vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

299 επισκέπτες, 3 χρήστες
grag, camber, zamploutos

Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)
« στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 21:20 »
Ένα από τα κυριότερα επιχειρήματα που προβάλλεται από τους πολέμιους του η.τ. είναι το ότι αυτό μπορεί να αποτελέσει "πύλη" των νέων στο κάπνισμα. Φοβούνται δηλαδή ότι το η.τ. θα κάνει ελκυστική τη συνήθεια και θα αυξήσει τελικά των αριθμό των καπνιστών, αφού θα εθιστούν και άτομα που σήμερα δεν καπνίζουν. Υποστηρίζουν ότι με τις διάφορες γεύσεις των υγρών και ιδίως αυτές που δεν θυμίζουν καπνό (σοκολάτα, φράουλα κλπ), καθώς και με την παρουσίαση του η.τ. ως ασφαλέστερου από το κανονικό τσιγάρο, ιδίως οι νέοι θα παρασυρθούν πιο εύκολα να το δοκιμάσουν, θα αποκτήσουν εξάρτηση από τη νικοτίνη και στη συνέχεια θα καταλήξουν στο κάπνισμα.

Πρόσφατα δημοσιεύτηκε μια αμερικάνικη έρευνα στην Επιθεώρηση για την Υγεία των Εφήβων (Journal of Adolescent Health), με τίτλο "Ενημέρωση των εφήβων για το η.τ. και θέληση τους να το δοκιμάσουν", η οποία εξέτασε ακριβώς αυτό που δηλώνει ο τίτλος: πόσο ενημερωμένοι είναι οι νέοι σχετικά με το η.τ. και το κατά πόσο έχουν πρόθεση να το δοκιμάσουν.
Εκτός από το παραπάνω επιχείρημα (της "πύλης"), έλαβε υπόψη την παραδοχή ότι οι περισσότεροι εθίζονται στο κάπνισμα κατά την εφηβική ηλικία και το γεγονός ότι, στην ηλικία αυτή, είναι πολύ μεγαλύτερο το ποσοστό αγοριών που καπνίζουν, παρά κοριτσιών. Ερεύνησε λοιπόν τη στάση τους απέναντι στο η.τ. και με ποιόν τρόπο η εικόνα που έχουν οι έφηβοι για τους καπνιστές θα επηρεάσει τη στάση αυτή.

Η ομάδα ήταν 228 νέοι, ηλικίας από 11 μέχρι 19 ετών, αλλά ζητήθηκαν στοχεία και από τους γονείς τους. Από τους 228, οι 21 ήταν καπνιστές, ενώ οι υπόλοιποι 207 δεν κάπνιζαν. Επίσης, από τους 228, μόνο 2 είχαν δοκιμάσει η.τ. (και αυτοί ήταν από τους 21 καπνιστές)

Δύο ήταν τα κύρια θέματα της έρευνας:
α.Ενημέρωση των νέων για το η.τ.
Το 67% των ερωτηθέντων γνώριζαν/είχαν ακούσει για το η.τ. Το ποσοστό αυτό αυξανόταν ανάλογα με την ηλικία των ερωτηθέντων, ενώ δεν φάνηκε να παίζει ρόλο το αν ο ερωτώμενος ή οι γονείς του ήταν καπνιστές. Το ποσοστό θεωρήθηκε υψηλό, καθώς αντίστοιχη έρευνα του 2010 σε ενήλικες έδειξε ότι μόνο το 32% είχαν ακούσει για το η.τ. Το υψηλό ποσοστό ενημέρωσης αποδόθηκε στην διάδοση και διαφήμιση του η.τ. στο διαδίκτυο, αλλά και στην πώληση η.τ. μιας χρήσης σε παντοπωλεία και πρατήρια βενζίνης.

β.Στάση των νέων απέναντι στο η.τ.
Για την μέτρηση της προθυμίας να δοκιμάσουν το η.τ. τέθηκε το ερώτημα "Αν ένας από τους καλύτερους σου φίλους σου προσέφερε ένα η.τ., θα το δοκίμαζες;" (και η παραλλαγή "αν σου προσέφερε ένα η.τ. με άρωμα (σοκολάτα, μέντα, μήλο κλπ"). Οι δυνατές απαντήσεις σε αυτό ήταν "οπωσδήποτε όχι", "μάλλον όχι", "οπωσδήποτε ναι" και "μάλλον ναι" και για τα αποτελέσματα, οι δύο πρώτες απαντήσεις (με τα όχι) μετρήθηκαν ως "όχι", ενώ οι δύο τελευταίες (με τα ναι) μετρήθηκαν ως "ναι"
Το 18% απάντησε θετικά, ότι (μάλλον ή οπωσδήποτε) θα δοκίμαζε το η.τ. που θα τους προσέφερε ο καλύτερος του φίλος (στους μη καπνιστές το ποσοστό ήταν αρκετά χαμηλότερο - 13%). Και πάλι το ποσοστό αυτό ήταν μικρότερο στις μικρότερες ηλικίες και μεγαλύτερο στις μεγαλύτερες ηλικίες των ερωτηθέντων. Αξιοσημείωτο είναι ότι στους εφήβους της ομάδας που ήταν ήδη καπνιστές, το ποσοστό προθυμίας για δοκιμή η.τ. εκτινάχθηκε στο 74% έναντι 13% των μη καπνιστών. Επίσης, αυτοί που είχαν αρνητική γνώμη για το κάπνισμα, απάντησαν σε μεγάλο βαθμό αρνητικά και για την δοκιμή του η.τ.

Από τα ευρήματα της έρευνας προκύπτει το αρκετά εντυπωσιακό συμπέρασμα ότι οι έφηβοι δεν θέλουν το η.τ. Μόνο 2 από τους 228 είχαν δοκιμάσει η.τ., σε σύγκριση με τους 21 που ήταν καπνιστές (δεν έγινε ερώτηση αν είχαν δοκιμάσει κ.τ., παρά μόνο αν καπνίζουν ή όχι και αν θα καπνίσουν τον επόμενο χρόνο). Μάλιστα οι 2 αυτοί ήταν ήδη καπνιστές, δηλαδή κανένας μη καπνιστής νέος δεν είχε δοκιμάσει η.τ., παρά το ότι γνώριζε γι' αυτό.
Επίσης αποδείχθηκε ότι το άρωμα του υγρού του η.τ. δεν αποτελεί "κράχτη" για τη δοκιμή του, αφού τα ποσοστά αυτά δεν αυξήθηκαν ούτε στην ερώτηση αν θα δέχονταν να δοκιμάσουν η.τ. με αρωματικό υγρό. Όπως σημειώνεται στην έρευνα: "γλυκιές ή φρουτένιες γεύσεις δεν αυξάνουν την ελκυστικότητα του η.τ. στους εφήβους".

Αντίθετα φάνηκε ότι ο κύριος παράγοντας για την δοκιμή του η.τ. είναι το αν ήταν καπνιστές ή όχι. Δηλαδή το η.τ. φάνηκε πολύ πιο ελκυστικό για δοκιμή στους νέους που ήδη κάπνιζαν, παρά στους μη καπνιστές (σε αναλογία περίπου 10 προς 1!). Όπως σημειώνεται στην έρευνα, το εύρημα αυτό συμφωνεί και με άλλες έρευνες που έχουν γίνει σε ενήλικες, στις οποίες επίσης εμφανίζονται παρόμοια ποσοστά μεταξύ των ήδη καπνιστών και πολύ χαμηλότερα στους μη καπνιστές.

Όταν από τις απαντήσεις αφαιρέθηκαν αυτές των καπνιστών, έπεσε το ποσοστό αποδοχής στο 13% και φάνηκε ότι η στάση των νέων απέναντι στο η.τ. καθορίζεται από τη στάση τους απέναντι στο κανονικό τσιγάρο: όσο πιο αρνητική γνώμη είχαν για το κ.τ., τόσο πιο απρόθυμοι εμφανίστηκαν να δοκιμάσουν το η.τ. Αυτό σημαίνει ότι, κατά κάποιον τρόπο, οι έφηβοι θεωρούν ότι το κανονικό και το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι περίπου το ίδιο ή έστω παρόμοια, άρα το η.τ. δεν αποτελεί πιο εύκολο δρόμο για τη νικοτίνη και το κάπνισμα. Κι αν αυτό το προεκτείνουμε, όσο πιο πολύ αυξηθεί η αρνητική εικόνα για το κάπνισμα, τόσο λιγότεροι θα ενδιαφέρονται και για το η.τ. και όχι το αντίθετο (περισσότεροι χρήστες η.τ. -> περισσότεροι καπνιστές)

Επομένως φαίνεται να μην ισχύει το επιχείρημα ότι το η.τ. μπορεί να παρασύρει τους μη καπνιστές, αφού, όπως σημειώνεται στα συμπεράσματα της έρευνας: "Το να είναι κάποιος καπνιστής είναι ο ισχυρότερος παράγοντας στην προθυμία να δοκιμάσει η.τ….οι πιθανότητες ενός καπνιστή να δοκιμάσει το η.τ. είναι 10 φορές περισσότερες από αυτές ενός μη καπνιστή".

Το ποσοστό 18% αυτών που δήλωσαν ότι θα δοκίμαζαν η.τ. (χωρίς μάλιστα να υπάρχει ανάλογη ερώτηση για κ.τ.), από μόνο του δεν λέει τίποτα. Οι νέοι είναι η κατεξοχήν ηλικιακή ομάδα που πειραματίζεται και δοκιμάζει τα πάντα. Μεγαλύτερη σημασία, θεωρώ ότι έχει το ελάχιστο ποσοστό (κάτω από 1%) αυτών που έχουν δοκιμάσει η.τ., ενώ ταυτόχρονα τα 2/3 περίπου των ερωτηθέντων δηλώνουν ότι το έχουν υπ' όψη τους: αυτό και μόνο δείχνει ότι παρά τον αρκετά υψηλό βαθμό ενημέρωσης της νεολαίας για το η.τ., αυτό δεν αποτελεί "πειρασμό", ούτε εναλλακτική λύση για την πρόσληψη νικοτίνης ή ενδεχόμενη πύλη εισόδου στον καπνό.

Η ερευνητική ομάδα καταλήγει στο συμπέρασμα ότι λόγω της, έστω και χαμηλής, αποδοχής του η.τ. από τους εφήβους, θα πρέπει να απαγορευθεί η πώληση του σε αυτούς και να γίνουν πρόσθετες έρευνες, ώστε να φανεί αν το η.τ. μπορεί να είναι προπομπός του καπνίσματος.

Αποσυνδεδεμένος smoka

  • **
  • 408
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάνε το καλό και ριξ΄το στον ατμό!
Απ: Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 21:37 »
Η ερευνητική ομάδα καταλήγει στο συμπέρασμα ότι λόγω της, έστω και χαμηλής, αποδοχής του η.τ. από τους εφήβους, θα πρέπει να απαγορευθεί η πώληση του σε αυτούς και να γίνουν πρόσθετες έρευνες, ώστε να φανεί αν το η.τ. μπορεί να είναι προπομπός του καπνίσματος.

Η πωληση η.τ. σε εφηβους απαγορευεται.Και τονιζεται μαλιστα σε μονιμη βαση σε αντιθεση με το κ.τ..
Σιγουρα θα υπαρξουν καποιοι μη καπνιζοντες που θα μπουν στο πειρασμο να δοκιμασουν η.τ.Τουλαχιστον να το κανουν χωρις νικοτινη.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 23:20 »
Νομίζω ότι και το κτ είναι προιόν που αφορά μόνο ενήλικες και αναγράφεται στη συσκευασία (ευτυχώς έχω πολλούς μήνες να πιάσω στα χέρια μου για να θυμάμαι)...

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 23:41 »
Η έρευνα είναι αμερικάνικη και, παρόλο που τουλάχιστον τα σάιτ που έχουν προϊόντα η.τ. έχουν προειδοποιήσεις ότι απευθύνεται σε ενήλικες, δεν ξέρω αν υπάρχει αμερικάνικη νομοθεσία και τι προβλέπει σχετικά.
 
Υποθέτω όμως ότι, για να καταλήγει η έρευνα να ζητά την απαγόρευση πώλησης σε ανήλικους, θα υπάρχει κενό.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, φυσικά και δεν πρέπει να επιτρέπεται η πώληση η.τ. σε ανήλικους.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 23:44 »
[size=78%].[/size]


Το ποσοστό 18% αυτών που δήλωσαν ότι θα δοκίμαζαν η.τ. (χωρίς μάλιστα να υπάρχει ανάλογη ερώτηση για κ.τ.), από μόνο του δεν λέει τίποτα. Οι νέοι είναι η κατεξοχήν ηλικιακή ομάδα που πειραματίζεται και δοκιμάζει τα πάντα. Μεγαλύτερη σημασία, θεωρώ ότι έχει το ελάχιστο ποσοστό (κάτω από 1%) αυτών που έχουν δοκιμάσει η.τ., ενώ ταυτόχρονα τα 2/3 περίπου των ερωτηθέντων δηλώνουν ότι το έχουν υπ' όψη τους: αυτό και μόνο δείχνει ότι παρά τον αρκετά υψηλό βαθμό ενημέρωσης της νεολαίας για το η.τ., αυτό δεν αποτελεί "πειρασμό", ούτε εναλλακτική λύση για την πρόσληψη νικοτίνης ή ενδεχόμενη πύλη εισόδου στον καπνό.



Ίσως να έπρεπε να υπάρχει και ερώτηση:
Αν φίλος σου έδινε 1. Μαριχουάνα 2. Αλκοόλ 3. κανονικό τσιγάρο 4. Οτιδήποτε άλλο στην τελική, τότε μπορεί το αποτέλεσμα να ήταν οι νέοι να θέλουν να δοκιμάσουν πιο πολύ κάτι από τα 1. 2. 3 4.  Παρά το ΗΤ.


Αυτό που γίνεται με τις εκάστοτε έρευνες και τις με τέτοιο τρόπο στημένες ερωτήσεις έτσι ώστε να εξάγουν το συμπέρασμα που θέλουν κάποιοι για κάτι, άρχισε να μου τη δίνει χοντρά!!!!!!! >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2013, 00:30 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 23:51 »
ούτε του κ.τ... Το απαγορεύεται δεν σημαίνει εντελώς μη προσβάσιμο (βλέπε ποτό, ναρκωτικά κτλ)

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 00:18 »
Όλα αυτά είναι αισχρές δικαιολογίες. Ο έφηβος θα σου πει ότι θα δοκίμαζε τα πάντα γιατί ξέρει ότι δεν μπορεί να του απαγορευτεί τίποτα. Και δεν μπορείς να απαγορεύσεις σε έναν ενήλικα να δώσει στον ανήλικο κολλητό του η.τ. περισσότερο απ'όσο μπορείς για το κ.τ. Αν θέλουμε για εγκυκλοπαιδικούς τώρα λόγους μεταξύ μας να μάθουμε, η σωστή ερώτηση είναι το "πόσο cool θεωρείς το η.τ.;" Και νομίζω ότι σε αντίθεση με την προβολή του "κακού" καπνιστή με το τσιγάρο στο χέρι, οι ατμιστές έχουμε μεταφερθεί στην ομάδα του nerd, που χαίρεται να λέει στους φίλους του για αντιστάσεις ohm Watt και τροφοδοσίες κι οι άλλοι μας κοιτάνε λες και τους λέμε για DND story teller RPG.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 00:26 »
Στις ΗΠΑ υπάρχει από το 2010 κανονισμός του FDA ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, που απέκτησε την ισχύ νόμου το καλοκαίρι της ίδιας χρονιας
http://www.fda.gov/TobaccoProducts/ProtectingKidsfromTobacco/RegsRestrictingSale/default.htm


Βέβαια, διάφοροι πολιτειακοί νόμοι ήδη σε πολλές πολιτείες απαγορεύουν την πώληση τσιγάρων σε ανήλικους πολύ πριν από τη συγκεκριμένη ημερομηνία.


Ως γνωστόν, στις ΗΠΑ απαγορεύεται η κατανάλωση αλκοόλ από νέους κάτω των 21 ετών.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2013, 00:41 από petra »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 00:35 »
Η έρευνα είναι αμερικάνικη και, παρόλο που τουλάχιστον τα σάιτ που έχουν προϊόντα η.τ. έχουν προειδοποιήσεις ότι απευθύνεται σε ενήλικες, δεν ξέρω αν υπάρχει αμερικάνικη νομοθεσία και τι προβλέπει σχετικά.
 
Υποθέτω όμως ότι, για να καταλήγει η έρευνα να ζητά την απαγόρευση πώλησης σε ανήλικους, θα υπάρχει κενό.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, φυσικά και δεν πρέπει να επιτρέπεται η πώληση η.τ. σε ανήλικους.


Άρα έχει δίκιο ο WileECoyote. Οπότε υπάρχει κάποια τρύπα στον νόμο τους και θέλουν να την κλείσουν. Αν νομίζουν οι αμερικάνοι ότι πρέπει να απαγορεύσουν το ΗΤ σε ανήλικους, γνώμη μου είναι καλώς να κάνουν και να το απαγορεύσουν. Δεν λέω κάτι διαφορετικό. Συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 01:16 »
Τα αποτελέσματα είναι απολύτως φυσιολογικά.

Εμείς, είμαστε εξαρτημένοι από τη νικοτίνη και, κακά τα ψέματα, το πόσο το συνειδητοποιήσαμε όταν αρχίσαμε το ΗΤ.

Εκείνοι, έφηβοι, ή δεν έχουν εξάρτηση ή δεν μπορούν να καταλάβουν ότι τώρα ξεκινά.

Αυτοί που δεν έχουν, δεν έχουν και λόγο να δοκιμάσουν φράουλα από τον πνεύμονα, από τη στιγμή που μπορούν οποιαδήποτε στιγμή να την φιλοξενήσουν στοργικά στο στομαχάκι τους.
Αυτοί που έχουν, ενδιαφέρονται πρωτίστως για την ένταξή τους στον κόσμο των μεγάλων, βιώνοντας τις σαρωτικές αλλαγές στο σώμα τους.

Και ο κόσμος των μεγάλων είναι απλά... ο κόσμος των μεγάλων:
Σήμερα, όταν στο καφενείο της πλατείας του χωριού παίζουν τάβλι και ο ένας παίχτης φέρνει ντόρτια και κτυπά με θόρυβο τα πούλια, στο άλλο του χέρι κρατά ΚΤ.
Ο αντίπαλος παίρνει τζούρα, επίσης από ΚΤ και σκέφτεται.
Ο θεατής στρίβει ένα ΚΤ και ρίχνει κλεφτές ματιές στον αγώνα.
Όταν ο παίκτης στερεώνει το μοντ του για να παίξει, ο αντίπαλος παίρνει τζούρα από vg για να συγκεντρωθεί και ο θεατής σετάρει επισκευάσιμο, τότε θα έχουν αλλάξει, καλώς ή κακώς, τα πρότυπα, και τότε ο έφηβος θα προσέξει και το HΤ.

Δεν φαντάζομαι στην Αμερική να υπάρχουν διαφορές επί της ουσίας.
Εδώ παίζει η ανθρώπινη φύση...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2013, 04:16 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 21:05 »
Εγώ πάλι έχω μια πιο επαναστατική άποψη, και την έχω εκφράσει και με μια πρόταση σε μια συνέντευξη.


Είναι δεδομένο πως κάποιο ποσοστό των εφήβων κάθε έτος ξεκινάει το κάπνισμα. Όσα μέτρα και να πάρουμε, πάντα θα υπάρχει ένα ποσοστό. Και αναρωτιέμαι, μήπως αυτοί (που δεν θα απέφευγαν το κάπνισμα) θα ήταν καλύτερο να ξεκινούσαν το ηλεκτρονικό τσιγάρο αντί για το κανονικό? Δηλαδή, μήπως το η.τ. θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως μέσο αποτροπής των νέων από το κάπνισμα?




Σε ένα γαλλικό φόρουμ που είχαν μεταφράσει την συνέντευξή μου, στάθηκε σε αυτή μου την πρόταση ένα μέλος του φόρουμ και είπε πως ο γιος του ξεκίνησε στα 18 το κάπνισμα. Μέσα σε 2 μήνες κατάφερε και τον έπεισε να δοκιμάσει το η.τ. και να σταματήσει το κανονικό. Μετά από λίγες εβδομάδες, όχι μόνο έκοψε το κάπνισμα αλλά σταμάτησε και το η.τ. και τώρα δεν κάνει τίποτα από τα δύο.


Σκεφτείτε το....

Αποσυνδεδεμένος noob

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 28, 2013, 22:19 »
Να πω και εγω μια αποψη... Απο τη στιγμη που μπορουσα να βγαινω απο το σχολειο, να πηγαινω απεναντι στο περιπτερο και να παιρνω το πακετο και μετα να αναβω τσιγαρο στο προαυλιο (σε μη εμφανες μερος βεβαια) η στις τουαλετες, ολα μια χαρα συνηγορουσαν στο να κανω τη "μαγκια" μου εγω και οι συνομιλικοι μου (κοριτσια και αγορια). Ακομα και παιδια γυμνασιου 14-15 χρονων μια χαρα αγοραζουν πακετο στα περιπτερα και αραζουν απεναντι απο το σχολειο και καπνιζουν χωρις κανενα προβλημα.


Το προβλημα ειναι οτι η συγκεκριμενη "αμαρτια" κυκλοφορει ελευθερη για ολους. Και ενα παιδακι του δημοτικου αν παει να αγορασει ενα πακετο τσιγαρα, ποιος θα το "ανακρινει"? Ο περιπτερας?


Το ηλεκτρονικο τσιγαρο πρεπει να απευθυνεται σε ολους τους καπνιστες ανεξαρτητου ηλικιας. Απο τη στιγμη που ο εφηβος δεν ειναι μικρος για να αγορασει χαλαρα το μαρλμπορο του, δεν ειναι και μικρος για να ενημερωθει και να προμηθευτει ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο.


Η απαγορευση του ητ σε εφηβους αλλα οχι του κανονικου τσιγαρου=υποκρισια.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 01, 2013, 01:06 »
τυπικά και τα κτ απευθύνονται σε ενήλικες. Στην πράξη τώρα... τρέχω γύρευε

Στάλθηκε από το GT-S5830 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Amcm

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 01, 2013, 01:54 »
Νομίζω πως αυτό που λέει ο κ. Φαρσαλινός παρά το ότι θα ήταν ευκταίο, δεν είναι δυνατό να γίνει. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει ποιος θα ξεκινήσει το κάπνισμα και έτσι να τον "σπρώξει" εναλλακτικά στο η.τ.
Το να "διαφημίσεις" το η.τ. σε όλους τους εφήβους με σκοπό να πιάσεις αυτούς που τελικά θα αρχίσουν το κάπνισμα είναι πάρα πολύ επικίνδυνο και τελικά θα καταλήξει στην καλύτερη περίπτωση να δυσφημίσει το η.τ και στη χειρότερη να αυξήσει τους εξαρτημένους από τη νικοτίνη.
Να πείσεις ένα νέο να στραφεί προς το η.τ. και να εγκαταλείψει το κ.τ. είναι ίσως το καλύτερο που μπορεί κανείς να κάνει. Πως όμως να προτείνεις κάτι τέτοιο σε έναν έφηβο όταν έχεις μια υπεύθυνη θέση και ακόμα δεν έχει αναγνωριστεί το η.τ. ως τρόπος διακοπής καπνίσματος;

Δουλεύοντας σε μία Ψυχιατρική Κλινική Εφήβων, έχω έρθει αρκετές φορές  στη δύσκολή θέση να θέλω να προτείνω το η.τ. σε κάποιο νοσηλευόμενο καπνιστή έφηβο και να μην επιτρέπεται να το κάνω. Κι αν τελικά, παράτυπα, αποφασίσω να το κάνω, να πρέπει να κάνω τη διευκρίνηση ότι αυτό δεν έχει αποδειχτεί ως μέθοδος διακοπής και ότι μάλλον κάνει λιγότερο κακό από το κ.τ. 
Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να ευχαριστήσω τον κ Φαρσαλινό και την ερευνητική ομάδα που συνεχίζει τις έρευνες γιατί πολλές φορές με έχει βγάλει από δύσκολή θέση, δίνοντάς μου επιστημονικά επιχειρήματα στην προσπάθειά μου να στρέψω κάποιον καπνιστή προς το η.τ.
Από τη μέχρι τώρα (μικρή) εμπειρία μου, δεν μπορώ να πω ότι είμαι πολύ αισιόδοξος. Οι έφηβοι δεν ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για το η.τ. και φυσικά, κατά αντιστοιχία των γονέων τους, δεν είναι καθόλου ενημερωμένοι για αυτό. Παρ' ότι σχεδόν όλοι αναγνωρίζουν τι είναι, κανείς από τους καπνιστές δεν είχε ψάξει να μάθει παραπάνω για αυτό.

Για να απαλλαγεί κάποιος από μια εξάρτηση, χρειάζεται αρχικά να έχει αποφασίσει ο ίδιος ότι το θέλει. Τα περισσότερα κέντρα απεξάρτησης δε σε δέχονται καν, αν δεν πας μόνος σου να τους ζητήσεις βοήθεια. Μπορεί για τους έφηβους νομικά να είναι υπεύθυνοι οι γονείς τους, αλλά αν οι ίδιοι δεν αποφασίσουν ότι θέλουν να απαλλαγούν από το κάπνισμα, δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι.
Σκεφτείτε. Υπάρχει κάποιος από εμάς που δεν ήθελε να κόψει το κάπνισμα και του το έκοψε κάποιος με το ζόρι; Και αν κάποιος έφηβος θέλει να σταματήσει να καπνίζει, ποιος τον εμποδίζει; Ο εθισμός; Δε λέω, υπάρχουν και εθισμένοι έφηβοι, αρκετοί όμως είναι περιστασιακοί καπνιστές ή καπνιστές με λίγα χρόνια στην πλάτη τους και για αυτούς ο εθισμός δε θα ήταν τόσο μεγάλο πρόβλημα για τη διακοπή.
Από την άλλη, στην ίδια κλινική έχω καταφέρει να μυήσω στο η.τ. το 70-80% των νοσηλευτών που κάπνιζαν, γιατί αυτοί ήθελαν να το σταματήσουν. Ευτυχώς όλοι οι άλλοι γιατροί στην κλινική, δεν κάπνιζαν. Τώρα πια δεν καπνίζει κανείς. (Όπως καταλαβαίνετε ήμουν το μαύρο πρόβατο).

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έφηβοι και ηλεκτρονικό τσιγάρο (έρευνα)
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 01, 2013, 02:07 »
Για να γίνω λίγο πιο ξεκάθαρος, σαφώς και δεν υπονόησα πως πρέπει να διαφημιστεί το η.τ. στους εφήβους. Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, δεν μπορούμε να προβλέψουμε ποιοι έφηβοι θα γίνουν καπνιστές. Παρόλα αυτά, θα προτιμούσα ένας έφηβος να χρησιμοποιήσει το η.τ. αντί το κανονικό, εφόσον αποφασίσει να ξεκινήσει το κάπνισμα.
Κυρίως ήθελα να τονίσω πως είναι αρνητικό το γεγονός ότι ελάχιστοι καπνιστές έφηβοι γνωρίζουν ή είναι διατεθειμένοι να δοκιμάσουν το η.τ. Αναφέρομαι στους καπνιστές εφήβους.


Κανείς, ούτε οι γιατροί, δεν μπορούμε αυτή τη στιγμή να συστήσουμε το η.τ. ως μέθοδο διακοπής ή ελάττωσης του καπνίσματος. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να παραθέσουμε τα γεγονότα και την πραγματικότητα όπως την ξέρουμε μέχρι τώρα, και έτσι να δώσουμε το δικαίωμα της πληροφόρησης αλλά και της απόφασης στον ίδιο τον καπνιστή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342184 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206426 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541363 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31009 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50105 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597176 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357694 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192990 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1275 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1253 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591737 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios