vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

152 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, dimitrisd, SEB, ahill2, lagoudakis, fds12, Jorge, ZoeM

Twitter

Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 11:00 »
ναι βρε κορίτσι, αλλά σκέψου ότι αυτός κρυώνει περισσότερο και δεν το ευχαριστιέται εκεί όρθιος στο μπαλκόνι χοροπηδώντας από το κρύο! Άλλωστε φαντάσου το χειρότερο σενάριο: Τσιγάρο μέσα με κλειστές πόρτες και ανοιχτό κλιματισμό :wall:

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 11:09 »
Tragic !

Κλεμμένο ως ατάκα, αλλά κολλάει απόλυτα εδώ.....

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 03, 2013, 01:15 »
Δυστυχώς η διακοπή του κ.τ. και η αντικατάστασή του από το η.τ. είναι ένα ζήτημα καθαρά προσωπικό. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αυτός που ατμίζει πρέπει να το θέλει πολύ ο ίδιος του. Ό,τι και πεις στον άλλο, ό,τι και να του δείξεις, ό,τι η.τ. και να του αγοράσεις, ό,τι υγρό και να του φτιάξεις, αν δε θέλει ο άλλος από μόνος του δε γίνεται τίποτα.

Διότι το άτμισμα τελικά είναι ένας μοναχικός δρόμος που μόνο αυτός που τον περπατάει ξέρει γιατί το κάνει και πώς να υπερπηδήσει τα εμπόδια και τους πειρασμούς που θα του παρουσιαστούν. Το κυριότερο, ξέρει ότι θέλει να μείνει στο άτμισμα. Σκεφτείτε μόνο πόσα προβλήματα συναντήσαμε όλοι μας με διαρροές, χαλασμένους ατμοποιητές, πειράματα με υγρά, ιδιοκατασκευές, ατελείωτο διάβασμα εδώ μέσα και δώσ' του δοκιμές και παραγγελίες, μπαταρίες που ξεφορτίζουν την κρίσιμη στιγμή και και και... Βάλτε τώρα κι όλα τα εξωτερικά εμπόδια όπως περίεργα βλέμματα, ακόμα πιο περίεργα σχόλια, κακίες και αλλόκοτες απόψεις για το πόσο κακό κάνει αυτό το μαραφέτι, συνύπαρξη σε παρέες καπνιστών όπου μπορεί να έχουμε χρόνια φιλίες, καζούρες και και και...Ε, δεν είναι όλοι διατεθειμένοι να μπουν σε αυτή την ομολογουμένως σύνθετη διαδικασία.

Επομένως αν εμείς δεν θέλαμε, θα είχαμε παραμείνει στο η.τ.; Και πολύ περισσότερο αν εμείς δεν θέλαμε, θα είχαμε φτάσει σε σημεία να είναι μία από τις μεγαλύτερες απολαύσεις μας, που αναρωτιόμαστε πώς ζούσαμε χωρίς αυτό;

Όλα αυτά τα είπα διότι σκέφτηκα ότι είναι πολύ πολύ πολύ πολύ δύσκολο όχι μόνο να πείσεις κάποιον να το δοκιμάσει, αλλά πολύ περισσότερο να πείσεις κάποιον να παραμείνει σε αυτό, αν δεν είναι καθαρά δική του επιλογή. Είμαι ατμίστρια πάνω από ένα χρόνο. Σε αυτό το διάστημα κατάφερα να πείσω μερικούς δικούς μου ανθρώπους να δοκιμάσουν η.τ. Κάποιοι μάλιστα κατέβαλαν και φιλότιμες προσπάθειες να καταφέρουν να μείνουν. Δυστυχώς όμως είναι πιο εύκολο να ανάψεις ένα τσιγαράκι, από το να ατμίσεις. Συνειδητοποίησα επίσης πόσο λεπτή είναι η γραμμή μεταξύ ενδιαφέροντος και γκρίνιας (από μεριάς μου εννοώ) και πόσο εύκολα μπορεί να κάνεις κακό σε σχέσεις με ανθρώπους που αγαπάς, επειδή εσύ διάλεξες κάτι άλλο. Θέλει μεγάλη προσοχή, πιστεύω αυτό το κομμάτι.

Γι' αυτό λοιπόν ο καθένας πρέπει να αποφασίζει για τον εαυτό του, ειδικά αν πρόκειται να αντικαταστήσει το κ.τ. με η.τ., έτσι ώστε να έχει καλές πιθανότητες να απαλλαγεί μια για πάντα. Η άποψή μου είναι ότι όταν μένεις με κάποιον που καπνίζει (εφόσον δεν είναι απλά ένας συγκάτοικος, αλλά κάτι παραπάνω) να δέχεσαι μαζί με αυτόν και τη συνήθειά του, όπως κάνει κι αυτός με τις δικές σου, εμμένοντας όμως στην απόφασή σου να ατμίζεις. Οποιαδήποτε προτροπή από μέρους μας προς το η.τ. λειτουργεί αποτρεπτικά για τον άλλο και το μόνο που θα μπορούσε να πείσει είναι ίσως η αίσθηση της απόλαυσης που αποπνέουμε όταν ατμίζουμε και το γεγονός ότι παραμένουμε στο άτμισμα χωρίς να μας λείπει καθόλου το κάπνισμα. Ξέρω είναι δύσκολη η μυρωδιά του καπνού, αλλά δε γίνεται επειδή εμείς αλλάξαμε να αλλάξουν και οι άλλοι.

Σημείωση: Πλέον νομίζω είναι λάθος να πάρεις σε κάποιον καπνιστή δώρο ένα η.τ. Ο καπνιστής πρέπει μόνος του να αποφασίσει ότι θέλει να μπει σε αυτό τον κόσμο και μόνος του να πάει να αγοράσει το πρώτο του η.τ. Μετά ναι, θα τον υποστηρίξω 100 και 1000 φορές. Όχι όμως να τον υποχρεώσω να κάνει κάτι, για το οποίο δεν είναι προετοιμασμένος ψυχολογικά, γιατί τελικά το να επιμένεις στο η.τ. δίνοντάς το ως δώρο είναι νομίζω για τον άλλο ψυχαναγκασμός με σίγουρη σχεδόν επιστροφή στο κ.τ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2013, 01:21 από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 00:52 »
εμενα η γυναικα μου το παρατησε γιατι λεει οτι ακουσε μια εκπομπη στο σταρ οτι το η.τ. βλαπτει και αρχισε ξανα το κανονικο,
εγω που ντουμανιαζω μεσα στο σπιτη (σε σημειο να καλυπτω το σαλονι με ατμο) δεν λεει τιποτα αλλα μωλις παει στο μπαλκονι για να καπνισει ενα τσιγαρακι πως γινεται και βρομοκοπαει ολο το σπιτη τσιγαριλα,
την λεω αλλα δεν το καταλαβαινη,
οταν παμε να κοιμηθουμε βρομοκοπαει το κρεβατι, τη την ειπα οτι βρομαει η ανασα της τη οτι ας δοκιμασει για λιγο καιρο τιποτα..........


δεν πιστευα πριν απο 2μιση μηνες οτι θα ενοιωθα ετσι για το κ.τ. ειναι μια αηδια και μιση,
ατμιζω πλεων τα δικα μου υγρα κανω και οικονομια + της αλλης πλεων με εναν προχειρο λογαριασμο μου βγαινει περιπου στα 6 ευρο τον μηνα απο εναν καπνο που κανει η γυναικα μου στης 2 μερες στα 4 ευρο


συνατμιστες ενωθειτε σε λιγο καιρο εμεις θα ατμιζουμε και καποιοι αλλοι θα πηγαινουν στον γιατρο για ελενχο πνευμονια και για καρκινο


μεσα στην εβδομαδα που περασε εκανα 5 καινουργιους ατμιστες ιδικα ο ενας που βρεθικαμε χθες μου ειπε πηγε να κανει ενα τσιγαρο μετα απο 4 μερες και μονο εμετο που δεν εκανε,
συγκεκριμενα: ρε φιλε ειχες δικιο χθες πηγα να κανω ενα τσιγαρο μετα απο 4 μερες και μωλις εκανα την πρωτη τσουρα με πεταξε τα ματια εξω και το πεταξα οσο πιο μακρια μπορουσα, ποσο δικιο ειχες....


αλλα απο πισμα γιατι δεν την συμφερει να πει οτι εχω δικιο η γυναικα μου συνεχιζει το κ.τ. (πιστευω μονο και μονο για να μην μου δωσει δικιο)

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 15:32 »
Το κόλπο σ'αυτήν την περίπτωση, φίλε octavia, είναι να κάνεις το λεγόμενο inception. Να την κάνεις, δηλαδή, να στραφεί στο η.τ. θεωρώντας ότι είναι δική της απόφαση. Γιατί αν όντως αρνείται το η.τ. λόγω αντίδρασης σε εσένα, αυτός είναι ο μόνος τρόπος. Το θέμα είναι το πώς θα καταφέρεις κάτι τέτοιο...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 18:49 »
Θα συμφωνήσω με τον αποπάνω, αν και συνήθως το inception γίνεται αντίστροφα, οπότε φίλε Octavia πρόσεχε μη βρεθείς με κανένα Marlboro στο χέρι, και τρισευτυχισμένος... :wall:

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 23:46 »
Το κόλπο σ'αυτήν την περίπτωση, φίλε octavia, είναι να κάνεις το λεγόμενο inception. Να την κάνεις, δηλαδή, να στραφεί στο η.τ. θεωρώντας ότι είναι δική της απόφαση. Γιατί αν όντως αρνείται το η.τ. λόγω αντίδρασης σε εσένα, αυτός είναι ο μόνος τρόπος. Το θέμα είναι το πώς θα καταφέρεις κάτι τέτοιο...


δεν υπαρχει περιπτωση γιατι εμενα μου αρεσει το η.τ. και μια που  ειμαι γλυκατσης εχω βρει γευσεις που μου αρεσουν και οχι καπνικα που ειναι σαν να κανεις κ.τ. και ειναι μια η αλλη με το κ.τ.
προς το παρων εχω κολησει στην βανιλια και απο ελαχιστα καπνικο (που δοκιμασα απο εναν φιλο) το tuscan, και μια που φτιαχνω πλεων τα δικα μου υγρα μου βγαινει σχεδον τσαμπα!!!!!!!!!!


ασε τους αλλους να πληρωνουν 5 ευρο την ημερα για το πακετο και μετα να μην εχουν λεφτα για εναν απλο καφε  :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:
τι να παρω τσιγαρα Η να πιω καφε?   :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:
ιδου η απορια

Συνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 14, 2013, 03:51 »
αυτες τις μερες κλεινω 2 χρονια ατμιστης και δυστυχως εχω την γυναικα μου νε με ντουμανιαζει με τα τσιγαρα,τι με το καλο την εχω παρει,τι πιο αυστηρα τιποτα,αγορασα ενα ηλεκτρονικο και τις το εκανα δωρο....δεν καταλαβαινει χριστο,σε μια βδομαδα το παρατησε,ευτυχως δεν καπνιζει στην κρεβατοκαμαρα(πραγμα που εκανα εγω ως καπνιστης με το τασακι διπλα στο κομοδινο)....ζω ενα δραμα απο την μποχα,να την απειλησω με διαζυγιο;  ???

Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος.
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 14, 2013, 08:39 »
Κρατωντας κουζινομαχαιρο.

send from my varadero now Free


Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 14, 2013, 08:45 »
Μια είναι η λύση
αναίμακτη : εδω
διάλεξε την πιο βρωμερή και ξεκίνα το ντουμανι :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος GOTTHARD

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
  • PUFF DADDY
    • hardrockcity
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 14, 2013, 09:02 »
Η δικιά μου δεν μπορεί να ατμίσει. Αμέσως την φέρνει βήχα. Δοκίμασα τα πάντα (ακόμα και ultrex). Όταν καπνίζαμε, πάλι βγαίναμε στο μπαλκόνι γιατί με ενοχλεί αφάνταστα ο στατικός καπνός. Όμως η κακοσμία πλέον που φέρνει όταν γυρνάει καθώς και εκείνη η αύρα που την ακολουθεί δεν παλεύεται με τίποτα. Τουλάχιστον για 5 λεπτά δεν την αφήνω να με πλησιάσει. Πώς μυρίζαμε έτσι όταν καπνίζαμε? Τί ανοχή μας έδειχναν όσοι δεν κάπνιζαν και δη όσοι δεν κάπνισαν ποτέ? Για να μην πω πως για φιλάκι με συνέχεια.. :-* επιβάλετε να πλένει δόντια.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 14, 2013, 09:06 »
Χωριστε παιδια, να δημιουργησετε και δεδικασμενο

 ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 14, 2013, 09:26 »
Πώς μυρίζαμε έτσι όταν καπνίζαμε? Τί ανοχή μας έδειχναν όσοι δεν κάπνιζαν και δη όσοι δεν κάπνισαν ποτέ?

Aκριβώς αυτό! Μόνο αν κόψεις το τσιγάρο καταλαβαίνεις γιατί (κυρίως) οι μη καπνιστές αντιδρούσανε όπως τεσπά αντιδρούσανε.

Προσωπικά επειδή κι εγώ κι η γυναίκα καπνίζαμε, πρώτα αγόρασα για να δοκιμάσω αν μ αρέσει κτλ. Ήτανε κομπλέ, μ άρεσε και με λίγη προσπάθεια το κράτησα.

Μετά από μερικές ώρες, γιατί 24ωρο δε κλείσαμε, πήγα και της πήρα κι εκείνης. Xωρίς σου-ξου-μου  :))

Το θέμα ήτανε και είναι να θες να απεξαρτοποιηθείς από το καρκινοτσίγαρο. Αν δε θες, λύση δεν υπάρχει.

'Η μάλλον υπάρχει...να παρουσιάσεις την νέα φίλη σου-συνατμίστρια (με βασική προϋπόθεση το σπίτι που μένεις να είναι στ όνομά σου)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 14, 2013, 13:51 »
Διαβάζω τα ποστ εδώ και τα ξαναδιαβάζω για να σιγουρευτώ ότι δεν καταλαβαίνω κάτι λάθος.
Μερικοί έχουν γίνει πιο φανατικοί αντικαπνιστές από αυτούς που δεν έχουν βάλει ποτέ τσιγάρο στο στόμα τους.
Πρώην καπνιστής για 30 χρόνια δεν θα μπορούσα να διανοηθώ να πω στη γυναίκα μου ή σε φίλους να μη καπνίζουν στο σπίτι ή στο αυτοκίνητό μου. Κόψαμε το τσιγάρο και τι έγινε? Σνομπάρουμε τους καπνιστές?


Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκατοίκηση ατμιστή - καπνιστή
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 14, 2013, 17:09 »

Απλα δεν καταλαβαιναμε τι ασχημη μυρωδια εχει το τσιγαρο τοσο σε μας οσο και προς τους αλλους
παιδια τελικα γιναμε φανατικοι αντικαπνιστες  :dontknow: :dontknow: :dontknow:


και γιναμε φανατικοι ατμιστες ισως το καλυτερο που μας συνεβικε απο τοτε που ξεκινησαμε το κ.τ.


Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2013, 22:24 από Vrs5 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571326 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1607 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7617 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120969 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 593 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 322 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326162 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8451 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297179 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827308 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511086 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9499 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios