vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

421 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, Jorge, camber, manoslykos, Sergios

Twitter

Σύστημα βαθμολόγησης σε ατμοποιητές – Mod – Υγρά.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύστημα βαθμολόγησης σε ατμοποιητές – Mod – Υγρά.
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 14:24 »
προσωπικες αποψεις εκφραζουμε ολοι...και κρινουμε με βαση προσωπικα κριτηρια. Δεν ειναι μαθηματικα να εισαι απολυτος πανω στο Χ προιον. Απλα, πανω στην προσωπικη μας αποψη ειναι φυσιολογικο να ειμαστε επηρεασμενοι απο διαφορα πραγματα που δεν αφορουν αλλους (πχ μου αρεσουν τα ατσαλινα ή θελω περιπλοκες κατασκευες ή προτιμω τα μικρα) και αυτες οι επιρροες να απεικονιζονται στην οποια βαθμολογια μας.

Δεν ειναι οτι δεν ειμαστε αντικειμενικοι απο προθεση να κοροιδεψουμε, αλλα αφου μπαινει το γουστο και η προσωπικοτητα του καθενος μας στο παιχνιδι, αντιστοιχα "μη αντικειμενικη" θα ειναι και μια βαθμολογια. (πραγμα που δεν το θεωρω κακο...αλλα φυσιολογικο)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Σύστημα βαθμολόγησης σε ατμοποιητές – Mod – Υγρά.
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 14:26 »
Για αλλη μια φορά λεω οτι η αντικειμενικότητα δέν ειναι εγγυητέα για το ΣΥΝΟΛΟ των γραφομένων.
Ποιος μίλησε για τα δικά σου, ή τα δικά  μου, ή τα μεμονωμένα οποιουδήποτε?
Εϊμαι ευκρινέστατος.
Και για να εξηγούμει πάλι, έιρτε επισκευάσιμος είτε εργοστασιακός ατμο είτε μοντ, είτε μελιτζανοσαλάτα, ΚΑΝΕΙΣ δεν μας εγγυάται οτι οχι μονο δεν θα μπούν να δώσουν τις τελειες βαθμολογίες στον π.χ ατμο που φέρνει κατασκευάζει το τάδε μαγαζί/κατασκευαστής τα φανμπόης του, αλλα και οτι δέν θα μπούν να θαψουν ολα τα υπολοιπα. Εξ αρχής αυτό ακριβώς λεω.
Οταν μιλαμε για πινακα, δεν θα πρεπει να με ενδιαφέρει αν εχεις γραψει εσύ, ή εγώ ή ο πατριάρχης ιεροσολύμων μέσα, θα πρεπει να παίρνω με μια ματιά την συνολική εικόνα.
Αν πρεπει να διαβάσω την αιτιολόγηση του καθενός μετά για να δώ αν η κριτική είναι εγκυρη ή όχι, ε, τότε διαβάζω και εξαρχής το νήμα. ποιά η διαφορά?
Οποτε το θεμα είναι να βρεθεί καποιος να μας το φτιάξει σε πίνακα αυτό.
Οι αιτιολογήσεις του καθενός θα πρπει να παραμείνουν στο νήμα του προϊοντος.
Εναν πίνακα που είτε αντικειμενικά είτε όχι, ο χρήστης θα παίρνει μια ιδέα του τί γίνεται και -εστω- το πόσο ημοφιλές είναι το κάθε μηχανάκι.
Είμαι με τα μπούνια υπέρ σε αυτό. Αρκεί να βρεθεί ο τρόπος.
Στα περι αντικειμενικότητας του εγχειρήματος εμμένω, αλλα δεν εχει και καμμια σημασία. Αυτός που θα αρκεστεί είπαμε σε μια απλή βαθμολογία και δνε το ψαξει περαιτέρω στα κανονικά νηματα, πάντα μπορει να οδηγηθεί σε λάθος αγορές. και βεβαια, δεν θα εχει χρησιμοποιήσει το φόρουμ όπως θα επρεπε.
καλό το εργαλείο του πίνακα, είπαμε, είμαι υπέρ, αλλα η γνωση διαβάζοντας περισσότερο θα ερθει. Και διαβάζοντας τα υπερ και κατά, κατα την διάρκεια της χρήσης. Και όχι μια απλή κριτική. Ητοι, και πάλι πισω στα νήματα.

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύστημα βαθμολόγησης σε ατμοποιητές – Mod – Υγρά.
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 16:03 »
Η πιο αντικειμενική αξιολόγηση ειναι αυτή που έχουμε τωρα !
Στο εκάστοτε νήμα του καθε προϊόντος η αξιολόγηση γινεται , αμμεσα η έμμεσα ωμος γινεται ! Καθε προβληματισμός χρήστη (άρα και κατόχου του προϊόντος ) απορία η πρόταση πιστεύω ειναι ότι πιο αντικειμενικό! Δεν γινεται αμμεσα αξιολόγηση αλλά διαβάζοντας το καθε τέτοιο νήμα ο αναγνώστης θα αξιολογήσει έμμεσα  το προϊόν μεσω των κατόχων !
Αλλωστε το διάβασμα ειναι και διασκεδαστικό δεν χάλασε και ο κόσμος να διαβάσουμε κάποιες σελίδες !
Καλο θα ήταν αλλά όπως είπαν πολλοί  υπάρχουν τόσες δυσκολίες και άγνοια για το πόσο ασφαλή θα ήταν τα συμπεράσματα που δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος !
Το νήμα τρέχει ήδη κάποιες σελίδες και οι απόψεις δίνουν και περνούν !!!

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Σύστημα βαθμολόγησης σε ατμοποιητές – Mod – Υγρά.
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 16:47 »
Φανταζομαι οτι οι βαθμολογιες δεν θα ειναι για να αποφυγουμε διαβασμα αλλα για να κανουμε ουσιαστικοτερο. Ας πουμε μπαινω στο φορουμ για μια ωρα για να διαβασω για επισκευασιμους και να διαλεξω εναν. Ειμαι μεταξυ 6 αλλα για να πω το παρδειγμα του κρητικου με ενδιαφερει η γευση. Θα διαβασω για μια ωρα παλι αλλα κατι που φαινεται να με ενδιαφερει περισσοτερο. Ισως γλιτωσω διαβασμα απο αυτον που βλεπω οτι εχει μακραν την χειροτερη γευση και επενδυσω λιγο χρονο για να διαβασω για μοντ. Ειναι κατι σαν πυξιδα η βαθμολογια. Οχι GPS.  η πολυ χαμηλη βαθμολογια στην γευση για παραδειγμα θα μου δωσει μια αισθηση για το τι θα διαβασω στο νημα. Για τον επισκευασιμο που εχω δεν ειχα διαβασει ποτε στο νημα του γιατι δεν ειχα κουραγιο για 200+ σελιδες. Μολις συμμαζευτικαν διαβασα συγκεντρωμενη και καθαρη πληροφορια χωρις αχρηστα ποστ. Αντιστοιχη (οχι ιδια φυσικα) ευκολια εχει και η βαθμολογια. Οχι λιγοτερη καταναλωση χρονου στο φορουμ αλλα πιο ουσιαστικη.

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύστημα βαθμολόγησης σε ατμοποιητές – Mod – Υγρά.
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 17:06 »
Θα δώσω ένα παράδειγμα δικό μου.
Πήρα το provari , πρώτο μοντ , σε μια εβδομάδα χρήσης αφού το είχα μόνο καλα λόγια θα πω. Το μηχάνημα ειναι το απόλυτο εργαλείο! Τι έχω προλάβει να δώ σε μια εβδομάδα ; Μπορεί μέσα στο μήνα να βγάλει 10 προβλήματα ! Θα εβαζα λοιπόν 10 σε όλα ! Και άντε μετά πες θέλω να αλλάξω γνώμη τι κάνω αλλάζω βαθμολογία; Αιτιολογία το λόγο κτλπ ; Τι θα γίνει στο νήμα αν 100 άτομα αλαζουν βαθμολογία και απόψεις ; Και εγω που ψάχνω βαθμολογία δε πια φάση θα πετύχω τις αξιολογήσεις ; Μπορεί να γράψουν 10 που εχουν το μηχάνημα 1 χρόνο και 10 μια μέρα κτλπ....
Και δεύτερο προσωπικό παράδειγμα .
Σε κάποια υγρα πχ που δεν μου αρέσουν  στην αρχή η στις πρώτες δοκιμές αργότερα μπορεί να τα θεώρηση πολυ καλύτερα . Η και αντίστροφα !


Δεν διαφωνώ και μακάρι να γίνει απλα αναφέρω τα προβλήματα που μπορεί να έχει η προσπάθεια και το κατα ποσόν τελικά θα βοηθάει πραγματικά τα μέλη του φόρουμ .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2013, 18:08 από Anathema »

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Σύστημα βαθμολόγησης σε ατμοποιητές – Mod – Υγρά.
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 17:17 »
Κανείς δεν είπε να μήν διαβάζουμε τα νήματα ούτε να αλλάξουμε κάτι .
Να προσθέσουμε λέμε κάτι πολύ χρήσιμο που στην προκειμένη περίπτωση είναι η συνολική εικόνα του κάθε προϊόντος  βάση τον εκτιμήσεων αυτών πού έχουν γράψει συμπεράσματα στο κάθε νήμα .

Μία πρόταση κατέθεσα αν μέσα από την συζήτηση κρίνετε ότι δεν είναι αναγκαία η ιδέα πάμε παρακάτω .
Αυτό θα το αποφασίσει ο καθόλα υπεύθυνος του φόρουμ ( Διαχειριστής η ιδιοκτήτης του Site )

Την άποψή μου την κατέθεσα και καλό είναι να πάρουν μέρος περισσότεροι στην συζήτηση , καταθέτοντας την γνώμη τους η την άποψή τους .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68659 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem