vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

157 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, treloneritis, aelarag1, maprix, bloodlessz, white varadero, manoslykos

Twitter

Nautilus/Terminator rebuildable atomizer

Αποσυνδεδεμένος sv1awi

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaper since 15/12/12
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #195 στις: Απριλίου 30, 2013, 18:01 »

Αποσυνδεδεμένος mariocuzco

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #196 στις: Μαΐου 02, 2013, 00:23 »
Περήφανος κάτοχος του ναυτιλου και εγω απο την Τρίτη!
Οι Γερμανοί έσπασαν καθε ρεκόρ με την αποστολή,αφου τον παραγγειλα Παρασκευή βράδυ και Τρίτη πρωί τον είχα στα χέρια μου.
Μετα απο 2 ωρες αποτυχημενων προσπαθειών να τον στησω επιτέλους κατάφερα να   σεταρω 2 φυτιλια(ενα τριαρι και ενα δυαρι απο πάνω)και αντίσταση στα 1,8Ω.
Τον κουμπωνω στο βαμο και τραβαω την πρώτη τζουρα στα 4,5V.
Είδα το χριστο φαντάρο να βαράει γερμανικό νούμερο στο μεγάλο πευκο!
Και με έντεκαρι υγρο παρακαλώ!
Η γεύση την πρώτη μέρα δεν με ικανοποίησε αλλα σήμερα που έχει στρώσει έχω να πω το εξής:
Οποίος έχει και τον παραμικρό ενδοιασμό να τον παρει να μην τον παρει,IMO που λέμε και εδω στην Αγγλία να τον αγοράσει με κλειστά ματια.
Παρατησα στην άκρη βιβι νοβες,iclear30,protank και bcc για πάρτυ του!
Διαρροές μηδέν,καμμενο καθόλου οσο και να τον ζοριζω.
Απο εμφάνιση για μένα απο τους πιο όμορφους άτμο που έχω δει με πολυ καλα σπειρωματα και πολυ στιβαρη κατασκευή.
Και τελος για να ευλογίσω και τα γενιά του IMEO,θελω να πιστεύω οτι ο Οδυσσέας(αν και δεν τον έχω πιάσει στα χέρια μου),πρέπει να ειναι ενα σκαλί πιο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #197 στις: Μαΐου 04, 2013, 15:33 »
Χρονια πολλα σε ολους, καλη ανασταση, να σας ρωτησω κατι ρε παιδια, εδω και μερες προσπαθω να στεισω τον ναυτιλο και δεν καθεται με τιποτα, εχω ακολουθησει ολες τις συμβουλες http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14308.0.html αλλα εχω συνεχεια καμμενο η διαρροες, με κλειστη καμπανα καμμενο και αν την ανοιξω εστω και 1/4 της στροφης εχω διαρροες  :wall: :wall: :wall: . 1,8 αντισταση και διπλο 1,5 φυτιλι μεχρι κατω(λιγο πιο κατω απο τη βαση του κεραμικου), εχω κολλησει, δεν ξερω τι αλλο να κανω  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Kouliss

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Εχουμε Γη και Πατρις Οταν Εχουμε Πλοια και ΘΑΛΑΣΣΑ
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #198 στις: Μαΐου 06, 2013, 21:32 »
Τωρα με τις ζεστες εχουμε καποιες διαροουλες με το φιλο μας τν Ναυτιλο...μηπως καποιο o-ring να εφτιαχνε το προβλημα ;;

Αποσυνδεδεμένος Cotton

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο υδρόφιλος
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #199 στις: Μαΐου 07, 2013, 17:41 »
Το να τρως καμένο με κλειστή καμπάνα είναι λογικό. Όταν πας να την ξεβιδώσεις σίγουρα παρασέρνεις και το δαχτυλίδι του αρνητικού πολου , το ξεβιδώνεις και έτσι έχεις υπερτροφοδοσία (μπουρμπουλήθρες). Άνοιξέτον ,σφίξε καλά το δαχτυλίδι μετά βίδωσε καμπάνα μαλακά(εκεί μπορείς να βάλεις και ένα όρινγκ για να μην παρασέρνει το δαχτυλίδι ξεβιδώνοντας) ,γεμισε υγρό,βιδωσε το καπάκι μετά βαλε το τελευταίο όρινγκ και τη ροδέλα και ...........απόλαυσε ;D

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #200 στις: Μαΐου 07, 2013, 18:07 »
Φιλε μου το δαχτυλιδι του αρνητικου το εχω πολυ καλα σφιγμενο, την καμπανα βιδωμενη μ@##κα( ολα αυτα στα λεω γιατι τα εχω προσεξει),  ειμαι κατα 99,9 σιγουρος οτι δεν παρασερνεται το δαχτυλιδι ξεβιδωνοντας την καμπανα, αλλα αυτο με το ο-ring στο δαχτυλ. δεν το εχω κανει, θα το προσπαθησω κι αυτο, το τελευταιο σεταρισμα που εχω κανει ειναι με 0,20 με και χωρις αντισταση στα 1,8 ohm και δεν εχω σφιξει το χωρις πανω στο δαχτυλιδι αλλα το εχω διπλωσει κατω απο το φυτιλι  ωστε να κανει επαφη γιατι εχω διαβασει πως το σφιξιμο πανω στο δαχτυλ. οδηγει σε διαρροες, εχω 2αρι φυτιλι μεχρι κατω(γιατι δεν εχω 3αρι) συν αλλα δυο 2αρια τοπικα, αυτο που κανω τωρα ειναι το εξης, ατμιζω με κλειστη καμπανα μεχρι να μου φερει καμενο, ανοιγω κατα 1/8 για δυο τζουρες μεχρι να παρω γευση και κλεινω ξανα μεχρι να παρω παλι καμενο και παλι τα ιδια, δεν ειναι δουλεια ομως αυτη ανοιξε κλεισε, εσυ ποσο ξεβιδωμενη εχεις την καμπανα και ατμιζεις κανονικα?

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #201 στις: Μαΐου 07, 2013, 19:18 »
Το πιθανότερο είναι να έχεις διαρροές απ'το κάτω ο'ρινγκ του κεντρικού πόλου, λόγω υπερβολικού σφιξίματος.

Μόλις ανοίξεις την καμπάνα δλδ, η έστω και μικρή ποσότητα e-liquid που περνάει, βρίσκει δίοδο απ'το "βυζί" που κάνει το λαστιχάκι και περνάει στον πόλο.

Λύσε τον ατμοποιητή κι ακολούθησε τα βήματα:
-Σφίξε κατά το μοντάρισμα, το (ήδη σεταρισμένο με φιτιλοαντίσταση) rebuildable part στη βάση, "τόσο-όσο" ώστε να πατήσει, χωρίς να το ζορίσεις παραπάνω από  30-40ο. Αν το παρακάνεις, θα παραμορφώσεις το ο'ρινγκ και θα έχεις πάλι διαρροές. ;)
-Τσέκαρε αν ο κεντρικός πόλος είναι 1-1,5mm (maximum) έξω απ'το περίβλημα με τα σπειρώματα. (σωστή θέση)
-Σφίξε το δαχτυλίδι του rebuildable part στη βάση, όσο δυνατά μπορείς χωρίς να παρασύρεις σε περισσότερο σφίξιμο το rebuildable part. Αν δε σφίξει καλά στη θέση του, θα ξεβιδώνει μαζί με την καμπάνα κι άρα θα έχεις υπερτροφοδοσία-μπουρμπουλήθρες.
-Βίδωσε καμπάνα,περίβλημα, γέμισε υγρό και βάλε τέλος και το πάνω καπάκι και...

...καλά ντουμάνια, χωρίς διαρροές. :)

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #202 στις: Μαΐου 07, 2013, 20:07 »
Εδω και καμια ωριτσα εκανα το κολπο με το ο-ring αναμεσα στο δαχτυλιδι και την καμπανα που μου ειπε ο Cotton και παει ...σφαιρα!!! Τωρα πλεον την υπερτροφοδοσια την καταλαβαινω οταν αρχιζει και λιγοστευει ο ατμος και οχι με διαρροες οποτε κλεινω λιγο την καμπανα και συνεχιζω ακαθεκτος, ειμαι ακομα στα πειραματα που ακριβως θα ειναι η καμπανα αλλα με περιπου 1/4 ανοιχτη ειμαι οk.Τερμα οι διαρροες!!! Απιστευτο!!! Ελπιζω να συνεχισει ετσι. Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες, ειχα αρχισει να πιστευω οτι επεσα σε ελλατωματικο προιον, να στε καλα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Kouliss

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Εχουμε Γη και Πατρις Οταν Εχουμε Πλοια και ΘΑΛΑΣΣΑ
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #203 στις: Μαΐου 08, 2013, 00:40 »
Τελικα μου φαινεται πως δε ξερω και πολλα ακουγοντας εσας τους παλαιοτερους... Θα μου λυσετε κι εμενα την απορια μου , γιατι εχω διαρροες οταν πηγαινω εξω να πιω τη φραπεδαρα μου κι εχει ζεστη ;;; Σπιτι ολα μια χαρα!!!

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #204 στις: Μαΐου 08, 2013, 01:00 »
Με τη ζέστη, όλοι οι τύποι των ατμοποιητών που έχουν περάσει απ'τα χέρια μου έχουν θέμα με τις διαρροές, άλλοι μικρό κι άλλοι μεγαλύτερο (δυστυχώς). Έστω και μικρές, υπάρχουν, ιδιαίτερα όταν είναι πάνω απ'τη μέση.

Ακόμη και τα απλά καρτομάιζερ αν είναι φρεσκογεμισμένα, έχουν κι αυτά τις ψιλοδιαρροές τους σε θερμό περιβάλλον, τουλάχιστον μέχρι να καταναλώσουν το πρώτο "περισσευούμενο" ml...

Εμπειρία από δύο καλοκαίρια με οκτώ διαφορετικού τύπου ατμοποιητές (οι τέσσερις επισκευάσιμοι-δύο με σέρα και δύο τύπου τανκ). Μόνο γενέσιους δεν έχω δοκιμάσει ακόμη στη ζέστη, επιφυλάσσομαι όμως  για φέτος. :)

Αποσυνδεδεμένος Kouliss

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Εχουμε Γη και Πατρις Οταν Εχουμε Πλοια και ΘΑΛΑΣΣΑ
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #205 στις: Μαΐου 08, 2013, 02:57 »
Θα δοκιμασω να βαλω ενα εξτρα oring στη βαση (μεσα στον ναυτη)  και ελπιζω να δω διαφορα...

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #206 στις: Μαΐου 09, 2013, 23:35 »

Αποσυνδεδεμένος mariocuzco

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #207 στις: Μαΐου 12, 2013, 20:38 »
Ερώτηση:
Τι διάφορα εχει μια φυτιλοαντισταση με τρεις σπείρες στα 1,7ω με 17αρι σύρμα,απο μια ίδια με 5 σπείρες και 20αρι σύρμα;
Οποίος ξέρει ας απαντήσει.
Ευχαριστω ;)

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #208 στις: Μαΐου 12, 2013, 21:08 »
εφόσον και οι δύο έχουν την ίδια ωμική αντίσταση όπως ανέφερες, οι διαφορές είναι οι εξής:
οι περισσότερες σπείρες που έχεις με το 0,20 σύρμα δίνουν περισσότερη επιφάνεια ατμοποίησης, άρα περισσότερο ατμό-γεύση
από την άλλη το 0,17 σύρμα <<αρπάει>> πιο γρήγορα άρα χρειάζεσαι λιγότερα ρεύματα για το ιδιο αποτέλεσμα.
σε γενικές γραμμές όμως οι διαφορές είναι πάρα πολύ μικρές

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #209 στις: Μαΐου 12, 2013, 21:36 »
προσωπικά, τελευταία την έχω καταβρεί με ribbon kanthalκαι πιο συγκεκριμένα με το 0,5. τεραστια επιφανεια ατμοποίησης και αρπάει σαν 0,17 περίπου. Επιπλέον κρατάει περισσότερο. δε χανεις τίποτα να το δοκιμάσεις....μόνο λίγα ευρώ  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem