vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αga-T V2 Genesis atomizer

Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #270 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 00:36 »
Έφτιαξα ένα βιντεάκι με σετάρισμα στον Aga ... με ταλαιπώρησε λίγο με hot spots
και αυτό οφείλεται στον θετικό πόλο που χάνει την επαφή με το σύρμα ή δεν πατάει καλά.

Αντίσταση στα 2 Ω και volts για αρχή στα 4 ... τώρα είμαι στα 4,5 !!!!
Κώστα μπορεί να σε βοηθήσει όπως και άλλους μιας και μου έτυχαν όλα σήμερα  :laugh1: :laugh1:

ΥΓ. Να κόβεται το πάνω μέρος του mesh να μην εξέχει του θετικού πόλου!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mQdHuLeVhFk[/youtube]


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bFRnG_2EQ8A&feature=youtu.be[/youtube]
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2013, 03:42 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #271 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 06:19 »
Πριν μερικές μέρες έπαθα ακριβώς το ίδιο με σένα, και επιπλέον κοβόταν το σύρμα εκεί στο Hot -Spot και ξαναέβαζα νέα αντίσταση!!Πρέπει να του έκανα 5-6 φορές νέα αντίσταση.... Και τελικά έβαλα γύρω από το mesh χαρτάκι από στριφτά τσιγάρα, στο μέρος όπου τυλίγεται η αντίσταση, και ΤΕΛΟΣ!! Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν είχε οξυδωθεί καλά το mesh...... και το είχα κάψει άπειρες φορές (συνολικά πάνω από 15-20 λεπτά!!!!! και πριν το τυλίξω άλλα 2-3 λεπτά..... και 3 σβησίματα σε νερό και 3-4 καψίματα με καθαρή VG...)  :wall: Mιλάμε και Γ@μΏ τα ανοξείδωτα αυτό το mesh!!!
Μόλις μπήκε το χαρτάκι, όλα τέλεια, και ακόμα το ατμίζω χωρίς κανένα πρόβλημα... (¨οχι όλη μέρα καθώς τα πρωτεία τα έχει ο φονιάς...)

Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #272 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 10:26 »
Το πρόβλημα με τον ατμοποιητή ή καλύτερα κάποια δυστροπία που έχει είναι, πως οι ροδέλες
του θετικού πόλου γυρίζουν λίγο τρελά. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην πιάνει καλά το σύρμα
ή να χάνει την επαφή, με αποτέλεσμα να μεγαλώνει η απόσταση από την τελευταία σπείρα ή να
φεύγει από τη θέση του το mesh. Θέλει καλό σφίξιμο με ένα πενσάκι.

Στο παραπάνω βίντεο κάνει 3 φορές hot-spot και ο λόγος είναι αυτός, γιατί κάθε φορά από το
τέντωμα της τελευταίας σπείρας λασκάριζε στην επαφή. Και η τελευταία ροδέλα να είναι σφιγμένη
στην προτελευταία, γυρίζει η προτελευταία και παρασύρει και την τελευταία !!!!

Παρόλο το hot-spot δεν μου έχει κόψει ποτέ σύρμα και ο λόγος είναι πως όταν δοκιμάζω την αντίσταση δεν χρησιμοποιώ πολλά volts ότι αντίσταση και να χω.
Ξεκινάω στα 3 volts και βλέπω αν έχει πρόβλημα μέχρι να το διορθώσω.

Μόνο όταν σιγουρευτώ πως όλες ανάβουν ταυτόχρονα ξεκινάω να ανεβάζω volts και πάλι ποτέ
στο όριο, π.χ. στο παραπάνω βίντεο αφού σιγουρεύτηκα πως όλα είναι πλέον σωστά, ξεκίνησα
με αντίσταση στα 2 Ω και με 4 volts που είναι μόλις 8 watts. Μετά από 1/2 ώρα ανέβηκα στα
4,5 volts ή 10 watts, οι δοκιμές μου όμως ήταν στα 3 volts όχι στα 4 ή 4,5 !

Όσον αφορά το κάψιμο είναι πλέον παιχνίδι και για αυτό φτιάχνω mesh κάθε τόσο
2-3 καψίματα-βουτήγματα σε νερό και έτοιμο, αρκεί να μην υπάρχουν κενά κατά την οξείδωση
του, που αν το κοιτάς από κοντά φαίνεται και με γυμνό μάτι. Επίσης μεγάλη προσοχή στα ξέφτια
λεπτές τριχούλες που δημιουργούν hot spot.

Πάντα το mesh να είναι κάτω από το ύψος του θετικού πόλου για τον λόγο ότι εφάπτεται στην
οπή αερισμού της καμπάνας. Αυτό είναι εύκολο αν το χει κάποιος υπόψιν του να ξεκινήσει να
φέρνει τις σπείρες από χαμηλά όσο γίνεται και ας κάνει μια λιγότερη!
Στον συγκεκριμένο ατμοποιητή τα "προβληματάκια" είναι ο περιορισμένος χώρος στο στρίψιμο που πρέπει να είναι κοντά και χαμηλά οι σπείρες και αυτό πολλές φορές δεν βοηθάει να τις βλέπει κανείς καλά και να κάνουν επαφή.

Τέλος να αναφέρω το θέμα απόστασης του θετικού πόλου από την οπή του mesh.
Όντως είναι μεγάλη η απόσταση και αν κάποιος βάλει "χέρι" στον ατμοποιητή, είναι να την μεγαλώσει
προς τον θετικό πόλο. Η απόσταση είναι σχετικά μεγάλη και το γεγονός πως υπάρχει περίπτωση με το σφίξιμο να "πνιγεί" το mesh μέσα στην οπή και να μην ανεβάζει υγρό, πρέπει ο καθένας να βρει
τη σωστή απόσταση με το μάτι, αυτός είναι και ο λόγος που χρησιμοποιώ το σύρμα-συνδετήρα μέσα στην οπή στερεώνοντας το mesh στην σωστή θέση ώσπου να τελειώσω το σφίξιμο, για να μην τσακίσει ή φύγει από την όρθια θέση.

Αποσυνδεδεμένος parginos

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ;)
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #273 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 11:41 »
Καλημερα,


Κατοχος και εγω του Αga t2 απο σημερα.  :respect:


Ειχα διαβασει τοσα πολλα και ειχα δει τοσα βιντεο, ουτε πανελληνιες να εδινα.
Τελικα με λιγη προσοχη στην οξειδωση και λιγο παιξιμο με την αντισταση, ηταν αρκετα!!!
Το μονο προβλημα οπως εχουν πει και οι υπολοιποι ειναι η ροδελες του θετικου πολου. Μολις νομιζεις οτι εισαι οκ, γυριζει μονο του και να τα hotspots.
Εχω παρει ροδελλες ινοξ να τον κανω με ελατηριο, αλλα για τωρα, για πρωτο στησιμο με μες, ειμαι υπερευχαριστημενος!!!! Η τυχη του πρωταρη!!!
Η αντισταση βγηκε στα 1.7-1.8. Την εφτιαξα πριν τοποθετησω το μες στην θεση του.
Τωρα τον δουλευω με το βιδακι αναπληρωσης στην θεση του. Δεν ειδα μεγαλη διαφορα χωρις αυτο.
Η γευση σε αλλο επιπεδο, ντουμανι πολυ, και χτυπημα φυσιολογικο για τα δικα μου δεδομενα.


Τον δοκιμαζω λιγο ακομα και θα επανελθω.
Σας ευχαριστω ολους γιατι χωρις εσας και τα σχολια σας δεν θα ηξερα τι να κανω!!!  :thumpup:


Edit:
Tελικα τον εκανα με ροδελιτσα και ελατηριο απο στυλο, ξερω ειναι λιγο μεγαλη η ροδελα αλλα δεν βρηκα Μ2, για τωρα καλα ειναι δεν κανει επαφη πουθενα.


Πολυ πιο ευκολο τελικα.



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2013, 13:51 από parginos »

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #274 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 14:47 »
Καλοάτμιστος συνονόματε.

Εμένα πάντως ρε παιδά δεν έχει θέμα με τα παξιμαδάκια του θετικού πόλου. Μια χαρά σφίγγουνε.

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #275 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 15:21 »
Όταν σφίγγει το παξιμάδι σου δεν σπρώχνει το θετικό πόλο προς τα κάτω? Ίσως να σφίγγουν σε όλους απλά όταν τον βιδώνεις σε μπαταρία (ανάλογα και την ανοχή που έχει) το ξελασκάρει. Αν σφίγγουν ενώ ο πόλος από την κάτω πλευρά έρχεται "πρόσωπο" τότε προφανώς σε εμάς που έχουμε το πρόβλημα πρόκειται για κατασκευαστική αστοχία

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #276 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 17:27 »
καρασφιγμένο στο wildfire, ο πόλος ακούνητος όσο δεν παίρνει

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #277 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 17:44 »
Ναι alexgr, δεν ειναι κανονας αυτο το προβλημα που εχουμε.
Οταν τον αγορασα, ειχαμε αγορασει εδω στην Πατρα τρεις ατμοποιητες, μονο ο δικος μου το ειχε το θεμα.
Εκτος απο εσενα δεν εχω ακουσει απο καποιον αλλον να εχει το ιδιο προβλημα με εμας.

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #278 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 20:30 »
Δεν είμαι σίγουρος αν έχει αναφερθεί κάπου το ξαναγράφω φαίνεται ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο που βρίσκεται η οπή της καμπάνας. Αν είναι ακριβώς στην ευθεία του mesh δίνει απίστευτο ντουμάνι ενώ όσο απομακρύνεται δίνει λιγότερο μεν αλλά πολύ περισσότερη γεύση (νομίζω και χτύπημα)

Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #279 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 21:30 »
Για τους Genesis εξυπακούεται δεν χρειάζεται να το λέμε συνέχεια  :yes:

Αποσυνδεδεμένος dimitrisnd

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #280 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 21:41 »
Κατοχος και εγω του Αga t2  :cigar:

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #281 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 01:10 »
παιδια απο πηρατε αυτον τον ατμο? ποια ειναι η τιμη του?
και ξερει κανεις που θα τον βρουμε οσο πιο οικονομικα γινεται?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #282 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 01:23 »
Εγω τον πηρα απο http://steamforce.gr/product_info.php?products_id=61.
Θυμαμαι τον εχει και το Fabvape αλλα λιγο ακριβοτερο.
Προσθεστε παιδια αν υπαρχει σε αλλα καταστηματα φθηνοτερος.

Αποσυνδεδεμένος NIKOS13

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #283 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 01:25 »
με τι συρμα το τιλιξες?

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #284 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 01:28 »
Με 5 σπείρες 20αρι kanthal μου βγαίνει γύρω στα 2,3 Ω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 39 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 44 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325004 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1119589 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296497 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826561 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510146 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9377 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156166 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570555 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245326 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios