vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

252 επισκέπτες, 3 χρήστες
dallaskdp, joki, camber

Innokin iTaste SVD

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Innokin iTaste SVD
« Απάντηση #225 στις: Αυγούστου 14, 2013, 01:39 »
6 μηνες σαν τον Κινέζο;

Αν ναι, τους βγάζω το καπέλο, κάνω την κωλοτούμπα μου, υποκλίνομαι κι αποχωρώ  :)

Για όλα τα υπόλοιπα, όπως λέει κι ο φίλος παραπάνω "...να 'χαμε να λέγαμε..."  :) :bye:

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin iTaste SVD
« Απάντηση #226 στις: Αυγούστου 14, 2013, 09:45 »
6 μηνες σαν τον Κινέζο;

...
Η οποία κινεζοεγγυηση είναι λίγο λιγότερη επικίνδυνη απο ρωσική ρουλέτα. Χιλιαδες έλληνες έχουν βλαστημησει με ταμπλέτες τηλέφωνα στο πήγαινε και στο ποτε θα ερθει...

Send from my eVic..


Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Innokin iTaste SVD
« Απάντηση #227 στις: Αυγούστου 14, 2013, 11:32 »
Στην Κίνα το στέλνεις αδερφέ μου, όχι στο Κρυονέρι...  :)
Στην Κρήτη και στην Σαντορίνη έχω στείλει πράγματα και δεν πήγαν ποτέ, κι ούτε βρέθηκαν ή μου γύρισαν πίσω ποτέ... (αλήθεια που καταλήγουν τα χαμένα όταν χάνονται  :laugh1: :laugh1: :laugh1: )
Στην Eizo (πολύ παλιά, όταν ήταν κάπου κοντά στη Νέα Φιλαδέλφεια, δεν ξέρω αν είναι ακόμα ο ίδιος αντιπρόσωπος), είχα πάει οθόνη κι έκαναν μήνα για να με ειδοποιήσουν ότι είναι έτοιμη, για να μην σου πω για τις εγγυήσεις και τους χρόνους της Intersys (canon κλπ). Χιλιάδες, επίσης, έλληνες έχουν βλαστημήσει από "ελληνικές" ή ελληνικών καταστημάτων, εγγυήσεις...

Δεν λέω ότι όλα τα κινέζικα μαγαζιά είναι σούπερ, αλλά το συγκεκριμένο κινέζικο, του λινκ που παρατέθηκε, φαίνεται να ξηγιέται καλύτερα από πολλά ελληνικά  :hmmm:

Τεσπά, δεν ορίζω ούτε την τσέπη, ούτε την νοημοσύνη κανενός...
Όποιος θέλει το αγοράζει από Ελλάδα κι είναι ήσυχος...

...για ένα μήνα  :laugh1: :laugh1: :laugh1:



Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2013, 12:07 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin iTaste SVD
« Απάντηση #228 στις: Αυγούστου 14, 2013, 15:07 »
Δεν θα διαφωνήσω στην ουσία αλλά να σου πω που διαφοροποιούμαι. Αν είναι να επιλέξω μεταξύ καλής κινέζικης εγγύησης και καλής ελληνικής εγγύησης (με ένα +40% στην αρχική τιμή. Βέβαια οι τιμές που μιλάμε είναι της τάξης των 40-50-60 ευρω, οπότε η διαφορά είναι πες ένα 30-40άρι μεσοσταθμικά) θα προτιμήσω την ελληνική.

- στην καλή κινέζικη για να το στείλεις πίσω πρέπει να φύγει συστημένο με tracking number γιατί αν φύγει με ΕΛΤΑ το κλαις ήδη. Όχι ότι θα χαθεί στα ΕΛΤΑ ή στην Κίνα σίγουρα αλλά κατά 99% ο Κινέζος δεν θα παραλάβει. Για να φύγει επομένως συστημένο μιλάμε για 25-30 ευρώ ή και παραπάνω (αν έχει στείλει κάποιος φίλος πίσω ας μας πει το ακριβές κόστος). Οπότε για ένα προιόν που κάνει εδώ 60 και εκεί 35 ορίστε η διαφορά. Επίσης το πήγαινε έλα μπορεί να πάρει και μήνα τουλάχιστον. Και εγώ έχω χάσει από ΕΛΤΑ ρολόι swatch που έστειλα για επισκευή (αλλαγή για την ακρίβεια καθώς η swatch δεν επισκευάζει) συστημένο και "χάθηκε". Πήρα από το συστημένο περίπου 10.000 δραχμές. Αν ήθελα περισσότερα μου είπε ο υπάλληλος έπρεπε να το ασφαλίσω. Αν χαθεί σε ACS νομίζω το ελάχιστο ποσό αποζημίωσης ήταν πριν 3-4 χρόνια 200 ευρώ, δεν ξέρω αν το μείωσαν. Οπότε όσα σου χάθηκαν προφανώς χάθηκαν λόγω μη συστημένου.

- αν ο Έλληνας είναι σοβαρός (και αυτό μπορείς να το κρίνεις και με σχόλια εδώ μέσα αλλά και με την συνάντηση ή την συνομιλία. Πολλά μοντ αλλάχθηκαν επιτόπου σε ελληνικά μαγαζιά) τότε πας και παίρνεις άλλο γιατί φυσικά σέρβις δεν υπάρχει. Η νομπακο που έχει σέρβις θέλει καμιά βδομάδα. Και αυτό γρήγορο είναι για μένα.

- στο ελληνικό κατάστημα το βλέπεις πριν το αγοράσεις. Είχα πάει σε ελληνικό κατάστημα να δω το svd από κοντά και είχε γύρω στα 25-30 σφραγισμένα κουτιά πίσω του (δλδ στοκ 1.000+ ευρώ οπότε αυτό δείχνει μια σοβαρή προσέγγιση) και έδινε 6 μήνες εγγύηση. Δεν το συζήτησα λεπτομερώς γιατί δεν με ενδιέφερε για μένα ούτε άμεσα αλλά υποθέτω ότι οι 6 μήνες εγγύηση ήταν άμεση αλλαγή.

- προτιμώ να μείνουν τα χρήματα Ελλάδα (εφόσον έχω την ίδια εγγύηση τονίζω). Γιατί όσα μένουν εδώ κάνουν ένα μέρος "κύκλο" και "γυρνάνε" σε μένα. Όσα δίνεις στην Κίνα μένουν εκεί. Ακούγεται βλακεία την εποχή της κρίσης αυτό που όλοι ψάχνουμε να γλυτώσουμε 1 και 2 ευρώ αλλά προσωπικά εμένα τώρα μου έχει βγει αυτή η σκέψη. Γιατί και εγώ παλιά που φόρτωνα τις κάρτες μου αβέρτα είχε αγοράσει από Κίνα, Αμερική, Αγγλια, Γαλλία και πάει λέγοντας. Πλέον προσπαθώ να ψωνίζω Ελλάδα όσο μπορώ από τη στιγμή που οι τιμές δεν ανταγωνίζονται μεν του Κινέζους αλλά πλέον δεν θεωρούμαστε ιθαγενείς σε σύγκριση με τιμές Γερμανίας, Ιταλίας κλπ Και επειδή τυγχάνει να γνωρίζω τιμές χονδρικής Γερμανίας/Πολωνίας σε προϊόντα τεχνολογίας οι τιμές μας πλέον είναι εξαιρετικά καλές στο ΙΤ (ίσως και σε άρρωστο βαθμός καλές αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Και στο ΗΤ δεν είναι τιμές Κίνας (πως θα μπορούσε άλλωστε) αλλά σοβαροί επαγγελματίες με καλές τιμές υπάρχουν αρκετοί.

 :)

Απ: Innokin iTaste SVD
« Απάντηση #229 στις: Αυγούστου 14, 2013, 15:19 »
Δυστυχως η ευτυχως, ένα SVD στην Ελλάδα στοιχιζει όσο δύο από Κίνα. Αν κάτι πήγε στραβά με το πρωτο παίρνεις  δευτερο, σου μένη και το πρώτο για ανταλλακτικα  ;)

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Innokin iTaste SVD
« Απάντηση #230 στις: Αυγούστου 14, 2013, 15:20 »
...Για να φύγει επομένως συστημένο μιλάμε για 25-30 ευρώ ή και παραπάνω (αν έχει στείλει κάποιος φίλος πίσω ας μας πει το ακριβές κόστος)...
6.80 € έχω πληρώσει πριν ένα χρόνο για απόστολή συστημένου μικροδέματος 230 gr με tracking number στο Hong Kong...

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/pricelist_epistol_2012.pdf

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin iTaste SVD
« Απάντηση #231 στις: Αυγούστου 14, 2013, 15:28 »
Ετσι σκεφτηκα και εγω , οτι εδω ειναι πολυ ακριβοτερο και αν χαλασει , καλυτερα να παραγγειλω ενα καινουργιο

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin iTaste SVD
« Απάντηση #232 στις: Αυγούστου 14, 2013, 15:39 »
6.80 € έχω πληρώσει πριν ένα χρόνο για απόστολή συστημένου μικροδέματος 230 gr με tracking number στο Hong Kong...

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/pricelist_epistol_2012.pdf
Με ΕΛΤΑ? Είσαι ριψοκίνδυνος!  :))

Απλό συστημένο ΕΛΤΑ για Ελλάδα νομίζω έχει γύρω στα 3.5. Πολύ καλή τιμή αυτή αλλά μάλλον με πολύ μικρό ποσό ασφάλισης (υποθέτω).

ACS, για Hong Kong έχει περίπου 64 ευρώ για δέμα μισού κιλού και 80 περίπου για δέμα ενός κιλού.
https://www.acscourier.net/el/c/document_library/get_file?uuid=35272248-14c5-4c90-8cfe-0dd935e3b05a&groupId=10538
DHL, UPS νομίζω αρκετά ακριβότερα.

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin iTaste SVD
« Απάντηση #233 στις: Αυγούστου 14, 2013, 15:47 »
Με ΕΛΤΑ ακομη δεν εχω χασει τιποτα.... κατα τα αλλα δεν συμφερει με αλλο τροπο

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Innokin iTaste SVD
« Απάντηση #234 στις: Αυγούστου 14, 2013, 15:56 »
Φίλε prof, με προλαβαν οι προηγούμενοι για το κόστος αποστολής, αλλά όσον αφορά πάντα το συγκεκριμένο προϊόν, απ' τον συγκεκριμένο κινέζο, ρίξε μια ματιά εδώ : http://support.fasttech.com/FAQ/standard-product-warranty

Τώρα, ο Έλληνας που το δίνει με 6 μήνες εγγύηση είναι μάγκας και μπράβο του !!!
Μένει βέβαια να δούμε πόσο μάγκας θα είναι όταν θα του το επιστρέψω στους 5 μήνες και η απάντηση που θα πάρω θα είναι ίσως : "φίλε μου σου έπεσε και χάλασε η πλακέτα, δεν μπορώ να στο καλύψω αυτό" ή "δεν έβαλες τις μπαταρίες που λέει η Innokin" ή όποια άλλη π@π@ρι@ του κατέβει... Το ίσως με bold γιατί ο συγκεκριμένος που λες (δεν ξέρω ποιος και δεν με ενδιαφέρει), μπορεί να το αλλάξει χωρίς κουβέντα, οπότε θα είνα δυο φορές μάγκας !!!

Δεν είμαι κακοπροαίρετος, είμαι δύσπιστος και έτσι μ' έχουν κάνει τα πάσης φύσεως λαμόγια που έχουν εμπλακεί και στην αγορά του ητ.

Μέχρι να στρώσει το θέμα, αν στρώσει ποτέ, θα προτιμήσω - εγώ - τα δύο απ΄τον κινέζο στα ίδια λεφτά με το ένα από τον έλληνα.

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin iTaste SVD
« Απάντηση #235 στις: Αυγούστου 14, 2013, 16:19 »
Τα ίδια ακριβώς μπορεί να σου πει και η fasttech:

Parts not covered by standard warranties

    Consumables including but not limited to ink, depletion of disposable or primary batteries, etc.
    Parts naturally exposed to tear and wear including but not limited to screen protectors, cases, etc.
    Damages or degradations caused by improper operations including but not limited to torn cables, blown fuses, bricks due to installation of custom firmwares, etc.


To ότι δεν το ξέρουμε αν το λέει ή όχι στηρίζεται στο ότι λόγω τιμής οι περισσότεροι που αγοράζουν από εκεί προιόντα των 20-30-40 ευρώ είναι φυσικό μόλις χαλάσουν να παραγγείλουν άλλα αντί να στείλουν πίσω τα χαλασμένα για να τσεκάρουν την εγγύηση. Δεν εννοώ φυσικά ότι σίγουρα δεν έχει καλή εγγύηση αλλά σίγουρα λόγω τιμής και απόστασης είναι λιγοστό το feedback. Και άλλωστε η ΜΗ χρέωση μεταφορικών για ολόκληρο σχεδόν τον κόσμο είναι κάτι πολύ γοητευτικό μεν και οικονομικό αλλά για μένα δεν δείχνει υγιή λειτουργία αλλά "πόλεμο" με όλα τα άλλα καταστήματα. Τον κάνει τώρα για να "μάθει" ο πελάτης και στο μέλλον βλέπουμε. Τιμές λιώμα, όχι μεταφορικά είναι βέβαιο ότι κάτι δεν πάει καλά. Όπως π.χ. ένας Protank μούφα που πρέπει να προσέξεις εσύ ότι δεν γράφει Kanger και δεν το λέει καθαρά ότι είναι ιμιτασιόν. Πονηριές κινέζικες δλδ... ;)

Δεν προσπαθώ φυσικά να πείσω εσένα ή κανέναν άλλο καθώς ο καθένας μας είναι κυρίαρχος της τσέπης του. Απλά αναφέρω την άποψη μου.

@@@@

Για τα ΕΛΤΑ, μέχρι πριν 15 χρόνια που σταμάτησα να ασχολούμαι μαζί τους (μόνο για καμιά κλήση ή λογαριασμό και αυτόν σε ανάγκη εκτοτε) σε 15 περίπου αποστολές έχασαν ένα γράμμα και το συστημένο δέμα με το Swatch και είχα και κάτι απίθανες καθυστερήσεις σε απλή αποστολή (της τάξης των 20 ημερών Γιάννενα->Αθήνα). 2 στα 15 δλδ χαμένα. Από τότε περίπου 50-60 αποστολές με acs, dhl, ups, γενική κλπ δεν έχει χαθεί ούτε ένα. Πρόσφατα κυκλοφόρησε και σε αυτό το φόρουμ για κύκλωμα στον Πειραιά που "αποψίλωνε" δέματα. Δεν θα κάτσω να αγχώνομαι με τα ΕΛΤΑ οπότε για μένα, ΕΛΤΑ δεν υπάρχουν ως μέθοδος αποστολής ακόμη και κενού φακέλου.  :)

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Innokin iTaste SVD
« Απάντηση #236 στις: Αυγούστου 14, 2013, 16:23 »
ACS, για Hong Kong έχει περίπου 64 ευρώ για δέμα μισού κιλού και 80 περίπου για δέμα ενός κιλού.
DHL, UPS νομίζω αρκετά ακριβότερα...
Με ELTA - Courier, ACS, DHL, UPS κλπ στέλνουμε μόνο προόντα αξίας...
Με ΕΛΤΑ εγώ δεν έχω χάσει απολύτως τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Innokin iTaste SVD
« Απάντηση #237 στις: Αυγούστου 14, 2013, 16:24 »
παιδια θεωρητικα μιλαμε η πραγματικα?
εαν ο ελληνας ρητα και κατηγορηματικα λεει στην σελιδα του αλλα και στο μαγαζι του οτι το svd εχει 6-12 μηνες εγγυηση να του δωσω και εγω παραπανω..........αλλα να το λεει ...οχι να μενουμε στην καλη θεληση......!!!!


ο κινεζος ειναι ξεκαθαρος.......δινω εγγυηση για 90 μερες ? για DOA ? Καθολου ?
αυτο ειναι και αμα θες το παιρνεις......... τωρα το πως θα γινει η αποστολη ειναι αλλο...καθεσε και τα υπολογιζεις και βλεπεις τι σε συμφερει........ !!!!


και η ιδια η μαμα εταιρεια λεει
WarrantyPlease consult with Innokin official distributors for their warranty and return policy. Innokin’s warranty does not apply to products purchased through third party vendors.








οσο για τα ελτα αν και ειμαστε οφ τοπικ να πω οτι δεν ειναι τα ιδια χαλια με πριν 15 χρονια.......μπορω να πω οτι ειμαι υπερευχαριστημενος .................
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2013, 16:29 από KINGGREECE »

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Innokin iTaste SVD
« Απάντηση #238 στις: Αυγούστου 14, 2013, 16:59 »
Μου φαίνεται πως δεν μπορούμε να καταλάβουμε πως το προϊόν είναι το ίδιο κι εδώ κι εκεί και ότι το εμπόριο έχει δύο κύριους άξονες λειτουργίας : ή φτηνά σε πολλούς ή ακριβά σε λίγους. Και θα ξανακάνω για τρίτη φορά την ρητορική ερώτηση : τα ελληνικά μαγαζιά από που αγοράζουν ; Και απαντώ : από τους ίδιους ίσως;

Όταν η χ fasttech αγοράζει 5000 κομμάτια και ο έλληνας 25-30 ποιός πέρνει καλύτερη τιμή; Αντίστοιχα όταν κάποιος στέλνει 5000 δέματα το μήνα (ίσως και την εβδομάδα) και κάποιος 100, ποιος από τους δύο έχει καλύτερη τιμή στα μεταφορικά; Κάπως έτσι έχει τιμές λιώμα και δωρεάν μεταφορικά η χ fasttech. To protank που δεν γράφει kanger δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι kanger, μπορεί απλά να σημαίνει πως είναι για άλλον έμπορο... Πόσους ego-T έχεις δει μέ διαφορετικά brands ή βλέπε evod/delirium/primero. Εδώ έχει κυκλοφορήσει και η φήμη πως ναυτίλος, oddy & mythic φτιάχνονται όλοι από το ίδιο εργοστάσιο με διαφορετικές προδιαγραφές για τον εκάστοτε εμπορο...

Και για να κλείνω εδώ, ναι τις ίδιες π@π@ριές μπορεί να πει και η fastech για το θέμα της εγγύησης, αλλά εκεί όντως έχεις πληρώσει τα μισά και μπορείς να πάρεις και δεύτερο, εδώ κάθε πόσο και για πόσο μπορείς να δίνεις εξηντάρες;

Απ: Innokin iTaste SVD
« Απάντηση #239 στις: Αυγούστου 29, 2013, 05:13 »
Από το 15:15 έχει και μετρήσεις του mod






 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342221 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206446 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541398 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31029 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50132 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597194 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357721 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11494 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193017 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1289 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1272 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591796 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios