atomizer by Smoktech

Αποσυνδεδεμένος koufos

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • find what you love and let it kill you
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #765 στις: Μαΐου 20, 2013, 16:47 »
ευχαριστω παιδια, gianni pap στον rss θα το κανω με την τρυπα αναπληρωσης
εντομεταξυ ειδα σε βιντεακι με uwick να καιει για να πιασει σχημα και μετα να οξειδωνει καλα καλα μονο εκει που θα στιψει το συρμα και το αλλο κομματι που παρεμεινε μαλακο εμπενε και εβγαινε ανετα για το υγρο, σκεφτομαι να το κανω ετσι μιας και η τρυπα αναπληρωσεις θα καταργηθει με το uwick αλλα δεν θα κανει επαφη με ολο τον ατμο μετα?? ???
επισης θελω να ξερω που ανοιγουμε την τρυπα οστε να γινετε σωστο setup με uwick και να μην εχω λαθος, βραχυκυκλωματα και τετια :)
καμια ιδεα για το δικο μου?? ;D :thumpup:
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος komatoza

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #766 στις: Μαΐου 20, 2013, 23:34 »
Καλό θα ήταν να το κάψεις όλο για να μην έχεις πρόβλημα. Την δεύτερη τρύπα μπορείς να την κάνεις παράλληλα με την άλλη άλλα θα χρειαστεί να φας λίγο τον κεντρικό πόλο για να μην βρίσκει το πλέγμα στην καμπάνα η αλλιώς πλάγια για να μην βρίσκει στον πόλο.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #767 στις: Μαΐου 20, 2013, 23:43 »
Αν δεν γίνει άλλη οπή για U wick και χρησιμοποιηθεί η οπή αναπλήρωσης, κάθε φορά που θα πρέπει
να γεμίζει θα βγάζει το ένα mesh και πολύ πιθανόν να κουνιέται και η αντίσταση και έτσι θα χει
πρόβλημα με hot-spots.
Αν κάποιος αποφασίσει να έχει U wick θα πρέπει να πάει σε μηχανουργείο.
Την οπή καλό είναι να την κάνει κάποιος στην αντίθετη πλευρά παρακάμπτοντας τον θετικό πόλο ειδάλλως το να μικρύνει κάποιος τον πόλο είναι μονόδρομος.

Μετά από λίγες μέρες χρήσης με τον ατμοποιητή πλέον "πειραγμένο"
έκανα και το εξής: άνοιξα και άλλο σε διάμετρο την νέα οπή στα 3 mm και πέρασα το mesh
σε σχήμα U wick από το πάνω μέρος του θετικού πόλου.

(Image removed from quote.)

Είδα όμως πως βάζοντας την καμπάνα και με 510 drip ακουμπούσε σπρώχνοντας το mesh
και έκανε βραχυκύκλωμα στον ατμοποιητή βγάζοντας Ε2 στο proVari.

(Image removed from quote.)

Τι έκανα λοιπόν, έκοψα (κόντινα) τον θετικό πόλο κατά 3 mm περίπου μιας και δεν με ενδιαφέρει να ατμίζω τον ατμοποιητή με κανονικό mesh, αλλά μόνο με U mesh.

Τρομερή βελτίωση σε απόδοση, πλέον η τάπα συμπλήρωσης μπήκε πάλι στη θέση της και χάθηκαν
και οι όποιες διαρροές στο χώρο της καμπάνας που είχα από την ανοιχτή οπή συμπλήρωσης που
είχα κάνει.

(Image removed from quote.)

Για όποιον θέλει να κάνει πατέντες πάντως, τον συνιστώ ανεπιφύλαχτα αυτόν τον τρόπο.
Εξάλλου αυτός ο ατμοποιητής ενδείκνυται για ... μετατροπές λόγω χώρου.  :)

Video:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TYNqX6DscnA[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #768 στις: Μαΐου 20, 2013, 23:45 »
Φίλε koufos δες λίγο και αυτό το λίνκ...
Είναι ο RSST  του φίλου Στάθη... Ναι... Του ατμοδράκου Anathema εννοώ :))  .
Που είσαι βρε Στάθη!!!!! :-\


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16370.msg599593.html#msg599593

Αποσυνδεδεμένος koufos

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • find what you love and let it kill you
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #769 στις: Μαΐου 21, 2013, 01:03 »
σας ευχαριστω ολους, αρα μπορω να την κανω πλαγια να μη ακουμπαει στον κεντρικο και να μην τον κοντινω κιολας,
δεν εχει σημασια τοσο πολυ το που θα τρυπησω σωστα??εννοω δεν θελει μαθηματικα, απλα ναναι καπου να βολευει :hmmm: :thumpup: :thumpup:
κατι τελευταιο (για σημερα) την κανω 3,5mm σωστα?
ευχαριστω και παλι  ;)

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #770 στις: Μαΐου 21, 2013, 01:12 »
Κοίτα στη φωτογραφία πιο πάνω και ανάλογα πράξε.
Πάντως αν έπαιρνα και άλλον ατμοποιητή θα άνοιγα πάλι οπή για mesh wick
Το απλό mesh δεν έχει καμία σχέση πουθενά με το U , ούτε σε γεύση αλλά ούτε
σε παραγωγή ατμού κατά τη γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος koufos

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • find what you love and let it kill you
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #771 στις: Μαΐου 21, 2013, 01:17 »
μα δεν εχει καμια διαφορα το να βιδωσω τον πολο 3mm και να το κοψω απο το να τρυπησω ελαχιστα παραδιπλα, αν κανω λαθος πεστε μου για να μην τρυπησω σε λαθος σημειο  ;D
edit
τελικα μαλλον καλυτερα να κοπει ο πολος και να ανοιξω απεναντι απο την οπη του μες και διπλα απο την οπη ανπληρωσης τωρα που το βλεπω  ;D ;D ;D
αρα βγαζω τον κεντρικο και κοβω 3mm
gianni pap 3mm που εκοπσες ειναι αρκετα?εκοπσες και το ελατηριο για να μην πιεζετε πολυ??  :angel:

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #772 στις: Μαΐου 21, 2013, 01:25 »
Όχι, με ένα σβουράκι με γυαλόχαρτο τον κόντυνα περίπου 3-4 mm

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #773 στις: Μαΐου 22, 2013, 17:53 »
γεία σας παιδια και απο μένα...


σήμερα μπήκα και εγω στο παιχνίδι του mesh...
των έστισα πιστεύω πολύ καλα.
έπαθα μεγαλη πλάκα με το χτυπιμά του αλλα δεν βγάζει κάθολου ντουμάνι..
όταν λέμε καθόλου εννουμε καθόλου.
ενώ χτυπάει σαν σφυρι στην γεύση.


τι εκανα λάθος?θελετε να βγάλω καμια φώτο να το δείτε? :wall:




Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #774 στις: Μαΐου 22, 2013, 17:57 »
α)κοιτα αν η τρυπα της καμπανας ειναι μπροστα στο μες
β)εχεις βραχυκυκλωμα hotspot και δεν το ειδες
αδιασε με συριγκα το τανκ και κοιτα αν αναβουν ολες ομοιωμορφα

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8644.0.html
διαβασε προσεκτικα το νιμα και θα καταλαβεις

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #775 στις: Μαΐου 22, 2013, 18:16 »
99,9 % φταίει η οπή της καμπάνας που μάλλον απέχει πολύ από την ευθεία του mesh σου. Αν το φέρεις ευθεία θα χάσεις κάτι από γεύση και χτύπημα οπότε λίγο δεξιά αριστερά θα βρεις το καλύτερο σημείο που σου ταιριάζει

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #776 στις: Μαΐου 22, 2013, 18:20 »
α)η τρύπα είναι ακριβώς μπροστα στο mesh.
β)δυστηχως δεν ξέρω και πώς είναι το hotspot αλλα απ οτι νομίζω δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
γ)οι σπίρες ανάβουν όλες ομοιόμορφα.


η αντίσταση μου είναι στα 2,1 και το παίζω στα 9watt και ο ατμός είναι μέτριος. :'(

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #777 στις: Μαΐου 22, 2013, 18:27 »

β)δυστηχως δεν ξέρω και πώς είναι το hotspot


να αναβει μια σπειρα ή ενα ή περισσοτερα σημεια παρα πολυ
 οι σπειρες  θα πρεπει να αναβουν οσο το δυνατων με την ιδια ενταση στον ιδιο χρονο
αν αναβουν ολες αλλα οι 1-2 σπειρες αναβουν πολυ γρηγορα και μετα αναβουν οι αλλες εχεις καποιο βραχυκυκλωμα

παιξε λιγο με τις σπειρες κουνατες ,εγω το κανω με το πισω μερος μιας καρφιτσας για να μην γδαρω το μες, να αναψουν καλητερα 

edit : επεισης ξεχασαμε ολοι οτι μπορει να τσακισε καπου το μες και να μην εχεις τροφοδοσια ριξε μια ματια να μην ακουμπαει το μες στο κατω μερος του τανκ και πανω και κατω να φαινοντε οι τρυπες

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #778 στις: Μαΐου 22, 2013, 19:18 »
καταρχας σας ευχαριστώ παρα μα παρα πολύ για της απαντήσεις σας.


λοιπον.


στριφογύρισα λίγο το mesh και το σήκωσα λίγο πιο πάνω.επίσης απο την αρχή στον πάτο το είχα κόψει πλαγίως έτσι ώστε να αποφορά.
σαν να έχω λίγο καλλίτερο ατμο τώρα.
το mesh δεν το βλέπω να τσάκισε πουθενα.είναι ολοισιο μέσα και οι σπείρες είναι καλα σφιγμένες πάνω στο mesh.


θα το ξανα στείσω...


πόσες σπέιρες προτείνεται και τι διάσταση σύρματος?








Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #779 στις: Μαΐου 22, 2013, 19:32 »
Για μηχανικο νομιζω οτι μεχρι 1,8ωμ θα παιζει αρκετα καλα.Εγω τις κανω 1,2-1,5ωμ.Σε ηλεκ/κο οτι θελεις κανεις.Ανεβαζεις volt και εισαι ο.κ. δεν εχεις προβλημα.Σε μηχανικο 3 σπειρες ειναι 1,2-1,6ωμ.Με 4 μπορεις να ανεβεις και στα 2ωμ.Αναλογα και τι περιμετρο εχει και το mesh .Για συρμα δουλευω το 0,20 kanthal
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2013, 20:04 από shadockan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115283 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823926 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506975 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8879 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154559 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568496 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243573 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293938 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1687 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762554 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1062 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3972 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem