vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

435 επισκέπτες, 5 χρήστες
neoklis79, dallaskdp, lagoudakis, Milarepa, Tem

RSST Genesis atomizer by Smoktech

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #540 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:44 »
Και που να ανέβεις στα 5-5,5 volts  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #541 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:47 »
Μετά από αρκετές μέρες στην κατοχή μου μπορώ να πω ότι είναι πολύ ανώτερος του αναμενόμενου...

Αρκετά ποιοτική κατασκευή και σχεδιαστικά & κατασκευαστικά με: Stainless Steel μεταλλικά μέρη, tank από Polypropylene κλειστό από κάτω με μεγάλη χωρητικότητα, πολύ εύκολη αποσυναρμολόγηση & συναρμολόγηση, πανεύκολο σετάρισμα, τέλεια συνολική εμφάνιση που "δένει" με πολλά mod, πολύ υψηλή σχέση ποιότητας / τιμής...

Αν και ουσιαστικά πρωτάρης στους επισκευάσιμους ατμοποιητές τον σετάρισα πολύ εύκολα και στην πρώτη προσπάθεια (η κλασσική τύχη του πρωτάρη?) με Stainless Steel Μesh Wick 3.5 x 3.5 και με 4.5 σπείρες σύρμα (όπως ακριβώς συμβουλεύει ο @Giannis Pap) χρησιμοποιώντας τα υλικά της συσκευασίας (Mesh 325 Micron, Σύρμα Kanthal 0.20mm) και ακολουθώντας πιστά τις συμβουλές του Πάνου (http://www.youtube.com/watch?v=fPuTwDM38no&feature=player_embedded) ...
Η αντίσταση μου βγηκε στα 2.8 Ω (δηλαδή στα Ω που ατμίζω συνήθως με τους εργοστασιακούς clearomiser ατμοποιητές)...

Πρώτες εντυπώσεις πάνω στα ProVari & WildFire ρυθμισμένα στα 4.5 Volt και Vmax ρυθμισμένo στα 3.5 Volt με άρωμα Smoke της After-8 σε βάση Flavourtec 70 PG / 30 VG & RY4 Double της ΤΡΑ σε βάση Εl Toro 50 PG / 50 VG:

Εμφάνιση: Τέλεια ειδικά με το διακοσμητικο αλουμινένιο δακτυλιδι πάνω σε ProVari...

(Ευχαριστώ Πολύ τον @Giannis Pap για την αποστολή του, τον @urahara για την μεταφορά του & τον @Joyeman για την παράδοση του μέσω fabvape)...

Γεμισμα: Πανεύκολο με οποιοδήποτε κοινό μπουκαλάκι με μυτερό επιστόμιο...
 
Διαρροές: Μηδενικές...
 
Τζούρα: Αρκετά σφικτή, ιδανική για τα γούστα μου...

Απόδοση γεύσης: Πολύ διαφορετική σαφώς προς το καλύτερο απ' αυτήν των clearomiser...

Xτύπημα: d e a d l y εν σχέσει με τα clearomiser που με ανάγκασε για πρώτη φορά να ατμίσω υγρό με ...ανθρώπινη περιεκτικότητα σε νικοτίνη...
 
Ντουμάνι: Iκανοποιητικό λίγο κατώτερο απ' αυτό των clearomiser...

Κατανάλωση: Αρκετά ...liquid-ρουφήχτρα & πολύ ...μπαταριο-killer εν σχέσει με τα clearomiser...
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2013, 12:16 από zacharis1955 »

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #542 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:50 »
Χαίρομαι ιδιαίτερα για το πόστ σου Ζαχαρία. Τα είπες όλα  :thumpup: :thumpup:
Πολύ καλή περιγραφή!
Φωτογραφία ξέχασες και ανυπομονώ  :D :D

Αποσυνδεδεμένος metallian

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #543 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:54 »
κι εγω τον εψαχνα διακαως τον συγκεκριμενο..και δεν τον εβρισκα ..ηταν και out of stock...τελος παντων...και μετα την καταπληκτηκη περιγραφη του παιδιου  :respect: θα φαω τα λυσσακα μου μεχρι να βρω

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #544 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:57 »
 :thumpup:
Και ομως στο στησιμο δεν ειναι η τυχη του πρωταρη,γιατι και εγω τον εστησα 3 φορες με επιτυχια!! αλλα οι πολυ αναλυτικες οδηγιες των υπολοιπων μελων του φορουμ σε διαφορα θεματα σχετικα με τους τζενεσις.

Ανακαλυψα επισης γευσεις στα υγρα μου που δεν υπηρχαν,ατμιζα καιρο ενα καπνικο το οποιο ειχε φουντουκι στην εκπνοη......δεν το ηξερα...

κι εγω τον εψαχνα διακαως τον συγκεκριμενο..και δεν τον εβρισκα ..ηταν και out of stock...τελος παντων...και μετα την καταπληκτηκη περιγραφη του παιδιου  :respect: θα φαω τα λυσσακα μου μεχρι να βρω
Το ονομα του ατμοποιητη ειναι RSST,ισως σε βοηθησει στην αναζητηση σου αν δεν εχεις την υπομονη να τον περιμενεις απο ελληνικο καταστημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2013, 21:30 από thodouris »

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #545 στις: Απριλίου 03, 2013, 22:01 »
Όπως είχε αναφέρει παλιότερα και ο φίλος Γιάννης..από το πουθενά βρήκα μια σταγόνα υγρό επάνω στον πόλο του Provari.
Ευτυχώς από άλλο φίλο του φόρουμ που επίσης είχε αναφέρει ότι ταιριάζει από AGA το σιλικονακι στην επάνω βάση του ατμοποιητη μιας και από εκεί προέρχεται η διαρροή.
Από τον AGA δεν ειναι πλαστικό  οπως στον RSS αλλα από μαλακή σιλικόνη..για σιγουριά έβαλα και ένα ψιλό ο-ring.
Εάν βάλετε το σιλικονακι από AGA σφίγγοντας τον θετικό πόλο
το ελατήριο πατάει το σιλικονακι και απλώνει όσο χρειάζεται για να σφραγίσει η επάνω βάση και να μην περάσει υγρό στην κάτω βάση και κατά συνέπεια στο μοντ σας.
Μέχρι τώρα καμιά διαρροή.

ΥΓ.Το ο-ring το έβαλα όχι επάνω στην βίδα του πόλου αλλά στο ίδιο το σιλικονακι.

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #546 στις: Απριλίου 03, 2013, 22:32 »
Εγω εχω προβλημα με τον αξονα ...οταν τερματιζω το στριψιμο του ατμο πανω στο nobacco z  διαβαζει αντισταση 0Ω πρεπει να ξεσφιξω λιγο για να διαβασει την αντισταση και αν ξεσφιξω πολυ βγαζει 99.9 ....προσπαθω να το ρυθμισω και δεν μπορω ....
Εχτες το ειχα στησει αρκετα καλα αλλα σημερα με ετρωγε ..να κανω αντισταση 2Ω και τωρα δεν μπορω να το στησω ....
Παντως απο το χτεσινο στησιμο καταλαβα οτι εχει καλη και γλυκεια γευση ατμου αλλα σαν το driping δεν ειναι ...

Με αφορμή αυτό, αλλά και άλλες περιπτώσεις σε συζητήσεις να πω ότι δεν χρειάζεται να βιδώσει κανείς τον πόλο-άξονα στο τέρμα γιατί βγαίνει από τον κονέκτορα 510 και σπρώχνει τον πόλο στις μπαταριοθήκες με αποτέλεσμα κάποιες να μην "διαβάζουν" τις αντιστάσεις και να μην λειτουργού.

Απλά βιδώστε τον άξονα μέχρι το σημείο επαφής στο πόλο να είναι σε ευθεία με τον κονέκτορα και εν συνεχεία όταν σετάρετε με σύρμα, πιάστε το ροδελάκι του θετικού με τα νύχια σας, κατεβάστε προς τα κάτω και αφήνοντας μαγκώνει το σύρμα στον θετικό πόλο.

@ Βασίλη εγώ το έχω αναφέρει εδώ

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #547 στις: Απριλίου 03, 2013, 22:37 »
Εγώ μετά το πλύσιμο και μόνον (στο σετάρισμα φροντίζω να μην κουνιέται ο άξονας, όπως λέει και ο Γιάννης) το βιδώνω αρκετά (να φανεί από την βάση), και μετά ξεβιδώνω μέχρι να τον αφήνω στο τραπέζι και να κάθεται όμορφα και αμέσως χωρίς να παίζει. Το κάνω έτσι γιατί καμμιά φορά με το δάχτυλο δεν το υπολογίζω σωστά. (ναι τον ενεργοποίησα ξανά γιατί η γεύση που δίνει είναι φοβερή ρε παιδιά και είναι και ομορφούλης)

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #548 στις: Απριλίου 04, 2013, 01:25 »
Για να μην ξεχνιόμαστε ... ότι καλύτερο έχω δει σε ντουμάνι από τον φίλο μου

Στάθης ( Anathema )  :respect: :respect: :respect:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=d2-WkIZOksU[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #549 στις: Απριλίου 04, 2013, 16:27 »
Επιτέλους!!!


Πρόκοψα και άνοιξα την οπή της καμπάνας!!!!
Αποτέλεσμα? ίσως διπλάσιο ντουμάνι!!!! :D  Άντε να μην υπερβάλω :tongue_smilie: , τουλάχιστον 50% πάνω!! :yes:
Επίσης κάτι που ως τώρα παρατήρησα, είναι ότι η καμπάνα δεν ζεστένεται τόσο πολύ όπως πριν!!

Μπήκε πελάτης στο μαγαζί μου μετά από περίπου 10 τζούρες που τον δοκίμαζα και μου είπε : "ρε σύ, μήπως έχεις πιάσει φωτιά κάπου?" :laugh1:

Σετάπ : 0,22 κάνθαλ, 2,1 Ω, 5 σπείρες.

Αρκετά σκληρό το SS του.

Επίσης... τελικά ίσως είχε δίκιο ο gewre που είπε ότι η οπή είναι 0,8 mm. Μήπως αυτό δεν είναι σταθερό σε όλους :confused1:  , μιας και από ότι θυμάμαι ο Στάθης είχε αναφέρει ότι το 1,0 mm τρυπανάκι περνούσε στον δικό του. Στον δικό μου λοιπόν δεν περνούσε. Χρησιμοποίησα 1,0 τρυπανάκι το οποίο με υπομονή αφού ξετρύπισα την οπή χρησιμοποίησα για να μεγαλώσω λίιιιιγο ακόμη την οπή. Πρέπει να έγινε 1,2 - 1,3 μιας και το 1,5 τρυπανάκι δεν μπαίνει, όμως το 1,0 έχει κενα γύρω γύρω.
Η τζούρα του πλέον είναι στα επίπεδα του DID, αεράτη όσο πρέπει. :thumpup:

Αν σας αρέσει η πιό αεράτη τζούρα, σας συνιστώ να την κάνετε τη μετατροπή. Νοιώθω ότι πλέον ο RSS δεν "πνίγεται"....
Τσαφ τσουφ, τσαφ τσουφ, το τρένο περνά!!! :tongue_smilie: :laugh1:


Edit: κάτι άλλο που παρατήρησα. Χρησιμοποιήστε το πιο χαμηλό επιστόμιο με τη μεγαλύτερη εσωτερική τρύπα που έχετε στον RSS... Θα δείτε ΚΙ ΑΛΛΟ ντουμάνι!!! Για δοκιμή, τραβήξτε τζούρα ΧΩΡΊΣ επιστόμιο και θα με θυμηθήτε!!! Προσοχή όμως μην κλείνετε την οπή της καμπάνας με τα χείλη σας! ;)
Ξανα edit : ΜΕ το επιστόμιο όμως το ντουμάνι του το νοιώθω πιό πυκνό, πιό γεμάτο. :dontknow:  Δεν ξέρω, αυτό είναι κάτι που θέλει πειραματισμό και άλλο νήμα για να το συζητήσουμε. 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2013, 17:27 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #550 στις: Απριλίου 04, 2013, 16:50 »
Στον δικο μου RSS η τρυπα στην καμπανα ηταν 1.0mm. Το 1.0mm τρυπανακι ηταν ισα ισα.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #551 στις: Απριλίου 04, 2013, 17:03 »
Ενώ στον δικό μου το 1mm δεν έμπαινε!!! :dontknow:

Τί να πεις!!! :idiot1:

Edit : μέτρησα με παχύμετρο ακριβείας το τρυπανάκι που χρησιμοποίησα. Το βγάζει 1,04 mm.
Άρα ήταν σίγουρα μικρότερη η οπή!! Ας μην ξεκινήσουμε διάλογο για την οπή όμως, και το ξεκάνουμε το νήμα!!! :laugh1:


gewre πρσκυνώ!!! :respect: :respect:  Μέτρησες την οπή με την εμπειρία σου!!! :))
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2013, 17:24 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος tzodalton

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #552 στις: Απριλίου 04, 2013, 17:06 »
οποτες η τα τρυπανια η οι τρυπες διαφερουν!!!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #553 στις: Απριλίου 05, 2013, 00:54 »
@ Βασίλη εγώ το έχω αναφέρει εδώ

Θυμόμουνα ότι είχες πει για την διαρροή αλλα δεν θυμόμουνα ποιος είπε για το σιλικονακι....για να πούμε την αλήθεια βαρέθηκα να ψάξω στα μηνύματα να δω. :tongue_smilie:

Όπως και να έχει με έσωσες.

Επί τι ευκαιρία δείτε και αυτό.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lbVn4STaLGU[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Nikosgor

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #554 στις: Απριλίου 05, 2013, 01:03 »
Να πω και εγω την εμπειρια μου με τον rss..
Ειχα παρει πριν κανενα 5 μηνο ενα κλωνο του mini did και μετα απο πολλες αποτυχιες το παρατησα...ηρθε και στην κατοχη μου ο "βασιλιας" ( iatty )και τα ξεχασα ολα...

Βλεποντας τοση μεγαλη συμμετοχη για τον rss λεω να δωσω ακομη μια ευκαιρια στους genesis ... ( ειχα και καιρο να χαλασω λεφτα ;D;D;D;D )

Κανω την παραγγελια και καθομαι ολες αυτες τις ημερες υπομονετικα και διαβαζω το νημα του και το νημα για τους genesis και μολις μου ηρθε ξεκινησα να δοκιμαζω...

Κανω το πλεγμα 40 χιλ x 35 χιλ και το καιω ομορφα και με μεγαλη προσοχη..
ξεκινησα να βαζω την αντισταση και μου φανηκε πολυ ευκολο..
αναβω τις σπειρες και πολυ γρηγορα ειδα οτι ηταν ομορφα στημενες και αναβαν ταυτοχρονα...!!!

λεω τυχη του πρωταρη!!
βαζω το υγρο και αρχιζω...

απιστευτη γευση!!!
παρα πολυ καλο χτυπημα!!
ηταν η αιτια που επεσα απο 18αρι σε 12αρι..εδω και ενα μιση χρονο δεν μπορουσα να το ριξω με τιποτα..ουτε με τον "βασιλια" ..?!!!

ειχα ενα θεματακι με το ντουμανι..
δεν μου αρκουσε..λιγο...

αρκετα σεταρισματα , διαφορα, απλα , δυσκολα , τρελα και χαζα χωρις να μπορω να δω διαφορα στο ντουμανι..

οσπου πηγε το μυαλο μου στην υπερτροφοδοσια..

βαζω ενα πιο πηχτο υγρο με πιο πολυ vg..συνηθω κανω 50/50..
βλεπω διαφορα με την μια!!!

με την αποκορυφωση να ερχεται οταν ανοιξα την οπη απο την καμπανα..
ξαφνικα γυρω μου ομιχλη!!
αισθητα περισσοτερο ντουμανι..
δοκιμασα ενα τρυπανακι 1 χιλ και περνουσε ανετα απο μεσα..
σαν λατρης της σφιχτης τζουρας για να μην καταστρεψω τον ατμοποιητη εβαλα το 1 χιλ τρυπανακι στην οπη και εκανα 3 στροφες..το ανοιξα λιγο..πρεπει να εγινε γυρω στο 1,2 χιλ και δουλευει φανταστικα!!

τωρα ειμαι με 60/40 vg/pg με  ribbon 0,4 x 0,10 4 σπειρες..
1,5 αντισταση και 4 volt..πραγματικα ειναι πλεον απολαυση ο ατιμος!!?

αυτα τα ολιγα..!!!

edit: διαρροες εχω και εγω στον πολο..

εκοψα ενα μικρο κομματακι απο το λαστιχακι που εχουν οι ego -w κατω απο το κεραμικο στο στενο σημειο τους και το εβαλα κατω απο το πλαστικο που ειναι στο ελατηριο και δεν ξαναειδα σταγονα..!!

ενα μικρο τιπ για να φερνω την τρυπα του πλεγματος ευθεια με το κουμπι ειναι να βιδωνω λιγο το κεντρικο αξονακι, να βιδωνω τον ατμοποιητη πανω στο μοντ και μετα να το βιδωνω τερμα και να μενει εκει..

πανω στο προβατο με το hippo για αισθητικους λογους ειναι πανεμορφο συνολακι...

με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω βιντεακι με τα ντουμανια του!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2013, 01:14 από Nikosgor »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206219 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540867 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596697 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357380 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11306 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192758 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1122 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591324 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios