vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

185 επισκέπτες, 1 χρήστης
Sergios

Twitter

Αga-T V2 Genesis atomizer

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 10:50 »
Γιάννη μίκρυνα την διάμετρο του mesh και τώρα μπαίνει άνετα στην τρύπα και επίσης μείωσα την απόσταση όσο γινόταν, αυτό που παρατήρησα πάντως είναι ότι με άδειο τανκ και στεγνό mesh στο πάτημα η πρώτη σπείρα παίρνει πρώτη (και είναι ποιο έντονη) και στην συνέχεια κοκκινίζουν και οι υπόλοιπες (δεν ξέρω αν αυτό είναι σημάδι κακού στησίματος).


Τώρα λειτουργεί κανονικά, γεύση καλή, αλλά ατμό ελάχιστο.







Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 10:55 »
Την τρύπα της καμπάνας την έχεις μπροστά απο το μες;

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 11:01 »
βέβαια και το ποιο παράξενο είναι ότι όταν έβγαζε το hotspot έχω την εντύπωση ότι έβγαζε περισσότερο ατμό  :))




Αποσυνδεδεμένος hemlock

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #123 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 11:06 »
Στον δικό μου genesis το να πυρακτώνει η τελευταία σπείρα σήμαινε οτι δεν είχε μαγκώσει σύρμα καλά στο παξιμάδι...Ξαναφτιάξε την αντίσταση, αλλά αυτή την φορά άφησε περισσότερο σύρμα στην πάνω μεριά για να μπορείς να ζορίσεις το μάγκωμα με το χέρι-πλησιάζοντας και το Mesh κοντίτερα στον πόλο ή ξετύλιξε την τελευταία σπείρα (χαμηλώνοντας και την τάση για δοκιμή).

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #124 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 11:10 »
Αν σταξεις με το μπουκαλακι πάνω στο πλέγμα -αντίσταση έχεις ντουμανι;
Τι αντίσταση έχεις και σε πόσο παίζεις ;

Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #125 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 11:23 »
Μιχάλη είσαι σε καλό δρόμο - θέμα λεπτών για σένα είναι - όπως έχω δει το σετάρισμα σου,
κάνε μικρότερη την απόσταση των σπειρών πάνω στο mesh, κόψε λίγο το mesh επάνω και
θα είσαι οκ.
Ας ανάβει η πρώτη σπείρα πρώτα ... θα ανάψουν και οι άλλες και σε λίγα πατήματα θα ανάβουν
όλες μαζί. Κοίταξε μην έχεις και τίποτα ξέφτια στο mesh στο πάνω μέρος και αν έχεις κόψτα με
ψαλιδάκι.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #126 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 14:40 »
τα ειδα λιγο αργα τα ποστ σας και πιθανον ο Jericho να το εχει λυσει ηδη το θεμα...
αλλα εμενα Jericho μου κανει περισσοτερο για θεμα οξειδωσης του μες ή για ξεφτια που ανεφερε ο Γιαννης.

Αν επιμενει η πανω σπειρα να λαμπαδιαζει ενω οι αλλες οχι, βγαλε το μες, κανε μια μικρη τσακιση προς τα μεσα (στο εξωτερικο τυλιγμα του μες) ή κοψε τα ξεφτια με ψαλιδι...
και καψε καλυτερα το μες...επεμεινε στο καψιμο για να εισαι σιγουρος.

Απο εκει και περα στο επομενο τυλιγμα ακολουθησε τις συμβουλες που σου εδωσαν τα παιδια (να ειναι κοντα στον πολο κλπ) και ξαναδοκιμασε το αναμα των σπειρων...

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 14:44 »
Συμφωνώ με τον urahara. Θα προτιμούσα να το δω από κοντά βέβαια αλλά κάτι τέτοια τα πάθαινα από την χάλια οξείδωση που έκανα στις πρώτες μου προσπάθειες. Πιθανόν να οξειδώθηκε τώρα με τα πολλά αλλά ίσως έχεις ακόμα απώλειες.


Τέλος πάντων, και εμένα το πρώτο mesh jericho θυμάσαι πως ήταν (στα εγκαίνια). Δεν είχα ατμό πολύ αλλά είχα χτύπημα και γεύση. Απλά δεν είναι καλό το στήσιμο. Προσωπική άποψη, οξειδωσέ το άλλη μία (πλύνε το πρώτα) και φτιάξε άλλη μία αντίσταση.


Αλήθεια τι διαστάσεις έχει το mesh σου; Μήπως είναι 20άρι ξέρω γω; Εκείνο ήταν που από ατμό δεν έλεγε τίποτα στην περίπτωσή μου :))

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 15:41 »
Είναι ο μόνος ατμο που έχω βάλει πάνω στο vamo και δένει τόσο πολύ, DID δεν είναι αλλα δεν με δυσκόλεψε καθόλου το σετάρισμά του. Εκανα και πατέντα στο θετικό πόλο με ελατηριάκι όπως έχω στον DID και γίνεται ακόμη πιο εύκολο το στησιμο. Προς το παρον μου αρέσει πάρα πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 18:25 »
Γιάννη έτυχε να βρεθούμε με τον νίκο (drf) τυχαία στο mpixlimpidi και μου τον σέταρε επί τόπου.

Η γεύση ήταν καλή το παραδέχομαι, ντουμάνι χάλια τελείως (αλλά όπως είπα και ο ura με τον atrum μπορεί να οφείλετε σε κακή οξείδωση του mesh).

Αυτό που με πείραξε περισσότερο είναι ότι για να βγάλω ατμό (έστω και λίγο, γιατί αλλιώς δεν έβγαζα καθόλου έπρεπέ να ανέβω πάνω από 4,5 volt με 1.7Ω αντίσταση και το ντουμάνι έμοιαζε με άδειας ego).

Ο μόνος τρόπος που είδα βελτίωση στον ατμό ήταν να βγάλουμε την βίδα γεμίσματος!

Ο ατμός τριπλασιάστηκε από πριν, αλλά αν σκεφτείς ότι εξαρχής δεν έβγαζε πολύ ατμό δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο (χώρια που αν ξεχαστείς και τον βάλεις πλάγια η διαρροή θα πάει σύννεφο.

Η αλήθεια είναι ότι ναι μεν μπορεί να υπάρχει κάποιο θέμα με το mesh αλλά μάλλον κι εγώ είχα μεγάλες προσδοκίες για τον συγκεκριμένο άτμο.

Τον αφήνω με επιφύλαξη στην άκρη και θα προσπαθήσω σύντομα να τον ξαναστήσω από την αρχή.

Με τον αίολο μπορεί να μην έχω τόσο καλή γεύση αλλά είναι σαφώς καλύτερη από οποιοδήποτε εργοστασιακό συν του ότι έχω ποιοτικό ατμό και χτύπημα.

Γιάννη ξέρω ότι τα παρατάω νωρίς, αλλά θα ξαναπροσπαθήσω  :)

Ura, atrum και όλα τα υπόλοιπα παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας :)

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 21:45 »
Καλησπερα παιδια, να ρωτησω και γω κατι, καθε φορα που τον βαζω και τον βγαζω στο e-vic μου δειχνει και διαφορετικη αντισταση, τι γινεται;

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 21:58 »
Jericho αυτο που λες, οτι βγαζοντας την βιδα ειδες καπου 3πλασιο ατμο, εχει να κανει καθαρα με την τροφοδοσια σου. Καπου το χανεις στην τροφοδοσια και ατμιζεις το λιγο υγρο που καταφερνει να ανεβει πανω.. μαλιστα, φανταζομαι οτι ουτε γευση θα παιρνεις καλη..ή τουλαχιστον αυτη που μπορει να σου δωσει ο ατμο.

Βγαλε το μες σου, οταν ξανα-ασχοληθεις, και πιεσε το σε στριψιμο να γινει πιο λεπτο (να μην ειναι στα ορια της τρυπας αλλα λιγο πιο μικρης διαμετρου). Κοψε τον πατο απο το μες διαγωνια να κανει μυτουλα και οταν το στριψεις ας μην ακουμπαει τερμα κατω. Σου ειπα ολα μαζι, πραγματα που διαπιστωσαμε στο χιντς εντ τρικς αυτες τις μερες και αυτα που εχω δοκιμασει και εγω. Το βγαλσιμο της βιδας βοηθαει την τροφοδοσια...αλλα αν προσεξεις λιγο το καλαμακι του μες μπορει να τροφοδοτει πολυ καλα και με την βιδα τροφοδοσιας στην θεση της..

Εγω με τον ιδιο ατμοποιητη και την βιδα στην θεση της, βγαζω οσο ντουμανι μπορουν να αντεξουν τα πνευμονια μου και η γευση αψογη..κανε λιγο τα πειραματα σου σε αυτο.. ;)

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 22:59 »
Καλησπερα παιδια, να ρωτησω και γω κατι, καθε φορα που τον βαζω και τον βγαζω στο e-vic μου δειχνει και διαφορετικη αντισταση, τι γινεται;
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος με νούμερα π.χ στο δειχνει 1.6 και μετα 1.8 ή στο δειχνει 1.3 και μετα 2.2? Στην πρωτη πχ περιπτωση είναι φυσιολογικο επειδη ζεστενεται η αντισταση, στη δευτερη περιπτωση κατι λαθος εχεις κανει στα συρματα με το στησιμο σου. Συμβαίνει μόνο στο evic αυτό?

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 23:11 »
Απο 2 μεχρι 2,4. οσο για τη μετρηση εχω μονο το e-vic για να την μετρησω.

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #134 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 23:37 »
Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει γιατί δεν εχω το συγκεκριμένο mod αλλα για δοκίμασε αντίσταση με λιγότερες σπείρες να δεις αν θα έχεις το ίδιο θέμα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115830 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824335 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507321 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8927 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154746 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568751 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243849 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294159 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1748 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762742 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1114 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4008 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem