vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

268 επισκέπτες, 4 χρήστες
Ducati.Jimakos, camber, Ποντικός, Sergios

Twitter

Αga-T V2 Genesis atomizer

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #210 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 12:38 »
Exω την εντυπωση αν θυμαμαι καλα γυρω στο 2.5+..εβαλα αλλενακι.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #211 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 12:39 »
αααα, ελαφρώς μικρότερη του αρχικού, να σκεφτείς το μες που μπαίνει ομαλά με ελάχιστο σπρώξιμο στον παλιό, στον καινούργιο δεν μπαίνει ακόμη και με πολύ σπρώξιμο.

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #212 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 13:17 »

Σήμερα έκανα την δεύτερη μου απόπειρα με το στήσιμο του Aga και μπορώ να πω ότι ήταν επιτυχής.

Βέβαια δεν πρόκειται για έργο τέχνης  :))  αλλά δουλεύει πολύ καλά


Πες ειλικρινα τωρα.....συγκρινετε η γευση με αλλον ατμοποιητη?
και εγω clearomizerακιας ημουν.....αλλα απο την πρωτη τζουρα και μετα τα εβαλα στην ακρη ολα και τα δουλευω μονο εξω για να μην κουβαλαω ολοκληρο πραγμα...........!!!!
αφηνω εξω τον cs3 η ce3 o οποιος ειναι αλλο πραγμα.........

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #213 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 14:21 »
Ρε παιδια εξηγηστε μου αυτο το παραδοξο πηγα να πειραματιστω σημερα με αλλο σεταπ. 4 σπεiρες κανταλ 325 mesh και παλι παιδευομουν με βραχυκυκλωματα. Μετα κατα τυχη ανακαλυψα το εξεις. Ενω το vamo μου εδειχνε 1.1 1.2 ....1.0 ξεβιδωνω ελαφρια την βιδα του θετικου που συγκρατει το συρμα παταω τα ohm sto vamo 1.5?? ξανασφυγγω 1.1.....χαλαρωνω 1.8? Το δουλευω ετσι.. αναβαν ολες η σπειρες ομοιομορφα. Σφιγγω.. παλι βραχυκυκλωμα. Χαλαρωνω και το δουλευα ετσι μετα χωρις προβλημα... Ολο αυτο το σφυξιμο ξεσφιξιμο χωρις να κουνουνται καθολου σπειρες και mesh?!
Δεν ειχα τοσο καλη τροφοδοσια ομως αυτη τη φορα. Ηθελε να γερνω τον ατμο κατα το ατμισμα και επειδη μου αρεσε περισσοτερο γευση (και απο ντουμανι δεν ειδα μεγαλη διαφορα) με 5 σπειρες ξαναεφτιαξα το παλιο σεταπ (με κανταλ αυτη τη φορα) με το παλιο 400αρι mesh. Τωρα μου δειχνει ομως 1,5 ohm (το ιδιο που ειχα και με 4 σπειρες :( ) me αυτο το σεταπ. ειναι φυσιολογικη η αντισταση? Η σπειρες αναβουν ολες κανονικα ομοιομορφα. Απλα νομιζω οτι επρεπε να βγαινει παραπανω ohm. Mε το nicr μου εβγαζε 2.2.

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #214 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 14:23 »
Πες ειλικρινα τωρα.....συγκρινετε η γευση με αλλον ατμοποιητη?
και εγω clearomizerακιας ημουν.....αλλα απο την πρωτη τζουρα και μετα τα εβαλα στην ακρη ολα και τα δουλευω μονο εξω για να μην κουβαλαω ολοκληρο πραγμα...........!!!!
αφηνω εξω τον cs3 η ce3 o οποιος ειναι αλλο πραγμα.........
Ο πρωτος μου Genesis! Και νομιζω εχω κλεισει με την αναζητηση μου σε ατμοποιητες! Εδω θα μεινω!
Εχω ξετρελαθει με την καθαροτητα του ατμου που βγαζει! Τι εχανα τοσο καιρο!

Το ακούμε για πολλοστή φορά αυτό.. :tongue_smilie:
Καλώς ήρθες φίλε στους genesis..δεν υπάρχει γυρισμός τώρα.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #215 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 14:27 »
@NewHolborn:

Ενδεχομένως, με το σφίξιμο στο πάνω βιδάκι να τραβούσε λίγο το σύρμα και στο χαλούσε, ειδικά αν το λίγο αυτό τράβηγμα λύγιζε το μες έστω και ελαφρά. Ρίξε μια ματιά αν κάποιες σπείρες είναι αρκετά κοντά η μία με την άλλη. Κοίταξέ το γύρω γύρω, ακόμη και την μεριά που είναι προς τον θετικό πόλο. Υποθέτω ότι το μες οξειδώθηκε σωστά λέω τα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #216 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 14:34 »
Ρε παιδια εξηγηστε μου αυτο το παραδοξο πηγα να πειραματιστω σημερα με αλλο σεταπ. 4 σπεiρες κανταλ 325 mesh και παλι παιδευομουν με βραχυκυκλωματα. Μετα κατα τυχη ανακαλυψα το εξεις. Ενω το vamo μου εδειχνε 1.1 1.2 ....1.0 ξεβιδωνω ελαφρια την βιδα του θετικου που συγκρατει το συρμα παταω τα ohm sto vamo 1.5?? ξανασφυγγω 1.1.....χαλαρωνω 1.8? Το δουλευω ετσι.. αναβαν ολες η σπειρες ομοιομορφα. Σφιγγω.. παλι βραχυκυκλωμα. Χαλαρωνω και το δουλευα ετσι μετα χωρις προβλημα... Ολο αυτο το σφυξιμο ξεσφιξιμο χωρις να κουνουνται καθολου σπειρες και mesh?!
Τα κάνει αυτά αν δεν είναι καλά στερεωμένο στην επάνω βίδα.
Το έχεις περάσει σαν μισοφέγγαρο?
Δοκίμασε πλήρη περιστροφή.

Δεν ειχα τοσο καλη τροφοδοσια ομως αυτη τη φορα. Ηθελε να γερνω τον ατμο κατα το ατμισμα και επειδη μου αρεσε περισσοτερο γευση (και απο ντουμανι δεν ειδα μεγαλη διαφορα) με 5 σπειρες ξαναεφτιαξα το παλιο σεταπ (με κανταλ αυτη τη φορα) με το παλιο 400αρι mesh. Τωρα μου δειχνει ομως 1,5 ohm (το ιδιο που ειχα και με 4 σπειρες :( ) me αυτο το σεταπ. ειναι φυσιολογικη η αντισταση? Η σπειρες αναβουν ολες κανονικα ομοιομορφα. Απλα νομιζω οτι επρεπε να βγαινει παραπανω ohm. Mε το nicr μου εβγαζε 2.2.
Με 5 σπείρες αν είναι 0.20 σύρμα πρέπει να είσαι στα 2.1-2.4Ω
Με 4 σπείρες 1.8-2Ω.
1.5Ω δύσκολο παίζει βραχυκύκλωμα.

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #217 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 15:25 »
Πες ειλικρινα τωρα.....συγκρινετε η γευση με αλλον ατμοποιητη?
και εγω clearomizerακιας ημουν.....αλλα απο την πρωτη τζουρα και μετα τα εβαλα στην ακρη ολα και τα δουλευω μονο εξω για να μην κουβαλαω ολοκληρο πραγμα...........!!!!
αφηνω εξω τον cs3 η ce3 o οποιος ειναι αλλο πραγμα.........


Κατά την γνώμη μου η συγκεκριμένη ερώτηση θέλει πολύ φιλοσόφηση και θα σου εξηγήσω το γιατί.


Καταρχήν αδιαμφισβήτητα από το τράβηγμα της τζούρας (αν και κατά την γνώμη μου λίγο σφιχτή) καταλαβαίνεις την διαφορά στην ποιότητα από το φιτίλι.


Είχα δοκιμάσει και παλαιότερα genesis με bebeca (που είναι από τα αγαπημένα μου υγρά) και επειδή το είχα ατμίση είδη σε φιτίλι είδα ότι είναι η νύχτα με την μέρα στην γεύση.


Σε αυτόν που έφτιαξα σήμερα το πρωί έβαλα nociolla με caramela bella (την οποία bella χτες την πήρα και την δοκίμαζα για πρώτη φορά μιας και χρησιμοποιούσα την σκέτη καραμέλα).


Η γεύση λοιπόν μου φάνηκε όντως ποιο ποιοτική αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας (να έφταιγε η μίξη με την bella ή το σετάπ δεν μπορώ να πω με σιγουριά).


Το άλλο που μου πέρασε από το μυαλό είναι ότι αυτή την διαφορά την ένοιωσα επειδή σύγκρινα την bebeca (που είναι έτοιμο υγρό) από φιτίλι σε mesh και όχι DIY (μπορεί να πέφτω και εντελώς έξω βέβαια δεν ξέρω).


Επίσης πιστεύω ότι όταν πετύχω το σετάπ που θα μου κάνει θα έχω ακόμα καλύτερη γεύση.


Θα τελειώσω τα ml που έχουν μείνει στο tank και θα δοκιμάσω κάποια άλλη γεύση που ξέρω καλά και θα ξανασυγκρίνω.


Σαν πρώτη εντύπωση πάντως (από το πρώτο κι όλας σετάπ) φαίνεται ότι το mesh υπερτερεί και από φιτίλι και από σέρα.

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #218 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 15:47 »
Πιστεύω ότι όποιος ξεκινάει να "μπλέξει" με genesis δεν πρέπει να βγάζει βιαστικά συμπεράσματα γιατί όλοι οι genesis έχουν μια καμπύλη εκμάθησης και όποιος δεν έχει φυσική παρουσία από κάποιο φίλο να του δείξει πως στήνεται η να τον βοηθήσει τέλος πάντων αλλά ξεκινάει αποκλειστικά μόνος του την προσπάθεια..όπως έκανα και εγώ βλέποντας βίντεο και ρωτώντας εδώ στο φόρουμ..θεωρώ δύσκολο έως απίθανο να έχει τον genesis τέλεια στημένο για να μπορεί να συγκρίνει και γεύσεις και απόδοση ατμοποιητη.

Το λέω από προσωπική εμπειρία...στις αρχές "νόμιζα" ότι τον είχα στήσει καλά..απλά δούλευε.
Πρόσεξα ότι οι genesis δεν έχουν "πολλά πολλά" ..ούτε "περίπου" αν έχει στηθεί καλά σου δίνει 100% αν όχι 20-30% μόνο σε απόδοση άσχετο αν αυτό το 30% είναι αρκετό για να δείξει την διαφορά μεταξύ φιτιλιού και mesh.


Θέλουν τον χρόνο τους..ίσως παραπάνω από άλλους ατμοποιητες.

Τα παραπάνω τα λέω καλοπροαίρετα μην παρεξηγηθώ κι όλας.
Προσωπική άποψη πάντα.

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #219 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 15:52 »
εχεις δικιο...αφου βλεπεις οτι ακομα και ενα σεταπ οσο δουλευει γινετε καλυτερο......
οποτε σαφως δεν μπορεις με 20 τζουρες να βγαλεις συμπερασμα.....το μονο που βλεπεις με την μια ειναι αυτο που ειπε και ο φιλος ......την διαφορα φυτιλιου και mesh......τα αλλα ερχονται μετα....... :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #220 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 20:16 »
Kαλησπερα και παλι, τον σεταρα παλι σημερα με καθαρο μυαλο και σιγα-σιγα ωστε να μην ξεχασω τιποτα και εγινε δουλεια!!! Σταθερη αντισταση 1,7 στεγνο και οχι, ντουμανι τρελο, καλη τροφοδοσια, η γευση ετσι κι ετσι αλλα πιστευω θα στρωσει με το δουλεμα, πριν κανα μισαωρο το μονταρα και τζουρα με τη τζουρα μου δινει και λιγο καλυτερη γευση. Πριν τον σεταρω τον ελυσα να τον καθαρισω και προσεξα οτι το κατω σιλικονακι του πολου ηταν λιγο κομμενο, παιζει απο κει να μου εκανε βραχυκυκλωμα και να επαιζε η αντισταση, το αντικατεστησα και να μαι, μια χαρα, θα δουμε βεβαια σε βαθος χρονου, ευελπιστω να ειναι ενταξει και να μην χρειαστει παλι τα ιδια :angry_orange: .


 Ερωτηση, στο προηγουμενο σεταρισμα παρατηρησα οτι το υγρο οχι μονο σκουρινε αλλα θαμπωσε κι ολας, ειναι φυσιολογικο αυτο;
Μηπως εχει να κανει που ειχα την τρυπα που συμπληρωνουμε το υγρο ανοιχτη για καλυτερη τροφοδοσια;

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #221 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 20:19 »
μια χαρα εισαι...... και το λαστιχακι εαν δεν ετρεχε κακος το αλλαξες...ελπιζω να μην το σουταρες......
ολα καλα....... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #222 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 20:25 »
Δεν το πεταξα αλλα τωρα πλεον ειναι δυο κομματια  :-[ , το σκουπισα με την χαρτοπετσετα και φαινεται ηταν περισσοτερο κομμενο απ οτι νομιζα και κοπηκε τελειως  :dontknow: .

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #223 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 20:26 »
τοτε δωσε φροντιδα και προδερμ σε αυτο που εμεινε :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #224 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 20:27 »
Δεν τρεχει κατι με το σιλικονακι, γι' αυτο υπαρχουν τα ανταλλακτικα.  :)
Με την ανοιχτη τρυπα του υγρου να προσεξεις,
γιατι αν αφησεις πολυ ωρα γυρτο τον ατμοποιητη μπορει να εχεις διαρροη απο εκει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 2 1556 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7479 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120676 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 542 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 289 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325915 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296991 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827124 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510788 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156583 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi