vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

102 επισκέπτες, 3 χρήστες
giorgos1999, Xameno_Skli, Milarepa

Twitter

Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #60 στις: Ιουνίου 04, 2014, 13:27 »
Ο καπνιστής πρέπει να σέβεται απο μόνος του τους μη καπνιστές.

Είπαμε ελευθερία του να κάνεις ότι θέλεις αλλά η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #61 στις: Ιουνίου 04, 2014, 14:37 »
Και ο μεγαλύτερος φόβος.... Κατά πόσο θα κρατηθούμε στο δρόμο μας και πόσο εύκολα ή δύσκολα θα το καταφέρουμε αυτό, σε μια... "περίεργη" στιγμή της ζωής μας, όταν παντού στο σπίτι μας, στον προσωπικό μας χώρο, υπάρχει καπνός, κι όπου πάει το μάτι υπάρχουν πακέτα, αναπτήρες, τασάκια κλπ, κλπ, κλπ.....!
Ε, όπως και να το κάνουμε, θέλει λίγο περισσότερη δύναμη από το να μην τα έχεις όλα τα σύνεργα του διαβόλου στα ... πόδια σου όλη την ώρα! Τη δύναμη αυτή την έχουμε; Θα την έχουμε; Ως πότε; Για πάντα;  :confused1:
Εδώ είναι που ήθελα να διαβάσω γνώμες διαφόρων συνατμιστών.....! Και ιδίως ατμιστών όπου βιώνουν τη συγκεκριμένη κατάσταση!


Λιγο εγωιστικό μου κάνει αυτό. Σαν να κάνουμε δίαιτα και μισοζητάμε από τον άλλο να ζει με μαρούλια και καρότα. Δεν θα δώσει ο άλλος το δικό σου αγώνα για σένα.
Αν θέλεις βέβαια να σου απαντήσω επί της ουσίας, θεωρώ πως μετά από κάποιο διάστημα στον ατμό δεν μπαίνουμε στον πειρασμό αν τα ατμιστικά μας εργαλεία μας ικανοποιούν και τα τσιγάρα μας βρωμάνε.
Στο θέμα του σεβασμού, να θυμίσω ότι η παγιωμένη κατάσταση που ήθελε 2 καπνιστές να συνυπάρχουν στον ιδιο χωρο, εμάς και τον/την σύντροφο, ανατράπηκε από εμάς που αποφασίσαμε να κόψουμε το τσιγάρο. Η αρχική συμφωνία που είχαμε με τον σύντροφό μας ήταν να καπνίζουμε μέσα στο σπίτι. Αυτό συμφωνήσαμε και δεν μπορούμε να το αναιρέσουμε επειδή εμείς το κόψαμε. Οκ, μας ενοχλεί, αλλά ήταν επιλογή μας να το κόψουμε και να υποστούμε τη συνέπεια να μας ενοχλεί ο καπνός του άλλου. Επιλογή του δεν ήταν να βρεθεί ξαφνικά ένοχος για μόλυνση των πνευμόνων μας, με ποινή την εξορία στο μπαλκόνι. Ετσι τον γνωρίσαμε, έτσι τον αποδεχτήκαμε, δεν μπορούμε ξαφνικά να του ζητάμε να αλλάξει συνήθειες με άλλοθι το βλαπτικό αυτών. Εκτός αν θέλουμε να ανοίξουμε μέτωπο να "ανακαλύψει" κι αυτός χούγια μας που τον ενοχλούν και να μας ζητάει να τα αλλάξουμε. Τώρα, να τον πείσουμε να το γυρίσει κι αυτός στο η.τ. ναι, εννοείται ότι την πρόταση την κάνουμε, αλλά αν ο άλλος είναι αρνητικός... δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να του φορτωνόμαστε νύχτα μέρα: "κόψτο για το καλό σου... κάνε ό,τι κι εγώ"


 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #62 στις: Ιουνίου 04, 2014, 15:14 »
Εμένα η γυναίκα μου συνεχίζει το κτ. Βέβαια κανείς μας δεν κάπνιζε μέσα στο σπίτι (μόνο κάτω από τον απορροφητήρα ή στο τζάκι, αλλιώς στο μπαλκόνι) λόγω των παιδιών.
Τώρα με ενοχλεί κάπως η μυρωδιά (του και της) αλλά μετά από σχεδόν 30 χρόνια καπνιστής, δεν μπορώ / δικαιούμαι να γκρινιάζω για το θέμα.
Είναι και το γεγονός ότι δεν με προκαλεί η θέα του πακέτου με τα τσιγάρα της, τα οποία πλέον δεν θέλω να καπνίσω με τίποτα, οπότε δεν μπορώ να πω ότι έχουμε κάποιο θέμα.
Εδώ "παρόπλισα" τους αγαπημένους μου zippo, στη θέα του πακέτου θα κόλλαγα?
'Ασε που βγάζω και μεγαλύτερο ντουμάνι από αυτή ;)







Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #63 στις: Ιουνίου 04, 2014, 17:53 »
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες μιας και μένα στο σπίτι τόσο η σύζυγος κάνει τα τσιγαράκια της
όσο και ο γυιός (αυτός περισσότερα όταν βρίσκεται σπίτι) :dontknow:

Παλαιότερα που κάτι πήγα να τους πω μου απάντησαν .Αν σε ενοχλεί το τσιγάρο στο μπαλκόνι. :laugh1: :laugh1:

Έκτοτε δεν υπάρχουν διαμάχες ίσα ίσα με πείσμωσαν και πιστεύω πως έχουν και αυτοί το μερίδιό τους
το ότι έφυγα οριστικά από το τσιγάρο και δεν με πειράζει πλέον η όσο τοδυνατόν λιγότερη μυρωδιά του
φροντίζουν να υπάρχει στο σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος DimisZ

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #64 στις: Ιουνίου 14, 2014, 13:58 »
Μιας και δεν μπορώ τις ξενοφερτες συμφεροντολογιστικες υστερίες που ολα ηταν μια χαρα με τους φορους που αρπαζαν (βλεπε διαφημίσεις κατι χαρούμενους καουμποηδες βγαλμενους απο την ταινια Brokeback Mountain)
 ξαφνικα ανακάλυψαν οτι συμφερει να τους το καψουμε απο το να τους γιατρευουμε δεν εχω κανενα προβλημα και αν καπου δεν με σηκώνει το κλίμα απλα φεύγω κατι που εκαμνα και οταν ήμουν καπνιστής σε χωρους που δεν ειχαν καλο εξαερισμό  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2014, 14:05 από DimisZ »

Αποσυνδεδεμένος Nico

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • I got 99 problems, but a smoke ain't one
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #65 στις: Ιουνίου 14, 2014, 14:25 »
Μια είναι η λύση
αναίμακτη : εδω
διάλεξε την πιο βρωμερή και ξεκίνα το ντουμανι :thumpup:

Γεύση καβούρι και χοιρομέρι; Βάλε και ταμπέλα έξω από το σπίτι μετά "ΨΗΤΟΠΩΛΕΙΟΝ - ΤΑ ΤΡΙΑ ΑΔΕΛΦΙΑ"
 :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #66 στις: Ιουνίου 14, 2014, 16:38 »

Ο καπνιστης ειναι ασθενης, ναι, αλλα αναγκαιο ειναι μονο για αυτον. Αναγκαιο δεν σημαινει και απαραιτητο. Αν θελει τη δοση του ειναι δικο του το προβλημα και μονο και ας βρει μονος του τη λυση...
Μόνο για τον καπνιστη ισχυει αυτο αραγε;  ::)
Ολοι μας (εκτος απο την κατηγορια 0% νικοτινη) ειμαστε αρρωστοι,ασθενεις,εξαρτημενοι.Αρεσει δεν αρεσει.

Το σωστο ειναι να συμπεριφερομαστε στους καπνιστες/μη καπνιστες οπως τους συμπεριφερομασταν οταν καπνιζαμε το τσιγαρακι μας.
Ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #67 στις: Ιουνίου 14, 2014, 16:45 »

Ολοι μας (εκτος απο την κατηγορια 0% νικοτινη) ειμαστε αρρωστοι,ασθενεις,εξαρτημενοι.Αρεσει δεν αρεσει.
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι δεν εξαιρειται κανεις αν ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΟΛΑ, μονο τοτε μπορει να πει εγω ΔΕΝ ειμαι εξαρτημενος απο καπου  8)

Αποσυνδεδεμένος DimisZ

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #68 στις: Ιουνίου 14, 2014, 21:35 »
Αντε και τα πετάξαμε όλα τα βλαβερά που μπορεί να μας κάνουν κακό


α) τσιγαρο γιατι μπορει να πάθουμε χ.α.π η καρκίνο κλπ
β) Σεξ γιατι μπορει να παθουμε AIDS, ηπατίτιδα,βλεννόρροια κλπ
γ) αλκοόλ γιατι κύρωση κλπ
δ)βόλτα στην πολη γιατι μπορει να μας πατησει κανενα λεωφορειο η να πέσει κανένα κεραμίδι στο κεφάλι
ε)βόλτα στην ύπαιθρο  γιατι μπορει να μας χτυπήσει κανένας κεραυνός
δ)γλυκα γιατι μπορεί ζάχαρο ,παχυσαρκία κλπ

και αντε τα κοψαμε ολα αυτα και τι πυστευετε οτι θα ζησετε για παντα ....απατάστε !!
Αποψη μου ειναι να ζουμε μια ζωή χωρίς στερήσεις αλλά και χωρίς εμμονές !!
και όπως έλεγαν οι αρχαίοι πρόγονοι  μας με "χρυσή τομή "


πχ οταν κανεις 60 τσιγάρα εμμονικα δεν ευχαριστιέστε  τίποτα ενώ αν κανεις 10 υπάρχει μια ευχαρίστηση.....


Διαγραφη αμεσης παραθεσης
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2014, 22:48 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #69 στις: Ιουνίου 14, 2014, 22:35 »
Συγγνώμη για να καταλάβω εδώ μιλάμε για ΉΤ, η για το τι βλαβερές συνήθειες υπάρχουν στην ζωή μας και που πρέπει να απαλλαγούμε από αυτές;

Στάλθηκε από το Lenovo S750 μου


Αποσυνδεδεμένος gxristop1

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #70 στις: Ιουνίου 16, 2014, 19:58 »
Θα συμφωνήσω με την Petra, και εγω 32 χρόνια καπνιστής και το εκοψα μαχαίρι εδώ και τεσσερις μήνες. Η γυναίκα μου που τώρα τελευταία κάνει 5 - 6 τσιγάρα την ημέρα, ε, δεν μπορώ να της βγάλω κοκκινη κάρτα. Αυτή εδώ και 23 χρόνια με ανεχόταν.  Ομως της εχω πάρει ΗΤ, και της αρέση, ποιο πολύ της αρέσει που μετα απο τόσα χρονια μανιώδους καπνίσματος  καταφερα με μια προσπαθεια και το σταμάτησα. Πρέπει να θεωρούμαι τους εαυτούς μας τοιχερούς, αλλα πρέπει να αναγνωρίζουμε οτι ζουμε σε κοινωνία ανθρωπων, και οτι αδυναμιες και ελλατώματα εχουν και οι αλλοι. Μια παροιμια λεει: Λέγε λέγε το κοπέλι κανει τη γριά και θέλει.


και να συμπληροσω, οταν με ερωττά αν με ενοχλεί ο καπνός απαντώ οτι δεν με ενωχλει αντίθετα μου αρέσει και με προκαλεί να αναψω και εγώ κανένα....

Συγχώνευση συνεχόμενων πόστ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2014, 20:17 από jeke04 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1113943 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 505906 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8744 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154093 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568039 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243179 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293363 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1522 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762145 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 948 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3850 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13815 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios